32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
mimolet
Posty: 4
Rejestracja: 11 czerwca 2022, 12:46 - sob

32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

11 czerwca 2022, 13:31 - sob

Dzień dobry wszystkim.

Poszukuję monitora, który nada się do dwóch nieco rozbieżnych zastosowań. Praca zawodowa rozumiana ogólnie jako biurowa - trochę programowania, trochę Excela, pisanie dokumentów, takie tam. Drugie zastosowanie to granie - na poziomie nieco wyższym niż amatorski, ale do pro to mi jeszcze baaardzo daleko. Potrzebuję tak:

1. 16:9 lub 16:10, żadnych rozciągniętych w poziomie.
2. Płaski, zakrzywiony odpada.
3. 32" cale lub większy.
4. Rozdzielczość 3840x2160 lub 2560x1440. Wolę tę wyższą, ale mniejsza też ujdzie. 1920x1080 odpada.
5. Odświeżanie minimum 100-120 Hz. Musi być wyższe od standardowych 60Hz, to dla mnie ważne kryterium.
6. Nie mam specjalnych wymagań co do odwzorowania kolorów, gamutów itp. Nie zależy mi na tym, poza tym się po prostu nie znam :)
7. Bleeding jestem w stanie zaakceptować, o ile nie jest jakiś wyjątkowo ekstremalny.
8. Nie mam preferencji co do matrycy - i tak pewnie stanie na VA, ale IPS/PLS też mogą być. TN też w sumie.

Planuję kupić dwa identyczne egzemplarze.

Na co dzień używam dwóch Delli biurowych (Ultrasharpy) i jak dla mnie są OK. Więc rozejrzałem się po ofercie Della i jest tam na przykład G3223Q (4K) albo G3223D (2K). Ale na przykład w wielu miejscach (np. na rtings) dobre oceny zbierają Gigabyte M32U lub M32Q. Jest to coś warte? Nie przepadam za Samsungami i LG (ale nie wykluczam), nie jestem miłośnikiem kupowania monitorów firm niemających doświadczenia w tej dziedzinie (Asus, AOC, Acer itp.). Ale może ten Gigabyte to jakiś wyjątek. Albo to tylko artykuły sponsorowane i to taki sam szmelc, jak reszta w tej grupie marek "growych"?

Mam teraz dość wiekową Iiyamę tylko do grania, ale szału nie robi i do normalnej pracy jej nie używam. Ale może współczesne monitory tej firmy są lepszej jakości? Parametry na papierze mają dosyć interesujące, cena też nie jest zła. Warto się im przyjrzeć bliżej? Kiedyś były świetne (w epoce CRT), ale ta ma 5 lat i nieco mnie zraziła do siebie. Jak jest teraz?

Wiem, że Nec i Eizo to inna półka jakościowa, ale nie znalazłem w ich ofercie niczego o interesujących parametrach i przede wszystkim akceptowalnej ceine. Była niby seria Eizo Foris, ale już ich nie produkują i ciężko cokolwiek o nich znaleźć, nie mówiąc już nawet o kupieniu.

Żadnego z monitorów, o jakich piszę, na oczy nie widziałem (nie mam gdzie), opieram się o opinie z Internetu. Poproszę więc o fachowe porady - może jakiś oczywisty wybór dla moich kryteriów przeoczyłem? Dzięki!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

11 czerwca 2022, 14:13 - sob

mimolet pisze:
11 czerwca 2022, 13:31 - sob
Wiem, że Nec i Eizo to inna półka jakościowa, ale nie znalazłem w ich ofercie niczego o interesujących parametrach

"Parametry" w sensie te na papierze, to taki królik z kapelusza. W masówce wypisuje się cokolwiek, bo i tak nie ma to żadnego znaczenia. Nie raz można znaleźć monitory za 1 tys które mają owe parametry "lepsze" niż high - end 10x droższy. Papier zniesie wszystko. To co odróżnia monitory lepszych klas to jakość obrazu a to trudno ubrać w syntetyczne liczby.

PS. Odświeżanie w monitorze nie jest priorytetowym parametrem. Zasada działania LCD mówi, że nawet jakby było odświeżanie 1Hz to i tak nie będzie migał.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mimolet
Posty: 4
Rejestracja: 11 czerwca 2022, 12:46 - sob

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

11 czerwca 2022, 14:18 - sob

Tom01 pisze:
11 czerwca 2022, 14:13 - sob
PS. Odświeżanie w monitorze nie ma żadnego znaczenia.
Dla mnie ma zasadnicze. W przypadku grania różnica między 60 Hz a 144 Hz jest kolosalna i dla mnie jest to kluczowy parametr. Ale zdaję sobie sprawę, że dla kogoś tworzącego głównie dokumenty w Wordzie jest to nieistotna sprawa.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

11 czerwca 2022, 17:19 - sob

mimolet pisze:
11 czerwca 2022, 14:18 - sob
Tom01 pisze:
11 czerwca 2022, 14:13 - sob
PS. Odświeżanie w monitorze nie ma żadnego znaczenia.
Dla mnie ma zasadnicze. W przypadku grania różnica między 60 Hz a 144 Hz jest kolosalna i dla mnie jest to kluczowy parametr. Ale zdaję sobie sprawę, że dla kogoś tworzącego głównie dokumenty w Wordzie jest to nieistotna sprawa.
Jeśli odświeżanie to kluczowy parametr, to bierzesz któregokolwiek gejmingowego tajwańca na IPSie 32" 4K UHD, bo tylko to jest, raptem 4-5 sztuk. Marka w zasadzie dowolna (Acer, Asus, Benq, MSI, Gigabyte, MSI itd.), znając życie klepią to te same tajwańskie świstaki zawijając w różne sreberka.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

11 czerwca 2022, 21:27 - sob

A nie wolałbyś:
* do pracy DELL serii U
* do gier TV OLED 42" 120Hz, 3840x120, HDR, VRR (zmienna częstotliwość odświeżania).
Zrobi miazgę z każdego monitora LCD (nie ważne czy IPS czy VA).

Na tym forum polecane są wyłącznie monitory NEC (i czasem EIZO), które zupełnie nie nadają się do Twoich wymagań, a mimo to są Ci polecane.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

11 czerwca 2022, 22:02 - sob

Nic takiego nie było polecane w tym wątku.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

11 czerwca 2022, 22:40 - sob

Na chwilę obecną jeszcze "nie było" ale było już torowanie drogi do tego , dynamitem :-)
Do autora tematu ,jakoś cały świat do gierek i ogólnie multimediów wybiera właśnie tą całą tzw. masówkę ktora defacto do tego służy jakoś nie słyszy się żeby wybierane były do tych celów kosmicznie drogie eizo i necki które nic a nic nie wnoszą do tego tematu i to nie dla tego że są kosmicznie drogie ale dla tego że one słabo się do tego nadają poza odwzorowaniem kolorów nic nie wnoszą nadzwyczajnego a i z tym kolorem dla grajków,oglądających filmy,czytający internet i ogólnie używających pc do rozrywki do czego te bardzo dobre odwzorowanie potrzebne :D z drugiej strony nawet te masówki już mają te całe odwzorowanie na bardzo dobrym poziomie ;)
mimolet
Posty: 4
Rejestracja: 11 czerwca 2022, 12:46 - sob

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

12 czerwca 2022, 08:32 - ndz

Czornyj pisze:
11 czerwca 2022, 17:19 - sob
Jeśli odświeżanie to kluczowy parametr, to bierzesz któregokolwiek gejmingowego tajwańca na IPSie 32" 4K UHD, bo tylko to jest, raptem 4-5 sztuk. Marka w zasadzie dowolna (Acer, Asus, Benq, MSI, Gigabyte, MSI itd.), znając życie klepią to te same tajwańskie świstaki zawijając w różne sreberka.
Tak właśnie mi się wydawało, ale zdziwiło mnie polecanie w wielu miejscach dwóch konkretnych modeli Gigabyte'a - wspomnianych M32U i M32Q. Nie wiem, czy to po prostu cichy sponsoring, czy faktycznie się czymś na plus wyróżniają. Nie potrafię tego samodzielnie ocenić, więc dlatego poprosiłem o poradę.

I ciekaw jestem jak to z tymi Dellami G3223Q albo G3223D jest. Też taka sama tania masówka, czy jednak coś nieco lepszego?
max pisze:
11 czerwca 2022, 21:27 - sob
A nie wolałbyś:
* do pracy DELL serii U
* do gier TV OLED 42" 120Hz, 3840x120, HDR, VRR (zmienna częstotliwość odświeżania).
Zrobi miazgę z każdego monitora LCD (nie ważne czy IPS czy VA).

Na tym forum polecane są wyłącznie monitory NEC (i czasem EIZO), które zupełnie nie nadają się do Twoich wymagań, a mimo to są Ci polecane.
Niestety to odpada - potrzebuję dwóch monitorów do pracy, a TV dodatkowo mi się po prostu nie zmieści. Ale pomysł ogólnie dobry, myślałem o tym wcześniej :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

12 czerwca 2022, 09:21 - ndz

mimolet pisze:
12 czerwca 2022, 08:32 - ndz
Czornyj pisze:
11 czerwca 2022, 17:19 - sob
Jeśli odświeżanie to kluczowy parametr, to bierzesz któregokolwiek gejmingowego tajwańca na IPSie 32" 4K UHD, bo tylko to jest, raptem 4-5 sztuk. Marka w zasadzie dowolna (Acer, Asus, Benq, MSI, Gigabyte, MSI itd.), znając życie klepią to te same tajwańskie świstaki zawijając w różne sreberka.
Tak właśnie mi się wydawało, ale zdziwiło mnie polecanie w wielu miejscach dwóch konkretnych modeli Gigabyte'a - wspomnianych M32U i M32Q. Nie wiem, czy to po prostu cichy sponsoring, czy faktycznie się czymś na plus wyróżniają. Nie potrafię tego samodzielnie ocenić, więc dlatego poprosiłem o poradę.

I ciekaw jestem jak to z tymi Dellami G3223Q albo G3223D jest. Też taka sama tania masówka, czy jednak coś nieco lepszego?
max pisze:
11 czerwca 2022, 21:27 - sob
A nie wolałbyś:
* do pracy DELL serii U
* do gier TV OLED 42" 120Hz, 3840x120, HDR, VRR (zmienna częstotliwość odświeżania).
Zrobi miazgę z każdego monitora LCD (nie ważne czy IPS czy VA).

Na tym forum polecane są wyłącznie monitory NEC (i czasem EIZO), które zupełnie nie nadają się do Twoich wymagań, a mimo to są Ci polecane.
Niestety to odpada - potrzebuję dwóch monitorów do pracy, a TV dodatkowo mi się po prostu nie zmieści. Ale pomysł ogólnie dobry, myślałem o tym wcześniej :)
Chyba wszystko na tej samej matrycy, znając tajwańców ten sam produkt z różnymi znaczkami. Jak jest Dell to brałbym Della oczywiks - też to samo, ale może być nieco lepiej ogarnięte znając Della. Oczywiście jak ktôry jest tańszy, w promce itp. to bierz tańszy, nie ma się co szczypać.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

12 czerwca 2022, 18:24 - ndz

dbcooper1983 pisze:
11 czerwca 2022, 22:40 - sob
Na chwilę obecną jeszcze "nie było" ale było już torowanie drogi do tego , dynamitem :-)
Oj tam, oj tam, na razie było tylko tradycyjne wyrąbywanie drogi maczetą. ;)
Dynamit to jakby jeden wpis. Zwykle nie działa.
Lepsza jest technika małych kroczków. Najpierw wycinanie kolejnych kłączy i gałęzi maczetą (wszystko na świecie to masówka), potem wyrywanie pni traktorem (DELL wypala oczy i mózg żywcem), a dynamit ... na końcu (moje monitory są najlepsze, a tak w ogóle, tylko one zasługują na miano monitorów). W sumie, jak dobrze idzie i tak co najmniej ze trzy oddzielne wpisy. :twisted:
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

13 czerwca 2022, 14:32 - pn

hiehiehie... jeszcze się nie przyzwyczailiście?! ;p
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
mimolet
Posty: 4
Rejestracja: 11 czerwca 2022, 12:46 - sob

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

15 czerwca 2022, 10:52 - śr

Ponieważ w sumie niewiele się dowiedziałem :), to postanowiłem działać, a nie czekać i kupiłem dwie sztuki Della G3223Q.

Ogólnie są bardzo OK, nie zawiodłem się. Obraz jak dla mnie bardzo dobrej jakości, da się skręcić kontrast, jasność i saturację do naprawdę niskich poziomów, więc nie wypala oczu podczas normalnej pracy, a do grania można stworzyć osobny profil podkręcający nieco parametry.

Wady to słabe kąty patrzenia (dla mnie bez znaczenia zupełnie, ale dla kogoś innego to może być istotna kwestia) oraz tradycyjnie dla Della podświetlanie krawędziowe zasługuje na określenie mianem żartu. W ciemnym pokoju obraz czarnego tła wygląda trochę jak efekt Clouds z Photoshopa :) Nie przeszkadza mi to jednak, liczyłem się z tym, filmów na tym oglądać nie będę, w innych moich zastosowaniach to nieistotne.

Oba egzemplarze wyglądają pod tym względem identycznie, nie ma odchyłów jakościowych.
Sporym plusem niezwiązanym z samym obrazem jest niezła jakość wykonania samego monitora - nie jest to taki ordynarny plastik, jak w większości innych sprzętów, czuć trochę więcej przyłożenia się do projektu. Ramka, plastik, noga, podobnie jak w Dellach biurkowych, całkiem przyzwoicie.

Profesjonalnych testów robić nie zamierzam, bo się na tym nie znam. Dla mnie jest OK i jestem bardzo zadowolony.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

15 czerwca 2022, 11:12 - śr

Otóż to.. czasami trzeba trochę zaryzykować i samemu zmierzyć się z rzeczywistością, a nie słuchać tylko skrajnych opinii..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: 32" wysokie odświeżanie, praca biurowa i granie. Gigabyte, Dell, coś innego?

15 czerwca 2022, 12:29 - śr

Dokładnie dobrze prawi Pan jaszcząb :-)

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu