dziwne zachowanie NEC'a EA271U w chwili wyłączania

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
blackbird
Posty: 4
Rejestracja: 05 kwietnia 2016, 12:46 - wt

dziwne zachowanie NEC'a EA271U w chwili wyłączania

23 listopada 2022, 13:50 - śr

Uszanowanie,

półtora miesiąca temu kupiłem monitor j.w. i odnoszę wrażenie, że przy wyłączaniu za pomocą przycisku power dzieje się coś,
co dziać się nie powinno,

mianowicie po wyłączeniu monitora klasycznie przyciskiem na obudowie, komputer traktuje ten monitor jakby nie istniał tj.
jakby był zupełnie dla niego niewidoczny, skutkuje to tym że wszystkie okna z otwartymi aplikacjami są automatycznie przenoszone na mój główny monitor AOC,
przyprawia mnie to o niezły ból głowy, bo ilekroć chce np na 10 minut wyłączyć monitor choćby z tak prozaicznego powodu jak oszczędność energii musze później
wszystkie otwarte na tym monitorze okna z powrotem na niego przenosić bo przeskakują na tego AOCa, od wielu lat używałem 2-3 źródeł obrazu naraz, ale jak dotąd
nigdy nie miałem podobnej sytuacji - zawsze po wyłączeniu danego monitora, okienka dalej "funkcjonowały" na wyłączonym monitorze,

co ciekawe, gdy wyłączę AOC'a, to okna na NEC'a nie przeskakują a w przypadku pierwszego wariantu niestety przeskakują,
próbowałem zamienić gniazda DP na 3070TI , zainstalowałem najnowsze sterowniki od NVIDIA, niestety nic nie pomaga,
próbowałem również guglować ale nie znalazłem nic co by rozwiązywało mój problem (może zbyt słabo szukałem...)

a tak to wygląda w praktyce:
https://www.youtube.com/watch?v=hfGbRrNBGsw

czy ktoś miał podobny problem albo wie jak go rozwiązać ?
pzdr
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: dziwne zachowanie NEC'a EA271U w chwili wyłączania

23 listopada 2022, 15:48 - śr

Jak podłączony do komputera? Włącznik nie powoduje zniknięcia napięcia na jednym z pinów DisplayPort, przez co przez kartę powinien być cały czas widoczny, ale nic nie wyświetlać. Proponuję też pogrzebać w opcjach zarządzania energią karty, aby nie wyłączała interfejsu.

Inna sugestia to skonfigurować czujnik obecności użytkownika. Odejdzie Pan od biurka, monitor sam się wyłączy, ale nie na amen, więc na bank nie zniknie z systemu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
blackbird
Posty: 4
Rejestracja: 05 kwietnia 2016, 12:46 - wt

Re: dziwne zachowanie NEC'a EA271U w chwili wyłączania

23 listopada 2022, 15:53 - śr

Tom01 pisze:
23 listopada 2022, 15:48 - śr
Inna sugestia to skonfigurować czujnik obecności użytkownika.
obydwa monitory podłączone przez DP,
czujnik niestety nie rozwiązuje problemu, bo potrzebuje nierzadko wyłączyć monitor nie odchodząc zarazem od komputera
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: dziwne zachowanie NEC'a EA271U w chwili wyłączania

23 listopada 2022, 16:06 - śr

No to zachowanie sterownika karty graficznej. Wygląda na to, że odłącza interfejs. Sprawdzić też należy, czy włączone jest DDC/CI w monitorze. Jest w menu. Ostatecznie zresetować monitor do wartości fabrycznych i potem szukać w oprogramowaniu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: dziwne zachowanie NEC'a EA271U w chwili wyłączania

24 listopada 2022, 17:21 - czw

A co z aplikacjami typu Stay, Moom itd; które pozwalają na zapamiętywanie położenia i wielkości okien i przywracanie ich w dowolnym momencie, albo np. automatycznie gdy laptop zostaje podpięty do dodatkowego ekranu, gdy rozdzielczość się zmienia itd? To aplikacje na Maca, ale na Windowsa pewnie jest jakiś odpowiednik.

No i HDMI z założenia zachowuje się inaczej niż DisplayPort – wyłączony monitor ciągle jest w systemie widoczny, gdy DP znika. Ale to ma inne problemy. Np. zostawiłeś tam otwartą aplikację, to ponownie też się na wyłączonym monitorze otworzy i nic nie zrobisz, do póki go nie włączysz i nie przeniesiesz, albo nie wesprzesz się dodatkowym softem do zarządzania tym.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu