Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze szaleją

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
mus
Posty: 9
Rejestracja: 19 marca 2013, 14:20 - wt

Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze szaleją

04 października 2013, 13:43 - pt

Witam!

W wyniku idiotycznej sytuacji zalałem dość obficie dół mojego s2243w.
Woda dostała się przez dolne otwory wentylacyjne, prawdopodobnie docierając do części odpowiedzialnej za fizyczne przyciski na monitorze.

Teraz opcje monitora szaleją, zmieniają się ciągle tryby wyświetlania, głośność, jasność, włącza się menu i tak dalej.
Przyciski zmieniły swoje funkcje i każdy robi to co akurat w danej chwili chce.

Zwykle jest o tyle dobrze, że mimo niedziałających przycisków opcje same się nie zmieniają więc mogę spokojnie pracować.

Czasami jednak monitor zaczyna wariować, dlatego szukam rozwiązania:
Czy da się jakoś (może programowo) dezaktywować przyciski na monitorze?
Jeśli nie, to ile może kosztować naprawa czegoś takiego? Matryca i podświetlenie na szczęście nie ucierpiały.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

04 października 2013, 14:45 - pt

A co to było: woda, czy jakiś słodki napój?
Jak woda, to odkręciłbym obudowę i trochę przesuszył, ew. przyłożyć jakieś chusteczki papierowe w różne szpary, aby wyciągnąć wodę i potem jeszcze przesuszyć (w sposób naturalny).

PS. Tego typu zdarzenia najczęściej są idiotyczne...
mus
Posty: 9
Rejestracja: 19 marca 2013, 14:20 - wt

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

04 października 2013, 14:50 - pt

Woda, ponad tydzień temu.

Wyłączyłem monitor i starałem się wysuszyć papierowymi ręcznikami.

Po paru godzinach włączyłem (losowy przycisk działał jako power) żeby sprawdzić matryce.

Najprostsze rozwiązanie to programowa zmiana ustawień i dezaktywacja fizycznych przycisków, tylko czy jest to możliwe?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

04 października 2013, 15:45 - pt

Nie włączać przez parę dni, póki elektroniki jeszcze szlag nie trafił...
mus
Posty: 9
Rejestracja: 19 marca 2013, 14:20 - wt

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

04 października 2013, 15:52 - pt

Był wyłączony przez tydzień, po włączeniu nie wariował - zaczął dopiero dziś.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

04 października 2013, 18:06 - pt

Jeśli monitor ma pivot, obróć go na noc do pionu. Zmieniaj co noc kąt ekranu wzgl pionu, aby przyspieszyć wysychanie.
Wątpię, aby można było całkowicie zablokować przyciski. To nie komórka...
Mz. trzeba uzbroić się w cierpliwość...
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

05 października 2013, 10:38 - sob

Cierpliwość nic nie da jeśli minerały z wody porobiły gdzieś zwarcia. Przeczyszczenie izopropanolem mogłoby pomóc, ale najpewniejsza metoda to wyczyszczenie płyty głównej w myjce ultradźwiękowej. Do rozważenia jest tylko czy liczyć w tym względzie na serwis Alstora, czy wymontować płytę główną samemu i poszukać na własną rękę serwisu (np GSM albo komputerowego) który dysponowałby większą wanienką.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

05 października 2013, 16:10 - sob

gorky pisze:...jeśli minerały z wody porobiły gdzieś zwarcia....
Nie sądzę, aby użyszkodnik polewał na tyle długo, aby wytrąciły się jakieś formy skalne, np. stalagmity...

Mz. zamokła taśma http://mva.pl/download/file.php?id=64. Warto by ją osuszyć jakimiś chusteczkami (po rozebraniu). Płytę główną zostawiłbym w spokoju. Aby ją zamoczyć trzeba by podlewać monitor od góry...
https://monitory.mastiff.pl/images/mva/r ... 762W_1.jpg
a Użyszkodnik napisał:
mus pisze:W wyniku idiotycznej sytuacji zalałem dość obficie dół mojego s2243w.
Woda dostała się przez dolne otwory wentylacyjne, prawdopodobnie docierając do części odpowiedzialnej za fizyczne przyciski na monitorze.
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

05 października 2013, 16:17 - sob

max pisze:
gorky pisze:...jeśli minerały z wody porobiły gdzieś zwarcia....
Nie sądzę, aby użyszkodnik polewał na tyle długo, aby wytrąciły się jakieś formy skalne, np. stalagmity...
Zamiast ironizować proponuję zastanowić sie dlaczego czysta woda (destylowana, nie deminaralizowana) ma około 10000 razy słabszą przewodność elektryczną od tej płynącej z kranu, a substancja składająca się wyłącznie z cząsteczek H2O jest całkiem dobrym izolatorem...

Ewentualnie dlaczego na szybie po deszczu widać ślady kropel...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

05 października 2013, 16:43 - sob

gorky pisze:Ewentualnie dlaczego na szybie po deszczu widać ślady kropel...
Bo szyba była brudna :?: ...

Zwykła woda jest jak wiadomo elektrolitem. Ale jak wyschnie już nim chyba nie jest. Z wody "kranówy" najwięcej wytrąca się węglanu wapnia, węglanu magnezu, które jednak w suchej postaci nie przewodzą prądu. Można wyciągnąć z czajnika, osuszyć i sprawdzić. Jedynie mieszanina soli (węglanów, chlorków, wodorowęglanów; wapnia, sodu, magnezu) w wodzie (elektrolit) przewodzi prąd. Mz. wysuszyć wodę (przez czekanie lub rozebranie i przeczyszczenie taśmy) i po sprawie. Myślę, że ewentualna cieniutka warstewka suchego osadu nie będzie przewodzić prądu na tyle, aby powodować zwarcie. Wydaje mi się, że całkowity demontaż monitora na części pierwsze nie jest w tym przypadku wskazany...
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

05 października 2013, 18:35 - sob

max pisze:Myślę, że ewentualna cieniutka warstewka suchego osadu nie będzie przewodzić prądu na tyle, aby powodować zwarcie.
Wieloletnie doświadczenia serwisów komputerowych i GSM przeczą tej tezie :)
Nie mówiąc już o ewentualnej korozji ścieżek, wywołanej przez rózne substancje zawarte w wodzie...

Tak czy inaczej ja bym nie ryzykował - jeśli to nie płyta główna tylko tasiemka to jeszcze lepiej - wymontować i zanieść do pierwszego z brzegu serisu GSM/komputerowego który ma wanienkę ultradźwiękową...

Druga - gorsza - opcja, to to, że zwarcie na ścieżkach uwaliło wejścia w chipie sterującym, ale zanim zaczniemy się martwić tą ewentualnością to trzeba porządnie wyczyścić to co zostało zalane.
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

05 października 2013, 22:12 - sob

Z tym osuszaniem to różnie może być. Kiedyś zalałem klawiaturę... i już nigdy nie odzyskała sprawności w tej jej części, które uległy zalaniu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zalany Eizo s2243w - fizczyne przyciski na monitorze sza

06 października 2013, 00:04 - ndz

gorky pisze:...Druga - gorsza - opcja, to to, że zwarcie na ścieżkach uwaliło wejścia w chipie sterującym...
GrzesiekR pisze:... i już nigdy nie odzyskała sprawności w tej jej części, które uległy zalaniu.
Optymizm od Was aż bije po oczach 8-) . Faktycznie, wysychać może miesiącami, więc jak się spieszy bo trzeba pracować, wyczyścić taśmę i guziczki izopropanolem i będzie działać. Jak by się miało coś popsuć, to już by się popsuło. Klawiaturę też da się wyczyścić i przywrócić do działania, tylko w tym przypadku nakład pracy jest zwykle zbyt duży w porównaniu do wartości nowej...

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu