Ciemniejsze paski pikseli

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
yahooo8
Posty: 7
Rejestracja: 03 grudnia 2013, 15:20 - wt

Ciemniejsze paski pikseli

03 grudnia 2013, 15:29 - wt

Witam mam monitor IIYAMA ProLite XB2776QS. Kupiłem go kilka miesięcy temu. Niedługo po zakupie zauważyłem na monitorze, po bardzo bliskim przyglądnieciu sią ciemniejsze paski pikseli jakby siatka. Od tak 1/4 od góry do samego dołu coraz bardziej widoczne. Na obrazach cieżko to dostrzec ale najlepiej na białym tle. Nie zależy to od rozdzielczości, ustawień, źródła itp gdyż nawet na ekranie powitalnym monitora jest to widoczne. Jest to jakby mała siatka widoczna z bliska.
Monitor wysłałem na gwarancję gdyż po opisie problemu tak mi kazano, przysłali dziś z powrotem z informacją, że monitor sprawny. Według mnie to bzdura bo pracuje na wielu różnych monitorach i czegoś takiego nie widziałem.

Poniżej zdjęcie problemu, widać takie paski jakby pod kątem 45 stopni. Jakby ciemniejsze pasy pikseli. Z Daleka jest to nie widoczne ale na białym tle siedząc przy monitorze wkurza to porządnie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ciemniejsze paski pikseli

03 grudnia 2013, 19:37 - wt

Jeśli monitor podłączony jest interfejsem analogowym to normalna mora i przejdzie przy DVI. Jeśli jest już podłączony cyfrowo to problem jest grubszy, bo to cecha tego ekranu. Efekt rzadki i niektórych wkurzający, ale wrodzony i nic się z tym nie da zrobić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Ciemniejsze paski pikseli

03 grudnia 2013, 20:16 - wt

To jest właśnie chyba niedawno omawiany efekt z angielskiego nazywający się "Cross-hatching" będący wynikiem interferencji różnych siatek matrycy. Panuje podejrzenie, że czasem występuje on również w nowych matrycach Sharp, wykorzystywanych np. w modelu Eizo Foris FG2421
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ciemniejsze paski pikseli

03 grudnia 2013, 20:19 - wt

Na LCD jeszcze tego nie widziałem, ale na pewno występuje na niektórych starszych plazmach. Nie rozbierałem jednak panelu, nie wiem co ze sobą interferuje. Rzecz jest słabo i sporadycznie widoczna, ale wierzę, że może kogoś denerwować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Ciemniejsze paski pikseli

03 grudnia 2013, 20:30 - wt

Z tematu o w-wymienionym Forisie
Tom01 pisze:Nie, zdecydowanie czegoś takiego nie ma. Efekt znam, jest widoczny na niektórych telewizorach. Nie wiedziałem tylko że ktoś wymyślił anglojęzyczny termin. Jest to wynik interferencji płyt matrycy z wytrawionymi różnymi rodzajami siatek.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ciemniejsze paski pikseli

03 grudnia 2013, 20:44 - wt

Zgadza się, to definicja interferencji, ale nie mam pojęcia co może interferować w LCD. Nie widziałem po prostu. Płyta LCD jest sklejona i nie ma jak zajrzeć co i kiedy może interferować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
yahooo8
Posty: 7
Rejestracja: 03 grudnia 2013, 15:20 - wt

Re: Ciemniejsze paski pikseli

03 grudnia 2013, 21:18 - wt

To co mówicie faktycznie miałoby sens. Gadałem z serwisem, który odesłał z informacją, że jest ok. No i chcą abym ujął to na zdjęciu całego ekranu ( co będzie bardzo ciężkie) i powiedzieli, że jeśli to z technikami ustalą, że faktycznie coś takiego może mieć miejsce to albo wymienią matrycę co może być ciężkie bo już jest nowszy model tej serii albo dadzą nowy monitor z tej serii.
Problem jest przedziwny bo nigdy czegoś takiego na oczy nie widziałem. Tak jakby od ponad polowy ekranu powoli taka ledwo widoczna siateczka się pojawiała aż do dołu.
Swoją drogą jest to cecha matrycy czy może wada. Da rade to na gwarancję uznać ? Szkoda tak naprawdę bo poza tym monitor jak za tą cenę naprawdę daje radę a tutaj taka niespodzianka lekko denerwująca.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ciemniejsze paski pikseli

03 grudnia 2013, 21:20 - wt

yahooo8 pisze:No i chcą abym ujął to na zdjęciu całego ekranu ( co będzie bardzo ciężkie)
Niska czułość, duża odległość, przy ogniskowej 50mm około 2metry, mała przesłona, 8-11 lub jeszcze mniejsza jeśli szkło wydoli z ostrością, statyw, bo wyjdzie długi czas. Inaczej na matrycę nałoży się siatka czujnika aparatu, wyjdzie mora jak koń i guzik z pokazu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Ciemniejsze paski pikseli

03 grudnia 2013, 21:23 - wt

yahooo8 pisze:To co mówicie faktycznie miałoby sens. Gadałem z serwisem, który odesłał z informacją, że jest ok. No i chcą abym ujął to na zdjęciu całego ekranu ( co będzie bardzo ciężkie) i powiedzieli, że jeśli to z technikami ustalą, że faktycznie coś takiego może mieć miejsce to albo wymienią matrycę co może być ciężkie bo już jest nowszy model tej serii albo dadzą nowy monitor z tej serii.
Problem jest przedziwny bo nigdy czegoś takiego na oczy nie widziałem. Tak jakby od ponad polowy ekranu powoli taka ledwo widoczna siateczka się pojawiała aż do dołu.
Swoją drogą jest to cecha matrycy czy może wada. Da rade to na gwarancję uznać ? Szkoda tak naprawdę bo poza tym monitor jak za tą cenę naprawdę daje radę a tutaj taka niespodzianka lekko denerwująca.
Miałem z tym do czynienia 10 lat temu w laptopie Maxdata. Reklamowałem to, ale nic to nie dało, jest to niestety raczej cecha niż wada, ale nie podchodziłbym to sprawy pesymistycznie, być może będą skłonni wymienić.
yahooo8
Posty: 7
Rejestracja: 03 grudnia 2013, 15:20 - wt

Re: Ciemniejsze paski pikseli

03 grudnia 2013, 21:27 - wt

Poczytałem o tym cross-hatching i to jest dokładnie to. Znalazłem kilka zdjęć na forach
http://imageshack.us/a/img266/5504/dell ... atchin.jpg
http://imageshack.us/a/img18/5504/dellu ... atchin.jpg

i to jest właśnie taki sam efekt tak samo to wygląda.

Postaram się powalczyć z serwisem.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Ciemniejsze paski pikseli

04 grudnia 2013, 15:17 - śr

Życzę powodzenia, ale niestety wątpię w pozytywne rozpatrzenie sprawy. Można do przypisać do tej samej kategorii problemów, co ziarnista powłoka w starszych IPS'ach.
yahooo8
Posty: 7
Rejestracja: 03 grudnia 2013, 15:20 - wt

Re: Ciemniejsze paski pikseli

04 grudnia 2013, 15:22 - śr

Zobaczymy, to chyba coś całkiem nowego dla serwisu Iiyamy no i dziś odpisali, abym drugi raz wysłał do serwisu monitor i postarają się coś wymyślić. Pozytywnie rozmowa przebiegała. Najważniejsze oby oni to zobaczyli, jak zobaczą to mają wymienić matrycę lub dać nowy monitor niestety z nowej serii ale to już przeżyję. Jeśli nie no to cóż, nie będę osobą polecającym tę markę.
Swoją drogą to był mega problem pewnej serii Delli 27 calowych, ogromne tematy są w necie na ten temat na forach della itp. Walczyli z Dellem ale widziałem różnie to bywało. Ciekawe co za matryce tam wsadzali i z czego wynika ta interferencja w LCD hmm.

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68364
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu