Eizo EV2736 - problem z kolorami

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
CeglA
Posty: 3
Rejestracja: 23 stycznia 2014, 16:21 - czw

Eizo EV2736 - problem z kolorami

23 stycznia 2014, 16:28 - czw

Witam wszystkich na forum.

Jestem użytkownikiem monitora Eizo EV2736. Poprzednio miałem również Eizo S2431W przez około 5 lat i byłem nim zachwycony. Z nowym monitorem jednak od początku mam pewien problem. Posiada on strasznie dziwne odcienie kolorów, inne niż wszystkie inne monitory, z którymi miałem styczność. Wszystko ma lekki odcień fioletowego. Niebieski kolor nie jest naturalnie niebieski, tylko mocno zniekształcony przez właśnie fioletowy odcień. Z innymi kolorami jest podobnie. Mam go już kilka miesięcy, ale wciąż nie mogę się przyzwyczaić. Gdy patrzę ma obraz mojego laptopa za śmieszne pieniądze, to myśle sobie, że ma 10x bardziej naturalne kolory niż ten Eizo.

Czy jest na to jakaś rada? Domyślam sie, iż to wina podświetlenia niebieskimi diodami? Można to jakoś programowo rozwiązać? Przetestowałem chyba wszystkie możliwe ustawienia monitora, bez żadnej poprawy.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

23 stycznia 2014, 17:25 - czw

Jest Pan zapewne mocno przyzwyczajony do PVA a IPS daje zupełnie inny obraz. Trzeba go poza tym poprawnie wyregulować lub najlepiej skalibrować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

23 stycznia 2014, 22:06 - czw

CeglA
Posty: 3
Rejestracja: 23 stycznia 2014, 16:21 - czw

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

23 stycznia 2014, 23:56 - czw

Dziękuję za odpowiedzi.

Czyli rozumiem, że tak musi być...Troche słabo, bo monitor takiej klasy powinien wyświetlać obraz jak najbliżej tego, co autor miał na myśli, a nie przekłamywać wszystko odcieniem fioletowym... Jaki jest sens ustawiana trybu sRGB ( lub kalibracji ), skoro kolory w nim na dwóch monitorach tego samego producenta wyglądają kompletnie inaczej.

Możecie podpowiedzieć, czy istnieje na rynku monitor 27 cali podobnej klasy jak Eizo, który wyświetla obraz w barwach zbliżonych jak monitory z podświetleniem CCFL\matrycą PVA ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

24 stycznia 2014, 00:02 - pt

Kolor można dość dobrze skalibrować, nawet przy różnych ekranach, ale nie jest to proste. Specyfika ekranu natomiast zawsze zostanie stała. Są ekrany które połyskują jakimś odcieniem i tak będzie zawsze. Efekt jest bardziej widoczny, jeśli w sąsiedztwie stoją diametralnie inne ekrany.

Nie ma już praktycznie monitorów z PVA. Największe jeszcze dostępne mają rozmiar 22" 16x10. Istnieje jednak coś pośredniego, 24" PLS w wykonaniu EIZO CX240/CG246. Nie połyskuje, nie ma zafarbów. W komforcie jest zbliżony do PVA dając przy tym dużo lepszą liniowość i kąty. Większych na razie brak, to stosunkowo nowa konstrukcja.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

24 stycznia 2014, 09:06 - pt

CeglA pisze:Możecie podpowiedzieć, czy istnieje na rynku monitor 27 cali podobnej klasy jak Eizo, który wyświetla obraz w barwach zbliżonych jak monitory z podświetleniem CCFL...?
http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=1255&start=70
Ten jest zdecydowanie wyższej klasy, ale i jest też sporo droższy. Nie ma za bardzo rozwiązań pośrednich. Ma ciepłą biel (podświetlenie GB-r LED z szeroką i wydatną składową czerwoną, niwelującą rażącą składową niebieską W-LEDów).
Na PVA nie ma obecnie najmniejszych szans. Są tylko IPSy, a i tu wybór jest znikomy w tej klasie.
CeglA
Posty: 3
Rejestracja: 23 stycznia 2014, 16:21 - czw

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

02 maja 2014, 14:21 - pt

Witam wszystkich,

Niestety po kilku miesiącach użyutwkowania monitora Eizo EV2736 muszę go zmienić na inny model. Fioletowa poświata wyświetlanych kolorów strasznie mnie irytuje.

Prosiłbym o radę w wyborze 27 calowego monitora o charakterystyce wyśwtelanego obrazu zbliżonego do monitorów podświetlanych CCFL ( dla mnie neutralną ).
Czy obecnie wybór jest jedynie między NEC PA272W oraz EIZO CX271? Oba te monitory będą wyświetlały obraz w podobny sposób? Może jest coś tańszego na rynku w tym rozmiarze?

Z góry dziękuje za rady.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

02 maja 2014, 14:33 - pt

CeglA pisze:Prosiłbym o radę w wyborze 27 calowego monitora o charakterystyce wyśwtelanego obrazu zbliżonego do monitorów podświetlanych CCFL ( dla mnie neutralną ).
Nie ma takich. Najbliżej normalnego obrazu jest CX240/CG246, ale to rozmiar 24". Z większych, 27", najmniej "LCD-kowo-LED-owy" mają CX271/CG277. Chodzi oczywiście o widmo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

02 maja 2014, 14:46 - pt

CeglA pisze:Witam wszystkich,

Niestety po kilku miesiącach użyutwkowania monitora Eizo EV2736 muszę go zmienić na inny model. Fioletowa poświata wyświetlanych kolorów strasznie mnie irytuje.

Prosiłbym o radę w wyborze 27 calowego monitora o charakterystyce wyśwtelanego obrazu zbliżonego do monitorów podświetlanych CCFL ( dla mnie neutralną ).
Czy obecnie wybór jest jedynie między NEC PA272W oraz EIZO CX271? Oba te monitory będą wyświetlały obraz w podobny sposób? Może jest coś tańszego na rynku w tym rozmiarze?

Z góry dziękuje za rady.
Umiejętnie skalibrowany sprzętowo NEC EA274WMi będzie wyglądał jak odpowiednik podświetlany CCFL. W przypadku PA272W darmowe oprogramowanie NEC Mutliprofiler oferuje korektę metameryczną, dzięki której obraz również staje się wizualnie zbliżony do wyglądu normalnego obrazu kineskopowego/LCD CCFL.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

02 maja 2014, 15:17 - pt

Ostatnia możliwość, nie polecana na tym forum, to spróbować szczęścia z monitorem innej, tańszej marki, opartej na świetnej matrycy LM270WQ3 z podświetleniem GBr-LED np. DELL U2713H (nie HM).
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... 2713h.html

Ja niestety takowego jeszcze nie widziałem na żywo, więc podaję to jako opcję teoretyczną. (Mam tylko PA272W, na tejże matrycy).

Mz. podstawowy problem może dotyczyć jakości elektronicznego wyrównania podświetlenia tzw. DUC (jasności czy kolorowych plam), bo wg mnie, w innych aspektach, również ergonomicznych, matryca ta, w fabrycznym trybie sRGB, daje sporą przewagę zarówno nad EV2736W jak i EA274WMi, nawet DELLowi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

02 maja 2014, 15:22 - pt

max pisze:Ostatnia możliwość, nie polecana na tym forum, to spróbować szczęścia z monitorem innej, tańszej marki, opartej na świetnej matrycy LM270WQ3 z podświetleniem GBr-LED np. DELL U2713H (nie HM). (...) Ja niestety takowego jeszcze nie widziałem na żywo, więc podaję to jako opcję teoretyczną.
Ja mam taki w tej chwili przed oczami i niech go piekło pochłonie. Nie mogę się doczekać poniedziałku, kiedyż to go wywalę. Zielono-czerwony cały. Mura chromatyczna taka, że koniowi by łeb ukręciła.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

02 maja 2014, 15:32 - pt

Tom01 pisze:Zielono-czerwony cały. Mura chromatyczna taka, że koniowi by łeb ukręciła.
To cecha dość indywidualna, inna na każdym egzemplarzu. Może na innym będzie lepiej. Ale tak, o to właśnie mi chodzi. Trzeba koniecznie obejrzeć przed zakupem. Kosztem większego zaangażowania czasu i paliwa przy zakupie myślę, że można "wylosować" lepszy egzemplarz.
Przy oglądaniu proszę przełączyć na tryb sRGB (jak w EV2736W), włączyć maksymalne wyrównanie DUC w monitorze (choć powinno to być ustawienie domyślne).
Jakości NECa PA272W na pewno nie uzyskasz, ale względem EV2736W, w tej samej cenie, jest to mz. jakaś alternatywa: zdecydowanie lepsze widmo podświetlenia, utrudniające jednocześnie uzyskanie jednolitej (pozbawionej mury chrominancji) bieli, wysoka częstotliwość PWM.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

02 maja 2014, 15:38 - pt

max pisze:Ostatnia możliwość, nie polecana na tym forum, to spróbować szczęścia z monitorem innej, tańszej marki, opartej na świetnej matrycy LM270WQ3 z podświetleniem GBr-LED np. DELL U2713H (nie HM).
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... 2713h.html

Ja niestety takowego jeszcze nie widziałem na żywo, więc podaję to jako opcję teoretyczną. (Mam tylko PA272W, na tejże matrycy).

Mz. podstawowy problem może dotyczyć jakości elektronicznego wyrównania podświetlenia tzw. DUC (jasności czy kolorowych plam), bo wg mnie, w innych aspektach, również ergonomicznych, matryca ta, w fabrycznym trybie sRGB, daje sporą przewagę zarówno nad EV2736W jak i EA274WMi, nawet DELLowi.
Podstawowy problem to brak korekty metamerycznej w monitorze o bardzo metamerycznym podświetleniu. Jeśli ktoś oczekuje dobrej zgodności monitora W-LED czy tym bardziej GBr LED z CRT/CCFL, to musi mieć albo sytuację ogarniętą przez producenta (vide NEC Multiprofiler), albo dobrej klasy sensor, zaawansowane oprogramowanie i wiedzę jak się nim w przedmiotowym wypadku posłużyć.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo EV2736 - problem z kolorami

02 maja 2014, 15:51 - pt

Czornyj pisze:Podstawowy problem to brak korekty metamerycznej w monitorze o bardzo metamerycznym podświetleniu. Jeśli ktoś oczekuje dobrej zgodności monitora W-LED czy tym bardziej GBr LED z CRT/CCFL, to musi mieć albo sytuację ogarniętą przez producenta (vide NEC Multiprofiler), albo dobrej klasy sensor, zaawansowane oprogramowanie i wiedzę jak się nim w przedmiotowym wypadku posłużyć.
Myślę, że Użytkownik kupujący EV2736W oczekuje względnie dobrego, na oko, obrazu w Wordzie, czy innym Excelu. Wyjątkowo marne podświetlenie W-LED z góry skazuje wszelkie próby uzyskania takowego, na dodatek na 6cio bitowej matrycy, na niepowodzenie.
Mz. można z góry założyć, że biurowy, statystyczny Użytkownik, nie posiada żadnej z tych rzeczy:
Czornyj pisze:...dobrej klasy sensor, zaawansowane oprogramowanie i wiedzę jak się nim w przedmiotowym wypadku posłużyć.
Uważam się za zaawansowanego amatora, a nawet nie przychodzi mi przez myśl jakakolwiek próba podjęcia najmniejszej choćby potyczki w tym temacie.
Pozostaje więc "wylosować" dobrą sztukę, liczyć na jakość fabrycznej kalibracji trybu sRGB wykonanej przez producenta (nie gorszą niż fabryczne sRGB w EV2736W czy EA274WMi). Ustawić właściwą jasność podświetlenia i niczego innego nie dotykać. Bo kopie... ;)

PS. O takich rzeczach jak korekta metameryczna, przy sprzęcie tej klasy, szkoda w ogóle wspominać. Problem dotyczy innego "widzenia" kolorów przez ludzkie oko i przez sensor kalibratora. A skoro biurowy Użytkownik nie będzie kalibrował (tylko włączy fabryczny sRGB i zalepi potem guzik menu kitem ;) ), to mz. nie ma o czym mówić...

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu