Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 14:19 - sob

Koroner pisze:Pomijając rozdzielczość to nie udało mi się ustawić obrazu tak dobrze jak w Necu. Mowa o testach na Lagom.nl. Kłopotliwy się okazał "black test", gdzie pierwszy kwadrat nie jest widoczny (http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php) i przede wszystkim "gamma calibration". Zupełne kwiatki mi tu wychodzą bo ustawiając monitor na 2.2, na teście mam 1.8. Nie wiem dlaczego tak jest. Może Wy wiecie?
Tak ma być. Ten test nie jest wiarygodny. Krzywa 2,2 ma to do siebie że ma NIE być widać części odcieni w czerniach. Jeśli widać to jest źle.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 15:20 - sob

Dobrze, że jesteś zadowolony. To najważniejsze.

Chciałbym jednak zauważyć, że 27" 2560x1440:
* EIZO EV2750 kosztuje ok. 4000zł
* o dwie klasy lepszy NEC PA272W ok. 4700zł

W PA jest lepsza matryca, znacznie bardziej zaawansowane podświetlenie GB-r LED, z niezależnym sterowaniem G i B , czujnik podświetlenia działający w czasie rzeczywistym, 14bit 3D LUT, dający możliwość bardzo precyzyjnego wysterowania, wszechstronna fabryczna regulacja z kalibracją, pozwalająca wraz z 3D LUT samodzielnie regulować monitor bez palącej potrzeby ponownej kalibracji indywidualnej, stabilizacja podświetlenia, ustawiona w fabryce przy pomocy bardzo drogiego sprzętu, zapewniająca równomierność bieli, MultiProfiler dający nieporównywalne możliwości regulacyjne przy zachowaniu wierności wyświetlania, świetna obudowa, podświetlenie sterowane PWM o ultrawysokiej częstotliwości, możliwość sprzętowej kalibracji w razie potrzeby, jasność bieli wyskalowana jest w jednostkach bezwzględnych, czyli cd/m2, z wysoką dokładnością, i ... wiele innych.
Koroner pisze:Pomijając rozdzielczość to nie udało mi się ustawić obrazu tak dobrze jak w Necu. Mowa o testach na Lagom.nl. Kłopotliwy się okazał "black test", gdzie pierwszy kwadrat nie jest widoczny (http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php) i przede wszystkim "gamma calibration". Zupełne kwiatki mi tu wychodzą bo ustawiając monitor na 2.2, na teście mam 1.8. Nie wiem dlaczego tak jest. Może Wy wiecie? Na poczciwym Eizo S2231W nie ma problemu - co ustawię to mam. Aha, dodam przy okazji, że w necu w ogóle nie ma możliwości ustawienia gammy. Z innych minusów to noga eizo nie ma szyny na kable więc sobie wiszą brzydko spod monitora. Nie mniej w obliczu problemów z nec'iem, problemy te wydają się być kompletnie nieistotne.
NEC PA ma wzorcowo wyregulowaną fabrycznie gammę 2.2, sRGB, L*, DICOM, czy jaką tam byś chciał inną. Można ustawić gammę sRGB zamiast 2.2, która umożliwia wyświetlenie najciemniejszych kwadracików, jeśli masz taką ochotę.

Z wad. Tu czujnik oświetlenia też nie działa dobrze. Matryca też srebrzy, ale jest równa (przynajmniej u mnie).

PA272W jest nieco droższy, ale daleko bardziej zaawansowany od EV2750, w sposób zupełnie nieproporcjonalny do różnicy w cenie. Moim zdaniem warto dołożyć.
http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=1255&start=70#p13223
cz
czuk

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 16:05 - sob

max pisze:Dobrze, że jesteś zadowolony. To najważniejsze.

Chciałbym jednak zauważyć, że 27" 2560x1440:
* EIZO EV2750 kosztuje ok. 4000zł
* o dwie klasy lepszy NEC PA272W ok. 4700zł
To do pamięci wszystkich poszukujących monitory(możliwości ,firma ,cena) ;)
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 20:50 - sob

@Max
Jasne, nie neguję tego. Zdaję sobie sprawę, że ten PA272W jest znacząco lepszy i że EV2750 jest zapewne dość mocno przepłacony. Nie mniej, zważywszy na moje wymagania czy też preferencje (np. czujnik światła), obawiam się że mógłbym również być niezadowolony z droższego Nec'a. Idąc w tę stronę to szczerze wolałbym jeszcze więcej dołożyć do Eizo CX271 (prawie 6 tys.) i być już całkowicie ukontentowany ze wszystkich cech, które ten monitor posiada. No ale to już dla mnie za wysokie cenowo progi i nie mam też takich wymagać dot. odwzorowania koloru, itd. Nie pracuję w DTP i wystarczy mi poprawne EV2750, ale oczywiście mam świadomość, że za chwile ten monitor być może będzie kosztował 600-700zł mniej niż teraz. Tak czy inaczej, jak wspomniałeś, grunt że jestem zadowolony bo w końcu o to we wszystkim chodzi :)
cz
czuk

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 21:04 - sob

Koroner pisze: Idąc w tę stronę to szczerze wolałbym jeszcze więcej dołożyć do Eizo CX271 (prawie 6 tys.) i być już całkowicie ukontentowany ze wszystkich cech, które ten monitor posiada. No ale to już dla mnie za wysokie cenowo progi i nie mam też takich wymagać dot. odwzorowania koloru, itd. Nie pracuję w DTP i wystarczy mi poprawne EV2750, ale oczywiście mam świadomość, że za chwile ten monitor być może będzie kosztował 600-700zł mniej niż teraz. Tak czy inaczej, jak wspomniałeś, grunt że jestem zadowolony bo w końcu o to we wszystkim chodzi :)
Po co ta gadka to dołóż do Cx271
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 21:25 - sob

@Czuk
A czego konkretnie nie zrozumiałeś? Bo nie wiem o co Ci chodzi.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 21:26 - sob

Koroner pisze:@Max
Jasne, nie neguję tego. Zdaję sobie sprawę, że ten PA272W jest znacząco lepszy i że EV2750 jest zapewne dość mocno przepłacony. Nie mniej, zważywszy na moje wymagania czy też preferencje (np. czujnik światła), obawiam się że mógłbym również być niezadowolony z droższego Nec'a. Idąc w tę stronę to szczerze wolałbym jeszcze więcej dołożyć do Eizo CX271 (prawie 6 tys.) i być już całkowicie ukontentowany ze wszystkich cech, które ten monitor posiada. No ale to już dla mnie za wysokie cenowo progi i nie mam też takich wymagać dot. odwzorowania koloru, itd. Nie pracuję w DTP i wystarczy mi poprawne EV2750, ale oczywiście mam świadomość, że za chwile ten monitor być może będzie kosztował 600-700zł mniej niż teraz. Tak czy inaczej, jak wspomniałeś, grunt że jestem zadowolony bo w końcu o to we wszystkim chodzi :)
Skoro masz tego świadomość, to nie mam nic do dodania. Moim celem było jedynie wyjaśnienie tych rzeczy, ponieważ założyłem, iż o nich nie wiesz. Skoro jednak wiesz, i świadomie podjąłeś taką decyzję oraz jesteś zadowolony, to wątek uważam za wyczerpany, a cel jego założenia za spełniony.

PS. Różnica w cenie między EV2750 i CX271 jest dość duża, podobnie jak między EA275WMi i PA272W. Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretną markę, to taki wybór ma jak najbardziej sens.
cz
czuk

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 21:51 - sob

@korner
Koroner pisze:@Czuk
A czego konkretnie nie zrozumiałeś? Bo nie wiem o co Ci chodzi.
Porównanie CXiEV.?eIZO?
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 22:04 - sob

Wybacz, ale używasz dziwnej składni i interpunkcji, nie stosujesz czasownika w zdaniu. Nie wiem jak Ci odpowiedzieć na te Twoje dwa pytania, ale jakbym miał strzelać to bym odpowiedział "tak, eizo".
cz
czuk

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 22:15 - sob

Koroner pisze:Wybacz, ale używasz dziwnej składni i interpunkcji, nie stosujesz czasownika w zdaniu. Nie wiem jak Ci odpowiedzieć na te Twoje dwa pytania, ale jakbym miał strzelać to bym odpowiedział "tak, eizo".
Pisanie po polsku nie jest moją mocną stroną,strzelaj Sobie jak chcesz..obyś,tylko w eizo trafił :mrgreen:
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

04 kwietnia 2016, 11:47 - pn

max pisze:Dobrze, że jesteś zadowolony. To najważniejsze.

Chciałbym jednak zauważyć, że 27" 2560x1440:
* EIZO EV2750 kosztuje ok. 4000zł
* o dwie klasy lepszy NEC PA272W ok. 4700zł

(...)
Nie omieszkaj dodawać, że NEC PA272 to szeroki gamut, który może sprawiać problemy w przeciwieństwie do normalnego gamutu.
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

04 kwietnia 2016, 22:39 - pn

Który w razie potrzeby możemy przełączyć w 100% sRGB :)
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

04 kwietnia 2016, 22:48 - pn

GrzesiekR pisze:Nie omieszkaj dodawać, że NEC PA272 to szeroki gamut, który może sprawiać problemy w przeciwieństwie do normalnego gamutu.
A jeszcze większe, małe szerokogamutowe modele o dużej plamce, wyposażone w OCF (bardziej widoczne przebarwienia na krawędziach liter). :twisted:
Mathis pisze:Który w razie potrzeby możemy przełączyć w 100% sRGB :)
Podświetlenie i filtry, a przez to barwy subpikseli, są wówczas nadal szerokogamutowe. Dopiero wymieszane przez nie barwy są z zakresu sRGB.

Żeby nie wieścić nadchodzącej apokalipsy, armagedonu i końca świata dodam jeszcze, że problem widzą niemal wyłącznie astygmatycy, wyposażeni w cylindryczne soczewki o sporej mocy. Czyli Wybrani. ;)
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

04 kwietnia 2016, 23:05 - pn

subpiksele tak, ale sądze że Grzesiek miał na myśli nasycenie barw tam gdzie nie ma zarządzania kolorem, a nie wady astygmatykow których jest garstka, a problemy nasyceniem znikają po włączeniu sRGB
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

04 kwietnia 2016, 23:49 - pn

Grzesiek mówił o PA272W, a on nie ma problemów z przełączeniem się na sRGB, jak sam chyba wiesz. Grzesiek jest w tej nielicznej awangardzie cylindrowców, ma monitor z dużą plamką, szerokogamutowym podświetleniem i OCF, więc wie o czym mówi. Wybuchowa mieszanka. Stawiam na moją wersję.
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

05 kwietnia 2016, 06:57 - wt

ahym, aż tak go nie znam :)
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

05 kwietnia 2016, 10:14 - wt

max pisze:
GrzesiekR pisze:Nie omieszkaj dodawać, że NEC PA272 to szeroki gamut, który może sprawiać problemy w przeciwieństwie do normalnego gamutu.
A jeszcze większe, małe szerokogamutowe modele o dużej plamce, wyposażone w OCF (bardziej widoczne przebarwienia na krawędziach liter). :twisted:
Mathis pisze:Który w razie potrzeby możemy przełączyć w 100% sRGB :)
Podświetlenie i filtry, a przez to barwy subpikseli, są wówczas nadal szerokogamutowe. Dopiero wymieszane przez nie barwy są z zakresu sRGB.

Żeby nie wieścić nadchodzącej apokalipsy, armagedonu i końca świata dodam jeszcze, że problem widzą niemal wyłącznie astygmatycy, wyposażeni w cylindryczne soczewki o sporej mocy. Czyli Wybrani. ;)
No tak się składa, że szeroki gamut ustawiony na sRGB i tak intensywniej świeci czerwonym subpikselem, szczególnie przy czarnych czy białych literkach.
Przy soczewkach cylindrycznych, wielkość plamki nie gra zasadniczej roli. OCF nie ma nic do rzeczy.
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

16 września 2016, 22:45 - pt

Koroner pisze:Panowie,
Nie interesują mnie porady typu "ustaw monitor tak wysoko żebyś patrzył w dolny róg prostopadle, a nie z góry". Równie dobrze można do tematu podejść tak jak NEC w swojej instrukcji obsługi: auto-brightnes miga? Wyłącz go. Masz wnerwiający ips-glow? Wyłącz monitor. "Picie wódki w pracy szkodzi, to zmień pracę. O co chodzi.
Dzięki za niezły ubaw przy czytaniu tego posta :). Miałem nadzieję, że przy tylu pochwałach tego modelu, nad kupnem którego wciąż sam się zastanawiam, ktoś napisze "masz wadliwy egzemplarz, wymień na inny". Tymczasem pisze się o możliwości ustawienia liniowości/kalibracji niemal idealnej tego modelu, nie wspominając o takich cechach, które odrzucają zwykłego wyjadacza chleba. Może te plamy na 1/3 wysokości ekranu da się pogodzić z
DNA serii do zastosowań o krytycznym znaczeniu koloru - bardzo precyzyjne sterowanie i cyfrową kompensację równomierności ekranu. Z powodzeniem sprawdzi się w zastosowaniach foto-graficznych i CAD.
Zastanawiam się głośno.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

16 września 2016, 23:16 - pt

Zastanawianie się jest cechą ludzi inteligentnych. Niestety niektóre z opisywanych "efektów" są naturalne i na dodatek nie mają ze sobą związku, co pewnie nieobeznanemu z najnowszymi IPSami nie bardzo mieści się w głowie.

Jeśli tego typu porady Cię nie zadowalają proponuję przerzucić się na ekrany OLED, np. najnowsze LG. Od biedy możesz też spojrzeć na ekran typu NEC PA322UHD, ale przy tym poziomie wymagań prawdopodobnie Ciebie nie zadowoli. W końcu to też LCD z matrycą IPS, a cena zbliżona do OLED UHD.

Nie bardzo mam inny pomysł jak pogodzić wszystkie stawiane wynagania w tej, dość już trzeba przyznać wysokiej, cenie, jaką każą sobie zapłacić za EA275UHD. Nie ma innego wyjścia jak dołożyć 10.000zł do tegorocznego OLEDa UHD od LG, różnica będzie naprawdę duża.

https://hdtvpolska.com/lg-oled-65b6j-te ... -oleda-e6/
KonradRak
Posty: 48
Rejestracja: 18 września 2016, 12:28 - ndz

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

18 września 2016, 13:15 - ndz

Dzień Dobry,

Obserwuję to forum prawie dwa lata. Czekałem na idealny monitor 4k i wydawało mi się, że NEC EA275UHD spełni moje oczekiwania. Po przeczytaniu tego wątku jestem pewien, że 4000zł za ten monitor to zbyt dużo. Amatorsko rysuję w SketchUp i AutoCad. Kolor dla mnie jest sprawą drugorzędną. Po pierwsze ostrość i jak najmniej męczący dla oczu. Po wpisach MAX'a wpadłem na pomysł aby kupić zaawansowany, popularny monitor biurowy, np: LG 27UD88-W
http://www.lg.com/pl/monitory/lg-27UD88-W?returnFlag=Y
Mogę go mieć za 2500zł. Następnie za 2-3 lata spodziewam się OLED'ów 30" w cenie ok. 5000zł na taki z chęcią bym zamienił tego LG. Nie mogę już pracować na katastrofalnym Dell 2209 dlatego muszę coś kupić do końca roku.
Gdyby ten LG 27UD88 kosztował 2000zł to nawet nie pytałbym Was o zdanie ale może jest jeszcze coś podobnego niewiele gorszego od Nec EA275UHD w cenie ok 2500zł.
BenQ BL2711U ?
Dell UP2715K - pomijam bo kosztuje tyle co NEC.
Czy tego LG 27UD88 warto kalibrować po zakupie?

Pozdrawiam, Konrad

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot], SzymonBN, voriax
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu