Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

25 marca 2016, 22:14 - pt

Witajcie,
Nabyłem ostatnio Nec EA275UHD i mam wątpliwości co do jakości podświetlenia matrycy w moim egzemplarzu. Głównie chodzi mi o mocną, niebieską poświatę dobywającą się z lewego dolnego rogu ekranu. Jest to irytujące i bardzo widoczne na ciemnym tle. Nierównomierności i różnice w kolorach widoczne w pozostałych rogach nie stanowią problemu, przy normalnym użytkowaniu ich nie widać, może poza zielonym zabarwem z prawego dolnego narożnika. Monitor mogę jeszcze wymienić, tylko chciałem żebyście mi, jako specjaliści doradzili czy jest to wada mojego egzemplarza czy może "ten typ tak ma" i czy ewentualnie mam jakąś realną szansę na otrzymanie lepszego, który nie będzie aż tak drażnił. Dodam, że wcześniej korzystałem z biurowego eizo (chyba z pva) i tam nigdy nie widziałem takich cudów. Mam też kilka innych delli (również biurowych) na IPS'ie i też nic mi w nich nie przeszkadza jeśli mówimy o podświetleniu. Nie spodziewałem się raczej, że monitor za ponad 4k zł będzie mnie irytował.

Pierwsze 3 zdjęcia zrobiłem celowo pod lekkim kątem żeby uwydatnić problem. Natomiast ostatnie jest zrobione na wprost z ok. 2m. Poświatę z lewego dolnego rogu widać oczywiście gołym okiem siedząc centralnie na wprost monitora.
Serdeczne dzięki za pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

25 marca 2016, 23:19 - pt

Niestety to normalne. Trzeba zmniejszyć moc podświetlenia, zapewnić jakieś rozsądne światło na tło i w ten sposób zamaskować problem. Duże monitory bardzo trudno równo oświetlić. Poza tym, charakterystyka kątowa IPS pozostawia wiele do życzenia i ekran połyskuje i srebrzy jak nieboskie stworzenie. Istnieją co prawda monitory praktycznie bez tych wad, ale są znacznie droższe. Polecam rzucić okiem na poniższy film.



Niestety ten po prawej jest w rozmiarze 24" i na razie nie ma takich większych UHD.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

26 marca 2016, 02:13 - sob

To normalne w przypadku monitora na matrycy IPS. Zjawisko nazywa się srebrzeniem IPS. Wszystko w porządku.

Oceniać należy równomierność bieli. Czerń, w IPSach, zawsze srebrzy i przy oglądaniu w ciemności, niemal zawsze jest trochę nierówna, szczególnie na zdjęciach (w rzeczywistości zwykle mniej). Przy poprawnie oświetlonym stanowisku (czytaj jasnym), właściwym wyregulowaniu jasności (mocy podświetlenia) i normalnym korzystaniu z monitora, tego wszystkiego nie powinno być wszakże widać.

Monitory na matrycach PVA nie srebrzą. Mają za to inne wady, to też z nich dawno zrezygnowano i przeszły na karty historii.

Monitor należy tak wyregulować, aby patrzeć na ekran pod kątem prostym. Ponieważ wg Ciebie mocniej srebrzą dolne narożniki, sugeruję podnieść ekran tak, aby środek ekranu przypadał na wysokości wzroku. Wówczas kąt obserwacji wszystkich czterech narożników będzie taki sam. Powinny wówczas podobnie srebrzyć, jednocześnie najmniej jak to możliwe. Dobrze jest też zachować odległość 50-70cm.

PS. Jeśli chciałbyś monitor 3840x2160 z matrycą OCF, która nie srebrzy, jak sugeruje Tom01, trzeba wybrać NEC PA322UHD. Niestety jest ponad 3x droższy. Znacznie taniej jest więc, zastosować się do moich propozycji, oświetlić stanowisko i cieszyć się ze świetnego monitora o wysokiej rozdzielczości i powalającej ostrości.
Można też wybrać EIZO CG318-4K, ale jest 5,2x droższy. ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

26 marca 2016, 10:23 - sob

max pisze:Monitory na matrycach PVA nie srebrzą. Mają za to inne wady, to też z nich dawno zrezygnowano i przeszły na karty historii.
Nie, nie dlatego. Poszło o pieniądze. Jak zwykle...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

26 marca 2016, 14:20 - sob

Dziękuję Wam za informacje. To jeszcze mam jedno pytanie. Bo rozumiem, że jakieś nierównomierności występują w IPS'ach i tyle. Ale czy tak duża różnica między tym lewym dolnym rogiem, a wszystkimi pozostałymi jest również dopuszczalna? Jak napisałem, żaden inny narożnik nie powoduje dyskomfortu, poza tym jednym, z którego na ekran wylewa mi się niebieska poświata i oczywiście zmienia kolor obrazu na 1/3 wysokości ekranu i 1/4 szerokości. Rozważam opcję zakupu drugiego egzemplarza, porównania obydwu i zwrotu jednego z nich. Czy wg Was ma to sens? Czy raczej trafię na dokładnie to samo albo i gorzej i nie warto sobie i innym robić zachodu?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

26 marca 2016, 15:33 - sob

Jak już mówiĺem, to zależy, czy nierównomierność jest na ekranie białym, czy na czarnym.
Jeśli na czarnym, to bym nic nie robił, poza zaleceniami dot. oświetlenia i regulacji, jakie podałem wyżej. Lepiej raczej nie będzie.
Jeśli na bieli, to za bardzo nie wiem co poradzić.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

27 marca 2016, 09:29 - ndz

Włącz Uniformity i ustaw jasność między 10-20%. Jak napisano, na zdjęciach zawsze tef efekt będzie bardziej widoczny. A normy są ogólne i dopuszczają do 25% odchyłki.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

27 marca 2016, 21:56 - ndz

Uniformity miałem włączone na załączonych zdjęciach ekranu. Szczerze powiedziawszy nie wiem po co taka zaawansowana funkcja w monitorze, w którym z rogów wylewa się niebieska plama. Uniformity w tej kwestii nic nie daje - to co optycznie da się zauważyć to lekkie przyciemnienie całego obrazu i brak jakiegokolwiek wyrównania.

Zmniejszyłem jasność do 20% - nieco pomogło. Zjeżdżając do zera pewnie byłoby jeszcze lepiej, ale wydaje mi się, że nie na tym powinna opierać się jakość monitora za ponad 4 tysiące (tak, wiem, monitor bez plam jest za 20 ;-)). Oczywiście nierównomierność występuje na czarnym, natomiast na białym jest niewidoczna.

Teraz jeszcze widzę jeszcze jedno dziwne zachowanie, a mianowicie przy tej jasności ustawionej na 20%, obraz migocze, cały czas szybko zmieniając jasność. Sprawia wrażenie jakby monitor zaraz miał paść... Widzę, że to wina "auto brightness", na którym bardzo mi zależało bo przyzwyczaiłem się do tego czujnika w eizo, z tym że tam działał perfekcyjnie. Producent NECa w instrukcji podaje rozwiązanie na migający ekran. Antidotum jest tak samo proste jak skuteczne: Ustawić funkcję "auto brightness" na "OFF".

No i na koniec jeszcze jedna sprawa, tzw. "gradient banding". Wrzucam dwa zdjęcia ekranu z testem. Pierwszy z "lagom.nl", drugi to gradient zrobiony przeze mnie, który wygląda jakby była ograniczona głębia koloru. Czy nie jest tak, że przy 10-bitowej matrycy takie efekty nie powinny mieć miejsca?

Obrazek

Obrazek

Raz jeszcze dziękuję za pomocne odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

27 marca 2016, 22:31 - ndz

A kto powiedział, że w tym montiorze jest 10 bitowa matryca? Inna sprawa, że fabryczna liniowość wszystkich modeli EA woła o pomstę do nieba i sprzęt trzeba obowiązkowo skalibrować.

Wyrównywanie podświetlenia w tym monitorze istnieje tylko pro-forma. Nie wnosi żadnej poprawy. Tak w ogóle, jest to bardzo przereklamowany model. Walory o których pieśni tworzą naganiacze, istnieją, ale nie w tym modelu, ale w o dwie półki wyższych i droższych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
cz
czuk

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

27 marca 2016, 22:55 - ndz

[quote="Koroner"
Zmniejszyłem jasność do 20% - nieco pomogło. Zjeżdżając do zera pewnie byłoby jeszcze lepiej, ale wydaje mi się, że nie na tym powinna opierać się jakość monitora za ponad 4 tysiące (tak, wiem, monitor bez plam jest za 20 ;-)). Oczywiście nierównomierność występuje na czarnym, natomiast na białym jest niewidoczna.

[/quote]
Współczuje za taką cenę.
Tom01 pisze:A kto powiedział, że w tym montiorze jest 10 bitowa matryca? Inna sprawa, że fabryczna liniowość wszystkich modeli EA woła o pomstę do nieba i sprzęt trzeba obowiązkowo skalibrować.

Wyrównywanie podświetlenia w tym monitorze istnieje tylko pro-forma. Nie wnosi żadnej poprawy. Tak z ogóle, jest to bardzo przereklamowany model. Walory o których pieśni tworzą naganiacze, istnieją, ale nie w tym modelu, ale w o dwie półki wyższych i droższych.
Czyli co? EIZO EV 2750 za 4000 PLN,niech mi Pan Tom01 wytłumaczy po chłopsku w czym jest lepszy od NEC EA275 WMI,to wtedy go kupię(może).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

27 marca 2016, 23:38 - ndz

W każdym razie nie jest gorszy. Pomijając oczywiście rozdzielczość.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

27 marca 2016, 23:58 - ndz

Ale bajdurzycie. Bzdura, bzdurę, bzdurą pogania.
Koroner pisze:Uniformity miałem włączone na załączonych zdjęciach ekranu. Szczerze powiedziawszy nie wiem po co taka zaawansowana funkcja w monitorze, w którym z rogów wylewa się niebieska plama. Uniformity w tej kwestii nic nie daje - to co optycznie da się zauważyć to lekkie przyciemnienie całego obrazu i brak jakiegokolwiek wyrównania.

Zmniejszyłem jasność do 20% - nieco pomogło. Zjeżdżając do zera pewnie byłoby jeszcze lepiej, ale wydaje mi się, że nie na tym powinna opierać się jakość monitora za ponad 4 tysiące (tak, wiem, monitor bez plam jest za 20 ;-)). Oczywiście nierównomierność występuje na czarnym, natomiast na białym jest niewidoczna.
Uniformity nie działa na czerni, bo nie może. Proszę zadać sobie nieco trudu i spróbować zrozumieć jak to działa. Gdyby się jednak uprzeć i wyrównać czerń, trzebaby podnieść jej jasność. Spowoduje to drastyczny spadek i tak już słabego kontrastu IPSów. Robi tak EIZO w modelach CG. Czerń jest tam równiejsza, kosztem tego, że jest kiepska (czyli rozjaśniona).
Koroner pisze:Teraz jeszcze widzę jeszcze jedno dziwne zachowanie, a mianowicie przy tej jasności ustawionej na 20%, obraz migocze, cały czas szybko zmieniając jasność. Sprawia wrażenie jakby monitor zaraz miał paść... Widzę, że to wina "auto brightness", na którym bardzo mi zależało bo przyzwyczaiłem się do tego czujnika w eizo, z tym że tam działał perfekcyjnie. Producent NECa w instrukcji podaje rozwiązanie na migający ekran. Antidotum jest tak samo proste jak skuteczne: Ustawić funkcję "auto brightness" na "OFF".
Ja robię tak samo.
Koroner pisze:No i na koniec jeszcze jedna sprawa, tzw. "gradient banding". Wrzucam dwa zdjęcia ekranu z testem. Pierwszy z "lagom.nl", drugi to gradient zrobiony przeze mnie, który wygląda jakby była ograniczona głębia koloru. Czy nie jest tak, że przy 10-bitowej matrycy takie efekty nie powinny mieć miejsca?
1. Gradient, który wyświetlasz ma prawdopodobnie 256 odcieni czyli 2^8, a nie 1024 czyli 2^10.
2. Do precyzyjnego wyświetlania monitor ten trzeba skalibrować za 100-400zł, wgrać profil i użyć aplikacji zarządzającej barwą. Jak w każdym monitorze graficznym. Najtańszy monitory UHD skalibrowany fabrycznie to NEC PA322UHD oraz EIZO CG248-4K. W nich można przestawić się na sRGB i wyświetlić wszystko poprawnie nawet bez zarządzania barwą. Tylko jeden mały drobiazg. Trzeba przygotować sakiewkę wielkości worka na śmieci.
Tom01 pisze:Tak z ogóle, jest to bardzo przereklamowany model. Walory o których pieśni tworzą naganiacze, istnieją, ale nie w tym modelu, ale w o dwie półki wyższych i droższych.
Tom01 pisze:W każdym razie nie jest gorszy. Pomijając oczywiście rozdzielczość.
W takim razie proszę podać:
1. Lepszy (po skalibrowaniu).
2. O tej samej lub wyższej rozdzielczości.
3. O tej samej lub większej przekątnej.
4. Z taką samą lub lepszą matrycą. Z tak samo precyzyjnym lub lepszym LUT.
5. O tej samej lub niższej cenie.

Proszę o konkretną odpowiedź, bez wybierania wygodnych dla siebie punktów i pomijania niewygodnych (np. mniejsza rozdzielczość, brak możliwości sprzętowej kalibracji, wyższa cena). Jeśli mnie Pan przekona, to kupię taki monitor.

PS. Zgadzam się natomiast, że 4000zł za monitor, to dużo. Za tyle kasy mógłby być lepszy. Problem w tym, że o tych parametrach i za tą kasę lepszych moim zdaniem nie ma i mnie się to też nie podoba. Lepsze są albo droższe, albo dużo droższe, albo o niższych rozdzielczościach i droższe jednocześnie. Dupa zbita. Czekamy na inne monitorowe marki, ktòre utrą nosa NEC/EIZO. :|
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

28 marca 2016, 09:04 - pn

W tym monitorze występuje nie tylko srebrzenie czerni ale właśnie także inne barwy. W testowywanym przeze mnie egzemplarzu dół był zaniebieszczony, góra srebro-żółtawa. Niestety mieści się to w normach. Monitor drogi bo UHD, więc na razie ma w sobie podatek od nowości.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

28 marca 2016, 12:42 - pn

max pisze:Ale bajdurzycie. Bzdura, bzdurę, bzdurą pogania.
Bo się nie zgadza z przyjętą polityką chwalenia marki? To są dobre monitory, ale na litość, ósme cuda świata to jednak inna kategoria.
max pisze:Uniformity nie działa na czerni, bo nie może. Proszę zadać sobie nieco trudu i spróbować zrozumieć jak to działa.
W ogóle nie działa. Jest, bo zaimplementowana w procesor, ale wygląda, że nie są wyrównywane w fabryce. Po włączeniu widać przycięcie matrycą ale całej. Pomiary równomierności nie wykazują żadnej zmiany.
max pisze:Najtańszy monitory UHD skalibrowany fabrycznie to NEC PA322UHD oraz EIZO CG248-4K
Z uporem maniaka powtarza Pan wciąż nieprawdziwe stwierdzenie. NIE MA monitorów skalibrowanych fabrycznie. To powszechna manipulacja, podsycana przez ludzi od marketingu. Ludzie chętniej kupią monitor, na którym będzie napisane "skalibrowany fabrycznie" niż inny, który tego nie będzie miał.
max pisze:W takim razie proszę podać:
1. Lepszy (po skalibrowaniu).
2. O tej samej lub wyższej rozdzielczości.
3. O tej samej lub większej przekątnej.
4. Z taką samą lub lepszą matrycą. Z tak samo precyzyjnym lub lepszym LUT.
5. O tej samej lub niższej cenie.

Proszę o konkretną odpowiedź, bez wybierania wygodnych dla siebie punktów i pomijania niewygodnych (np. mniejsza rozdzielczość, brak możliwości sprzętowej kalibracji, wyższa cena). Jeśli mnie Pan przekona, to kupię taki monitor.
EA275UHD nie ma w tym momencie bezpośredniego konkurenta, przecież to oczywiste. UHD dopiero startuje i wysyp przed nami. W tej chwili można wybierać spośród liniowości, nierównomierności albo wielkości, zależnie co komu jest ważne. Są monitory lepsze pod każdym względem z osobna, ale wszystkich cech do kupy, razem, nie ma w jednym monitorze. Są albo większe, albo mniejsze, albo o innej rozdzielczości albo droższe. Jeśli jakość EA jest niesatysfakcjonująca, trzeba wybrać coś spośród dostępnych i ustalić jakie cechy są istotne z punktu widzenia użytkownika.

Przykładowo, pański PA272W zjada na śniadanie tego EA a i różnica rozdzielczości nie jest powalająca. UHD na tak małym ekranie w ogóle nie ma racji bytu w Windows a i na Macu bywa, że nie jest perfekcyjnie. Niektóre programy wyświetlają z błędami. Na razie więcej z tym kłopotu niż korzyści. Tekst jest ostry jak żyleta, na taką ostrość czekałem ponad 20 lat, ale wygląda, że jeszcze poczekam, kiedy popularne systemy będą miały interfejsy całkowicie skalowane aby wszystko miało ręce i nogi.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

28 marca 2016, 13:14 - pn

Ja markę NEC mam w głębokim poważaniu. Podobnie jak EIZO, DELL i wszystkie inne. Posiadam NECa, bo tak mi wyszło z rachunku zalet do ceny. Tylko tyle.

PA272W jest lepszy, ale jest też droższy i ma niższą rozdzielczość, jak sam Pan zauważył. Nie znaczy też, że każdy powinien taki wybrać. Mój jest wszakże równy jak stół, ale też srebrzy. Mam tego świadomość, miałem ją przed zakupem, wogóle mi to więc nie przeszkadza.

Teraz w natarciu jest 4K/UHD i nic Pan na to nie poradzi.

Ósme cuda świata dopiero nadchodzą. UHD/4K na OLEDach. IPSy wszelakie przy tym pod względem czerni to bida z nyndzą. I tu stawiam na LG i Samsunga. Koreańce wymiotą wszystkich. Kwestia czasu.

Z uporem maniaka będę powtarzał, że jest kalibracja fabryczna. Jest to podstawowa przyczyna, z powodu której EA jest nieliniowy z pudła, a PA jest. Gdyby PA nie był kalibrowany w fabryce, też wyświetlał by niezbyt wiernie. EA to jedyny monitor biurowy, który można skalibrować sprzętowo i jedyny, który posiada tak precyzyjny LUT. Warto to wykorzystać i zbliżyć się do jakości monitorów graficznych, za niższą cenę. Trzeba je jednak skalibrować, tak jak np. EIZO CS, wgrać profil i użyć aplikacji zarządzającej barwą. Mamy za to duży rozmiar, dużą rozdzielczość i cenę, która choć dla tego typu monitorów jest wysoka, odbiega kilkakrotnie od ultradrogich graficznych wyświetlaczy. Cudów oczywiście nie ma i nie będzie. Dopóki LG lub Samsung nie wypuszczą porządnego OLEDa z 14bitowym LUT.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

28 marca 2016, 13:20 - pn

max pisze:Z uporem maniaka będę powtarzał, że jest kalibracja fabryczna. Jest to podstawowa przyczyna, z powodu której EA jest nieliniowy z pudła, a PA jest.
LINEARYZOWANY, nie kalibrowany. To są powszechnie mylone pojęcia i choć mają związek ze sobą, to linearyzacja NIE JEST kalibracją.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

28 marca 2016, 13:48 - pn

Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

28 marca 2016, 13:59 - pn

Tom01 pisze:LINEARYZOWANY, nie kalibrowany. To są powszechnie mylone pojęcia i choć mają związek ze sobą, to linearyzacja NIE JEST kalibracją.
Po pierwsze - linearyzacja jest jedną z czynności kalibracyjnych, ergo jest kalibracją sensu stricto. To, że tworzy Pan wokół pojęcia kalibracji mistyczny rytuał szamański, "o którym pieśni tworzą naganiacze" nie zmienia prostego faktu, że linearyzacja pozostanie kalibracją nawet jeśli zaprzeczy Pan temu jeszcze tysiąc razy.

Po drugie - z Pańskiej mętnej wypowiedzi można by wywnioskować, że fabryczna kalibracja wyświetlaczy serii PA ogranicza się wyłącznie do linearyzacji, co jest ewidentną bzdurą dla każdego, kto kiedykolwiek miał doczynienia z wyświetlaczem PA i zadał sobie trud dokonania choćby trzech na krzyż pomiarów.
Wyświetlacze tej serii mają nie tylko kilka zlinearyzowanych TRC (m.in. ɣ, L*, sRGB, DICOM itd), ale też wykalibrowane regulatory luminancji, koordynatów chromatycznych bieli i kolorantów RGB. Efekt jest taki, że czegokolwieksobiebądź nie ustawimy z palca w menu OSD lub oprogramowaniu NEC MultiProfiler, będziemy to mieć na ekranie z dokładnością zbliżoną do efektów kalibracji popularnych sensorów X-Rite i1Display Pro, lepszą niż i1Pro/i1Pro2 i o niebo lepszą niż Spyder4/5 (o Spyder3 czy i1Display 2 nie wspominając).

Oczywiście - żeby nie było że jestem stronniczym naganiaczem - praktycznie to samo tyczy się monitorów EIZO serii ColorEdge CX/CG, tylko tam trudniej z tego faktu skorzystać ze względu na specyfikę sterowania. Natomiast to, co można ustawić z palca fabrycznie wykalibrowane jest w punkt, jak w mordę strzelił - tak samo jak w przypadku NEC serii PA wzwyż.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

28 marca 2016, 14:15 - pn

Czornyj pisze:Wyświetlacze tej serii (...) też wykalibrowane regulatory luminancji, koordynatów chromatycznych bieli i kolorantów RGB.
Bardziej po naszemu i bardziej oddający sens jest termin WYSKALOWANE nie "wykalibrowane". Linearyzacja czy wyskalowanie wskazań regulatorów są czynnościami przygotowawczymi, a kalibracja jest czynnością finalną, wykorzystującą je. Jedno i drugie jest związane, jak pisałem, ale monitor zlinearyzowany i pokazujący w punkt np jaskrawość, może być (i fabrycznie jest) jednocześnie monitorem NIESKALIBROWANYM.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

28 marca 2016, 14:50 - pn

Tom01 pisze:
Czornyj pisze:Wyświetlacze tej serii (...) też wykalibrowane regulatory luminancji, koordynatów chromatycznych bieli i kolorantów RGB.
Bardziej po naszemu i bardziej oddający sens jest termin WYSKALOWANE nie "wykalibrowane". Linearyzacja czy wyskalowanie wskazań regulatorów są czynnościami przygotowawczymi, a kalibracja jest czynnością finalną, wykorzystującą je. Jedno i drugie jest związane, jak pisałem, ale monitor zlinearyzowany i pokazujący w punkt np jaskrawość, może być (i fabrycznie jest) jednocześnie monitorem NIESKALIBROWANYM.
Wg. czyjej definicji?

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu