Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

29 marca 2016, 21:45 - wt

Panowie,
Widzę, że sobie tutaj dyskutujecie, a tymczasem dziś z niekłamaną radością zwróciłem EA275UHD do sklepu. Ja rozumiem, że jesteście specjalistami w dziedzinie obrazu, ale trochę zalatuje mi to zboczeniem zawodowym. Nie jest to oczywiście nic złego więc proszę nie traktujcie tego w kategoriach obelgi :) Chciałbym tylko zauważyć, że forum czyta zapewne wielu zwykłych użytkowników monitorów (takich jak ja), stojących przed decyzją zakupu i liczących na Wasze ogromne doświadczenie w tym temacie. Jak ktoś potrzebuje monitora do programowania albo przeglądania zdjęć z urodzin cioci Krysi to średnio kręci go czytanie o sprzętowej kalibracji czy innych nieistotnych (z jego punktu widzenia) niuansach. Piszę o tym dlatego, że sam podjąłem decyzję o zakupie tytułowego Neca na podstawie znalezionych tu informacji... no i właśnie kurier transportuje go z powrotem do sklepu. Jedyne czego chciałem to mieć dobry, duży monitor. A dla mnie dobry to taki, który chociaż nie będzie gorszy niż moje 10-letnie eizo s2231w z przebiegiem 27 tysięcy godzin :). Ponoć mamy niesamowity postęp technologiczny więc do głowy mi nie przyszło, że po 10 latach mógłby być z tym jakikolwiek problem.

Dlaczego ten Nec nie jest dla mnie dobrym monitorem, napisałem i pokazałem wcześniej. Dopiero teraz dowiedziałem się od was, że przecież czego ja się spodziewałem..., biurowiec, liniowości to to ni ma, ips glow normalka i lepiej nie będzie, auto-jasność wyłącz bo nie działa no i mryga bo musi. To na pewno nie jest definicja dobrego monitora ani biurowego, ani żadnego innego. Jego jedyną zaletą jest rozdzielczość, choć i to nawet w takim lightroomie stanowi ogromne wyzwanie dla komputera. Zastanawiam się więc jak to jest, że kalibrujecie monitory, koncentrując się na bardzo drobnych detalach, ale to że z rogu wylewa się niebieska plama na 1/4 ekranu to już nie stanowi żadnego problemu - w końcu można się przyzwyczaić.

Pozwólcie więc, że teraz ja Wam przedstawię moje przemyślenia i raz jeszcze proszę o pomoc, ale z uwzględnieniem tego co napisałem wyżej i we wcześniejszych postach. Przypominam, że jestem zwykłym użytkownikiem i potrzebuję czegoś raczej uniwersalnego, do netu, lightrooma (amatorsko), czasem zagram w grę (amatorsko). Poza tym moje wytyczne są następujące:

- chcę 27 cali. Fajne jest.
- nie chcę UHD. Z kilku powodów, ale przede wszystkim dlatego, że wymaga dużej wydajności komputera i że nie ma za bardzo wyboru wśród monitorów. Mimo że mam wysoko-wydajny sprzęt to niestety przy tej rozdzielczości nie jest on w stanie uciągnąć wspomnianego wcześniej lightrooma na akceptowalnym jeśli chodzi o płynność działania poziomie. Rozważam więc wyłącznie monitor 1440p (mniejsze rozdziałki też mnie nie interesują)
- chcę automatyczną regulację jasności. Jednocześnie nie chcę neca bo zakładam, że "mryganie" przy włączonym czujniku jasności występuje we wszystkich modelach tejże firmy (przynajmniej z przedziału cenowego do 4k)
- nie chcę wylewających się plam z rogów i boków ekranu. Nie chcę ips-glow i backlight bleedeng w stopniu, który sprawia że patrząc na ekran nie widzę nic innego tylko to. Rozumiem, że te rzeczy są cechą ipsów, ale łudzę się że są modele, w których ta kwestia jest rozwiązana lepiej niż w innych. Nie interesują mnie porady typu "ustaw monitor tak wysoko żebyś patrzył w dolny róg prostopadle, a nie z góry". Równie dobrze można do tematu podejść tak jak NEC w swojej instrukcji obsługi: auto-brightnes miga? Wyłącz go. Masz wnerwiający ips-glow? Wyłącz monitor. "Picie wódki w pracy szkodzi, to zmień pracę. O co chodzi."

Patrząc na powyższe, a w szczególności na auto-regulację jasności, zostaje mi EIZO EV2736W lub nowszy EV2750. Czy ktoś miał doświadczenie praktyczne z tymi monitorami i może mi potwierdzić, że się nie przejadę na nich w ważnych dla mnie kwestiach tak jak na necu EA275UHD? Czy podświetlenie jest w miarę równomierne? Czy backlight bleeding jest tam jakoś opanowany? Który z tych dwóch jest lepszy? (nie rozmawiamy o wyglądzie i cenie - póki co). Dziękuję.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

29 marca 2016, 21:52 - wt

EV2750 jest wyraźnie równiejszy dzięki "bezramkowej" konstrukcji. Jednak idealnie czarnego ekranu nie znajdzie Pan w ogóle w tej klasie. Najrówniejsze monitory 27" na rynku to, począwszy od najlepszego: EIZO CG277, potem długo nic, CX271, NEC PA272W. Niezły, klasę lepszy od wybranych EV, jest też EIZO CS270.

PS. Nie ma czegoś takiego jak rozdzielczość 1440p! Jest 2560x1440.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

29 marca 2016, 22:17 - wt

Ja nawet nie tyle oczekuję idealnie czarnego ekranu, co równiejszego jeśli chodzi o czerń (ciemniejszą lub jaśniejszą) w kontekście ips-glow. Te inne modele są już finansowo niestety poza moim zasięgiem.
A może mi Pan wyjaśnić dlaczego monitor bezramkowy jest równiejszy? Sądziłem, że taki bajer estetyczny (cienka ramka) to technologicznie rzecz trudniejsza od grubej ramki, w związku z czym raczej da gorszy efekt końcowy jeśli chodzi o jakość obrazu niż ramka tradycyjna.

P.s. Google na hasło "1440p" zwraca mi ponad 5 milionów wyników, więc raczej skłaniałbym się ku twierdzeniu, że "1440p" istnieje. Domyślam się, że brak zgodności wynika z różnic w Pańskiej i mojej definicji określeń typu "jest", "nie ma", "istnieje" - ale to niuanse. Najważniejsze, że dokładnie, co do piksela wie Pan o jaką rozdzielczość mi chodzi ;-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

29 marca 2016, 22:52 - wt

Koroner pisze:Sądziłem, że taki bajer estetyczny (cienka ramka) to technologicznie rzecz trudniejsza od grubej ramki, w związku z czym raczej da gorszy efekt końcowy jeśli chodzi o jakość obrazu niż ramka tradycyjna.
Kolorowe plamy i srebrzenie jest wynikiem samej konstrukcji IPS, ale wyciekanie światła przy krawędziach to naprężenia montażowe. W "bezramkowym" nie ma ramy, która może "ciągnąć" matrycę.
Koroner pisze:P.s. Google na hasło "1440p" zwraca mi ponad 5 milionów wyników, więc raczej skłaniałbym się ku twierdzeniu, że "1440p" istnieje.
A to nowość. Google decyduje co jest prawidłowe. :)
"1440p" nie istnieje i nie jest to kwestia Pańskiej czy mojej definicji tylko poprawności technicznej. Nie jesteśmy na jakimś onecie czy benchmarku. Na tym forum przykładamy sporą wagę do poprawnego wyrażania się. Oznaczenia ilości linii wywodzą się z techniki telewizyjnej, więc siłą rzeczy nie dotyczą techniki monitorowej, gdzie pojęcie "linii" nie występuje. A nawet jakby na siłę przyłatać to nie ma standardu opierającego się o 1440 linii, czyli jest drugi powód. Trzeci to "p", oznaczające sposób wyświetlania linii obrazu. Jako że linia w monitorach nie istnieje jako nośnik informacji, siłą rzeczy "p" czy "i" również traci sens. Quasi-oznaczenia tego typu powstają na forach ignorantów, w celu podniesienia rangi wypowiedzi. No bo przecież 2560x1440 brzmi tak mało fachowo...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

29 marca 2016, 23:08 - wt

Widzisz Mości Panie. Nie będzie łatwo. Nie będzie tanio. Oj, nie będzie. Może jeszcze dogonisz tego Kuriera... ;)
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

29 marca 2016, 23:27 - wt

@Tom01:
Czy google decyduje o tym czy coś istnieje... poniekąd tak, w końcu to nie g. generuje treści, a jedynie prezentuje już te istniejące. Zapewne moglibyśmy w tym momencie przeskoczyć z tematu monitorów na kwestie filozoficzne. Oczywiście akceptuję podejście panujące na forum mva dot. staranności wobec nomenklatury technicznej. Czy na benchmarkach i innych onetach ludzie są ignorantami? To chyba też zależy od definicji. Wydaje mi się, że każdy jest ignorantem w jakiejś dziedzinie. Powiedziałbym nawet, że większość jest nimi w większości dziedzin, za wyjątkiem swojej własnej (choć i z tym różnie bywa).

@max:
Ale czyli że co? Że za 4 tysiaki nie kupie normalnego, działającego i nie denerwującego mnie monitora? Jak wydam więcej na monitor to będzie mnie denerwować, że tyle wydałem ;-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

29 marca 2016, 23:31 - wt

Google na frazę 2+2=5 zwraca grubo ponad 400 milionów wyników. Proponuję nie toczyć jałowego sporu. Nie ma 1440p i koniec. Nie ma żadnego pola do dyskusji. To "termin" fikcyjny. Stworzyli go techniczni ignoranci i tacy sami utrzymują przy życiu.

Za 4 tys kupi Pan bardzo dobry monitor, ale 24", nie 27.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

30 marca 2016, 00:05 - śr

No nie toczę, nie toczę, zamknąłem kwestię filozoficzne w poprzednim poście.

Wracając do monitorów to domyślam się, że ma Pan na myśli coś w rodzaju Eizo CX241. Domyślam się również, że "bardzo dobry" jest on z Pana punktu widzenia czyli bardzo wymagającego użytkownika w kwestii kolorów, czerni, równomierności itd. ale jednocześnie z pominięciem takich parametrów jak czas reakcji rzędu 15ms (który dla Pana może być nieistotny). Obawiam się, że jeśli jakiś parametr odbiega mocno (np. 3-krotnie) od przeciętnej wartości większości monitorów to taki ekran raczej nie odnajdzie się w zastosowaniach ogólnych, jako uniwersalny (a nie stricte graficzny). Chyba nie będę miał wyjścia i zaryzykuję z tym EV2750. Ewentualnie ponawiam pytanie czy ktoś miał z tym modelem naprawdę do czynienia i może polecić lub odradzić, mając na uwadze moje zdaje się wygórowane oczekiwania.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

30 marca 2016, 00:10 - śr

CX241 to sprzęt unikalny w każdym znaczeniu. Równomierność i poziom czerni powala na kolana. Proszę zerknąć na film zaraz pod Pana pierwszym postem. Walory graficzne są również nieprzeciętne, ale w Pana wypadku nie kluczowe. Jest to jednak w końcu NORMALNY monitor, bez licznych wad techniki LCD. On wręcz nie wygląda jak LCD. Lepsze od niego mogą być tylko OLED-y. Natomiast czas reakcji nie przekłada się bezpośrednio na płynność ruchu. To jest parametr mocno syntetyczny i niezbyt realny jeśli chodzi o zobrazowanie w normalnym życiu. Zauważę, że to jest monitor, który powstał m.in. z myślą o zawodowych wymaganiach w video, telewizji i filmie. Nie smuży w widoczny sposób, ma bardzo dobrze dostrojony "dopalacz" z możliwością odłączenia, np aby np nie zmiękczał tekstu w zastosowaniach edycyjnych czy programistycznych. Grać można na nim zupełnie normalnie i choć nie jest to monitor zawodniczy, przepaści na swoje oko nie widzę.

EV2750 lepiej wypożyczyć, aby nie było niespodzianki kolejny raz. Proszę pamiętać, że zwroty to nie jest marzenie sprzedawców.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

30 marca 2016, 08:26 - śr

Rozumiem i trzeba przyznać, że XC241 robi ogromne wrażenie. Jednak trudno jest mi już teraz zrezygnować z 27 cali i wyłącznie dlatego się na niego nie zdecyduję.
Ale proszę o jeszcze jedną informację: EV2736W jest na matrycy PLS z tego co się zorientowałem. Jak rozumiem, jest to ta sama matryca co XC241, pomijając OCF rzecz jasna.
Nowy EV2750 ma znowu IPS. Czy zatem obraz w starszym modelu (czerń, srebrzenie) jest lepszy niż w nowszym, jak to jest?

P.s. Wiem, że zwroty to żadna przyjemność dla sklepu. Po raz pierwszy w życiu zwróciłem towar w ten sposób, tzn. na podstawie tej złej moim zdaniem i krzywdzącej sprzedawców ustawy. Uważam, że nie powinno być takiej możliwości narzucanej ustawowo. Dodam, że sklep w którym kupowałem jest absolutnie bezproblemowy i mega-profesjonalny i chciał mi podesłać kuriera po odbiór zwracanego monitora. Jednak jest mi głupio i z szacunku dla tego sprzedawcy i żeby mu nie robić dodatkowych kosztów, odmówiłem i sam na swój koszt odesłałem monitor ups'em. Chociaż takim drobnym gestem chciałem sprzedawcy zrekompensować swoje nieodpowiedzialne zachowanie i w ogóle funkcjonowanie w tych trudnych czasach socjalizmu ;-)

A swoją drogą to gdzie ja mogę wypożyczyć monitor?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

30 marca 2016, 08:36 - śr

Była seria EV2736W na PLS+OCF ale to białe kruki. Wszystko co jest w dystrybucji w tej chwili jest na "zwykłym" IPS.

Wypożyczyć można np u mnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

30 marca 2016, 09:02 - śr

Wszystkie obecne monitory klasy niższej, średniej i wyższej (nie licząc najniższej) to IPS. PLS to też IPS, tylko nazywa się tak ze względu na zastrzeżoną nazwę. Właścicielem IPS jest chyba największy jej producent, czyli LG Display. PLSa Samsung.

Masz zatem Mości Panie opcje następujące:
* wybrać monitor IPS wyposażony w filtr retardacji optycznej, zwany ćwierćfalówką lub OCF, w rodzaju CX241, za to o śmiesznym rozmiarze i rozdzielczości. To mniej więcej 1/4 rozdzielczości monitora, który właśnie odesłałeś. Obecnie to przepaść. Owoc kilkunastu lat rozwoju monitorów.
* wybrać monitor na matrycy MVA, o znacznie wyższym od 1.000:1 współczynniku kontrastu. Tu musisz szukać u innych producentów. NEC i EIZO nie mają takich 27" 2560x1440. Będzie z pewnością sporo taniej. Na matrycy MVA produkuje się obecnie większość telewizorów, które winny mieć dobrą czerń. Winny, bo też nie jest z tym tak dobrze jak powinno, ale lepiej niż na IPS.
* zastawić samochód i kupić NEC PA322UHD lub EIZO CG318-4K. Ma IPS z OCF, UHD i duży rozmiar. Ewentualnie CX271 2560x1440.
* obniżyć "wymagania z kosmosu" ;) i gonić kuriera.
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

30 marca 2016, 15:27 - śr

max pisze:...

Masz zatem Mości Panie opcje następujące:
* wybrać monitor IPS wyposażony w filtr retardacji optycznej, zwany ćwierćfalówką lub OCF, w rodzaju CX241, za to o śmiesznym rozmiarze i rozdzielczości.,,
Max, kilka razy można takie głoszone przez Ciebie tezy potraktować jako swoiste poczucie humoru, ale nagminne powtarzanie takich "rewelacji" staje się męczące. Nie ma przepaści rozdzielczości i rozmiaru pomiędzy monitorem 24" 1920x1200, a 27" 2560x1440.
Fizyczny rozmiar 27" jest odrobinę większy od 24" np:
Eizo CX241 518.4 x 324 mm,
Eizo CX271 596.7 x 335.6 mm
czyli 1,16cm wyższy i 7,83cm szerszy
z kolei rozdzielczość jest większa, ale nie w stopniu tak znaczącym jak sugerujesz.
Pozdrawiam, Jurek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

30 marca 2016, 15:45 - śr

Porównywałem 1920x1200 (CX241) do 3840x2160 (EA275UHD). W monitorach to przepaść.
cz
czuk

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

30 marca 2016, 15:57 - śr

Nie zapominajmy ,ze mamy już na rynku najnowszego Nec EA275Wmi w cenie 3000 Pln,który powinien spełnić Twoje oczekiwania.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

30 marca 2016, 16:15 - śr

max pisze:Porównywałem 1920x1200 (CX241) do 3840x2160 (EA275UHD). W monitorach to przepaść.
No taka przepaść, że ja jakoś nie miałem problemu aby powrócić do 1920x1200 @ 24'' po krótkim "romansie" 4K-UHD @ 27''. Wybrałem lepszą jakość obrazu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

30 marca 2016, 16:47 - śr

Pamiętajmy, że realnie, 3840x2160 jest nie do wykorzystania w 100% jeśli chodzi o obszar roboczy. Chyba że ktoś jest cyborgiem. Także użytkowo włącza się przeskalowanie do poziomu wielkości elementów w pół drogi pomiędzy 24 a 27" i dopiero wówczas da się na tym pracować. Czyli z "ogromnej" różnicy robi się symboliczna.

PS. Oczywiście ostrość wynikająca z dużej rozdzielczości natywnej jest nie do zastąpienia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

30 marca 2016, 17:11 - śr

Tom01 pisze:PS. Oczywiście ostrość wynikająca z dużej rozdzielczości natywnej jest nie do zastąpienia.
No właśnie. I to jest korzyść np. przy skalowaniu 200% monitora UHD. Obszar roboczy taki sam, a ostrość z innej bajki.
GrzesiekR pisze:
max pisze:Porównywałem 1920x1200 (CX241) do 3840x2160 (EA275UHD). W monitorach to przepaść.
No taka przepaść, że ja jakoś nie miałem problemu aby powrócić do 1920x1200 @ 24'' po krótkim "romansie" 4K-UHD @ 27''. Wybrałem lepszą jakość obrazu.
Twoje zdanie też wnosi dużo do sprawy. Zacytuję jeszcze Twoją wypowiedź nt. rozdzielczości. Jakość z pewnością jest po stronie Cx.
GrzesiekR pisze:Oczywiście tym co w tym modelu jest "shock-providerem" to gęstość upakowania pikseli/rozdzielczość 3840 x 2160 lub inaczej UHD. Gęstość to prawie 164ppi zatem na poziomie tabletów poprzedniej generacji. I to bardzo dobrze tu widać. To naprawdę nowa jakość w pracy z komputerem PC Windows, co szczególnie widać w pracy/obcowaniu z tekstem lub różnymi aplikacjami, gdzie szczegółowość jest nie do przecenienia jak np. mapy czy jakieś złożone dokumenty projektowe. Widzimy drobniutkie szczegóły, linie czy elementy mogą być bardzo drobne, a przy tym wciąż ostre i czytelne. Np.. Google Earth gdy mamy w danym obrzarze wysokiej jakości zdjęcia robi niesamowite wrażenie. Zbliżasz wzrok na jakieś 15cm do ekranu i ciągle widzisz niepikselowe, ostre, maluteńkie szczegóły obrazu, samochody, maleńkie obiekty itp.
Jednak to nie jest jeszcze taka gęstość aby tych pikselków w pewnych sytuacjach nie można było dostrzegać. Przy kontrastowych obrazach, np. białe duże litery na czarnym tle lub linie pod różnymi kątami i krzywizny, gdzie nie ma zastosowanego antyaliasingu, te piksele całkiem wyraźnie widać. Malutkie, ale jednak.
... co uzasadnia dalszy postęp w kuerunku 5K i 8K w odleglejszej przyszłości.
czuk pisze:Nie zapominajmy ,ze mamy już na rynku najnowszego Nec EA275Wmi w cenie 3000 Pln,który powinien spełnić Twoje oczekiwania.
Jeśli EA275UHD nie spełnił, to EA275WMi i EV2750 też może nie spełnić.
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 14:12 - sob

Panowie,
Tak się złożyło, że od trzech dni testuję Eizo EV2750. Mówiąc w skrócie: Tak, jestem zadowolony.
W eizo oczywiście srebrzenie jest widoczne w dolnych rogach, ale jest ono wizualnie naturalne, równomierne, nie tak duże jak w necu i przede wszystkim nie zmienia koloru obrazu na monitorze. Nec walił niebieskim z lewej i zielonym z prawej. Eizo ma mniej więcej równomierne białe srebrzenie i generalnie nic w nim nie razi. Sam monitor też dobrze wygląda (wąska ramka). Z kluczowych kwestii: Czujnik światła działa doskonale, powłoka ekranu ma przyjemną matowość i w ogóle ten obraz jest znacznie bardziej miły dla oka. Nic też nie miga jeśli chodzi o jasność ekranu.

Wrzucam kilka zdjęć podświetlenia (polecam porównać z nec z pierwszego posta):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Także ten, jakby się ktoś zastanawiał co z tych dwóch wybrać to bez dwóch zdań, polecam Eizo. Oczywiście w stosunku do neca ma też swoje gorsze strony. Pomijając rozdzielczość to nie udało mi się ustawić obrazu tak dobrze jak w Necu. Mowa o testach na Lagom.nl. Kłopotliwy się okazał "black test", gdzie pierwszy kwadrat nie jest widoczny (http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php) i przede wszystkim "gamma calibration". Zupełne kwiatki mi tu wychodzą bo ustawiając monitor na 2.2, na teście mam 1.8. Nie wiem dlaczego tak jest. Może Wy wiecie? Na poczciwym Eizo S2231W nie ma problemu - co ustawię to mam. Aha, dodam przy okazji, że w necu w ogóle nie ma możliwości ustawienia gammy. Z innych minusów to noga eizo nie ma szyny na kable więc sobie wiszą brzydko spod monitora. Nie mniej w obliczu problemów z nec'iem, problemy te wydają się być kompletnie nieistotne.
Koroner
Posty: 13
Rejestracja: 25 marca 2016, 20:52 - pt

Re: Problem z podświetleniem w nowym Nec EA275UHD

02 kwietnia 2016, 14:17 - sob

A i jeszcze dla dopełnienia mojego porównania, test z gradientem:

Oprócz tego, że widać siatkę z pikseli :) to też wszystko w porządku, żadnych pasów i innych niepożądanych efektów ubocznych:

Obrazek

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68372
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu