Eizo fg2421 - poziome pasy, delikatna pikseloza

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
Firley
Posty: 3
Rejestracja: 13 sierpnia 2016, 13:41 - sob

Eizo fg2421 - poziome pasy, delikatna pikseloza

13 sierpnia 2016, 14:12 - sob

Witam,
Od dwóch lat jestem posiadaczem monitora Eizo fg2421. Do tej pory nie zauważałem żadnych problemów z poprawnym wyświetlaniem. Kilka dni temu zmodyfikowałem swój komputer o nową kartę graficzną - gtx970. Starą sprzedałem. Testując kartę zacząłem zauważać dziwne "artefakty" na pulpicie - ustawiłem tryb "FPS1" który jest mocno rozjaśniony i moim oczom ukazała się pikseloza, wyraźnie jest widać duże grupy pikseli w innych odcieniach. Nie zawsze to widać, głównie na nieco ciemniejszych tłach (poniżej podstawowa tapeta windows 10, na tapecie windows 7 nie zauważam problemu)
Problem wygląda mniej więcej tak:
Obrazek
Obrazek

Piksele na pasku zadań zmieniają się, jeżeli zbliżyć do nich otwarte jasne okienko. Czasem zmienia je nawet otwarcie jasnego okna, gdy wcześniej było ciemne tło.
Tak jak to widać tutaj: http://i66.tinypic.com/2wqfplc.jpg (w porównaniu do poprzedniego zdjęcia).
Po zrobieniu screena, problem zauważam również na starym monitorze, ale biorę pod uwagę, że też może być walnięty :) A może to normalne zjawisko, które dopiero zdołałem zauważyć (obraz złej jakości)?
Załączam screena: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=57B1A5BD

Niby wygląda na problem z kartą graficzną, ale żeby było ciekawiej, sprawdzałem też na innym komputerze i tam problem też był zauważalny (na tym samym monitorze).

Druga sprawa to poziome paski, tutaj mam niemal pewność, że problem dotyczy monitora. Otóż w górnej części ekranu, głównie z lewej strony zauważam poziome paski w równych, około 1,5cm odstępach. Zostają w miejscu gdy poruszam elementami na ekranie. Wygląda to tak:

Obrazek

Monitor ciągle jest na gwarancji, czy w/w wymienione problemy da się rozwiązać w domowych warunkach, czy wskazują wyraźnie na problem z monitorem?
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Eizo fg2421 - poziome pasy, delikatna pikseloza

13 sierpnia 2016, 20:23 - sob

Być może tzw. cross hatching, wada i zarazem cecha wykorzystanej matrycy, występująca w wielu egzemplarzach FG2421. Pewności jednak nie mam. Nie widziałem tej wady na własne oczy, była ona jednak opisywana bardziej jako swego rodzaju siateczka na części ekranu, co nie do końca pokrywa się z twoimi zdjęciami.

Czy problem dostrzegasz również na innych obrazach (w tym na takich o jednolitym kolorze)? Domyślna tapeta Windows 10 to dość specyficzne tło, na moim monitorze (innym) miejscami piksele wyglądają podobnie, co na twoim pierwszym zdjęciu, a monitor mam sprawny.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo fg2421 - poziome pasy, delikatna pikseloza

13 sierpnia 2016, 21:23 - sob

Jeśli zdjęcie to skompresowany stratnie plik graficzny, np. *.jpg, to takie są właśnie efekty kompresji.
Proponuję oglądać pliki wygenerowane w Paincie jako jednolite tła i zapisane bezstratnie jako bitmapy, png, tiff.
Aczkolwiek artefaktów na pasku zadań to nie tłumaczy.

Jeśli używasz do połączenia HDMI to przełącz na DVI lub DisplayPort.
Jeśli miałbyć podkręconą kartę graficzną, przywróć do ustawień fsbrycznych.
Firley
Posty: 3
Rejestracja: 13 sierpnia 2016, 13:41 - sob

Re: Eizo fg2421 - poziome pasy, delikatna pikseloza

14 sierpnia 2016, 03:45 - ndz

Tak, te tapety są zapisane w formacie jpg. Obrazy o jednolitym kolorze wydają się być w normie. Monitor jest podłączony przez DP/DP mini. Artefakty na pasku zadań pochodzą z tapety, pasek jest częściowo przezroczysty. Problem zdaje się dotyczyć przejść tonalnych, zbliżone odcienie są wyświetlone z dość znaczącą różnicą. Szczególnie w przypadku ciemych barw. Jak ustawię niski black level (~30), to efekt zanika, niestety razem z detalami :).

Teraz już nie wiem, czy sobie wkręcam, czy to jest realny problem. Załączam drugą windowsową tapetkę, na której wyraźnie widać o co chodzi:
http://wyslijto.pl/files/download/3e8h4s397d

a tutaj jak to u mnie wygląda (black level 46, przeskok na 47 zmienia te wszystkie czarne piksele na ciemno-zgniłozielone..):
Na drugim monitorze podobna sytuacja, może nieco mniej widoczna. Jak u Was to wygląda? Może faktycznie spanikowałem i wypatrując artefaktów znalazłem je na siłe w kiepskiej jakości obrazach :P

Obrazek

No i przykładowo taka tapetka: https://wallpaperscraft.com/image/ballo ... 0x1080.jpg
Tutaj nie ma pikselozy, ale przejścia w różne odcienie niebieskiego są bardzo wyraźne po bokach, zwłaszcza w prawym górnym rogu. Widać dokładnie linie, gdzie następuje przejście.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo fg2421 - poziome pasy, delikatna pikseloza

14 sierpnia 2016, 10:39 - ndz

Zresetuj monitor do ustawień wabrycznych. Nie grzeb przy black level itp. bo to powoduje zlewanie w czerń ciemnych szczegółów.

W sterowniku karty grafiki mam nadzieję, że nic nie poprzestawiałeś.

Gdzieś tu na forum ktoś kiedyś podał linki do wykonanych przez siebie wysokiej jakości zdjęć modelek w RAWach.

Można też ściągnąć na komputer pliki
http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6
i oglądać w powiększeniu 100%. Ale nic nie przestawiaj z ustawień fabrycznych bo będzie jeszcze gorzej.

PS. Microsoft ma ostatnio wpadkę za wpadką. Nawet porządnej tapety nie mogą wyprodukować.
Firley
Posty: 3
Rejestracja: 13 sierpnia 2016, 13:41 - sob

Re: Eizo fg2421 - poziome pasy, delikatna pikseloza

14 sierpnia 2016, 14:36 - ndz

Ustawienia monitora i karty resetowałem, wprowadziłem jedynie drobne zmiany jak obniżenie poziomu brightness czy włączenie pełnej palety kolorów w sterownikach karty.
Obrazy testowe które mi poleciłeś chyba są wyświetlane bez żadnych zniekształceń.

Pozostaje problem z tymi poziomymi pasami, ale to akurat jest ledwie widoczne bez przyglądania się. Dzięki za pomoc!
Alamar
Posty: 22
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 12:13 - ndz

Re: Eizo fg2421 - poziome pasy, delikatna pikseloza

22 sierpnia 2016, 09:41 - pn

Ja takich pasow na tym monitorze nie mam, rowniez polaczenie display port tylko ze ja uzywam innego kabla niz dolaczony wiec moze problem slabej jakosci kabla? Moze tez byc wina zasilacza ktory robi zaklocenia na karcie.

ps - Za to mam beznadziejny crosshatching (monitory z nim nie powinny byc dopuszczane) i to na zdjeciach to nie crosshatching. Przy okazji czy jest jakis serwis ktory usuwa crosshatching, nawet z cala powloka antyrefleksyjna? (o ile crosshatching jest wlasnie na niej a tak kiedys czytalem i widzialem jakiegos uzytkownika ktora sam usuwal wlasnie powloke na innym monitorze /nie eizo z crosshatchingiem).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo fg2421 - poziome pasy, delikatna pikseloza

22 sierpnia 2016, 12:48 - pn

Nie mogą być nie dopuszczane skoro większoś egzemplarzy to posiada. Znana wada tego modelu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo fg2421 - poziome pasy, delikatna pikseloza

22 sierpnia 2016, 23:21 - pn

"Crosshatching" to cecha pewnego typu matryc. Miały go na przykład wszystkie plazmy Panasonica serii G. W LCD objaw rzadko spotykany i bardziej uciążliwy przez mniejszą odległość parzenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu