NEC PA242W - backlight bleeding?

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
Tandem
Posty: 3
Rejestracja: 10 grudnia 2017, 16:57 - ndz

NEC PA242W - backlight bleeding?

10 grudnia 2017, 18:05 - ndz

Dzień dobry wieczór ;) Nabyłem monitor NEC PA242W - z zamysłem 'ambitnej i rozwojowej' obróbki zdjęć. Ochoczo rozpakowałem go, podłączyłem do PC i włączyłem... pierwsze wrażenie to nieco cieplejsza barwa kolorów niż dotychczasowy monitor, okej; widać jakby więcej szczegółów, lepszy kontrast, fajnie; sprawdzam pierwsze z brzegu zdjęcie z albumu i no kurcze, coś jest nie tak. Po oczach biją rozjaśnienia/przebarwienia w rogach. Może się nie znam, ale chyba nie przesadzam. To tzw backlight bleeding?
Zdjęcia robione na szybko i tak w 100% nie oddają jak to wygląda dla oka, ale myślę, że tu zwykłym spojrzeniem widać o co mi chodzi. Dla porównania na drugim zdjęciu mój stary już LG, na którego niedawno narzekałem... (góra lekko rozjaśniona, na dole podobny 'wyciek', słabe kąty widzenia, mocny glow)
Na papierku z kalibracji/pomiarów z fabryki jest już coś być może niepokojącego, ale widać mieści się to w ich normie i puścili dalej...
NEC PA242W.jpg
LG IPS226.jpg
kalibracja fabryczna.jpg
Pytanie moje brzmi następująco - cokolwiek można spróbować z tym zrobić (kalibracja, zabawa z ustawieniami - sam nic nie zmieniałem, bo aż strach), czy od razu dawać go do wymiany, albo lepiej do zwrotu i zapomnieć o temacie? ;s W aktualnym stanie próbowałem obrobić jedno zdjęcie, ale nie da się; ciemny lub czarny kolor na brzegach zdjęcia i te przebarwienia z monitora są bardzo widoczne, że aż się odechciewa ;/
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: NEC PA242W - backlight bleeding?

10 grudnia 2017, 18:24 - ndz

Oba zdjęcia są tak samo długo naświetlane, ta sama przysłona itd. itd. ?
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Re: NEC PA242W - backlight bleeding?

10 grudnia 2017, 18:36 - ndz

Pierwsza grafika ilustruje jak wyglada wyświetlanie bieli. Kolejne to foty czerni i lekkich wycieków co nie jest niczym niezwykłym. Czasami jest lepiej czasami gorzej.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA242W - backlight bleeding?

10 grudnia 2017, 18:52 - ndz

Certyfikat fabryczny dotyczy wyświetlania białego ekranu, a Ty załączasz zdjęcia czarnego ekranu. Jedno z drugim nie ma związku.

Moim zdaniem, a mam PA242W i PA272W, Twój monitor wygląda normalnie i dość dobrze. Nie ma żadnych powodów do niepokoju. Jest to normalna i typowa specyfika ekranów IPS, które mają po prostu dość słaby poziom czerni. Jest to ich jedyna, acz poważna, wada. Lepsze są wyłącznie ekrany OLED, ale niestety nie nadają się do wyświetlania 8-12g/dobę treści statycznych i bieli.

Proponuję pracować w poprawnie oświetlonym stanowisku, ustawić kąt monitora i jego wysokość tak, aby jego środek przypadał dokładnie pod kątem prostym do punktu naszej obserwacji.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA242W - backlight bleeding?

10 grudnia 2017, 19:58 - ndz

Potwierdzam Maxa ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Tandem
Posty: 3
Rejestracja: 10 grudnia 2017, 16:57 - ndz

Re: NEC PA242W - backlight bleeding?

10 grudnia 2017, 20:52 - ndz

NEC świeci jaśniej niż stary monitor więc starałem się dopasować czas naświetlania zdjęć by na oko było najbliżej do rzeczywistości. Teraz zdjęcia z takimi samymi czasami - NEC prześwietlony oczywiście, ale te 'wycieki' na czarnym są bardziej widoczne. W LG też siedzi stara matryca IPS więc trochę z jej wadami się zapoznałem; niemniej nie ukrywam, że spodziewałem się, że polecany monitor za ponad 3 tysiące złotych zje na śniadanie ten za niecałe 500 zł pod każdym względem. Jak wspomniałem pod względem barw, kontrastów i ogólnie w centralnej części obrazu jest wyraźnie lepiej, ale nie samym centrum oko żyje. Może przesadzam, oczywiście - pierwsze wrażenie po prostu.
Przy włączonym edytorze zdjęć, gdy boki ekranu są zastawione panelami narzędzi może to aż tak nie przeszkadza i specjalnie nie rzuca się w oczy, ale gdy zechcę sprawdzić końcowy efekt w trybie pełnoekranowym to robi się kiepsko. Od razu w oczy rzuca mi się ten żółty zafarb z lewej, rozjaśnienie pod nim i prawy dolny róg też jakiś taki jasny... na chwilę obecną czuję się z tym niepewnie niestety ;/
Załączniki
NEC czarny.jpg
NEC biel.jpg
LG czarny.jpg
LG biel.jpg
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA242W - backlight bleeding?

10 grudnia 2017, 20:58 - ndz

Kompletnie nieprawidłowe warunki eksploatacji monitora. Nie po to się kupuje drogie monitory, aby spieprzyć warunki obserwacji do tego stopnia, aby monitor zaczął pokazywać wszelkie swoje wady.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Tandem
Posty: 3
Rejestracja: 10 grudnia 2017, 16:57 - ndz

Re: NEC PA242W - backlight bleeding?

10 grudnia 2017, 21:13 - ndz

Dlatego spytałem, czy mogę spróbować zrobić cokolwiek by poprawić te ewentualne warunki i niejako ukryć wady nowego monitora (by stały się mniej widoczne, o). W dokładnie takich samych warunkach pracuje LG i wypada pod tym względem mniej problemowo. Ustawień NEC'a na razie nie zmieniałem, jest jak fabryka dała.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA242W - backlight bleeding?

10 grudnia 2017, 21:16 - ndz

Oczywiście. Wyregulować tak, aby poziom "świecenia" ekranu mniej więcej zrównał się ze świeceniem tła. Jeśli się nie da, zastosować oświetlenie na tło. Kilka postów wyżej są świetne przykłady. Wszelkie IPS-owe defekty znikną jak za dotknięciem magicznej różczki.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA242W - backlight bleeding?

10 grudnia 2017, 21:29 - ndz

Fabryka daje na dzień dobry AdobeRGB i 160cd/m2.
Należy ustawić na początek sRGB i 60-70cd/m2 jeśli masz oświetlenie jak na powyższych zdjęciach i ok. 50cd/m2 jeśli nieco ciemniej. Aczkolwiek ciemniej nie powinno być.

Monitor odgiąć trochę od pionu tak, żeby spód przybliżyć, a gòrę oddalić. Ekran ma być pod kątem prostym do punktu obserwacji. Na zdjęciach mocniej srebrzy dolna krawędź, co oznacza, że można to poprawić. Góra i dół ma srebrzyć ròwno (minimalnie).

No i nie zawodzić. To świetny monitor, poza czernią oczywiście.
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

NEC PA242W - backlight bleeding?

11 grudnia 2017, 00:30 - pn

Cieszyc sie fajnym pa242 bo juz ich nie bedzie. Wycieki swiatla w mroku to nic gdy dojdziesz ile zalet ma ten monitor
Dell nie siega mu nawet to matrixa

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu