Regulacje obrazu we współczesnych LCD

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Regulacja kontrastu w LCD

05 marca 2014, 21:36 - śr

GrzesiekR pisze:Przecież właśnie tłuczemy od jakiegoś czasu temat blokady ustawień w trybie sRGB. Nie mogę ciąć matrycą i w tym jest właśnie problem.
Może Pan, kwestia dojść jak. Ma Pan odpowiednie mechanizmy w monitorze i dokładnie te same możliwości jak PA ma Pan w swoim tylko zrealizowane 5 opcjami a nie 50-cioma. Nie mam SX-a w tej chwili pod ręką żeby podać gotowca, a i wątek nieprawidłowy.
GrzesiekR pisze:Ano mój monitor po niecałym roku, ok 1000h pracy na minimalnych ustawieniach jasności stracił już ok. 1000 zł na wartości więc dziękuję za taką opłacalność. :)
Chyba Pan nie sądzi, że sprzęt komputerowy to lokata kapitału? Proszę popatrzeć po rynku wtórnym. 7-10 letnie profesjonalne EIZO, starsze odpowiedniki Pańskiego, oczywiście nie poleasingowe, osiągają ceny 1000-2000 zł. Ile Pan wziąłby za coś pośledniejszej jakości? Na waciki...
GrzesiekR pisze:Pierdylion opcji.. nie ma to jak uciekanie się do skrajności. Lepiej mieć więcej niż za mało.
Trzeba mieć właściwe i starczy. Przy okazji użyszkodnik nie narobi głupot. Taka ciekawostka - w monitorach profesjonalnych, kalibrowanych blokuje się menu. Zupełnie. Nie ma wcale dostępu. Wówczas ilość opcji do regulacji to dokładnie zero. Ilość opcji nie jest więc wyznacznikiem niczego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Regulacja kontrastu w LCD

05 marca 2014, 21:37 - śr

GrzesiekR pisze:Czyżby chodziło tu o to zachwalane, wspaniałe satynowe wykończenie?
Dokładnie. Gdzieś mi przepadło sporo zdjęć. Jak nie odnajdę, zrobię jeszcze raz. Praktycznie lusterko.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

05 marca 2014, 21:54 - śr

Takie samo satynowanie jak w PA i CX240. Jeśli ktoś lubi pełny mat, który skrzy, chmurkuje i flaruje - jego prawo, ale robienie z tego zarzutu jest mocno dyskusyjne.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

05 marca 2014, 21:58 - śr

No, nie takie samo. Stawiałem obok, różnica jest duża. CX240 ma faktycznie powłokę, którą można nazwać satynową. Zrobię zdjęcie porównawcze, ale w tej "satynie" odbija się cały pokój. Generalnie jest wielki come back błyszczących ekranów, osobiście mi nie przeszkadza, ale wielu jednak tak.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

05 marca 2014, 22:19 - śr

PA242W nie ma nic wspólnego z ekranami błyszczącymi - ma wykończenie satynowe, do którego faktycznie jest come-back po latach utyskiwań użytkowników na matryce mocno matowe. Oczywiście - wszystkim nie dogodzi, natomiast większość fotografów jest megazadowolona. Satynowa matryca lepiej odwzorowuje wygląd odbitki, a już np. odwzorować baryt na monitorze w pełni matowym jest niepodobieństwem - wiele osób parających się artystycznym drukiem pigmetnowym używało błyszczących jak psu jajca monitorów Apple, bo na pełnych matach nie dało się uzyskać dobrej reprezentacji wysokokontrastowych podłoży barytowych i PE - nb. ostatnie matryce Apple z solidnym antyrefleksem w retinach i nowych iMaczach są mimo wszystko znacznie mniej irytujące niż wcześniejsze lusterka.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

05 marca 2014, 22:51 - śr

Tom01 pisze:Regulacja jaskrawości w SX2462W to około 90-280 nitów. Dlaczego mówi Pan o ograniczonym zakresie?
90nitów wieczorem? Przy czytaniu na białym tle trochę wali po oczach. Mz. to zdecydowanie za wysoka wartość jak na minimum.
Jest to wartość odpowiednia do pracy w warunkach zbliżonych do dziennych, najlepiej ze zdjęciami. Ale uniwersalne to to nie jest. Regulacja mocy lamp CCFL jest po prostu trochę słaba.
Tom01 pisze:Poniżej może Pan ciąć matrycą. NEC PA241W, odpowiednik Pańskiego tak robi i jakoś nikogo nie boli. Tyle, że ma to zrobione obuchem przez łeb, bez pytania się użytkownika. W EIZO jak jest koniec regulacji, to koniec, nie idzie dalej. Jeśli świadomy użytkownik zechce przyciąć matrycą to sobie przytnie. Warunek, musi wiedzieć co chce zrobić, dlaczego i powinien wiedzieć jakie to niesie za sobą skutki. W NECu jest to zrobione idiotycznie. Regulator bezceremionialnie leci poza zakres lamp. Nawet dziś się pojawiło pytanie na forum co to jest redukcja CR i dlaczego, bo użytkownik przestawiał PA na 80 nitów i nie wiedział co się dzieje.
Boli, boli. Ale lepsze to niż nic.
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil7.html
Lepiej mieć szerszą regulację, niż węższą. O ile mi wiadomo, PA241W informuje użytkownika, że tnie matrycą poniżej tych 80-100nitów zmieniając kolor liczb wyświetlających moc podświetlenia, bodajże na różowy. Odpowiednia informacja jest w podręczniku użytkownika. Użytkownik ma więc świadomość, że monitor zaczyna ciąć matrycą. Jeśli zechce może więc zakończyć dalsze obniżanie jasności bieli, gdy zaczyna ciąć matryca. Jeśli jednak zechce dalej zmniejszać jej wartość to może, do 40nitów. Cięcie matrycą odbywa się przy wykorzystaniu 3D LUT monitora, a więc względnie dokładnie, spada jednak kontrast. Tym nie mniej do możliwości obecnego PA242W mu daleko.
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil7.html
Tom01 pisze:Swoją drogą denerwuje mnie już nieco ta cała nagonka pro-necowa. To są całkiem fajne monitory i żeby nie było, że jestem jakiś uprzedzony, mój prawy monitor to właśnie zawodowy NEC. Bardzo proszę jednak o wysilenie się na trochę obiektywizmu zamiast bezsensownej krytyki.
Usiłuję być obiektywny, jak tylko mogę. Proszę mi wierzyć. Przytaczam argumenty wprost, bez ogródek, z przypisami wyjaśniającymi mój punkt widzenia.
Tom01 pisze:Większe zakresy regulacji mają monitory diodowe. Pytanie czy w przedziale cenowym kupi Pan lepszy od swojego?
Bardzo dobre pytanie. Trochę bym je uściślił. "Pytanie czy w przedziale cenowym kupi Pan lepszy od swojego do zastosowań uniwersalnych w Windows?"
Odpowiedź jest otwarta. Ja widzę następujące modele:
EIZO: EV2436W, EV2736W, CS230, SX2262W, SX2462W.
NEC: EA244WMi, EA274WMi, P232W, P242W, PA241W.
Mz. do prac graficznych w świetle dziennym mz. najlepsze są: SX2436W, PA241W.
Do celów uniwersalnych w Windows, w szerokim zakresie oświetlenia, mz.: EV2436W, EV2736W, CS230, SX2262W, EA244WMi, EA274WMi, P232W, P242W, PA241W.
Proszę zaproponować własny wybór.
Tom01 pisze:Trzeba mieć właściwe i starczy. Przy okazji użyszkodnik nie narobi głupot. Taka ciekawostka - w monitorach profesjonalnych, kalibrowanych blokuje się menu. Zupełnie. Nie ma wcale dostępu. Wówczas ilość opcji do regulacji to dokładnie zero. Ilość opcji nie jest więc wyznacznikiem niczego.
Zgadza się. Ale my to o regulacji dyskutujemy, nie o kalibracji. Regulacja nie wymaga czujników i zaawansowanej wiedzy. Kalibracja wręcz przeciwnie.
Regulacja ma być łatwa i szeroka. Wystarczająco szeroka. Tylko tyle.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

06 marca 2014, 11:47 - czw

max pisze:90nitów wieczorem? Przy czytaniu na białym tle trochę wali po oczach. Mz. to zdecydowanie za wysoka wartość jak na minimum.
Ale to był standard do niedawna, nie za bardzo możliwy do obcięcia. Tylko matrycą. Świetlówki nie mogą świecić poniżej pewnego poziomu bo po prostu zgasną. Trzeba było z tym żyć wiele lat i się dało, więc narzekanie teraz, że się nie da, jest trochę szukaniem dziury w całym.
max pisze:Boli, boli. Ale lepsze to niż nic.
Nie "nic", bo w monitorach z 3DLUT można w miarę bezkarnie przyciąć sterowaniem. Kwestia jak jest rozwiązany regulator.
max pisze:O ile mi wiadomo, PA241W informuje użytkownika, że tnie matrycą poniżej tych 80-100nitów zmieniając kolor liczb wyświetlających moc podświetlenia, bodajże na różowy. Odpowiednia informacja jest w podręczniku użytkownika. Użytkownik ma więc świadomość, że monitor zaczyna ciąć matrycą.
Wie Pan przecież, że prawdziwi faceci nie czytają instrukcji. I w ten sposób z tej "świadomości" nici.
max pisze:Bardzo dobre pytanie. Trochę bym je uściślił. "Pytanie czy w przedziale cenowym kupi Pan lepszy od swojego do zastosowań uniwersalnych w Windows?"
(...) Proszę zaproponować własny wybór.
No i P. Grzegorz ma jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy z wymienionych - SX2462W. Ustępuje zakresami regulacji diodowcom, ale poza tym nic mu nie dolega.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

06 marca 2014, 14:10 - czw

Tom01 pisze:
max pisze:Bardzo dobre pytanie. Trochę bym je uściślił. "Pytanie czy w przedziale cenowym kupi Pan lepszy od swojego do zastosowań uniwersalnych w Windows?"
(...) Proszę zaproponować własny wybór.
No i P. Grzegorz ma jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy z wymienionych - SX2462W. Ustępuje zakresami regulacji diodowcom, ale poza tym nic mu nie dolega.
Jak mi Pan powie jak mogę w trybie sRGB w SX2462W przyciąć matrycą jasność i ja będę mógł to zrobić to będzie jakiś cud :) Bo póki co to żyjemy chyba w innych rzeczywistościach.
Mówię o ustawieniu z menu monitora bądź ewentualnie z dedykowanego oprogramowania firmowego. Podkreślam, że mowa o regulacji, a nie o kalibracji. A jeszcze jak znajdzie Pan 5 sposobów to już w ogóle Mistrzostwo Świata ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

06 marca 2014, 14:14 - czw

Niech Pan założy właściwy wątek w właściwym dziale i jeśli się da, pomogę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: NEC MultiSync PA272W

24 kwietnia 2014, 12:41 - czw

Jak zobaczyłem wykres przebiegu kontrastu, to aż żal mi się zrobiło. Z wyłączonym DUC, w całym zakresie regulacji jasności nic nie ucina. A mój staruszek CeCeeFeLowy PA301 kończy przy 100 czy 120 cd/m2 ścina kontrast jak kosiarz. :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC MultiSync PA272W

24 kwietnia 2014, 13:53 - czw

raptor88 pisze:Jak zobaczyłem wykres przebiegu kontrastu, to aż żal mi się zrobiło. Z wyłączonym DUC, w całym zakresie regulacji jasności nic nie ucina. A mój staruszek CeCeeFeLowy PA301 kończy przy 100 czy 120 cd/m2 ścina kontrast jak kosiarz. :)
Ciesz się, że dalej "kosiarka" ścina do 40-50cd/m2. Niektórzy posiadacze monitorów CCFL konkurencyjnej marki nie maja takich luksusów... ;)
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC MultiSync PA272W

30 kwietnia 2014, 09:18 - śr

max pisze:Niektórzy posiadacze monitorów CCFL konkurencyjnej marki nie maja takich luksusów... ;)
Jak to? Przecież cięcie matrycą jest możliwe w każdym monitorze który ma regulatory gain RGB.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC MultiSync PA272W

30 kwietnia 2014, 09:24 - śr

Tom01 pisze:
max pisze:Niektórzy posiadacze monitorów CCFL konkurencyjnej marki nie maja takich luksusów... ;)
Jak to? Przecież cięcie matrycą jest możliwe w każdym monitorze który ma regulatory gain RGB.
Noo, nie jestem pewien czy przesuwanie suwaczków RGB w w trybie sRGB w monitorze szerokogamutowym jest tożsame z regulacją kontrastu przy pomocy 3D LUT monitora. :roll:
Mam poważne obawy, czy przestrzeń kolorów nie ulega zaburzeniu, że o rozregulowaniu liniowości nie wspomnę...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC MultiSync PA272W

30 kwietnia 2014, 09:35 - śr

Błąd logiczny. Jeśli mówimy o wersji bez 3DLUT to regulacja gain nie zmienia przestrzeni. ;)

Regulacja kontrastu matrycą to zmiana poziomów RGB, czyli zasada jest taka sama.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

30 kwietnia 2014, 09:46 - śr

max pisze:
raptor88 pisze:Jak zobaczyłem wykres przebiegu kontrastu, to aż żal mi się zrobiło. Z wyłączonym DUC, w całym zakresie regulacji jasności nic nie ucina. A mój staruszek CeCeeFeLowy PA301 kończy przy 100 czy 120 cd/m2 ścina kontrast jak kosiarz. :)
Ciesz się, że dalej "kosiarka" ścina do 40-50cd/m2. Niektórzy posiadacze monitorów CCFL konkurencyjnej marki nie maja takich luksusów... ;)
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html
Tom01 pisze:Jak to? Przecież cięcie matrycą jest możliwe w każdym monitorze który ma regulatory gain RGB.
Tom01 pisze:Błąd logiczny. Jeśli mówimy o wersji bez 3DLUT to regulacja gain nie zmienia przestrzeni. ;)
Regulacja kontrastu matrycą to zmiana poziomów RGB, czyli zasada jest taka sama.
Obawiam się, że błędu nie ma. Z toku dyskusji jasno wynika, że mówimy o modelach graficznych, szerokogamutowych, z 3D LUT.
Nie jestem grafikiem, ale wydaje mi się, że poruszanie się regulatorów RGB w przestrzeni szerokogamutowej monitora odbywa się w innych osiach niż w przestrzeni monitora wąskogamutowego (z, czy bez 3D LUT).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

30 kwietnia 2014, 09:56 - śr

max pisze:Nie jestem grafikiem, ale wydaje mi się, że poruszanie się regulatorów RGB w przestrzeni szerokogamutowej monitora odbywa się w innych osiach niż w przestrzeni monitora wąskogamutowego (z, czy bez 3D LUT).
Może Pan wykonać prosty eksperyment. Przestawić kontrast o np 10%, następnie przestawić regulatory o tyle samo i porównać pomiar obu punktów bieli. Da się zrobić nawet tanim kalibratorkiem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

30 kwietnia 2014, 10:06 - śr

W trybie sRGB w Eizo SX nie można przesuwać żadnych suwaczków RGB ani innych poza Brightness.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

30 kwietnia 2014, 10:24 - śr

Tom01 pisze:Może Pan wykonać prosty eksperyment. Przestawić kontrast o np 10%, następnie przestawić regulatory o tyle samo i porównać pomiar obu punktów bieli. Da się zrobić nawet tanim kalibratorkiem.
Niestety nie posiadam i polegam tu wyłącznie na swoim małym rozumku.
Zgadzam się, że przesuwanie regulatorów RGB nie wpływa na temperaturę oraz, że obniża jasność bieli. Nie bardzo mi się jednak wydaje, że obniżanie kontrastu 3D LUTem (w trybie sRGB, w monitorze szerokogamutowym) powoduje wyłącznie równomierne przesuwanie suwaków gain RGB (w naturalnej przestrzeni monitora). Wszak współrzędne RGB w sRGB są inne niż RGB w AdobeRGB. :roll: Wychodzę więc z założenia, że równomierne ruszanie gain RGB (w przestrzeni naturalnej monitora AdobeRGB) powoduje "wychodzenie" z ustawionej fabrycznie 3D LUTem przestrzeni sRGB. Pytanie, czy dobrze rozumuję?

Pytanie jest też, czy w trybie sRGB regulatory gain RGB są dostępne? Jeśli tak, to Pan ma rację (i przesuwanie ich nie zmienia gamutu), jeśli nie, to być może ja... :roll:

EDIT:
GrzesiekR pisze:W trybie sRGB w Eizo SX nie można przesuwać żadnych suwaczków RGB ani innych poza Brightness.
Za wolno pisałem...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Regulacje obrazu we współczesnych LCD

30 kwietnia 2014, 11:35 - śr

max pisze:[Wychodzę więc z założenia, że równomierne ruszanie gain RGB (w przestrzeni naturalnej monitora AdobeRGB) powoduje "wychodzenie" z ustawionej fabrycznie 3D LUTem przestrzeni sRGB. Pytanie, czy dobrze rozumuję?
Jeśli monitor sprzętowo ma ustawiony gamut sRGB to regulacje składowych RGB poruszają się (w modelu płaskim) w zakresach odcinków od swoich wierzchołków do środka pola. Regulacja gamutu zmienia te wierzchołki, ale późniejsza regulacja RGB dotyczy wyłącznie "nowej" pozycji a nie naturalnej dla danego typu ekranu/monitora. Przy czym oczywiście każda regulacja gain RGB odbywa się w osi jasności, nie koloru.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu