Zakrzywione ekrany

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 14:21 - pt

Wzorem ubiegłorocznych modeli telewizorów, również w świecie modeli monitorów pojawiają się ekrany zakrzywione. I tu, przy bardzo dużych szerokościach kątowych, takie rozwiązanie wydaje się mieć sens. Zwłaszcza, że praktycznie każdy panel LCD, czy to IPS, czy MVA, ma własną, specyficzną dla siebie, charakterystykę kątową wyświetlacza. Zakrzywienie ekranu pozwala, w każdym razie w teorii, zmniejszyć niekorzystne zjawiska, jakie zachodzą przy obserwacji paneli LCD pod kątem znacznie odbiegającym od kąta prostego.
Innym rozwiązaniem tego samego problemu jest zakup dwóch (najlepiej jednakowych) monitorów.

Jako przykład podam test nowego monitora LG o przekątnej 38", 1600 punktów w pionie. Muszę też przyznać, że jest zadziwiająco równo podświetlony, zwłaszcza jak na tak zakrzywionego grzmota. Większość modeli EIZO i NEC, bez stabilizacji DUC/DUE wypada gorzej. Matryca 8bit+2FRC.

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil4.html

A ze stajni NECa mamy taki oto model
http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=2868
z którego zdążyłem już się nieco ponabijać. ;)
Eldżkik ma jednak podstawę, która na pierwszy rzut oka pozwala na lekkie potrącenie monitora i nie wyprowadzenie jego środka ciężkości poza tzw. rdzeń przekroju.
Obrazek
cz
czuk

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 14:42 - pt

max pisze:.

Jako przykład podam test nowego monitora LG o przekątnej 38", 1600 punktów w pionie. Muszę też przyznać, że jest zadziwiająco równo podświetlony, zwłaszcza jak na tak zakrzywionego grzmota. Większość modeli EIZO i NEC, bez stabilizacji DUC/DUE wypada gorzej. Matryca 8bit+2FRC.

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil4.html

A ze stajni NECa mamy taki oto model
http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=2868
z którego zdążyłem już się nieco ponabijać. ;)
No właśnie czy nie idzie ku nowemu,moim zdaniem tak.Eizo i Nec pozostaną niszą dla wybrańców,a rynek opanują LG,Samsung swoimi monitorami i Tv.
Alamar
Posty: 22
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 12:13 - ndz

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 15:35 - pt

Wychodza teraz pierwsze monitory Samsunga VA z quantum dot zakrzywione: https://news.samsung.com/global/samsung ... ng-monitor. Ciekawe jak bedzie wygladal w porownaniu do FG2421, powinnien miec lepsze kolory no i co wazne brak crosshatchingu. Moze to pozwoli na dobra prace chociaz z grafika webowa? Co do reszty to ciekawe czy bedzie lepszy, kontrast ma mniejszy. No i to quantum dot, na co sie to przelozy poza wiekszym gamutem? (i podobno jasnoscia w trakcie stroboskopu ale tutaj Eizo tez bylo wyjatkowo dobre).

ps - dla mnie przezwyczajonego do 4:3, 21:9 to juz naprawde przesada :P ;)
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 15:56 - pt

Alamar pisze:Wychodza teraz pierwsze monitory Samsunga VA z quantum dot zakrzywione: https://news.samsung.com/global/samsung ... ng-monitor. Ciekawe jak bedzie wygladal w porownaniu do FG2421, powinnien miec lepsze kolory no i co wazne brak crosshatchingu. Moze to pozwoli na dobra prace chociaz z grafika webowa? Co do reszty to ciekawe czy bedzie lepszy, kontrast ma mniejszy. No i to quantum dot, na co sie to przelozy poza wiekszym gamutem? (i podobno jasnoscia w trakcie stroboskopu ale tutaj Eizo tez bylo wyjatkowo dobre).

ps - dla mnie przezwyczajonego do 4:3, 21:9 to juz naprawde przesada :P ;)
Hmm, ciekawe jak im wyszła ta zaawansowana technologia redukcji rozmycia ruchu...
Dlaczego FreeSync tylko przez HDMI?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 17:18 - pt

Kontrast ma że niby 3000:1, czyli zdecydowanie lepszy od IPS. Zakrzywienie powinno nieco zredukować, charakterystyczną dla wyświetlaczy VA, zmianę gammy, wraz ze zmianą kąta obserwacji. Trzeba by to jednak sprawdzić na żywo.

Quantum Dots dają podświetlenie o poszerzonym gamucie. Czy w związku z tym będą wierniejsze kolory, to nie wiem, ale ładniejsze? Być może. Na nowych filmach szerokogamutowych Rec.2020 powinna być widoczna różnica.

Pytanie jest też, jak w tym momencie monitor taki radzi sobie z oddaniem gamutu sRGB? Pewnie będzue rozwiązanie równue "eleganckie" jak w szerokogamutowych EIZO S2x3x sprzed kilku lat, też na VA, czyli zmniejszenie nasycenia kropek kwantowych przy pomocy 1D LUT.

Do pracy trochę słabo taki monitor widzę. Za zwyczaj menu znajduje się w lewym, górnym rogu. Na takim monitorze będzie mocno z boku. To raczej sprzęt do gier, filmów, sprawdzenia pogody w internecie itp., ogólnie do domu.

No w każdym razie Eldżik na IPS, Szajsung na VA. Co kto lubi.
cz
czuk

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 17:47 - pt

max pisze:
No w każdym razie Eldżik na IPS, Szajsung na VA. Co kto lubi.
Max, czas twojego PA 272W też szybko przeminie,obyś nie był zdziwiony jak czas szybko płynie.. :idea:
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 18:06 - pt

Kiedyś tak. Na razie nie ma cienia konkurencji w cenie, która jeszcze nie wywołuje salwy śmiechu. :twisted:
A czas płynie szybko. I to mnie akurat dziwi. Gdzieś słyszałem, że postrzeganie czasu przyspiesza wraz z wiekiem. Wyraża go prosty współczynnik liniowy równy pierwiastek z dwóch. Czyli 20stolatkowi czas płynie 1.4x szybciej niż 10ciolatkowi, a 40sto latkowi 2x szybciej niż 10ciolatkowi.
Czyli będzie coraz gorzej i mój NEC będzie się coraz szybciej starzał. :(
Alamar
Posty: 22
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 12:13 - ndz

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 18:17 - pt

Piekne przejscie od kropki kwantowej do chrononow (czasu kwantowego) ;) jk
cz
czuk

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 18:25 - pt

max pisze: Gdzieś słyszałem, że postrzeganie czasu przyspiesza wraz z wiekiem.
Z wiekiem czas raczej zwalnia nie podejmujemy już.... decyzji ;) ,ale ogólnie czas przyspiesza ,wszystko dzieje się jakby prędzej w rzeczywistości, ja to przynajmniej zauważam :) Max już wiem gdzie, możesz pracować w IMiGW. :cry:
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 20:08 - pt

czuk pisze:Max już wiem gdzie, możesz pracować w IMiGW. :cry:
Powiedziałbym, że "zimno". :lol:
cz
czuk

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 22:52 - pt

max pisze:
czuk pisze:Max już wiem gdzie, możesz pracować w IMiGW. :cry:
Powiedziałbym, że "zimno". :lol:
Jak już zostaniesz bogaty i od nikogo niezależny to powiesz?Wiem ...,ale zawsze pozostaje jakaś nadzieja..
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 23:25 - pt

Naprawdę nic ciekawego, byłbyś zawiedziony, jakbyś się dowiedział. Szkoda prądu na dochodzenia. ;)
cz
czuk

Re: Zakrzywione ekrany

04 listopada 2016, 23:49 - pt

max pisze:Naprawdę nic ciekawego, byłbyś zawiedziony, jakbyś się dowiedział. Szkoda prądu na dochodzenia. ;)
Bzdura, wk....asz mnie Max,ale pomagasz ,obojętnie czy ktoś to rozumie czy nie i tyle.AMEN tematu.

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu