Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

Sprawy techniczne, pomiary, badanie.
Amator
Posty: 7
Rejestracja: 10 lipca 2017, 11:23 - pn

Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

10 lipca 2017, 11:37 - pn

Dzień dobry,

To mój pierwszy post, dlatego proszę o wybaczenie pewnej nieporadności. Moje pytanie dotyczy możliwości porównania i jak najbardziej zgrubnego pomiaru luminancji ekranu monitora za pomocą światłomierza wbudowanego w aparat fotograficzny. Wykonałem kilka eksperymentów używając aparatu Olympus OM-D E-M10 mk II ustawionego w tryb pomiaru punktowego (czułość 200 ISO) mierząc kilka ekranów ustawionych na maksymalną jasność (wyświetlając białą stronę z Worda-a) i uzyskałem następujące wyniki, dla przesłony 5.6: 1/150s, 1/100s. 1/80s. Czy i jak można te wyniki przeliczyć na luminancję ekranu? Wiem, że można użyć do tego celu kolorymetru, ale nie każdy ma takie urządzenie pod ręką.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

10 lipca 2017, 11:55 - pn

Moje doświadczenie nie jest zbyt ogromne, ale pierwszy raz spotykam się z takim pomysłem. Chcąc mieć konkretną wartość trzeba zrobić pomiar. Nie znam innego sposobu. W każdym razie nie słyszałem o sugerowanej przez Ciebie opcji..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

10 lipca 2017, 12:03 - pn

Nie pomogę w obliczeniach, jednak spora baza pomierzonych ekranów znajduje się tu:

http://www.prad.de/new/monitore/testberichte.html

Są też przyblizone wartości luminancji bieli odpowiadające nastawom w menu, na przykład:
Obrazek
Biała linia to jasność bieli.
Amator
Posty: 7
Rejestracja: 10 lipca 2017, 11:23 - pn

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

10 lipca 2017, 12:19 - pn

NocnyJastrzab
Aparatem też dokonujemy pomiaru. Chodzi tylko o to, jak te wyniki z aparatu przeliczyć na luminancję ekranu :-).

max
Zaglądałem już na tą stronę, ale podawane tam wyniki dotyczą fabrycznie nowych monitorów. Ja chciałbym, mierząc aparatem fotograficznym, uzyskać przybliżone dane o stopniu zużycia podświetlenia badanego ekranu. Nie mam w zasięgu nowego monitora którego luminancję mógłbym (aparatem fotograficznym) zmierzyć i porównać z monitorami które posiadam.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

10 lipca 2017, 12:40 - pn

Moim zdaniem niedokładność spowodowana błędem metodologii będzie w tym przypadku zbyt duża, aby miała realną wartość. Różnica stopnia zużycia podświetlenia może być po prostu mniejsza niż błąd pomiaru tym sposobem.
Nawet jeśli uda się gdzieś znaleźć algorytm przeliczeniowy to i tak należałoby go jeszcze uwiarygodnić i skompensować pomiarami praktycznymi na wzorcowych ekranach, ze znaną jasnością bieli.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

10 lipca 2017, 12:49 - pn

Amator pisze:NocnyJastrzab
Aparatem też dokonujemy pomiaru. Chodzi tylko o to, jak te wyniki z aparatu przeliczyć na luminancję ekranu :-).
Nie da się. Weźmiesz inny aparat i ISO 100 będzie inne niż ISO 100 w Twoim. Weźmiesz inny obiektyw i te same przysłony nie przepuszczą tyle samo światła. Standardowy problem na wszystkich warsztatach - te same nastawy aparatu, podobne profile, ta sama moc lamp = inna jasność zdjęć u różnych uczestników. Zresztą w testach aparatów czasami piszą ile faktycznie ma ISO natywne.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

10 lipca 2017, 13:53 - pn

Można posłużyć się metodą porównawczą. Wiedząc, że świetlówka o mocy 70W umieszczona na wysokości ok 2,5m oświetli kartkę białego papieru z takim natężeniem, że ta odbije światło z jaskrawością ok 80 cd/m^2. Stwarzając podobne "stanowisko", mamy punkt odniesienia, który może posłużyć do pomiaru porównawczego światłomierzem. Błąd będzie duży, ale da się ocenić który z ekranów jest np kilka razy (+/- 1EV to 2x więcej lub mniej światła) jaśniejszy/ciemniejszy, przez co mamy jakieś obiektywne informacje o zużyciu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Amator
Posty: 7
Rejestracja: 10 lipca 2017, 11:23 - pn

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

10 lipca 2017, 23:18 - pn

Znalazłem artykuł z rozwiązaniem mojego problemu. Cyt: "However, in case you don't have such a colorimeter package, you can still get a reasonable estimate for an appropriate brightness of the display, if you have a digital camera with a spot meter. Here's the procedure: Open a blank white window, e.g., in a web browser, in Photoshop, in MS Word, etc. Give yourself lots of blank white space. Point your camera's spot meter at the white space. Set the camera to manual exposure, f/8, 1/15 sec, ISO 100. Adjust the brightness of the display till the exposure indicator lies at the middle of the camera's exposure scale. If you can accomplish this, then the display will be at roughly 100 cd/m2." Tutaj link do artykułu: http://people.csail.mit.edu/ericchan/dp ... kflow.html
Wyniki moich pomiarów z grubsza zgadzają się z podanymi w artykule wartościami. W najbliższych dniach spróbuję zmierzyć chociaż jeden nowy monitor o znanej (podawanej przez producenta maksymalnej luminancji ) i porównam wynik pomiaru z wartościami z artykułu.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

10 lipca 2017, 23:33 - pn

Mnie tylko ciekawi, w jakim celu takie "porównanie"? Tylko z braku dostępu do czujnika?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Amator
Posty: 7
Rejestracja: 10 lipca 2017, 11:23 - pn

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

10 lipca 2017, 23:41 - pn

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze :-). Chcę kupić kilka dobrej klasy używanych monitorów na wiadomym portalu aukcyjnym i chciałbym móc z grubsza określić ich zużycie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

10 lipca 2017, 23:55 - pn

Ha, ha, czułem przez skórę, że o to chodzi. Niestety, złudne nadzieje. Sprawne monitory ludzkiej klasy na Allegro to rzecz rzadsza niż biały kruk jednorożec.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

11 lipca 2017, 08:56 - wt

Widzę, że jest spora dawka polizingowych PA271W. Czyżbyś w nie celował?
Trzeba by oglądać je osobiście i dołożyć 1szt. na zapas.
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

11 lipca 2017, 09:16 - wt

skinny500 pisze:
10 lipca 2017, 12:49 - pn
Amator pisze:NocnyJastrzab
Aparatem też dokonujemy pomiaru. Chodzi tylko o to, jak te wyniki z aparatu przeliczyć na luminancję ekranu :-).
Nie da się. Weźmiesz inny aparat i ISO 100 będzie inne niż ISO 100 w Twoim. Weźmiesz inny obiektyw i te same przysłony nie przepuszczą tyle samo światła. Standardowy problem na wszystkich warsztatach - te same nastawy aparatu, podobne profile, ta sama moc lamp = inna jasność zdjęć u różnych uczestników. Zresztą w testach aparatów czasami piszą ile faktycznie ma ISO natywne.
dokładnie, jak kolega pisze. nawet wystarczy, że masz inny profil ustawiony (jesli zdjecie nie bylo robione w rawie) to juz jasnosc moze wyjsc calkowicie inna, urzedzenie pomiarowe ma dokladnie jedne parametry, model od modelu tego samego producenta moze sie roznic jasnoscia zdjecia, ze wzgledu na blad ISO natwnego. wiem ze na telefony mozna sciagnac aplikacje ktora nib wskazuje sila natezenia swiatla w luxach:P
Amator
Posty: 7
Rejestracja: 10 lipca 2017, 11:23 - pn

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

11 lipca 2017, 18:17 - wt

damb999
Mierzyłem dzisiaj, dla porównania, białą ścianę i dwa monitory które mam w firmie, używając mojego Olympusa i Nikona D5100 Kolegi. Wyniki były prawie identyczne. Na ścianie obydwa aparaty pokazały dokładnie to samo (1/30s przy przesłonie 5,6 i czułości 200ISO) przy pomiarach luminancji bieli wyniki nie były identyczne, ale mieściły się w 20 procentach (np. 1/60s i 1/50s) . Nie twierdzę, że zdjęcia z obydwu aparatów wyglądałyby identycznie, piszę tylko o tym co pokazały światłomierze. Oczywiście, do celów stricte pomiarowych, moja metoda się nie nadaje, ale pokaże który monitor ma wyraźnie słabsze podświetlenie. I o to głównie mi chodziło.

max.
Mierzę niżej. Chcę kupić kilka EA244WMI.

Tom01.
Kupię kilka i sprawdzę. Zapewnienia sprzedawców wyglądają bardzo optymistycznie :-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

11 lipca 2017, 18:21 - wt

Proszę jeszcze pamiętać, że powyższa metoda da Panu kompletnie fałszywe wyniki w przypadku monitora składanego z kilku lub naprawianego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Amator
Posty: 7
Rejestracja: 10 lipca 2017, 11:23 - pn

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

11 lipca 2017, 18:27 - wt

Tom01
Zdaję sobie z tego sprawę. Chcę ograniczyć ryzyko kupując od kilku sprzedawców. W najgorszym razie zwrócę wszystkie monitory i pozbędę się złudzeń. Kilka lat temu kupiłem używanego Eizo S2100 i był to bardzo udany zakup. Może tym razem też mi się poszczęści :-).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

11 lipca 2017, 19:19 - wt

Jeśli pojawił się "wysyp" to niezależnie od sprzedawcy jest to to samo źródło. Zapewnienia sprzedawców są typową zachętą do zakupu. Zawsze handlarz jest do rany przyłóż przed zakupem. Po odbiorze może być inaczej. Głównym niebezpieczeństwem jest trafienie na monitory składane z kilku różnych. Wówczas nie ma mowy o parametrach. Najlepsze co można zrobić, to zastrzec sprzedawcy, że monitor będzie poddany ekspertyzie w profesjonalnym serwisie i jeśli nie będzie ok, sprzedawca zwraca koszt monitora, przesyłek i badania. Jeśli będą opory, jest jasne, że można sobie odpuścić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

11 lipca 2017, 20:27 - wt

Nie bardzo chce mi sie wierzyć, żeby ktoś chciał i miał z czego robić składaki w przypadku EA244WMi. A nawet jeśli, to się nic nie stanie. Nie sądzę też, żeby ktoś zajechał LEDowe podświetlenie. Prędzej mu oczy wypali.

Takiego PA271W już nie można dobrze złożyć, bo DUC/DUE szlag trafi, a i podświetlenie świetlówkowe nieco bardziej podatne. Z drugiej strony większość grafików używa 60-120cd/m2, a to nie powinno stanowić problemu dla takiego monitora.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

11 lipca 2017, 20:44 - wt

Tu był opisany przypadek składania NEC 2470WNX. Widziałem też składaki Asusy i inną masówkę po 300 zł/szt.

viewtopic.php?f=34&t=147
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Porównanie luminancji ekranów monitorów za pomocą aparatu fotograficznego.

11 lipca 2017, 21:08 - wt

Myślę, że to po prostu sprzęt z biur z tzw. Zachodu Europy, ale mogę się oczywiście mylić.
Przyznam, że ilości sprzedawanych egzemplarzy są dość duże. To prawie "gałąź przemysłu". ;)

Wróć do „Laboratorium”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], dbcooper1983, Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu