Monitor do CAD i rozrywki domowej

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Pawel_M
Posty: 5
Rejestracja: 01 listopada 2010, 22:11 - pn

Monitor do CAD i rozrywki domowej

01 listopada 2010, 22:40 - pn

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że trafiłem na to forum zupełnym przypadkiem czytając gdzieś w necie recenzję jednego z monitorów Dell i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością i kulturą wypowiedzi forumowiczów :shock: Dlatego też postanowiłem właśnie tu zasięgnąć opinii w mojej sprawie.

Otóż poszukuję monitora do pracy z programem AutoCAD. Zajmuję się projektowaniem w 2D kwestia koloru ma u mnie niewielkie znaczenie (liczba kolorów używanych do robienia rysunku dochodzi do porywających 15-20 ). Niemniej monitora używam też do typowo domowych zastosowań (25% czasu spędzonego przed ekranem) jak np. internet, zdjęcia, film, sporadycznie jakaś gra dla rozładowania napięcia.

Naturalnie bardzo istotny jest dla mnie obszar roboczy, dlatego w zasadzie nie szukam nic co mam mniejszą rozdzielczość niż 1920x1200. Często pracuję wieczorami i w nocy przy umiarkowanym natężeniu światła i bardzo bym chciał, żeby monitor nie wywoływał u mnie konieczność zakładania okularów przeciwsłonecznych. Jasną sprawą jest też konieczność sensownej regulacji położenia ekranu - pivot nie jest mi niezbędny. Kąty widzenia są dla mnie istotne.
Powyższe ograniczenia w oczywisty sposób wykluczają matryce TN. Widząc w marketach monitory na tej matrycy trudno mi jest uwierzyć, że ktoś odważył się na produkcję czegoś takiego. Patrzenie na nie przez kilkanaście minut powoduje ból oczu i głowy, na który nie mogą sobie pozwolić ani w pracy, ani w domu.

Ostatnim ograniczeniem jest niestety budżet. Do wydania mam kwotę w okolicach 2-2,5 tys PLN, w razie znaczących różnic w jakości oczywiście nie zawaham się w rozsądnych granicach przekroczyć budżet.

Z lektury szeroko rozumianego "internetu" nasuwał mi się następujący wniosek: Optymalnym zakupem będzie Dell U2410/HP Lp2475w/Eizo S2243W. tylko który z nich, czy dopłata 500 zł do eizo się opłaca, a może dopłacić jeszcze trochę i coś innego wziąć? Poza tym jakoś wypowiedzi większości forumowiczów w "internecie" sprawiają wrażenie, że pisza o czymś na czym się znają tak jak ja znam się na monitorach po przeczytaniu ich specyfikacji i 2-3 recenzji na portalu o wątpliwej prawdomówności :mrgreen: .

Bardzo proszę o jakieś propozycje i drobne uzasadnienie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do CAD i rozrywki domowej

02 listopada 2010, 11:07 - wt

Witamy również

Proszę się zapoznać z opracowaniem: http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=154 i w razie dodatkowych pytań proszę kontynuować tu lub tu: http://mva.pl/viewforum.php?f=14
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Pawel_M
Posty: 5
Rejestracja: 01 listopada 2010, 22:11 - pn

Re: Monitor do CAD i rozrywki domowej

02 listopada 2010, 18:12 - wt

Mam dwa dodatkowe pytania.
Otóż chciałem się dowiedzieć, czy rozdzielczość typowa dla monitorów 24" na monitorze 22" nie powoduje, że niektóre wyświetlane elementy np paski narzędzi w programie są prosto rzecz ujmując małe (w stopniu drażniącym)

Drugie pytanie tyczy się kwestii podłączenia monitora. Czy podłączenie monitora do komputera przy pomocy kabla D-SUB 15 jest wystarczające aby w pełni wykorzystać potencjał takiego monitora jak S2243w lub S2433W. Chodzi o to, że często muszę coś zrobić na laptopie i nie chciałbym sobie wypalać oczu jego matrycą podczas, gdy obok stoi nowy monitor. (ewentualnie w laptopie mam jeszcze S-VIDEO ale tego nigdy nie używałem...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do CAD i rozrywki domowej

02 listopada 2010, 18:59 - wt

Rozdzielczość 1920x1200 na 22-calowym monitorze daje plamkę 0,249mm, co faktycznie skutkuje małymi elementami ekranowymi. Ma to duży plus, przy kreśleniu linie będą bardziej gładkie niż przy dużych plamkach. Sprawdzenie jednak najlepiej wykonać naocznie, bowiem osoby z problemami ze wzrokiem mogą odczuwać uciążliwość. Jaki ma Pan obecnie monitor, rozmiar i rozdzielczość? Spróbuję oszacować na ile różnić będzie się to różniło w stosunku do nowego monitora.

Podłączenie obowiązkowo trzeba zrealizować za pośrednictwem DVI, HDMI lub DisplayPort. Absolutnie nie polecam złącza analogowego. Straci Pan jedną z podstawowych zalet monitora, tj. idealną ostrość. Dodatkowo mogą się pojawić cienie za literami i ikonami oraz falowanie dużych jednobarwnych powierzchni.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Pawel_M
Posty: 5
Rejestracja: 01 listopada 2010, 22:11 - pn

Re: Monitor do CAD i rozrywki domowej

02 listopada 2010, 21:12 - wt

Obecnie mam Samsung 971P jest to 19" o rozdzielczości 1280x1024 na matrycy PVA i moją zmorę, czyli zwykły wyświetlacz TN w laptopie 15,4" i rozdzielczości 1280x800. Chciałbym jednocześnie zaznaczyć, że wady wzroku nie mam, tak przynajmniej twierdzi okulista do którego regularnie zaglądam w obawie, że laptop już wypalił mi oko od środka :mrgreen:

Z podłączeniem do komputera oczywiście nie będzie problemu, natomiast tak jak pisałem chciałbym jeszcze podłączać do monitora laptopa, a ma on tylko S-Video i D-SUB. Proszę powiedzieć z dwojga złego, to przez które złącze będzie lepsza jakość obrazu, bo chyba kable S-Video > DVI kupię...?
Jak podłączałem laptopa do telewizora Sony KDL-32EX500 przez D-SUB to wyświetlał Full HD i jakość obrazu była całkiem całkiem (mowa o filmie), z ciekawości też próbowałem projektować na TV, ale wielkość plamki była porażająca:)

W sumie po przeczytaniu wszystkiego co się chyba dało na mva.pl jestem w rozterce między S2243w i S2433w. Gdyby nie różnica w cenie nie miałbym wątpliwości. Może mi Pan doradzi, gdzie w Warszawie można obejrzeć koło siebie pracujące oba monitory, bo dzwoniłem do Alstor i powiedzieli, że u nich niespecjalnie. Pani z którą rozmawiałem wymieniła kilka sklepów ale albo mają jeden albo drugi...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do CAD i rozrywki domowej

02 listopada 2010, 22:07 - wt

Czy elementy ekranowe na laptopie są akceptowalnej wielkości? Jeśli tak, to śmiało może Pan kupować 22" 1920x1200. Jeśli nie i na 19-tce jest bardziej komfortowo, wówczas albo 22" 1680x1050 albo 24" 1920x1200.

Podłączenie VGA (gniazdo DSUB 15) da zdecydowanie lepszą jakość niż YC (popularnie S-Video).

Co do oglądania. Czy dysponuje Pan czasem w ten piątek lub sobotę? W Alstorze będą wówczas warsztaty fotograficzne, informacja w mojej stopce. Proszę wpaść, wcześniej do mnie zadzwonić, komórka na stronie firmowej w informacjach. Pokażę jakie będzie Pan chciał.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Pawel_M
Posty: 5
Rejestracja: 01 listopada 2010, 22:11 - pn

Re: Monitor do CAD i rozrywki domowej

04 listopada 2010, 09:35 - czw

Link w Pana stopce mi nie działa... Niestety ani w piątek, ani w sobotę nie będę mógł przyjechać do Alstor. Jednak nie udało mi się dotrzeć do miejsca, gdzie oba monitory stoją koło siebie i umówiłem się już, że przyjdę ze swoim laptopem i pooglądam sobie oba egzemplarze.

Proszę mi powiedzieć, bo rozmawiałem z jakimś przedstawicielem Eizo i powiedział mi o gwarancji jaką dają na pixele i przyznam szczerze, że była to zupełnie inna informacja niż ta, jaką uzyskałem w Alstor. W Alstor poinformowano mnie, że przy pełnym pikselu wymieniają monitor, natomiast subpikseli może być kilka, ale jeśli są uciążliwe to i tak wymieniają. Natomiast Pan z Eizo powiedział twardo, że norma ISO i koniec. Moje rozumowanie jest takie: w Alstorze dowiedziałem się jaka jest praktyka, a od Pana przedstawiciela Eizo jaka jest teoria… (dobrze myślę?)

Czy mógłby mi Pan jeszcze powiedzieć, jak wygląda sprawa kalibracji monitora przy ewentualnym zakupie w sklapie monitory.mastiff.pl. oraz czy jest możliwość, że przy zakupie w tym sklepie dostanę sprawdzony monitor bez błędnych subpikseli i pikseli?

Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do CAD i rozrywki domowej

04 listopada 2010, 10:05 - czw

Pawel_M pisze:Link w Pana stopce mi nie działa...
Poprawione, dziękuję.
Pawel_M pisze:rozmawiałem z jakimś przedstawicielem Eizo i powiedział mi o gwarancji jaką dają na pixele i przyznam szczerze, że była to zupełnie inna informacja niż ta, jaką uzyskałem w Alstor.
Obowiązuje ISO13406-2 z zmianą umożliwiającą wymianę monitora przy jednym pikselu lub subpikselu na środku ekranu. Przy innych, faktycznie może ich być więcej i nie będą zakwalifikowane jako wada. Opis wad wg normy: https://monitory.mastiff.pl/faq.php?ID=54 Wyjściem jest zamówienie monitora selekcjonowanego, który jest sprawdzony po wygrzaniu ekranu. Wygrzanie jest istotną częścią procedury, gdyż jeśli wada piksela ma się objawić w 90% pojawi się po pewnym czasie, kiedy ekran się stabilizuje. Na nowym ekranie prawie nigdy nic nie ma.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Pawel_M
Posty: 5
Rejestracja: 01 listopada 2010, 22:11 - pn

Re: Monitor do CAD i rozrywki domowej

07 listopada 2010, 18:50 - ndz

Chciałbym, o ile to możliwe dowiedzieć się czegoś jeszcze o modelach s2243w i s2433w.
Otóż na stronie producenta w części dotyczącej gwarancji opisane są dwa typy gwarancji. % letnia na cały monitor z limitem przebiegu 30000h oraz 3 letnia na panel i świetlówki z limitem 10000h w połączeniu z 5 letnią z limitem 30000h na resztę. http://www.eizo.pl/gwarancja

Chciałbym się dowiedzieć, która gwarancja tyczy się wyżej wspomnianych monitorów. Jest to dla mnie istotne o tyle istotne, że znalazłem do kupienia s2433w z wystawy w idealnym stanie (oglądałem:)) za około 700 zł taniej niż regularna cena. Tylko, że ma on wyświecone już prawie 1500h. Z tego co wiem, to gwarancja liczy się (jeśli chodzi o lata) od daty zakupu przez finalnego nabywcę, czyli np mnie, natomiast licznik to licznik i jeśli na s2433w jest tylko 10000h na świetlówki i panel, to by znaczyło, że w tym egzemplarzu zostało tylko 8500h, co przy mojej intensywności pracy dałoby troszkę ponad 2 lata gwarancji na świetlówki (na to sobie nie mogę pozwolić).

Bardzo proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do CAD i rozrywki domowej

07 listopada 2010, 19:28 - ndz

Pawel_M pisze:Otóż na stronie producenta w części dotyczącej gwarancji opisane są dwa typy gwarancji. % letnia na cały monitor z limitem przebiegu 30000h oraz 3 letnia na panel i świetlówki z limitem 10000h w połączeniu z 5 letnią z limitem 30000h na resztę. http://www.eizo.pl/gwarancja
Proszę zauważyć, co jest napisane w pierwszym zdaniu: "Monitory EIZO zakupione w sieci Autoryzowanych Partnerów Handlowych Eizo Partners oraz Eizo Professional Partners, objęte są ROZSZERZONĄ GWARANCJĄ Eizo Exclusive Service." Ograniczenia gwarancji obowiązują w przypadku monitorów dedykowanych na inne rynki, przywożonych przez handlarzy, zamawianych przez wielkie sieci detaliczne w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Są to tańsze monitory, ale jak Pan widzi z poważnymi wykluczeniami w gwarancji.
Pawel_M pisze:Chciałbym się dowiedzieć, która gwarancja tyczy się wyżej wspomnianych monitorów. Jest to dla mnie istotne o tyle istotne, że znalazłem do kupienia s2433w z wystawy w idealnym stanie (oglądałem:)) za około 700 zł taniej niż regularna cena. Tylko, że ma on wyświecone już prawie 1500h.
Nie Pan pierwszy ogląda ten egzemplarz. Licznik 1500 godzin to jest dużo w przypadku monitora wystawowego, gdyż przez cały czas monitor świeci nastawiony na 100% jaskrawości, czyli zużywa się ok 5x szybciej niż w normalnych warunkach pracy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot], kilgore
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68363
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu