„Biurowiec” z możliwie dobrą czernią?

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Rubin
Posty: 1
Rejestracja: 09 marca 2017, 11:07 - czw

„Biurowiec” z możliwie dobrą czernią?

09 marca 2017, 11:12 - czw

Cześć pracy,

Potrzebuję porady odnośnie wyboru monitora do specyficznych zastosowań okołobiurowych. Jestem programistą, który:

a) gapi się w monitor w porywach do kilkunastu godzin na dobę,
b) często pracuje nocami przy ograniczonym świetle,
c) ślęczy nad terminalami o czarnym tle.

W związku z tym główne cechy monitora, na których mi zależy to:

a) przyjazność dla wzroku,
b) możliwość znacznego zjechania z jasnością bez efektów ubocznych,
c) dobra reprodukcja czerni i brak wycieków podświetlenia.

Przesiadam się z prastareńkiego Eizo S2231W na matrycy SPVA, który choć szczytem techniki nie był nawet w dniu premiery, to w porównaniu z większością współczesnych monitorów IPS, które oglądałem, czerń i kontrast ma wręcz wybitne. Mimo blisko 40K przepracowanych godzin (ale ten czas leci!) i lekkiego przyblaknięcia świetlówek, nadal spełnia właściwie wszystkie moje wymagania poza przyciasną przestrzenią roboczą.

Do wydania mam ok. 3-4 tysiące. Początkowo celowałem w 27", ale obecnie skłaniam się ku „lepszym” 24 (najlepiej w stosunku 16:10), przy czym wolałbym nie przepłacać za cechy, których nie będę używał: niepotrzebny mi ani szeroki gamut, ani wybitna reprodukcja koloru czy możliwość sprzętowej kalibracji (dobrze byłoby, żeby monitor był jako-tako fabrycznie skalibrowany do sRGB). Wszystko, czego chcę to możliwie głęboka i równomierna czerń, ale mam nieprzyjemne wrażenie, że pod tym względem i w tym budżecie do wyboru mam jedynie „downgrade” w stosunku do 10-letniego low-endowca. Mylę się?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: „Biurowiec” z możliwie dobrą czernią?

09 marca 2017, 11:58 - czw

Ojoj.. o kompromis będzie raczej ciężko. Większość monitorów biurowych jest na IPS z typowym srebrzeniem. Ostatni bastion to CX271, który już wychodzi z rynku, bo Alstor wypuścił ostatnie sztuki z magazynu.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
cz
czuk

Re: „Biurowiec” z możliwie dobrą czernią?

09 marca 2017, 12:53 - czw

Rubin pisze:
Do wydania mam ok. 3-4 tysiące. Początkowo celowałem w 27", ale obecnie skłaniam się ku „lepszym” 24 (najlepiej w stosunku 16:10),
Ze srebrzeniem musisz się liczyć,przyzwoitą czerń ma CX271,CX241 CX240,dwa ostatnie są już chyba niedostępne?
Lepiej kupić monitor o większej przekątnej i rozdzielczości,sensowny NecEA275WMI w cenie około 3000pln.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: „Biurowiec” z możliwie dobrą czernią?

09 marca 2017, 13:57 - czw

Za przedmówcami, EIZO CX271. Jeśli budżet nie zniesie takiego wydatku, wówczas NEC EA275WMi i odpowiednia konfiguracja oświetlenia miejsca pracy. To jest bardzo ważne, bo w ten sposób niedostatki czerni można wizualni wyeliminować. Kluczem jest oświetlenie tła za monitorem. Wówczas monitor mniej "świeci", czyli jego niby-czerń tak samo proporcjonalnie przestaje "świecić". Przy umiejętnym dobraniu parametrów wyświetlania i mocy / rodzaju światła tylnego, uzyska Pan prawdziwą czerń. To oczywiście oszustwo zmysłów, ale będzie Pan widział smolistą czerń, więc efekt będzie osiągnięty.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
krzysio
Posty: 69
Rejestracja: 12 października 2016, 19:50 - śr

Re: „Biurowiec” z możliwie dobrą czernią?

09 marca 2017, 18:36 - czw

Rubin pisze:Cześć pracy,

...Wszystko, czego chcę to możliwie głęboka i równomierna czerń, ale mam nieprzyjemne wrażenie, że pod tym względem i w tym budżecie do wyboru mam jedynie „downgrade” w stosunku do 10-letniego low-endowca. Mylę się?
Poszukałbym i pomacałbym CX-a, można go polubić i zmienić zdanie n/t doskonałości czerni SPVA ;)

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu