Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Nehero
Posty: 11
Rejestracja: 30 listopada 2017, 19:29 - czw

Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

30 listopada 2017, 19:49 - czw

Cześć
Chciałbym zakupić po świętach monitor wraz komputerem, gdzie docelowo monitor będzie pod kartę GTX 1080 Ti.
Wymagania
-Matryca VA lub pochodne. IPS odpada raczej ze względu na czerń i większe problemy z matrycami, jeśli chodzi o podświetlenie.
-Format 21:9
-Rozdzielczość 3440x1440
-Wielkość matrycy do 35 cali
-Obsługa G-Sync
-Mile widziane zakrzywienie ekranu, choć niekoniecznie. Przy tych wymaganiach monitorów z zakrzywieniem jest nie wiele, więc rozważę też bez zakrzywienia.
Na monitor mogę przeznaczyć do 5k.
Monitor będzie wykorzystywany do grania i oglądania filmów jak i użytku codziennego.
Prosiłbym o pomoc w wyborze, sam bym mógł coś wybrać, ale nie chce przepłacać, ani też źle wybrać, a na pewno nie jestem świadomy o wielu kwestiach związanych z wyborem monitora.

Chyba, że warto zaczekać na jakieś monitory, które mają wyjść w 2018 roku to mogę zaczekać.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

30 listopada 2017, 21:00 - czw

Tutejsi forumowicze nie mają pojęcia o monitorach do gier. Wiedzą jednak, że nia ma ekranów LCD, które sprawdzały by się dobrze w oglądaniu filmów. Albo plazma Panasonica albo OLED LG.

Ja bym do filmów i gier kupił TV OLED:
* nieskończony kontrast
* HDR
* UHD
* 120Hz

Monitor LCD przy OLEDzie to jak wrotki przy Lexusie. ;)

https://hdtvpolska.com/lg-b7-oled55b7v- ... ra-hd-hdr/
Nehero
Posty: 11
Rejestracja: 30 listopada 2017, 19:29 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

30 listopada 2017, 21:43 - czw

Swego czasu przeszła mi przez głowę myśl o kupnie takiego OLED-a, z racji posiadania tej matrycy w Note 4, która robi piorunujące wrażenie jak na smartphone. Natomiast po 1 cena, po drugie wielkość, niestety u mnie w pokoju nie zmieszczę tak dużych telewizorów. Kolejna kwestia to rozdzielczość w przypadku, który podałeś 4K nie jest problemem dla GTX 1080Ti natomiast są to czasami granice na samej płynności (40 fps itp).

Gdyby było jeszcze to 40 cali, to można pomyśleć, ale 55 to już o wiele za dużo, gdybym miał miejsce to nie byłoby problemu, natomiast mój pokój to długi i wąski prostokąt, więc nawet jakbym to umieścił na ścianie to siedziałbym zbyt blisko, jakieś 80 cm.

Do tego też monitory ultrapanoramiczne nie są, aż tak popularne jak 16:9, więc ciężko znaleźć kogoś kto by doradził, mnie się jeszcze nie udało mimo prób na kilku forach.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

30 listopada 2017, 23:57 - czw

Zasadniczo nie ma profesjonalnych monitorów ultrapanoramicznych, a o takich jest to forum.
Moim zdaniem chcesz przeznaczyć 5kzł na gówniany (za przeproszeniem) monitor.

OLEDy 40-49" dopiero za 3 lata.
https://hdtvpolska.com/planach-najblizs ... g-display/
I to wgniecie w glebę LCDki wszelakie. Na to warto przezbaczyć te 5kzł, bo na LCDka absolutnie nie.

Ja bym za monitor do gier na matrycy VA nie dał więcej niż 2-3kzł, pod warunkiem, że będzie miał G-Sync. Natomiast wybrałbym standardowe proporcje 16:9 1920x1080 lub 2560x1440.
Nehero
Posty: 11
Rejestracja: 30 listopada 2017, 19:29 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

01 grudnia 2017, 04:01 - pt

Te 5k dałem o tak, więc to nie znaczy, że chce przeznaczyć koniecznie 5k, równie dobrze może być 3k.
Gdyby były monitory OLED, to bym się nie zastanawiał nad niczym innym tylko je brał.

Jeszcze poruszę jedną kwestię, a co z monitorami QLED? Może jeśli nie można OLED to brać QLED?

A gdybyś miał wybierać monitor 16:9 2560x1440 z G-sync to jaki byś wybrał?
cz
czuk

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

01 grudnia 2017, 05:00 - pt

Nehero pisze:
01 grudnia 2017, 04:01 - pt

A gdybyś miał wybierać monitor 16:9 2560x1440 z G-sync to jaki byś wybrał?
Szanuj Swoje pieniądze ,monitor LCD służy do pracy,itp,itd już wielokrotnie była o tym mowa,jeżeli potrzebujesz czegoś do gier wybierz coś z G-sync,jeżeli do filmów plazma, OLED,jeżeli do pracy, internetu LCD IPS..znowu,nie istnieją najlepsze odpowiedzi ,bo nie istnieją najlepsze technologie ,zawsze jest coś za coś.
Awatar użytkownika
Danny
Posty: 54
Rejestracja: 15 września 2016, 13:06 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

01 grudnia 2017, 08:33 - pt

max pisze:
30 listopada 2017, 21:00 - czw
Albo plazma Panasonica albo OLED LG.
Max, a Ty co, OLED'ów innych firm nie uznajesz? Tylko jeden prawilny OLED LG?
PS. W jakimś markecie widziałem Sony A1 - obraz był niesamowity. Niestety trudno porównać z LG, bo oni mają porobione takie kąciki firmowe.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

01 grudnia 2017, 09:14 - pt

OLED to OLED.
QLED to zwykły LCD. QLED jest tylko nazwą handlową monitorów LCD ze standardowym podświetleniem W-LED, luminoforem i kropkami kwantowymi. Zwykła ściema, nakierowana na kompletnie niezorientowanych klientów, bo nazwa OLED i QLED (nieprzypadkowo) wygląda podobnie.
Danny pisze:
01 grudnia 2017, 08:33 - pt
Max, a Ty co, OLED'ów innych firm nie uznajesz? Tylko jeden prawilny OLED LG?
To taki skrót myślowy. Panele OLED do TV produkuje tylko i wyłącznie LG Display. Telewizory OLED LG są po prostu najtańsze i jednocześnie dość dobre, ale tak, SONY są lepsze, a najlepsze Panasonic. Niestety OLEDy Panasonica są też odpowiednio droższe, a i mają chyba starsze o rok matryce OLED niż w LG, bo mają niższy współczynnik APL (taki jak w LG rok starszych).
Nehero pisze:
01 grudnia 2017, 04:01 - pt
A gdybyś miał wybierać monitor 16:9 2560x1440 z G-sync to jaki byś wybrał?
Nie wiem. Nie interesował mnie taki temat. Sam mam NEC PA272W za 5kzł i zdarza mi się ostatnio nawet zagrać, ale polecanie go do gier to jak polecanie Subaru Imprezy do wożenia dzieci do przedszkola. Za mały, za twardy, szybki tak, że smoczki z paszczy by regularnie wypadały. ;)

O ile mi wiadomo, nie istnieją po prostu dobre monitory LCD do tego typu zastosowań, bo technika LCD się po prostu do tego nie nadaje, stąd nie wydałbym dużej kwoty na nie. Wymagania do gier są bardzo zbliżone do wymagań telewizyjnych (filmowych) i są zupełnie inne od wymagań biurowo-profesjonalno-graficznych.
Nehero
Posty: 11
Rejestracja: 30 listopada 2017, 19:29 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

01 grudnia 2017, 15:38 - pt

Jestem świadomy, że różne rozwiązania sprawdzają się dobrze w różnych rzeczach, natomiast nie mam miejsca na telewizor u siebie w pokoju. Wiem, że na monitorze oglądanie filmów nie będzie takie jak na telewizorze, natomiast nie mam po prostu możliwości kupić dodatkowo jeszcze telewizor z przyczyny braku miejsca, więc na ten moment monitor musi robić za monitor i telewizor. Również nie mam możliwości dać telewizora na ścianę w miejsce monitora, bo tutaj się nie zmieści, poza tym siedziałbym zbyt blisko.

Jeśli nie możecie polecić konkretnego modelu, to opierając się na swoim doświadczeniu prosiłbym o podanie cech monitora na których powinienem się skupić, a czego unikać.
Dodam, że do teraz mam zwykły monitor TN 1600x900, więc znów, że nie muszę mieć wszystkiego co najlepsze, wszystkich bajerów.

max Napisałeś: "O ile mi wiadomo, nie istnieją po prostu dobre monitory LCD do tego typu zastosowań, bo technika LCD się po prostu do tego nie nadaje, stąd nie wydałbym dużej kwoty na nie. Wymagania do gier są bardzo zbliżone do wymagań telewizyjnych (filmowych) i są zupełnie inne od wymagań biurowo-profesjonalno-graficznych."
To w takiej sytuacji jakiej jestem, iż na telewizor nie mogę sobie pozwolić, LCD są złe, to co byś zrobił na moim miejscu? Co byś mi doradził abym w tej sytuacji zrobił.
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

01 grudnia 2017, 16:21 - pt

Max mi sie tam fajnie subarka jezdzilo
barat
Posty: 18
Rejestracja: 21 września 2017, 15:57 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

01 grudnia 2017, 16:57 - pt

Monitorów z gsync jest tyle, co kot napłakał. UWQHD i matryca *VA jeszcze bardziej zawęża. Według x-kom np są tylko 3 (AOC, ACER i HP). Moim zdaniem weź przeczytaj recenzje wszystkich trzech i wybierz najmniej beznadziejny - tyle.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

01 grudnia 2017, 17:02 - pt

Wziął bym monitor podobny rozwiązaniami do telewizora. Matryca VA z dużym kontrastem na początek. Dalej niestety nie wiem, bo się tą grupą sprzętu nie interesowałem (ze względu na dyskwalifikujące z mojego punktu widzenia wady). Proponuję więc oprzeć się na przedmòwcy oraz zapoznać się z testami:

http://www.prad.de/new/monitore/testberichte.html

http://www.tftcentral.co.uk/reviews.htm
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

01 grudnia 2017, 17:05 - pt

danielchrzaszcz pisze:
01 grudnia 2017, 16:21 - pt
Max mi sie tam fajnie subarka jezdzilo Obrazek
No ale smoczka w gębie jak mniemam nie miałeś. ;)
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

01 grudnia 2017, 17:22 - pt

max pisze:
danielchrzaszcz pisze:
01 grudnia 2017, 16:21 - pt
Max mi sie tam fajnie subarka jezdzilo Obrazek
No ale smoczka w gębie jak mniemam nie miałeś. ;)
No i tu mnie masz. Te smoczki lecą tylko przy hamowaniu.
Nehero
Posty: 11
Rejestracja: 30 listopada 2017, 19:29 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

01 grudnia 2017, 18:49 - pt

Okej dzięki za pomoc i porady.
Będę w takim razie kombinował z tymi 3 monitorami. które podał @barat.
Nehero
Posty: 11
Rejestracja: 30 listopada 2017, 19:29 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

02 grudnia 2017, 23:07 - sob

Jeszcze mam pytanie, jaki kontrast statyczny można uznać już za wystarczająco dobry, czyli jaki jest minimalny próg.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

03 grudnia 2017, 09:27 - ndz

Jeśli dobrze pamiętam, przemysł Holywood określił kiedyś, że absolutne minimalne minimum minimorum do oglądania filmów to 2000:1.
W praktyce, na dobrym IPS z kontrastem 1000:1, też da się pograć, ale pod warunkiem, że będziesz miał dość mocne oświetlenie pokoju i przestrzeni wokòł monitora.
Nehero
Posty: 11
Rejestracja: 30 listopada 2017, 19:29 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

03 grudnia 2017, 12:09 - ndz

A jak sprawa się ma jeśli chodzi o dane techniczne na stronie sklepu. Dla przykładu jeśli w danych monitora kontrast statyczny jest 2500:1 to można wierzyć, że tak jest, nie ma przekłamań itp.?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

03 grudnia 2017, 13:07 - ndz

Nehero pisze:
03 grudnia 2017, 12:09 - ndz
Dla przykładu jeśli w danych monitora kontrast statyczny jest 2500:1 to można wierzyć, że tak jest, nie ma przekłamań itp.?

Buhahahahaha.....!!!! Dane techniczne w ulotce i wiarygodność..... Trzymajcie mnie...... :D :D :D :D :D :D :D :D
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Nehero
Posty: 11
Rejestracja: 30 listopada 2017, 19:29 - czw

Re: Prośba o pomoc w dobraniu monitora ultrapanoramicznego

03 grudnia 2017, 14:43 - ndz

To jeśli nie są to gdzie są wiarygodne informacje na temat kontrastu?

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot], rpost, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu