Wyjątkowo dobre monitory LG

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Kyle

Wyjątkowo dobre monitory LG

15 sty 2018, o 10:28

Chwaliłem nie raz monitory LG 22MP55 (to monitor na matrycy IPS) za zadziwiająco dobry przebieg gammy (test rzeźnika). Stwierdziłem to na podstawie kilkunastu egzemplarzy które kupiliśmy. Był pewien rozrzut pod wzgl. równomierności, a dokładnie część monitorów miała przy samej krawędzi, w prawym górnym rogu lekkie rozjaśnienie widoczne na w miarę jednolitym kolorze, ale generalnie większość była wspaniała. Czerń równa (na oko bez wycieków, a to IPS!) itd. Normalnie EIZO EV nie mają startu i te klimaty. Sądziłem, że inne LG też są tak zadziwiające i nie odstają specjalnie od mojego EIZO S. Niestety kupiliśmy teraz inny model ( 22MP58 ) i niestety to już nie jest SpectraViewColorEdgeTunedEdition (™) , bo gamma już jest w "harmonijkę". Co prawda na LG 22MP58 gamma jest lepsza od ACER K222HQL, ale do LG 22MP55 oba nie mają startu.

... no i skończyło się rumakowanie :cry:

ps. interesujące jest to, że oba modele LG, mają pewne dodatkowe przekłamanie liniowości, przy ustawieniach natywnych (kontrast 70). Po ustawieniu kontrast na 69, przebieg gammy od najjaśniejszych odcieni, gdzieś do połowy skali, drastycznie się poprawia.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

Re: Wyjątkowo dobre monitory LG

15 sty 2018, o 12:25

Samo przejście "rzeźnika" nie gwarantuje sukcesu. Generalnie, panele typu IPS mają ładną liniowość naturalną i rzeźnik dobrze wygląda nawet na tanich ekranach i laptopach. Problem jednak, jeśli zechcemy go wyregulować. Monitor LCD musi mieć "nadmiarowe" sterowanie, inaczej przy próbie doprowadzenia punktu bieli z kowalskolubnego na normalny, kończy się dużym rżnięciem palety.
Tomasz - monitory.mastiff.pl
Masz problem z kolorem, wal śmiało! GG:189335, Skype:zpkmastiff, Tel:601888312
Monitory EIZO, NEC, kalibracja z prawdziwego zdarzenia
Najblizsze kalibracje w terenie
Kyle

15 sty 2018, o 13:08

Tom01 pisze:
Generalnie, panele typu IPS mają ładną liniowość naturalną i rzeźnik dobrze wygląda nawet na tanich ekranach i laptopach.
Jak podałem powyżej, z 3 tanich modeli monitorów z matrycą IPS, tylko na jednym rzeźnik świetnie wygląda.
Tom01 pisze:
Problem jednak, jeśli zechcemy go wyregulować. Monitor LCD musi mieć "nadmiarowe" sterowanie, inaczej przy próbie doprowadzenia punktu bieli z kowalskolubnego na normalny, kończy się dużym rżnięciem palety.
Jak najbardziej się zgadzam, że MUSI być nadmiarowość. I teraz zagawozdka dla Pana: dla czego widzę powstający banding kiedy ucinam R o 20% i G o 10% na swoim EIZO S2231W (test na obrazie testowym mający 256 kolejnych odcieni szarego - widać jak na EIZO niektóre odcienie mają "podwójną grubość" ... czyli się zlały w jeden odcień = rżnięcie palety), a na tym LG 22MP55 banding nie powstaje i widać wszystkie 256 odcieni ?! Wygląda to tak, jakby EIZO liczyło na 8 bitach, a LG liczy na minimum 10. MMMMAGIC

Napiszę ponownie, na S2231W gradient jest śliczny dokąd nie dotykam regulacji R/G/B, natomiast na 22MP55 gradient jest śliczny nie tylko przed, ale nawet po zmianie R/G/B w menu monitora .... ! ! !
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

15 sty 2018, o 13:24

Tanie kontrolery o rozdzielczości 10 bitów są już dostępne od kilku lat. M.in. szum wokół "graficznych" Benq i Asusów ma podłoże w zastosowaniu takich właśnie układów sterowania. Różnica w stosunku do "prawdziwych" jest taka, że nie są programowane.

To co Pan zaobserwował, wynika z różnego typu matrycy. PVA w tym EIZO jest dużo trudniej sterowalna. Mniejsze zmiany powodują większy efekt. Odpowiedź matrycy nie jest liniowa. Można to poprawić, część modeli serii S miały ukrytą możliwość poprawienia liniowości wprost w monitorze.
Kyle

15 sty 2018, o 13:38

Tom01 pisze:
15 sty 2018, o 13:24
PVA w tym EIZO jest dużo trudniej sterowalna.
Ponownie zgoda. Nie mniej jednak na końcu, efekt końcowy dla użytkownika jest taki, że ten jeden konkretny model LG, ma ładną gammę i brak bandingu, nawet po korekcji temp. barwowej. ... wymiata.
GrzesiekR

15 sty 2018, o 13:55

Kyle pisze:
Ponownie zgoda. Nie mniej jednak na końcu, efekt końcowy dla użytkownika jest taki, że ten jeden konkretny model LG, ma ładną gammę i brak bandingu, nawet po korekcji temp. barwowej. ... wymiata.
Sprawdź tą gammę programem Pixel Persistence Analyzer. Gamma correction (F1).
Kyle

15 sty 2018, o 14:13

GrzesiekR pisze:
Już to kiedyś robiłem, teraz sprawdziłem ponownie (ładnie się zlewają kwadraty na 2.2). Ten program nadaje się raczej do kontroli równomierności gammy na powierzchni, bo rzeźnik lepiej nadaje się do kontroli całego przebiegu gammy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

15 sty 2018, o 14:15

Kyle pisze:
Nie mniej jednak na końcu, efekt końcowy dla użytkownika jest taki, że ten jeden konkretny model LG, ma ładną gammę i brak bandingu, nawet po korekcji temp. barwowej. ... wymiata.

Bo IPS po prostu. Nie bez powodu IPS wyparł kompletnie wszystko inne z zastosowań profesjonalnych i dominuje w amatorskich.
GrzesiekR

15 sty 2018, o 15:40

Kyle pisze:
15 sty 2018, o 14:13
GrzesiekR pisze:
Już to kiedyś robiłem, teraz sprawdziłem ponownie (ładnie się zlewają kwadraty na 2.2). Ten program nadaje się raczej do kontroli równomierności gammy na powierzchni, bo rzeźnik lepiej nadaje się do kontroli całego przebiegu gammy.
Tak, chyba mało który monitor przechodzi taki test równomierności gammy na całym obrazie. Z dwóch graficznych EIZO jakie miałem, żaden nie był idealny po tym względem.
Kyle

5 kwie 2018, o 07:18

Chciałbym jeszcze zamieścić zdjęcie z Pixel Persistence Analyzer tego udanego LG
lekko ruszone zdjęcie lepiej oddaje jak to wygląda:
Obrazek

... przy nieporuszonym zdjęciu efekt mory powstający na skutek specyficznego nakładania się pikseli monitora i matrycy aparatu zaczyna przeszkadzać i widać ciemniejsze kwadraty tam, gdzie na żywo tego nie widać.

Wróć do „Monitory różne”