Monitor 27" z podświetlaniem CCFL i rozdzielczością > 1920x1200 — do zastoswań ogólnych

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
endru
Posty: 21
Rejestracja: 28 czerwca 2014, 17:10 - sob

Monitor 27" z podświetlaniem CCFL i rozdzielczością > 1920x1200 — do zastoswań ogólnych

08 grudnia 2018, 22:27 - sob

Witam wszystkich,

ze względu na moje problemy z wrażliwością na monitory z podświetlaniem LED (testowane na W-LED i GB-r LED, i opisane w tym wątku). Szukam następcy dla mojego aktualnego monitora (EIZO S2431W) który miałby rozdzielczość większą niż 1920x1200px, podświetlanie CCFL i nadawał się do zastosowań ogólnych. Oczywiście w grę prawdopodobnie wchodzą tylko używki i tutaj z dostępnych na rynku znalazłem Della U2711. Mam tylko wątpliwości w kwestii zarządzania kolorem w tym modelu. W tym wątku został on oznaczony jako AdobeRGB. W związku z tym pytanie jak będzie zachowywał się w trybie sRGB (chcę uniknąć ew. problemów o jakich można przeczytać na forum np. dla modelu EIZO S2433W).

Proszę o poradę w kwestii wspomnianego Della oraz o ew. inne propozycje spełniające kryteria,
pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 27" z podświetlaniem CCFL i rozdzielczością > 1920x1200 — do zastoswań ogólnych

08 grudnia 2018, 22:44 - sob

Proponuję szukać PA271W. Jest szerokogamutowy, ale dzięki fabrycznej kalibracji i 3D LUT może bez problemu symulować sprzętowo sRGB (zarówno przestrzeń kolorów, jak i gammę, która może być sRGB lub 2,2).

Nie pamiętam już tego wątku archiwalnego, ale spróbowałbym jakiegoś najnowszego W-LEDa na szerokopasmowym luminoforze zielono-czerwonym. Drugą opcją, którą bym wypróbował to laptop na IPS z bardzo wąskim gamutem, około 60% sRGB (ma taki zdecydowana większość laptopów niższego i średniego segmentu).

Oczywiście należy przestrzegać podstawowych zasad ergonomii, czyli bardzo jasne oświetlenie pomieszczenia pracy i jasność monitora na ok. 60cd/m2.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27" z podświetlaniem CCFL i rozdzielczością > 1920x1200 — do zastoswań ogólnych

08 grudnia 2018, 23:05 - sob

Problem nie jest w samym LED a w niewystarczającej jakości samego obrazu w kontekście Pana wymagań. Ładowanie się teraz w skrajnie nieergonomiczne DELL-e to jest zły ruch. Proponuję przetestować normalnej jakości współczesny monitor z odpowiednio szeroką regulacją. Prawdopodobieństwo powtórzenia się problemów jest bliskie zeru.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
endru
Posty: 21
Rejestracja: 28 czerwca 2014, 17:10 - sob

Re: Monitor 27" z podświetlaniem CCFL i rozdzielczością > 1920x1200 — do zastoswań ogólnych

09 grudnia 2018, 00:01 - ndz

Hej max, dzięki za polecenie. Ten NEC to zdecydowanie biały kruk dla mnie, ale niestety bardzo trudny do kupienia (w dobrym stanie tym bardziej).
Byłbym zobowiązany jeśli udałoby Ci się przypomnieć który to z nowych modeli może odmienić moje doświadczenia z nowymi monitoriami...

Tom01 wiem, że przyczyn dla których ludzie mają problemy z wyświetlaczami LED jest wiele. U jednych problemem jest migotanie związane z jakością zasilacza, u innych problem związany jest ze sterownikami graficznymi (sprawa szeroko poruszana na forum Apple'a w kwestii Macbooków i aktualizacji), a u innych (wydaje się, że właśnie u mnie) jest problem z każdym wyświetlaczem z podświetlaniem LED. Najlepszy model na jakim miałem okazję pracować to EV2436 (czyli powiedzmy, że taka średnia półka) no i niestety po kilkunastu minutach pieczenie oczu. Podobne symptomy mam po krótkiej pracy na Macbooku Air (2015). O monitorach z dolnej półki nie wspominając.

Wydaje się, że regulacje mają tutaj niewiele do rzeczy, zarówno eksperymentowanie z jasnością jak i temperaturą mogą trochę załagodzić objawy, ale daleko temu do komfortu pracy na monitorach z CCFL.

Tom01 jaki model proponujesz przetestować, aby ostatecznie zweryfikować czy cokolwiek na LED'ach pozwoli mi na normalną pracę?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor 27" z podświetlaniem CCFL i rozdzielczością > 1920x1200 — do zastoswań ogólnych

09 grudnia 2018, 00:10 - ndz

Może faktycznie jesteś uczulony na ten niebieski pik LEDów. Trochę wątpię, ale niewykluczone.

Spróbuj najnowszych NECów EA271Q lub EA271U ze sterowaniem DC i luminoforem szerokopasmowym, aczkolwiek ciężko je będzie przetestować "na mieście". Pewnie Tom01 Cię zaraz "napadnie", aby zaproponować wypożyczenie.

Na alledrogo czasem się trafiają NECi PA271W, aczkolwiek w różnym stanie. Trzeba polować na taki od pierwszego właściciela, który przesiada się na 4K/UHD albo PA271Q.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 7 użytkowników online :: 6 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], dbcooper1983, Google [Bot], Semrush [Bot], voriax
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu