Benq SW2700PT kalibracja

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 09:32 - śr

Równomierność podświetlenia bieli i temperatury barwowej NIE ZALEŻY od kalibracji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 09:42 - śr

NocnyJastrzab pisze:
17 lipca 2019, 09:32 - śr
Równomierność podświetlenia bieli i temperatury barwowej NIE ZALEŻY od kalibracji.
Tak, o tym wiem :) W poprzednim wpisie niezbyt fortunnie się wyraziłem.
To już zależy na jaki się trafi. W benku na pewno jest większa "loteria" (tym bardziej, że ten nie ma żadnej elektroniki do wyrównywania tej nierównomierności), ale i z tymi lepszymi markami też może różnie bywać, chyba, że ten wyższy przedział cenowy to już trzeba by mieć pecha.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 10:05 - śr

AndN11 pisze:
17 lipca 2019, 08:40 - śr
Innym zagadnieniem jest wynik końcowy takiej kalibracji

Podstawowym, nie "innym". Kalibracja to stan zero-jedynkowy. Albo jest stan skalibrowany albo go nie ma. Nie można "trochę" skalibrować. Każda kalibracja nie dająca w efekcie stanu skalibrowanego nie jest kalibracją, tylko mniej lub bardziej dokładną regulacją.

Metodę sprawdzenia miał Pan podaną kilkukrotnie. Dlaczego nie skorzysta Pan z niej?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 14:38 - śr

Tom01 pisze:
17 lipca 2019, 10:05 - śr
...Metodę sprawdzenia miał Pan podaną kilkukrotnie. Dlaczego nie skorzysta Pan z niej?...
OK. skorzystałem z ArgyllCMS/DisplayCAL. Ostateczne wnioski..., pozostaję przy trybie fabrycznym Adobe RGB i profilu dołączonym z płyty CD :)

Równomierność podświetlenia wygląda tak:
tryb Adobe RGB.jpg
Nie bardzo wiem jak wstawić raport z walidacji (verification). Plik ma rozszerzenie .htm
Może jest lepszy sposób, spakowany zip: Średnia ΔE 0.25, Max ΔE 0.8

Po kalibracji programem PME wyniki są gorsze:
Średnia ΔE 1.88, Max ΔE 4.5 (trzy próbki koloru na 50 maja delta E powyżej 4.0 )
Pogarsza się też równomierność. Pięć pól przy prawej krawędzi jest na czerwono.

Może jeszcze coś tam źle ustawiłem, może tak jest i będzie, a może po dalszych aktualizacjach PME coś się zmieni.
Na pewno jeszcze wrócę do kalibracji sprzętowej jak przejdę z DVI na DisplayPort.
Coś kojarzę, ze ostatnie kalibracje robiłem wybierając opcje matrix, a nie 3D LUT, trzeba będzie się jeszcze temu przyjrzeć.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 16:57 - śr

A jak był ustawiony bkpt w PME ? Przy Absolute Zero potrafią wyjść heca..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 18:10 - śr

Był ustawiony na Relative. Przy Absolute Zero, czerń może i jest głębsza, ale przykładowo na takim obrazku testowym : http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php#blacktest.png zbyt dużo kwadratów zlewało mi się w jednolitą czerń. Przy obróbce zdjęć to raczej niezbyt dobrze.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 18:27 - śr

Domyślam się, że przeprowadził Pan normalną kalibrację programową a walidacja jest profilu, nie błędów monitora. Pokaże Pan profil jaki powstał?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 19:03 - śr

Powiem tak. Nie chciałem robić kalibracji programowej, ale zostałem do tego niejako zmuszony. DisplayCal nie chciał zrobić samej walidacji (weryfikacji). Proces się zaczynał po czym ustawał, dopiero jak w trakcie weryfikacji kliknąłem tam w okienku bodajże "kalibruj" poszło to dalej i weryfikacje teraz mogę przeprowadzać. Chce jednak podkreślić, że nie robiłem w tym programie takiej "normalnej" kalibracji programowej. Nie wchodziłem w zakładkę Calibration i nic tam nie ustawiałem. Nie wchodziłem w zakładkę Profiling i nic tam nie ustawiałem. Cały (od pewnego momentu gdy ta weryfikacja stanęła) proces tej "kalibracji" odbył się gdy byłem od początku w zakładce Verification.
Po tej "kalibracji" zgodziłem się aby profil został zapisany. Jednakże przed weryfikacją (walidacją) przy pomocy programiku Calibration Tester zresetowałem te krzywe gamma, następnie w systemie windows w zarządzaniu kolorem jako domyślny ustawiłem ponownie profil "fabryczny", ten z płyty CD:
profile monitora.jpg
profile monitora.jpg (200.04 KiB) Przejrzano 3178 razy
Ten, profil, który utworzył DisplayCAL jest 4 na liscie. Właściwie to miałem zamiar go usunąć całkowicie z dysku bo nie mam zamiaru z niego korzystać. Nie wiem co on przedstawia za wartość bo nic nie ustawiałem wstępnie przed tą "kalibracją". Mogę go załączyć bo jeszcze go mam.

PS
Jak poprawnie mam sprawdzić te błędy monitora, jeśli powyższy tok czynności był niewłaściwy ?
Vicent
Posty: 81
Rejestracja: 08 kwietnia 2019, 10:10 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 20:03 - śr

AndN11 pisze:
17 lipca 2019, 14:38 - śr
Tom01 pisze:
17 lipca 2019, 10:05 - śr
...Metodę sprawdzenia miał Pan podaną kilkukrotnie. Dlaczego nie skorzysta Pan z niej?...
OK. skorzystałem z ArgyllCMS/DisplayCAL. Ostateczne wnioski..., pozostaję przy trybie fabrycznym Adobe RGB i profilu dołączonym z płyty CD :)

Równomierność podświetlenia wygląda tak:
tryb Adobe RGB.jpg
Raised brightness in corners for white is usualy a smoking gun of some kind of uniformity compensation. Uniformity compensation is done ALWAYS at the expense of contrast. The worse it is, the more contrast that display has to loose to be aceptable.

While 600:1 with uniformity compensation ON and a D50 white point for printing is aceptable, loosing to much contrast in a D65 general purpose (photo, video, multimedia) because uniformity compensation is not acceptable.
A respectable uniformity report should have attached reference white point and contrast. Here is missing. If you do not want to believe me, look in "prad.de" reviews.
So your uniformity report is incomplete.

It is possible of course that you get good contrast and good uniformity, congratulations... but ... is it common? Given Benq reputation and the reposts of former SW2700/SW271/SW320 owners across internet your situation is extremely unlikely.
I mean, you may be lucky but the chances that a ramdom EU customer who buys a Benq SW and gets acceptable results are VERY VERY LOW.

For example, this SW271( more than 1000 euros) is trash:
https://cdn.photographylife.com/wp-cont ... 60x764.png
Very bad uniformity. Very common to get this bad uniformity with a Benq SW.
AndN11 pisze:
17 lipca 2019, 14:38 - śr
Nie bardzo wiem jak wstawić raport z walidacji (verification). Plik ma rozszerzenie .htm
Może jest lepszy sposób, spakowany zip: Fabryczny_aRGB_Measurement Report 3.8.3 — BenQ SW2700 @ 0, 0, 2560x1440 — 2019-07-17 13 31 22.zip
Średnia ΔE 0.25, Max ΔE 0.8
As I explained before Benq's SW2700PT is not a RGBLED monitor. It is a QLED from AUO, hence spectral correction you chose is incorrect. There are CCSS community contributions with such backlight but unfortunately they need some "user cooking" because the person that created them made them in a wrong way (CCSS stores emulated gamuts like sRGB or AdoberGB, not native gamut, no it is useless as is, without "cooking").
Anyway... this would be related to wrong whietpoint and can be corrected choosing the right one, so it is not a monitor problem, just user configuration problem.

This is a graphics card (GPU) calibration. Grey is corrected using LUTs in graphics card like in common monitors:
(extracted from your report if you click "additional statistics")

Calibration red tone values
>= 95%
96.1%
(246/256)

Calibration green tone values
>= 95%
96.1%
(246/256)

Calibration blue tone values
>= 95%
95.3%
(244/256)

Calibration grayscale tone values
>= 95%
95.3%
(244/256)

It has a very good neutral grey (range a*b* <1), good!... but it is a GPU calibration. That means that depending on which GPU is inside your computer you'll get banding. For example laptops and intel integrated iGPUs, and some nvidias.
There are visual ways to test banding caused by GPU Calibration, like seeing lagom gradient png (http://www.lagom.nl/lcd-test/img/gradient-h.png) in Microsoft Paint.
With a discrete desktop AMD GPU all should render smooth with ZERO banding (10+bit LUTs and temporal dithering, like in HW calibration)
AndN11 pisze:
17 lipca 2019, 14:38 - śr
Po kalibracji programem PME wyniki są gorsze:
Średnia ΔE 1.88, Max ΔE 4.5 (trzy próbki koloru na 50 maja delta E powyżej 4.0 )
We do not care about mean and max errors. You should not care about them. Do a DisplayCAL valiation and check grey like you did in you graphics card calibration, like the report you did. Is grey ok? That is the important thing, if PME is able or is not able to correct grey issues in uncalibrated CAL1 or CAL2 modes.
If it is not, if it shows a* or b* tints far for zero or huge oscilations between positive and negative, calibration is faulty...but there is hope. If you own a AMD Radeon, run a DisplayCAL calibration on top of PME calibration. All grey issues should go off. With other cards banding is granted (intel) or is likely to appear (DVI + nvidia)
AndN11 pisze:
17 lipca 2019, 14:38 - śr
Pogarsza się też równomierność. Pięć pól przy prawej krawędzi jest na czerwono.
Uniformity compensation zone mapping is disabled in some OSD modes. It is common in these Benq, or Dells etc. Dell's uniformity compensation goes to OFF when yo use CAL1/CAL2... you cannot use it.

NEC PAs and Eizo CS and CG allows you to use uniformity compensation in every OSD mode, including OSD modes with HW calibration.
NEC PAs allow you to choose how much contrast you loose white correcting uniformity which is very good feature.

So, you see here... you get what you pay.
AndN11 pisze:
17 lipca 2019, 14:38 - śr
Może jeszcze coś tam źle ustawiłem, może tak jest i będzie, a może po dalszych aktualizacjach PME coś się zmieni.
Na pewno jeszcze wrócę do kalibracji sprzętowej jak przejdę z DVI na DisplayPort.
Coś kojarzę, ze ostatnie kalibracje robiłem wybierając opcje matrix, a nie 3D LUT, trzeba będzie się jeszcze temu przyjrzeć.
If you have a nvidia GPU is discouraged to use DVI if you want to calibrate using GPU: banding. Use Displayport.
AMDs do not suffer this issue over DVI.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 20:41 - śr

Vicent pisze:
17 lipca 2019, 20:03 - śr
Raised brightness in corners for white is usualy a smoking gun of some kind of uniformity compensation. Uniformity compensation is done ALWAYS at the expense of contrast. The worse it is, the more contrast that display has to loose to be aceptable.

While 600:1 with uniformity compensation ON and a D50 white point for printing is aceptable, loosing to much contrast in a D65 general purpose (photo, video, multimedia) because uniformity compensation is not acceptable.
A respectable uniformity report should have attached reference white point and contrast. Here is missing. If you do not want to believe me, look in "prad.de" reviews.
So your uniformity report is incomplete.

Zrobiłem taki pomiar tej jednorodności, który umożliwia program DisplayCAL.
Z tego co mi wiadomo Benq SW2700PT nie ma układu kompensacji jednorodności podświetlenia, taki który można włączyć i wyłączyć jak w NEC (uniformity), czy w benq sw271, więc wpływu na kontrast chyba tu nie ma.

Vicent pisze:
17 lipca 2019, 20:03 - śr
As I explained before Benq's SW2700PT is not a RGBLED monitor. It is a QLED from AUO, hence spectral correction you chose is incorrect. There are CCSS community contributions with such backlight but unfortunately they need some "user cooking" because the person that created them made them in a wrong way (CCSS stores emulated gamuts like sRGB or AdoberGB, not native gamut, no it is useless as is, without "cooking").
Anyway... this would be related to wrong whietpoint and can be corrected choosing the right one, so it is not a monitor problem, just user configuration problem.

Coś trzeba było wybrać, RGBLED jest najbardziej zbliżony. To raczej działa na niekorzyść i błędy przy walidacji mogą być większe od rzeczywistych.

Vicent pisze:
17 lipca 2019, 20:03 - śr
If you have a nvidia GPU is discouraged to use DVI if you want to calibrate using GPU: banding. Use Displayport.
AMDs do not suffer this issue over DVI.

Nie chcę kalibrować przy użyciu GPU (LUT karty graficznej).
Na razie muszę korzystać z DVI. Nie mam wyjścia DP. Przymierzam się do zmiany komputera bo ten ma już sporo lat.
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2019, 21:03 - śr przez AndN11, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 20:55 - śr

Może Pan jeszcze pokazać profil po kalibracji PME?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 21:09 - śr

Tom01 pisze:
17 lipca 2019, 20:55 - śr
Może Pan jeszcze pokazać profil po kalibracji PME?
Raczej jutro, wyłączyłem już komputer. 14 godz. (z małymi przerwami) przed ekranem monitora wystarczy.

Dostanę wskazówki jak prawidłowo (jeśli poprzednio było źle) sprawdzić błędy monitora przy użyciu tego Argyll/DisplayCal ? Najlepiej łopatologicznie.
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2019, 21:31 - śr przez AndN11, łącznie zmieniany 2 razy.
Vicent
Posty: 81
Rejestracja: 08 kwietnia 2019, 10:10 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

17 lipca 2019, 21:11 - śr

AndN11 pisze:
17 lipca 2019, 20:41 - śr
Vicent pisze:
17 lipca 2019, 20:03 - śr
Raised brightness in corners for white is usualy a smoking gun of some kind of uniformity compensation. Uniformity compensation is done ALWAYS at the expense of contrast. The worse it is, the more contrast that display has to loose to be aceptable.

While 600:1 with uniformity compensation ON and a D50 white point for printing is aceptable, loosing to much contrast in a D65 general purpose (photo, video, multimedia) because uniformity compensation is not acceptable.
A respectable uniformity report should have attached reference white point and contrast. Here is missing. If you do not want to believe me, look in "prad.de" reviews.
So your uniformity report is incomplete.

Zrobiłem taki pomiar tej jednorodności, który umożliwia program DisplayCAL.
Z tego co mi wiadomo Benq SW2700PT nie ma układu kompensacji jednorodności podświetlenia, taki który można włączyć i wyłączyć jak w NEC (uniformity) więc wpływu na kontrast chyba tu nie ma.
It may be out of control of user menu.

If AdobeRGB factoy calibrated mode have +X.X% in all corners fro RGB 255 white and when you use CAL1/CAL2 you get worse uniformity, then there is likely that factory calibrated modes has some kind of uniformity compensation. How much contrast do you loose in factory calibrated sRGB or AdobeRGB? I do not know.

Low cost uniformity compensation may be tricky, that's is the reason these monitor manifacturers lock the situations or OSD modes when you can use it.
For example, imagine that you have some widegamut Dell or Viewsonic with bad color tints in a*-axis for grey when uncalibrated. Also uniformity is not good. You enable "uniformity compensation" and uniformity improves (with that "smoking gun" proof at the corners when you show 255 white, like in your report). But when you try to calibrate using GPU that magenta-geen tints in grey ramp, when you correct them with an 1D LUT in GPU, this translates to uniformity mapping in firmware and you may end with "level curves" in magenta or green like in mountain maps or isobar curves in weather maps.
I do not mean that this is happeing to you: you monitor could be OK. I'm explaning what may happen when uniformity is not good, user enables uniformity compensation and uncalibrated grey is bad (like in this kind of monitors).

It's like what I explained yerterday about PME or Dell Color Calibration solution or View sonic Colorbration or the usesles software form Samsung Natural expert or LG True tone (or whatever it is called).
They take as true some facts that may be not true for theue hardware without proper QC. The kind of fast calibration with low number of measurements only works if monitor behaves very good (like in a CS).

In my humble opinion the inexpensive Benq SW240 may be worth the risk: 450 euro, cheap, small screen so good uniformity shoul be easier. You know, cheap but not so risky.
Bigger monitors like SW2700 (which may be out of production right now?), or SW271 or SW320 or UP32 or UP27 from Dell is like playing russian roulette with several bullets in the gun, specially with 32" displays. Going to a CS2730 or a PA271Q seems a more sensible choice... but some people gets obsessed with UHD or 32" and AdobeRGB when they cannot afford the money it costs. Better to "downgrade" to 27" QHD resolution but a good display.
(maybe you bought SW2700PT for 500 euro in a sale and it was worth the risk, it is not so common).
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

18 lipca 2019, 09:58 - czw

@Tom01 , ponawiam pytanie jak sprawdzić błędy wyświetlania monitora przy użyciu ArgyllCMS/DisplayCAL. Pisał pan, że można (skalibrować innym i sprawdzić innym programem).
Poprzednio owszem sprawdziłem, ale wymuszając inne wyświetlanie niż według profilu jaki utworzył DisplayCall. W trybie fabrycznym Adobe RGB wyniki wyszły b.dobre (mz), w trybie CAL1 kiepskie.

Jest możliwość sprawdzenia w tym programie nie tworząc wcześniej profilu (kalibracji programowej) ?

Mam nieaktywny przycisk na dole:
Verification.jpg
Poprzednio robiłem jak dobrze pamiętam poprzez Tools/Report/Verify Calibration, a program niejako i tak w trakcie tego procesu "wymusił" kalibrację programową. Teraz powstaje tylko mały pliczek z rozszerzeniem .log
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

18 lipca 2019, 11:25 - czw

Opcja "Profiling", nie "Calibration". Pokaże Pan profil z PME?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Vicent
Posty: 81
Rejestracja: 08 kwietnia 2019, 10:10 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

18 lipca 2019, 11:45 - czw

@AndN11

1- set as "default" in Control Panel \ Color management the profile you want to verify
2-Open DisplayCAL, choose "Settings: <current>" (upper combo box). "Measurement report" button should be enabled.

This way we can see how good or how bad is PME on your SW2700PT
W trybie fabrycznym Adobe RGB wyniki wyszły b.dobre (mz), w trybie CAL1 kiepskie.
You verified a GPU calibration, not AdobeRGB mode "as is". Your HTML report shows less than 100% unique grey levels, so there is GPU calibration correcting your factory AdobeRGB mode.
We don not know if your SW2700PT AdoberGB mode is OK because you did not test it. You tested a GPU calibration on top of some OSD mode.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

18 lipca 2019, 12:06 - czw

Tom01 pisze:
18 lipca 2019, 11:25 - czw
Opcja "Profiling", nie "Calibration". ...
Czy ja coś pisałem o zakładce "Calibration" ? Pisałem o za kładce Verification, dlaczego jest nieaktywny przycisk na dole ?
Będąc w "Profiling" na dole jest "przycisk" Calibrate&Profile:
Profiling.jpg

Klikając tam przeprowadza się kalibrację programową
, czego nie chciałem robić. Kalibracja się przeprowadza nawet nie wiem z jakimi parametrami bo nic wcześniej nie ustawiałem. Przecież to bez sensu jest.

Chciałem jedynie przy pomocy tego programu sprawdzić błędy wyświetlania monitora, zgodnie z tym co pan pisał : kalibracja w jednym programie, sprawdzenie w innym.

Jeśli ArgyllCMS/DisplayCAL tego nie umożliwia proszę jasno o tym napisać, a nie "owijać w bawełnę".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

18 lipca 2019, 12:28 - czw

Umożliwia, umożliwia. Jeśli zrobi Pan tylko profil, w nim będą krzywe korekcji, czyli defekty monitora. Jeśli chciałby Pan słupki, wówczas pomocny jest basICColor.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Vicent
Posty: 81
Rejestracja: 08 kwietnia 2019, 10:10 - pn

Re: Benq SW2700PT kalibracja

18 lipca 2019, 12:32 - czw

AndN11 pisze:
18 lipca 2019, 12:06 - czw

Chciałem jedynie przy pomocy tego programu sprawdzić błędy wyświetlania monitora, zgodnie z tym co pan pisał : kalibracja w jednym programie, sprawdzenie w innym.

Jeśli ArgyllCMS/DisplayCAL tego nie umożliwia proszę jasno o tym napisać, a nie "owijać w bawełnę".
1- set as "default" in Control Panel \ Color management the profile you want to verify
2-Open DisplayCAL, choose "Settings: <current>" (upper combo box). "Measurement report" button should be enabled.

If that does not work (and it should work), then "File" / "Install display profile" and choose your PME ICM file.

DisplayCAL is better than Bassicolor for GPU calibration and for profile validation. It's light years more advanced than Basiccolor.
The only use for Basiccolor is HW calibration if supported (PA series) or for controlling a light booth like those GTI. Otherwise I would avoid it since it is worse application than DisplayCAL.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Benq SW2700PT kalibracja

18 lipca 2019, 12:38 - czw

Tom01 pisze:
18 lipca 2019, 12:28 - czw
Umożliwia, umożliwia. Jeśli zrobi Pan tylko profil, w nim będą krzywe korekcji, czyli defekty monitora. Jeśli chciałby Pan słupki, wówczas pomocny jest basICColor.
Takie coś już robiłem chyba i ten profil udostępniłem, tylko on mi kompletnie nic nie mówi. Także taka rada (jaką pan proponuje) z tym sprawdzeniem jakie błędy ma monitor w wyświetlaniu przy użyciu ArgyllCMS/DisplayCA (dla laika w temacie) jest całkowicie bez sensu moim zdaniem.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu