Ból oka...

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
pawcio30pl
Posty: 15
Rejestracja: 22 maja 2018, 08:38 - wt

Ból oka...

26 lutego 2024, 17:24 - pn

Witam wszystkich serdecznie.
Postanowiłem napisać , bo widzę że temat na tym forum był wielokrotnie wałkowany.
Mam problem z lewym okiem , a dokładnie przy zakupie np . nowego monitora po około dwóch minutach patrzenia mam dyskomfort w postaci lekkiego bólu w lewej gałce ocznej oraz uczucia kłucia w niej.
Przykładowo to uczucie mija jeśli przez około dwa dni nie będę z komputera w ogóle korzystał. Dyskomfort ten objawiał się również poprzez korzystanie z różnych smarfonów. Oczywiście jeśli po dwóch dniach zasiądę do komputera to znów problem będzie się powtarzał . Przerabiałem wiele monitorów , wiele ustawień również i kalibracji i jedynym monitorem z którego mogę korzystać bez dyskomfortu jest MSI G2712 ale to też dopiero po znalezieniu odpowiednich ustawień czyli : jasnośc 85, kontrast 75, temperatura kolorów normalna. Włączenie nawet temperatury kolorów na ciepły też wywoływało dyskomfort.
Żadne lampki, ustawienia światła nie pomagało. Najgorsze jest to uczucie kłucia. Jestem zdrowy, bez nałogów. Mam porobione badania. Zakładam okulary korekcyjne , mam -1,5. Nawet zakupiłem szkła z powłoką żółtą też na nic.
Monitor od MSI ma jasność 250 cm/3, ale tak jak napisałem wyżej musiałem znaleźć odpowiednie ustawienia aby dyskomfort oka minął. Nie wiem gdzie leży problem w emisji niebieskiego światła, matrycy czy bardziej oko.
Jako ciekawostkę przytoczę jeszcze , że miałem monitor od Samsunga 32 cale , matryca VA podpiętego Xboxa Series X. Mogłem grać komfortowo . Później sprzedałem Xboxa i podłączyłem pc-ta nie zmieniając żadnych ustawień monitora i zaczęła się jazda. Ogromny ból oczu oraz nawet ból glowy na drugi dzień. PC był ustawiony na 144 mhz - czyżby jakiś flickering ???
Oczywiście w pracy mam monitory i laptopy od HP wiadomo nic nie dolega ale na pewno jak to sprzęt biurowy nie mają takiej jasności.
Kilka dni temu zakupiłem nowego pc-ta i zdecydowałem się na ten monitor , pomyślałem dobra marka może będzie ok iiyama G-Master G2770HSU . Po wyjęciu z pudełka , na ustawieniach fabrycznych 50/50 po minucie oczywiście zaczyna się . Lekki ból oka i ta szpilka w oku. Oddałem synowi i zabrałem moje MSI.
Na laptopie od MSI gdzie jasność matrycy też jest 250 cm/3 , nie mam żadnego dyskomfortu a jasność mam ustawioną na maxa.
Telewizor mam od Samsunga , matryca Oled też ok . Nic nie przeszkadza. Może ktoś z Was miał taką dziwną przypadłość.
Przypomnę , że włączanie Low Blue Light nawet czasem pogarszało sprawę. Obniżanie jasności i kontrastu na minimum też nie pomagało. Dopiero ustawienie na wysoki poziom np 85 dawało ulgę. Dziwne.
Pozdrawiam .
mafalde
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2020, 10:24 - pn

Re: Ból oka...

28 lutego 2024, 10:48 - śr

U mnie ból oka (i głowy!) diagnozowany był długo i na różne sposoby (EEG /elektroencefalograf/, wada wzroku, ciśnienie, ...) i okazało się, że mam wadę wzroku. Ale jako stosunkowo młody człowiek ujawnia się ona dopiero jak oczy mam zmęczone. Byłem u 6 okulistów, w różnych momentach swojego życia i tylko jeden zdiagnozował mi tę wadę poprawnie - była to lekarka starszej daty, która około godzinę trzymała mnie na urządzeniach, gdzie komputer pokazywał różne pomiary - od braku wady do -1.0.
Jakiś czas później doszła diagnoza suchego oka.
Obie te rzeczy łącznie powodowały ból oka, który występował różnie i niezmiernie ciężko go było zdiagnozować.

Odkąd mam okulary do komputera oraz krople nawilżające - jest super. Niemniej zanim moje oczy w ogóle przestały boleć to trwało to około tydzień pracy w okularach i zakraplania (Hylo... C...).

Ból miałem podobny - kłucie w oku. U mnie pomagało ustawienie niskiej wartości podświetlenia monitora przy dobrym kontraście.
pawcio30pl
Posty: 15
Rejestracja: 22 maja 2018, 08:38 - wt

Re: Ból oka...

05 marca 2024, 21:58 - wt

Dzięki za podzielenie się informacją, rozumiem że sugerujesz aby zakupić dobre krople do oczu i przemęczyć się kilka dni aby oczy się przyzwyczaiły? Możesz podać jakie wartości jasnośc - kontrast ustawiałeś?
U mnie troszkę jest odwrotnie, że kontrast mam na 50 , a jasność na 70 i jeśli dobrze trafiłem w ustawieniach to odczuwałem ulgę bo zależy to od monitora.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ból oka...

10 kwietnia 2024, 10:44 - śr

1. Zmniejszyć jaskrawość monitora. Mocno.
2. Zadbać o to, aby monitor nie był w ciemnym otoczeniu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
pawcio30pl
Posty: 15
Rejestracja: 22 maja 2018, 08:38 - wt

Re: Ból oka...

25 kwietnia 2024, 08:44 - czw

Tom01 pisze:
10 kwietnia 2024, 10:44 - śr
1. Zmniejszyć jaskrawość monitora. Mocno.
2. Zadbać o to, aby monitor nie był w ciemnym otoczeniu.
cześć, czy masz na myśli jasność oraz kontrast ? Czy może o miarę jasności cd/m² ? Monitor przy którym mogę siedzieć bez bólu ma 250 cd/m². Natomiast drugi monitor ma 300 cd/m² i po 5 minutach jest kłucie w oku nie zależnie od ustawień, nawet przy naturalnym świetle...
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Ból oka...

25 kwietnia 2024, 09:02 - czw

Piszesz o maksymalnej jasności czy aktualnie ustawionej? Typowe wartości użytkowe to zazwyczaj 50-100 cd/m² (nitów). Parametru "Kontrast" w menu OSD najlepiej w ogóle nie ruszać (wartość fabryczna).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu