Benq G2420HDB

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
avm
Posty: 2
Rejestracja: 24 lutego 2010, 17:27 - śr

Benq G2420HDB

24 lutego 2010, 17:36 - śr

Witam na forum. Mam pytanie o dość prosty monitor, który ma służyć wyłącznie do pracy nie związanej z grafiką (dokumenty, maile, praca na zdalnym pulpicie itp.), mianowicie chodzi mi o BENQ G2420HDB. Jest to bardzo tani monitor o dużej przekątnej. Wiem, że firma Benq jako jedna z nielicznych produkuje sama matryce, czy to przemawia na korzyść tego monitora? Podobno zastosowano w nim tylko 2 świetlówki zamiast 4, co ma wpływać na energooszczędność - ale czy to dobre rozwiązanie dla wzroku, czy oczy nie będą się męczyły szybciej? Miałem możliwość krótko popracować na tym monitorze i zauważyłem, że strasznie "daje po oczach", nawet po zmniejszeniu jasności poniżej 30 i kontrastu do 30. W dodatku w rozdzielczości natywnej 1920x1080 czcionka wydawała mi się jakaś dziwna, jak gdyby nie była wyświetlana w rozdzielczości natywnej monitora. Wydaje mi się, że ma to związek z parametrem "szerokość pasma" (phase), ale nijak nie umiałem dostosować tej wartości w taki sposób, aby czcionki na całej szerokości ekranu były jednakowe. Nie wiem co o tym sądzić. Nie wiem też, co ma oznaczać technologia "Senseye+photo"?
Proszę o opinię kogoś, kto miał do czynienia z tym monitorem.
Poniżej krótka specyfikacja techniczna, niestety nie ma zbyt wielu możliwości regulacji (nie ma chyba gammy):
Matryca 24" Wide
Maksymalna rozdzielczość 1920 x 1080
Wielkość piksela 0.2715 mm
Jasność 300 cd/m²
Kontrast 1000:1
Kontrast Dynamiczny (DCR) 40.000:1
Czas reakcji matrycy 5ms / 2ms (GTG)
Obszar widzialny 531.36 x 298.89 mm
Kolory 16.7 milliona
Kąt widoczności (L/P; G/D) 170° / 160°
Sygnał wejściowy D-sub / DVI-D
Częstotliwość pozioma kHz 24 ~ 83 kHz
Częstotliwość pionowa Hz 50 ~ 76 Hz
Szerokość pasma wideo MHz 205 MHz
Temperatura kolorów Czerwony/sRGB/Niebieski + tryb użytkownika
Pobór mocy 49W (max)
Zasilanie Wbudowane
Tryb oszczędności energii <1W
Cechy Senseye+Photo Technology
HDCP Support
AMA Technology
OSD Language : 17 languages
VESA Wall Mounting : 100 x 100 mm
Sterowanie OSD English / French / German / Italian / Spanish / Russian / Traditional Chinese / Simplified Chinese / Japanese / Korean / Swedish / Dutch / Turkish / Czech / Portuguese / Thai / Polish
Regulacja panela Tilt -5 / 20
Wymiary (HxWxD) 412.6 x 570 x 183.9 mm
do montaży ściennego: 348.42 x 570 x 63.26 mm
Waga 4,9 kg
Certyfikat VISTA Premium
Kolor Produktu Black / Czarny
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

24 lutego 2010, 19:48 - śr

avm pisze:Witam na forum. Mam pytanie o dość prosty monitor,
Witam Pana.

Nie przewiduję zamieszczenia opinii o tym monitorze, przenoszę więc pytanie do działu ogólnego.
avm pisze:Wiem, że firma Benq jako jedna z nielicznych produkuje sama matryce, czy to przemawia na korzyść tego monitora?
Z tego co mi wiadomo to matryce produkuje AUOptronics która wchodzi w skład grupy Benq. Mniejsza z tym, i tak nie ma wpływu na jakość monitorów, bo to tylko jeden z wielu elementów monitora i wbrew potocznym przekonaniom wcale nie decydujący jeśli chodzi o jakość obrazu. Z reguły fabryka podzespołów, w tym matryc, to co innego niż fabryka urządzeń. Nawet jeśli ma taką samą nazwę, to często jest to osobny podmiot, z własną polityką rynkową i budżetem.
avm pisze:Podobno zastosowano w nim tylko 2 świetlówki zamiast 4, co ma wpływać na energooszczędność - ale czy to dobre rozwiązanie dla wzroku, czy oczy nie będą się męczyły szybciej?
Ilość świetlówek wpływa na równomierność oświetlenia, im więcej tym łatwiej skonstruować równy panel. Na pobór prądu wpływa sumaryczna moc lamp a nie ich ilość.
avm pisze:Miałem możliwość krótko popracować na tym monitorze i zauważyłem, że strasznie "daje po oczach", nawet po zmniejszeniu jasności poniżej 30 i kontrastu do 30.
Niestety jest to typowa wada wszystkich tanich monitorów. Wynika z dwóch powodów. Pierwszy to cena monitora. Skoro ma być tani, to nie można w nim zamontować dobrej jakości układu regulacji i stabilizacji podświetlenia. Drugim powodem są wymagania marketingowe. Monitor ma być na wystawie super jasny i kolorowy. Ma z daleka "krzyczeć" obrazem do klientów: "Kup mnie! Zobacz jaki jestem piękny, kolorowy!" Kiedy już wieczorkiem w domu potwornie wysoka jaskrawość wyżera oczy, nikogo to już nie interesuje, monitor jest kupiony. ;)
avm pisze:W dodatku w rozdzielczości natywnej 1920x1080 czcionka wydawała mi się jakaś dziwna, jak gdyby nie była wyświetlana w rozdzielczości natywnej monitora. Wydaje mi się, że ma to związek z parametrem "szerokość pasma" (phase), ale nijak nie umiałem dostosować tej wartości w taki sposób, aby czcionki na całej szerokości ekranu były jednakowe.
Czy monitor jest podłączony kablem cyfrowym DVI? Z objawu sądzę że nie i proponuję zrobić to jak najszybciej. Parametr "phase" to nie "szerokość pasma" a "faza" czyli parametr decydujący o punkcie synchronizacji częstotliwości odchylania poziomego sygnału wizyjnego i monitora. Dotyczy wyłącznie sygnału analogowego. Zła regulacja przejawia się powtarzającymi się miejscowymi pionowymi pasami nieostrości.
avm pisze:Nie wiem też, co ma oznaczać technologia "Senseye+photo"?
Kompletnie nic. Marketing w czystej postaci.
avm pisze:Waga 4,9 kg
A to jest bardzo ciekawy parametr. Mówi o tym że ten monitor w zasadzie jest pusty w środku! :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
avm
Posty: 2
Rejestracja: 24 lutego 2010, 17:27 - śr

Re: Benq G2420HDB

25 lutego 2010, 23:11 - czw

Dziękuję za odpowiedź.
Czyli tak jak można przypuszczać po cenie, jest to typowy przedstawiciel urządzenia stworzonego jak najtańszym kosztem.
W trakcie testowania monitor faktycznie był podłączony kablem analogowym, a nie przez DVI. Problem w tym, że notebook, z którym miałby być używany ten monitor, ma tylko wyjście analogowe. Jest jeszcze możliwość zastosowania prostej stacji dokującej na usb, która ma wyjście cyfrowe DVI. Ale czy to coś zmieni - nie wiem. Notebook podłączony przez usb ze stacją dokującą, potem ze stacji dokującej do monitora kabel DVI - ale tego nie testowałem.
Obraz faktycznie "falował" pionowo, co było widać na czcionkach w taki sposób, że idąc np. od lewej do prawej strony linii tekstu, co kawałek były jakby nieostre, wręcz grubsze. W menu angielskim można było to zmodyfikować parametrem "phase", co po przełączeniu na polskie menu w monitorze przetłumaczono jako "szerokość pasma". Jak się okazuje, niezbyt trafnie...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Benq G2420HDB

25 lutego 2010, 23:18 - czw

avm pisze:Problem w tym, że notebook, z którym miałby być używany ten monitor, ma tylko wyjście analogowe. Jest jeszcze możliwość zastosowania prostej stacji dokującej na usb, która ma wyjście cyfrowe DVI. Ale czy to coś zmieni - nie wiem. Notebook podłączony przez usb ze stacją dokującą, potem ze stacji dokującej do monitora kabel DVI - ale tego nie testowałem.
Przy dużych monitorach LCD trzeba unikać złącza analogowego D-SUB, choć oczywiście nie na wszystkich kombinacjach laptop-monitor będzie tak samo beznadziejnie źle. Jeśli karta graficzna w laptopie jest rozsądnej jakości, na przyzwoitych monitorach możliwe, że obraz będzie akceptowalny, ale nie da się uzyskać idealnej ostrości. Nie wiem jakie jest to rozwiązanie ze stacją na USB, należałoby przetestować owo DVI. Każdy monitor potrafi jednoznacznie poinformować użytkownika jaki dostaje sygnał, tylko trzeba podłączyć.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68380
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu