Gdzie wywołać, drukować zdjęcia sRGB AdobeRGB?

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
Rudzik
Posty: 3
Rejestracja: 22 lutego 2014, 08:57 - sob

Gdzie wywołać, drukować zdjęcia sRGB AdobeRGB?

09 lipca 2014, 11:49 - śr

Witam Forumowiczów,
dla których odwzorowanie kolorów jest bardzo ważne (najważniejsze ;-) ).
Spotkałem się z niełatwym zadaniem wyszukania laboratorium, które oferuje wydruk zdjęć, od małych do dużych formatów w przestrzeni kolorów sRGB, AdobeRGB.
Przydała by się tu lista labów z informacją na czym drukują, sprzęt drukujący, nośnik (jaki papier, inny materiał), w jakiej przestrzeni kolorów, kiedy aktualizowano profil ICC. Dla podkreślenia znaczenia słowa drukują z poprzedniego zdania chodzi mi reprodukcję zdjęć zdanej przestrzeni kolorów, a nie tylko umiejętność konwersji stosownego zdjęcia.
Ceny są tu zbędne i dyskusja, które parametry lepsze od innych. Tylko sucha lista labów namiarami i opisem używanej technologii.
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Gdzie wywołać, drukować zdjęcia sRGB AdobeRGB?

09 lipca 2014, 12:01 - śr

W kwestii odbitek - lista moich klientów, u których zarządzam barwą:
- digitalalbum.pl (Chromira)
- najlepszefoto.pl (Noritsu 3701HD)
- fotonowak.pl (Noritsu 3801HD)
- labhd.pl (Noritsu 3701HD)
- jbrlab.com (Frontier 350)
- fotogliwice.pl (Noritsu 3701HD)
- lablab.pl (Durst Lambda)
...oraz moi koledzy Dagmar i Marek, którzy sami sobie zarządzają:
- cyfrowaciemnia.pl (Frontier 700)
- labpolska.pl (Noritsu 3201)

W kwestii wydruków praktycznie każde laboratorium/drukarnia, gdzie operator plotera ma pojęcie o mniemaniu.
Nieskromnie polecę moją (zarzadzaniebarwa.pl) - realizuję wszelkie formaty od 10x15 po 100x150cm, druk pigmentowy 12 kolorów Canon iPF8300.
Awatar użytkownika
gamut
Kontakt:
Posty: 22
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 12:30 - ndz

Re: Gdzie wywołać, drukować zdjęcia sRGB AdobeRGB?

17 lipca 2014, 00:08 - czw

No to i ja nieskromnie polecę moją manufakturkę działającą w przeróżnych przestrzeniach, od A do s ;) : studiogamut.pl
Rudzik
Posty: 3
Rejestracja: 22 lutego 2014, 08:57 - sob

Re: Gdzie wywołać, drukować zdjęcia sRGB AdobeRGB?

17 lipca 2014, 09:17 - czw

Dziękuję za wstawki.Chętni jak najbardziej, niech się reklamują!
Bardzo proszę stosować poniższy szablon, bez cen, żeby nie robić tu konkurencji cenowej.
By było to bardziej cennym i użytecznym źródłem będzie wstawienie informacji według szablonu:
  • Reprodukcja zdjęć bez konwersji (do innej przestrzeni kolorów) z materiału: sRGB, AdobeRGB, inne
    Urządzenie drukujące:
    Papier (stosowany papiery):
    Dodatkowe zabezpieczenie nadruku?:
    Inne medium do nadruku:
    Rozmiar wydruku min-max:
    Czy drukujący udostępnia stosowny plik ICC: TAK, NIE, brak danych
    Data utworzenia pliku ICC (opcjonalnie):
    Adres strony web, kontakt:
    Lokalizacja: np. Kraków, Katowice, Gdańsk oraz wysyłkowo na terenie całej Polski
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Gdzie wywołać, drukować zdjęcia sRGB AdobeRGB?

17 lipca 2014, 11:58 - czw

No to i ja się zareklamuję. Firma ma kilka poważnych maszyn głównie na własny użytek, np do drukowania obrazów kontrolnych, jednak czasem się coś drukuje "dla ludzi". Stąd mogę poratować wydrukami wysokiej jakości:

Urządzenie drukujące: EPSON Stylus PRO 4900, druk pigmentowy 11 kolorowy.
Papier (stosowany papiery): Dowolne z oferty EPSON, Ilford (Tecco), Fomei. Od ręki dostępne popularne modele "fotograficzne".
Dodatkowe zabezpieczenie nadruku?: Nie
Inne medium do nadruku: Płótna, folie.
Rozmiar wydruku min-max: Rozmiary arkuszowe z zakresu A4 do A2. Rozmiar (szerokość) rolki 30 cm do 16-17", przy czym długość dowolna. Przy mniejszych formatach, można docelowo przecinać samodzielnie np A4 na popularny "fotograficzny" 15x21.
Czy drukujący udostępnia stosowny plik ICC: Tak
Data utworzenia pliku ICC (opcjonalnie): Maszyna serwisowana na bieżąco.
Adres strony web, kontakt: biuro@mastiff.pl
Lokalizacja: Wysyłkowo cały kraj.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kosci
Posty: 8
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 10:38 - pn

Re: Gdzie wywołać, drukować zdjęcia sRGB AdobeRGB?

26 grudnia 2014, 12:59 - pt

Mam pytanie szczególnbie do kolegi Czornyja. Do tej pory korzystałem z poleconego przez Ciebie najlepszefoto.pl (nie z powodu polecenia, po prostu wcześniej do nich trafiłem). Otóż przyjrzałem się nieco bliżej profilom udostepnionym przez nich w color profilerze i widzę że odbiegają one znacznie od sRGB o Adobe juz nie wspominając. W takim wypadku pomimo innych aspektów jakosci ich usług zastanawiam się czy to dobry wybór skoro nawet jak wyczytałem chcą żeby przesyłane do nich pliki były w sRGB. Idąc tym tropem zastanawiam się narazie nad sensem inwestycji w monitor szerokogamutowy, oświetlenie, kalibrowanie skoro trafia to później do labu gdzie i tak obetną wszystko do sRGB. Dotarłem też do wątku na innym forum gdzie pisałeś że używane przez nich właśnie Noritsu ma permamentny tryb sRGB i żeby wymusić druk z wiekszym gamutem trzeba nieco gimnastyki. Myślę że skoro już gimnastykujemy się z kolorem wydajemy ciężko zarobione pieniądze na sprzęt a wyciekanie czerni czy delikatny zafarb pod kątem doprowadza do nieskończonych dywagacji nad wyższością tego czy tamtego to powinno mieć to odzwierciedlenie na papierze który otrzymamy z labu a nie tylko na innym poprawnie skalibrowanym monitorze. Nie jest miłym fakt że mimo że wszystko zrobimy jak najlepiej się da zgodnie ze sztuką a na koncu labolud przytnie wszystko do sRGB i mamy być zadowoleni z efektów. Dlatego miło byłoby mieć listę labów gdzie naprawdę jesteśmy pewni że przesłane przez nas zdjęcia w aRGB zostaną wydrukowane bez obcięcia ich do sRGB a profil icc z drukarni będzie aktualny i szerszy niż sRGB i tak to zostanie na pewno wydrukowane bez względu na to czy na zmianie był Pan Kazik czy Pan Marian.
bkdi
Posty: 66
Rejestracja: 17 lutego 2010, 16:30 - śr

Re: Gdzie wywołać, drukować zdjęcia sRGB AdobeRGB?

26 marca 2015, 23:21 - czw

Może ktoś polecić jakąś drukarnie w Poznaniu?
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Gdzie wywołać, drukować zdjęcia sRGB AdobeRGB?

22 lipca 2017, 12:09 - sob

kosci pisze:
26 grudnia 2014, 12:59 - pt
Otóż przyjrzałem się nieco bliżej profilom udostepnionym przez nich w color profilerze i widzę że odbiegają one znacznie od sRGB o Adobe juz nie wspominając.
[...]
Idąc tym tropem zastanawiam się narazie nad sensem inwestycji w monitor szerokogamutowy, oświetlenie, kalibrowanie skoro trafia to później do labu gdzie i tak obetną wszystko do sRGB.
Prostym językiem: gamut urządzenia drukującego (światło odbite) ma zupełnie inny kształt niż gamut urządzeń np. wyświetlających (same świecą - podświetlenie od tyłu). Jedne składają kolory addytywnie (RGB) inne substraktywnie (CMYK). W uproszczeniu są obszary barw które znajdują się nawet w sRGB (nie mówiąc o szerszych), któych współczesna drukarka nie zreprodukuje i odwrotnie również.
Co więcej, np. przestrzeń AdobRGB zawiera barwy których fizycznie nie da się (NIGDY) zreprodukować na papierze, nawet jakbyśmy mieli drukarkę z kilkoma tysiącami osobnych, najbardziej wściekle jaskrawych tuszy - taka fizyka.

Nie ma co się zastanawiać nad monitorem szerokogamutowym tylko brać, będziesz miał referencyjny obraz zdjęcia, a od labu/drukarza i jego umiejętności będzie zależało ile z niego wyciśnie.
Poza tym, wierność oddawania barw i jakość profilu do druku są ważniejsze niż bardzo szeroki gamut - rzadko kiedy występują barwy na prawdę tak silnie nasycone. Na monitorze szerokogamutowym i całym torze do obróbki i oglądania zdjęć będziesz widział jakie partie fotografii są obcinane, żeby móc je skorygować w odpowiedni dla oka sposób.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
bkdi
Posty: 66
Rejestracja: 17 lutego 2010, 16:30 - śr

Re: Gdzie wywołać, drukować zdjęcia sRGB AdobeRGB?

06 października 2017, 17:13 - pt

Może ktoś zna dobrą drukarnię specjalizującą się w druku na płótnie?

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu