Banding w fotoksiążce CEWE

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Banding w fotoksiążce CEWE

13 września 2017, 14:23 - śr

Starannie przygotowane RAW-y, JPEG-i z Lightrooma w maksymalnej jakości... a mocno rozmyte krawędzie wydają się poruszone. Jakby tego było mało, jedno ze zdjęć ktoś uznał (albo coś) za zbyt ciemne i rozjaśnił, a ja dużo czasu spędziłem nad efektem jasnego centrum i ciemnej otoczki.

https://imgur.com/a/I9OYK

Czy to norma? Reklamować? Skąd w ogóle taki banding? Chyba nie z powodu różnic w profilach urządzeń?

Książkę robiłem w programie Fotojokera, ale to to samo co CEWE, tylko nazwa inna i osobne konto.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Banding w fotoksiążce CEWE

13 września 2017, 16:16 - śr

Te zdjęcia, to nawet inne kolory mają (twarz dziecka na oryginale dużo bardziej czerwona). Oglądam na Firefox, z aktywnym profilowaniem (może nie działać na udziwnionych stronach), tryb profilowania wzgl. kolorymetryczny, na monitorze szeroko-gamutowym.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Banding w fotoksiążce CEWE

13 września 2017, 23:14 - śr

Jak zauważył Kyle, pokazane zdjęcia są całkowicie różne. Trudno powiedzieć co miało być a co wyszło.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Z_photo
Posty: 35
Rejestracja: 07 sierpnia 2012, 16:00 - wt

Re: Banding w fotoksiążce CEWE

20 września 2017, 20:01 - śr

voteck pisze:
13 września 2017, 14:23 - śr
... Jakby tego było mało, jedno ze zdjęć ktoś uznał (albo coś) za zbyt ciemne i rozjaśnił, a ja dużo czasu spędziłem nad efektem jasnego centrum i ciemnej otoczki.
Sprawdź czy w odniesieniu do tego zdjęcia nie włączyłeś opcji "automatycznej optymalizacji w laboratorium".
Jeśli tak, to jest prawdopodobne, że efekty które wprowadziłeś na etapie edycji zdjęcia jako zamierzone, zostały zniwelowane w druku.
Różnice które dostrzegalne są na podlinkowanych przez Ciebie zdjęciach (np. krawędź czarnej koszulki) wskazują, że obraz został poddany edycji w drukarni.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Banding w fotoksiążce CEWE

20 września 2017, 21:56 - śr

Z_photo pisze:
20 września 2017, 20:01 - śr
voteck pisze:
13 września 2017, 14:23 - śr
... Jakby tego było mało, jedno ze zdjęć ktoś uznał (albo coś) za zbyt ciemne i rozjaśnił, a ja dużo czasu spędziłem nad efektem jasnego centrum i ciemnej otoczki.
Sprawdź czy w odniesieniu do tego zdjęcia nie włączyłeś opcji "automatycznej optymalizacji w laboratorium".
Jeśli tak, to jest prawdopodobne, że efekty które wprowadziłeś na etapie edycji zdjęcia jako zamierzone, zostały zniwelowane w druku.
Różnice które dostrzegalne są na podlinkowanych przez Ciebie zdjęciach (np. krawędź czarnej koszulki) wskazują, że obraz został poddany edycji w drukarni.
Faktycznie. Tylko że nie musiałem włączać tej opcji, bo jest włączana automatycznie. Jeden z kilkudziesięciu przycisków na pasku. Niepojęte. Swoją drogą, w tym przypadku bardzo wyraźny banding występuje na wielu zdjęciach, niezależnie od tego, jak bardzo różnią się od oryginału. Nie wiem też, dlaczego druga fotoksiążka (z psem) wyszła nieporównanie lepiej.

Niemniej chyba mamy winnego. Dzięki!
Z_photo
Posty: 35
Rejestracja: 07 sierpnia 2012, 16:00 - wt

Re: Banding w fotoksiążce CEWE

21 września 2017, 00:25 - czw

voteck pisze:
20 września 2017, 21:56 - śr
... nie musiałem włączać tej opcji, bo jest włączana automatycznie.
Korekty po stronie drukarni do opcja domyślna - dedykowana tym zleceniodawcom, którzy z różnych powodów nie edytują fotografii przed ich osadzeniem w projekcie.
W przypadku zdjęć "dopieszczonych" lepiej tę opcję zdezaktywować przed uruchomieniem projektu.

voteck pisze:
20 września 2017, 21:56 - śr
Swoją drogą, w tym przypadku bardzo wyraźny banding występuje na wielu zdjęciach, niezależnie od tego, jak bardzo różnią się od oryginału. Nie wiem też, dlaczego druga fotoksiążka (z psem) wyszła nieporównanie lepiej.
Dawno nie korzystałem z usług Cewe/Fotojokera, ale w przeszłości okazjonalnie zdarzały się wpadki - wszak każdemu się zdarzają.
Nie ma jednak problemu z ponownym wydrukiem, jeśli klient zgłosi zastrzeżenia co do jakości - przynajmniej ja nie miałem (raz zdarzyło mi się zgłosić takowe, przy czym zgłosiłem je w salonie, pokazując na czym polega problem). Bez szemrania przyjęto reklamację i po 2 lub 3 dniach otrzymałem album wydrukowany poprawnie.

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu