Druk obrazów czarno białych w domu.

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
SNCF
Posty: 10
Rejestracja: 09 stycznia 2017, 11:26 - pn

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

03 marca 2019, 13:21 - ndz

W tych modelach da sie wymusic druk cz-b bez podkładania koloru?
Na tuszach oryginlanych czy trzeba bedzie kombinować?

Pozdr.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

03 marca 2019, 14:05 - ndz

Na tuszach oryginalnych. Jest specjalny tryb ABW (Advanced Black and White), korzystający prawie tylko z czarnego, szarego i jasno szarego. Dodaje tylko minimalne ilości kolorowych, żeby zneutralizować lekko ciepły odcień tuszy K, LK i LLK Epsona (w pigmentówkach Epsona druk cz.b. jest robiony zupełnie inaczej niż w amatorskich barwnikowych). Nowa aplikacja do druku Print Layout pozwala nawet na podgląd zdjęcia przed drukiem w B&W. Można szarości ochładzać, ocieplać i cała masa innych modyfikacji z poziomu sterownika.

A jak byś chciał wejść głębiej, to drukarki te są obsługiwane przez QTR'a, gdzie w ogóle możesz zaprojektować swój własny "profil" wykorzystania każdego z 8 kanałów drukarki, np. tylko czarny, w różnych proporcjach z szarymi, lub kolorami do podbarwiania, sposób mieszania szarości itd. w zależności od kształtu krzywej. Ale tu już potrzebny byłby spectrofotometer, do zlinearyzowanie krzywych.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
SNCF
Posty: 10
Rejestracja: 09 stycznia 2017, 11:26 - pn

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

04 marca 2019, 16:11 - pn

SureColor SC-P600 chyba też jak P800 ma system zasilania głowicy rurkowy bo widze ze kartridze raczej stoją w miejcu?

Obrazek
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

04 marca 2019, 17:04 - pn

No nie chyba tylko TAK. Nie jeżdżą razem z głowicą.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

04 marca 2019, 20:57 - pn

SNCF pisze:
04 marca 2019, 16:11 - pn
SureColor SC-P600 chyba też jak P800 ma system zasilania głowicy rurkowy bo widze ze kartridze raczej stoją w miejcu?
Tak, przy czym na P600 (podobnie jak R3000) mają kartridże skierowane zaworem w dół, co oznacza, że cały tusz może spłynąć i zostać zużyty, co też dzieje się w praktyce. W P800 (podobnie jak 3880) kartridże wkładane nie są z góry, ale z boku, zawór jest w poziomie i ok 15-20% tuszu zostaje (tak tez jest zaprogramowany chip zliczający zużycie). W praktyce więc ekonomika obu drukarek jest podobna mimo że P800 ma 2.5x pojemniejsze zbiorniki i relatywnie tańsze (ekonomika z dokładnością do czynności serwisowych drukarki po zmianie zbiornika, ale te są relatywnie niewielkie).
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
SNCF
Posty: 10
Rejestracja: 09 stycznia 2017, 11:26 - pn

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

05 marca 2019, 11:02 - wt

unesco pisze:
04 marca 2019, 20:57 - pn

Tak, przy czym na P600 (podobnie jak R3000) mają kartridże skierowane zaworem w dół, co oznacza, że cały tusz może spłynąć i zostać zużyty, ..
I to jest profesjonalista!
Odpowiedź na moje następne pytanie zanim zdążyłem zadać :) :)
Właśnie sie zastanawiałem czy nie dopłacić do zupełnie nie potrzebnej mi A2 P800 bo ma tusze 3x wieksze a 2x droższe ale juz wiem :)
Dzięki!

P.S.
Czy z papierów matowych ten który dotychczas używam dobrze myślę ze stosunek cena/jakość jest dobry?

Obrazek

czy warto cos innego spróbować?>
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

05 marca 2019, 11:35 - wt

SNCF pisze:
05 marca 2019, 11:02 - wt
unesco pisze:
04 marca 2019, 20:57 - pn

Tak, przy czym na P600 (podobnie jak R3000) mają kartridże skierowane zaworem w dół, co oznacza, że cały tusz może spłynąć i zostać zużyty, ..
I to jest profesjonalista!
Odpowiedź na moje następne pytanie zanim zdążyłem zadać :) :)
Właśnie sie zastanawiałem czy nie dopłacić do zupełnie nie potrzebnej mi A2 P800 bo ma tusze 3x wieksze a 2x droższe ale juz wiem :)
Dzięki!

P.S.
Czy z papierów matowych ten który dotychczas używam dobrze myślę ze stosunek cena/jakość jest dobry?

Obrazek

czy warto cos innego spróbować?>

Zależy za ile kupujesz i czy jesteś zadowolony..

Z tańszych i przyzwoitych warto spróbować >> Papier Ilford STUDIO Matt G235 A3/50 arkuszy

albo
Papier FomeiJet Premium Matt G180 A3+/50 ark.
lub coś troszkę lepszego >> Papier Epson Enhanced Matte Paper A3+/50 ark.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

05 marca 2019, 20:20 - wt

SNCF pisze:
05 marca 2019, 11:02 - wt
unesco pisze:
04 marca 2019, 20:57 - pn

Tak, przy czym na P600 (podobnie jak R3000) mają kartridże skierowane zaworem w dół, co oznacza, że cały tusz może spłynąć i zostać zużyty, ..
I to jest profesjonalista!
Odpowiedź na moje następne pytanie zanim zdążyłem zadać :) :)
Właśnie sie zastanawiałem czy nie dopłacić do zupełnie nie potrzebnej mi A2 P800 bo ma tusze 3x wieksze a 2x droższe ale juz wiem :)
Dzięki!

P.S.
Czy z papierów matowych ten który dotychczas używam dobrze myślę ze stosunek cena/jakość jest dobry?

czy warto cos innego spróbować?>
Papiery to osobna kwestia, dużo szersza ni z sama drukarka. Te papiery Epsona to takie bardzo podstawowe maty powlekane. Z archiwalnością, mimo nazwy, niewiele mają wspólnego.

Napisz co drukujesz i w jakim celu (zakładając, że będziesz na P600 w przyszłości). Papierów dostępnych na polskim rynku jest ponad 100 rodzajów co najmniej 10 producentów. Wiele z nich to te same lub prawie te same papiery z różnymi naklejkami. Każdy z większych dostawców ma podobny Archival Matt w swojej ofercie: Solution, Fomei, Ilford, Tecco, Tetenal, PermaJet itd. Ja do podstawowego druku, takiego maksymalnie low cost używam Solutiona o grmaturze 180 i 230. Jeśli potrzebuję o mocno ciepłym odcieniu, Fomei ma ciekawy warmtone. Dalej są już lepsze papiery średniej klasy, zazwyczaj o naturalnej bieli, np. Hahnemühle Photo Matt Fibre 200, albo podobny w ofercie Tecco. To taki podstawowy papier do druku już na czysto. Jeszcze dalej matowe fine-arty z alfa-celulozy o gramaturach od 270 w górę. A na końcu najbardziej szlachetne fine arty z bawełny. Zazwyczaj mocno już drogie. Gładkie i fakturowane. Ekstremalne mają gramaturę 450 lub 500.

Na początku najbardziej podobają się zwykła gładkie tanie maty, ale jak się człowiek wciągnie i zobaczy co można uzyskać na dobrym papierze, to na te maty nie może później patrzeć. Zamów jakieś sample pack'i, zobaczysz co wyjdzie. Epson ma relatywnie drogie papiery. Moim zdaniem jedyne warte uwagi to bawełniane Hot Press i Cold Press (bardzo drogie), nie mające praktycznie odpowiedników gdzie indziej. Reszta to i tak produkcja Tecco lub innych podobnych dostawców.

Na początek spróbuj Solution z Faltera i Fomei z Medikonu, albo innego dystrybutora który będzie je miał w ofercie. Medikon ma zazwyczaj profile do swoich papierów i danej drukarki (do sprawdzenia). Falter zrobi Ci za darmo jak odeślesz wydrukowaną tablice testową.

To tylko wierzchołek góry lodowej i tylko matowy. Połyski to kompletnie inna para kaloszy. Jeszcze większa różnorodność, ale łatwiej się drukuje, więcej wybaczają. Maty są trudne. (założenie że drukujesz na drukarce pigmentowej, na wynalazkach klasy L800 trochę nie ma o czym rozmawiać).
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

07 marca 2019, 10:39 - czw

unesco pisze:
04 marca 2019, 20:57 - pn
SNCF pisze:
04 marca 2019, 16:11 - pn
SureColor SC-P600 chyba też jak P800 ma system zasilania głowicy rurkowy bo widze ze kartridze raczej stoją w miejcu?
Tak, przy czym na P600 (podobnie jak R3000) mają kartridże skierowane zaworem w dół, co oznacza, że cały tusz może spłynąć i zostać zużyty, co też dzieje się w praktyce. W P800 (podobnie jak 3880) kartridże wkładane nie są z góry, ale z boku, zawór jest w poziomie i ok 15-20% tuszu zostaje (tak tez jest zaprogramowany chip zliczający zużycie). W praktyce więc ekonomika obu drukarek jest podobna mimo że P800 ma 2.5x pojemniejsze zbiorniki i relatywnie tańsze (ekonomika z dokładnością do czynności serwisowych drukarki po zmianie zbiornika, ale te są relatywnie niewielkie).
P600 ma niewymienny zbiornik na zużyty tusz, który jak się zapełni, to klops. Do r3880 są filmy jak to tanio zmienić ale do P600 nie widziałem. Chyba drukarkę trzeba rozbierać. Nie wiem czy to ciągle realny problem ale producent sztucznie ograniczył życie drukarki.

Na forach (dpreview i LuLa) można też doczytać, że łatwiej jest odetkać zapchane głowice w przypadku ciśnieniowego zasilania w tusz (P800, R3880) niż grawitacyjnego (P600, R3000).
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

07 marca 2019, 20:52 - czw

To prawda, drukarki A3+ (1400, 1500W, R2000, R2880, R3000, P400, P600) mają niewymiennego pampersa. W A2 (3880, P800 i wyższych) wymienia się, starcza na 1-2 lata, koszt ok 100 zł. Ten niewymienny można nieoficjalnie resetować (jest sens raz, potem może już pozalewać), albo poprosić serwis o wymianę (większy koszt). Nie wiem na ile starcza pampers w P600. W barwnikowej 1400 skończył się po 5 latach amatorskiego druku. Potem raz resetowałem.
P.S. Nie ma drukarek R3880. Albo R3000 albo 3880.
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
karas83
Posty: 8
Rejestracja: 10 lutego 2019, 22:00 - ndz

Re: Druk obrazów czarno białych w domu.

27 marca 2019, 22:27 - śr

Witam serdecznie. aktualnie posiadam kilka drukarek epson o których tutaj mowa.

W drukarkach 3800, 3880, P800 i większych z wymiennymi pampersami , resetuje.
Ponieważ gdy zmienia się często połysk-mat lub nie używa systematycznie drukarki to przy kolejnym uruchomieniu, uruchamia się czyszczenie głowicy.
Gdy resetujemy zbiornik , wywalamy stary wkład, i używając ręczniki papierowe lub inne np ręczniki u mechaników pochłaniające olej itp.
Do resetowania jest nam potrzebny drugi zresetowany lub nowy zbiornik by oszukać drukarkę.

Pampersa w r3000, P600 itp odłączamy i zakładamy mu "cewnik" i montujemy zbiorniczek za drukarka.
bez utraty gwarancji da się to zrobić by nie ingerować w przeróbkę obudowy.

filmików pełno na Youtobie wiec nie bede zanudzał.

polecam do tego dobry papier z rolki , i z pieniędzy których nie wydaliśmy na nowa drukarkę i malutkie wkłady, kupujemy colormunki photo do robienia profili.


Efekt będzie na pewno zadowalający. zwlaszcza czarno biale z tych drukarek i tuszem hd lub węgłowym z piezography, cos pięknego.

pozdrawiam Adam

ps nie wiem czy jest tu gdzieś dział sprzedam .

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu