(względnie) tanie drukowanie

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: (względnie) tanie drukowanie

30 grudnia 2022, 10:58 - pt

Czornyj pisze:
27 grudnia 2022, 14:23 - wt
unesco pisze:
27 grudnia 2022, 12:26 - wt
...i zaraz sprzedam wszystkie swoje pigmentowe Epsony i małe i duże, pozbędę się statusu Digigraphie i nabędę drogą kupna tę małą zabawkę, co o niej rozmawiamy...
... nie róbmy nowemu koledze wody z mózgu, to jest innej klasy drukarka (skoro mowa o kontraście, nie zrobi na barycie czerni L=2.5, a na matowym Hot Pressie L=12), a soczystość i trójwymiarowość dodatkowo buduje się nie tylko czarną smołą, ale odpowiednim użyciem jasnych tuszy
niech nowy kolega zacznie drukować, jak będzie miał pytania lub większe potrzeby, doradzimy
Pigment ma wiele atutów, ale na papierach foto PE (gloss, luster, silk) wizualnie dobrze ogarnięty barwnik nie wygląda gorzej, a pod pewnymi względami wręcz lepiej - nie ma gloss difderentialingu / bronzingu, dmax jest b. wysoki, tonalność b. dobra dzięki znacznie drobniejszym punktom rastra, więc nie trzeba tak wielu jasnych tuszy jak w pigmencie. Do tego jest o wiele mniej kryjący, więc można drukować z lepszym skutkiem na metalikach. Oczywiście jest mniej trwały, stabilny, precyzyjny, uniwersalny, oraz nieprzyjemny w dotyku ale zwykłe fotki drukuje pod pewnymi względami wręcz lepiej niż nieco mitologizowany pigment ;)
ponieważ wielka posucha dyskusyjna w wątkach drukarskich była w 2022 roku, to pociągnę dalej wątek, żeby nie umarł
to co napisałeś, wszystko wiemy, że na glossy barwnik nie ma tych wszystkich efektów co pigment i się pięknie błyszczy, że metalic będzie wyglądał jeszcze lepiej, ale ciekawe ile kolega - autor wątku, będzie miał zdjęć do druku na metalicu, i czy będzie chciał zapłacić za taki papier wielokrotności ceny prostego glossy...?
jeszcze raz powtarzam, niech zacznie drukować, potem przyjdą pytania - i myślę, że wszyscy się zgodzimy, że po drukowanie tanie nie jest
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: (względnie) tanie drukowanie

30 grudnia 2022, 11:09 - pt

wocek pisze:
29 grudnia 2022, 23:10 - czw
Czornyj pisze:
27 grudnia 2022, 14:23 - wt
Pigment ma wiele atutów, ale na papierach foto PE (gloss, luster, silk) wizualnie dobrze ogarnięty barwnik nie wygląda gorzej, a pod pewnymi względami wręcz lepiej
Czyli z tą Pixmą zabawa ograniczać się będzie tylko do papierów powlekanych plastikiem (mam na myśli te zwykłe glossy, silk, itd.)? Efekt, który dostaję z drukarni na np. Mohawk eggshell też jest całkiem fajny, chodzi po prostu o to, że jeżeli ten druk ma być jakościowo i z prezencji prawie 100% odpowiednikiem odbitki z dry labu, to nie ma to dla mnie większego sensu :) . Czy ten konkretny model trzeba będzie oprofilować? (to nie jest dla mnie raczej problem, ale coś pisałeś o braku klasycznego zarządzania kolorem)
czyli jednak jakość i różnorodność Cię interesuje bardziej niż proste drukowanie zdjęć?

technologia tej drukarki jest podobna do dry labowych, moje doświadczenia z barwnikami Epsona pokroju Clarii czyli podobnie co ten Canon (Canona barwnikowego nie używałem) są takie, że na większości innych papierów niż standardowe PE i proste maty wydruki były słabe, profilowanie niewiele dawało, bo bardziej zaawansowane papiery inaczej przyjmowały atrament niż tusz pigmentowy. Nie wiem jak jest z tym Canonem, niech czornyj lub inni co mieli z nim kontakt potwierdzą. Może Canon ma jakieś bardziej wyrafinowane papiery dedykowane pod barwnik?

jeśli rzeczywiście ta drukarka nie ma zarządzania barwą, to będzie poprawnie/dobrze drukowała zdjęcia na klasycznych PE, jak chcesz więcej i bardziej różnorodnie, to pigment i większe formaty. jeszcze raz, drukowanie atramentowe nigdy nie było tanie... Ci którzy chcieli tanio, próbowali "obejść system" i tak wracali potem do droższych metod lub zarzucali drukowanie w ogóle
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: (względnie) tanie drukowanie

30 grudnia 2022, 14:22 - pt

wocek pisze:
29 grudnia 2022, 23:10 - czw
Czornyj pisze:
27 grudnia 2022, 14:23 - wt
Pigment ma wiele atutów, ale na papierach foto PE (gloss, luster, silk) wizualnie dobrze ogarnięty barwnik nie wygląda gorzej, a pod pewnymi względami wręcz lepiej
Czyli z tą Pixmą zabawa ograniczać się będzie tylko do papierów powlekanych plastikiem (mam na myśli te zwykłe glossy, silk, itd.)? Efekt, który dostaję z drukarni na np. Mohawk eggshell też jest całkiem fajny, chodzi po prostu o to, że jeżeli ten druk ma być jakościowo i z prezencji prawie 100% odpowiednikiem odbitki z dry labu, to nie ma to dla mnie większego sensu :) . Czy ten konkretny model trzeba będzie oprofilować? (to nie jest dla mnie raczej problem, ale coś pisałeś o braku klasycznego zarządzania kolorem)
Pixma to odpowiednik drylabu za 1kpln - profile fabryczne tradycyjnie dla Canona są zaskakująco dobrze ogarnięte i nie wymaga cudów, co więcej pod MacOS nie widzę opcji zrobienia profili w klasyczny sposób (co nie znaczy że się nie da).

Nie testowałem jej na fineartowych matach bo barwniki bez matowego pigmentu czarnego zazwyczaj wypadają kiepawo, do tego typu zabawy raczej kłania się pigment, tylko drukarki pigmentowe są drogie w zakupie i upiornie drogie w eksploatacji, albo bardzo drogie w zakupie i drogie w eksploatacji ;) Rozsądna cena eksploatacji pigmentu to dopiero ploter 24” :/
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: (względnie) tanie drukowanie

30 grudnia 2022, 20:51 - pt

Czornyj pisze:
30 grudnia 2022, 14:22 - pt
co więcej pod MacOS nie widzę opcji zrobienia profili w klasyczny sposób
Ok, to jest ważna dla mnie informacja, a ta o kosztach jeszcze ważniejsza.
W takim razie zastanowię się nad tym i pewnie za jakiś czas (o ile nie weźmie mnie na dłubanie przy reszcie sprzętu do foto) się na tę Piksmę zdecyduję. Dzięki za pomoc!
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: (względnie) tanie drukowanie

31 grudnia 2022, 02:36 - sob

Dobra, naszły mnie jeszcze takie dwa pytania (trochę po przeczytaniu ostatniej wypowiedzi unesco, która mi umknęła):
1. Czy nie lepiej w takim razie pójść w coś pokroju używanej Pixmy 8750? (jakość mnie interesuje, różnorodność - nie wiem, chyba raczej powtarzalność)
2. Czym się w zasadzie różni metalic od pospolitego glossy? (tego pierwszego na oczy nie widziałem) Czy mając G540 ograniczyć się będę musiał do papierów Canona? Jeżeli tak, to których? Rozumiem, że profile fabryczne to tylko do nich są zrobione, ale po Internecie latają też jakieś profile dla Fomei.
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: (względnie) tanie drukowanie

31 grudnia 2022, 09:44 - sob

barwniki są bardziej wrażliwe na zmiany papieru dla danego profilu - dla Epsona było to mocno widoczne, dla tego Canona (G540) niech się wypowiedzą posiadacze, ew. posiadacze Pro100 i starszych

na pigmencie różnice miedzy dwoma glossy PE rożnych producentów drukowane na tym samym profilu będą pomijalnie małe (nie licząc ew. korekty na różną temperaturę bieli papieru)

na G540 będziesz miał powtarzalność, w ramach tego samego papieru, jak dla innych? dopóki nie sprawdzisz sam, nie dowiesz się czy jest to dla Ciebie akceptowalne

poszukaj papierów metalic na stronach producentów (Tecco, HM, Ilford, PermaJest itp), na zdjęciach zobaczysz różnicę. dedykowane do specjalizowanych fotografii, np. produktowych, drogi, trudny do profilowania (poziom jasności bieli jest dużo niżej niż dla innych papierów)

moim zdaniem, jeśli nie masz doświadczenia w drukowaniu, a krzywa uczenia się jest tu niestety długa, kup coś, na czym się nauczysz, będziesz mógł przelać dużo atramentu/tuszu (np. rzeczony G540), a po 1-2 latach zobaczysz czy potrzebujesz przejść do wyższej ligi. nie zoptymalizujesz teraz zakupu i tanio nigdy nie będzie
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: (względnie) tanie drukowanie

03 stycznia 2023, 12:57 - wt

wocek pisze:
31 grudnia 2022, 02:36 - sob
Dobra, naszły mnie jeszcze takie dwa pytania (trochę po przeczytaniu ostatniej wypowiedzi unesco, która mi umknęła):
1. Czy nie lepiej w takim razie pójść w coś pokroju używanej Pixmy 8750? (jakość mnie interesuje, różnorodność - nie wiem, chyba raczej powtarzalność)
2. Czym się w zasadzie różni metalic od pospolitego glossy? (tego pierwszego na oczy nie widziałem) Czy mając G540 ograniczyć się będę musiał do papierów Canona? Jeżeli tak, to których? Rozumiem, że profile fabryczne to tylko do nich są zrobione, ale po Internecie latają też jakieś profile dla Fomei.
1) 8750 ma podobne, za to >10x droższe atramenty - jeśli interesuje nas coś, na czym możemy tanio i łatwo podrukować G540 / 550 nie ma zbytnio sensownej alternatywy.
2) Metalic (błyszczący lub perłowy) różni się tym, że w masie papieru ma domieszkę metalicznych drobinek jak lakier metalizowany. Testowałem tą drukarkę wyłącznie na papierach nieoryginalnych, nadal wychodziło b. ładnie.
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: (względnie) tanie drukowanie

04 stycznia 2023, 01:02 - śr

Ok, dziękuję za podpowiedzi i mam nadzieję, że niedługo uda mi się coś podrukować.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

07 stycznia 2023, 13:53 - sob

Podłączę się pod ten wątek, bo dotyczy on taniego drukowania w ogóle. Moje pytanie brzmi: Jaka jest różnica pomiędzy L805 a L8160? Używam teraz L805. Jest ona sprofilowana na kilka papierów i jestem generalnie bardzo zadowolony. Jedynym zgrzytem jest B&W, któremu do ideału trochę brakuje nawet po oprofilowaniu. Niedługo planuję kupię drukarkę A3 i zastanawiam się czy iść w znane czyli L1800 (większy odpowiednik mojej L805) czy zaryzykować L8180 (większy odpowiednik L8160). Oczywiście w obu przypadkach profile zostaną zrobione, więc to bardziej kwestia, która z tych drukarek ma większy potencjał. Podejrzewam, że L8180 będzie lepiej drukowała B&W ze względu na kolor szary i czerń fotograficzną, za to do koloru może brakować Light Cyan i Light Magenta. No i jeszcze pytanie o czerń pigmentową. Do czego może się przydać?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

07 stycznia 2023, 14:30 - sob

L8180 w A3 będzie bardziej uniwersalna i praktyczniejsza. Nie odczujesz aż tak mocno braku LC i LM. Zależy od przeznaczenia zdjęć i wymagań. Czarny pigment używany jest domyślnie przy drukowaniu tekstu i wszelkich dokumentów.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

07 stycznia 2023, 15:51 - sob

To pewnie zdecyduję się na nią właśnie. Mam nadzieję, że można do drukowania podłączyć swój profil. Z tego co zrozumiałem jak czornyj pisał, to w przypadku chwalonego przez niego Canona nie da się tego zrobić i dostępny jest tylko profil fabryczny.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

07 stycznia 2023, 18:09 - sob

Tak, G540/G640 to dość proste konstrukcje. W L8180 już powinno się dać zapiąć, ale muszę się upewnić. Na naszym evencie Epson drukował oczywiście na swoim papierze i profilu fabrycznym.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

07 stycznia 2023, 18:26 - sob

NocnyJastrzab pisze:
07 stycznia 2023, 18:09 - sob
Tak, G540/G640 to dość proste konstrukcje. W L8180 już powinno się dać zapiąć, ale muszę się upewnić. Na naszym evencie Epson drukował oczywiście na swoim papierze i profilu fabrycznym.
Gdybyś mógł, to by było fantastycznie. To najważniejsze w całej tej zabawie :)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

08 stycznia 2023, 21:11 - ndz

Tak, do L8160/80 można instalować profile. Tylko trzeba uważać na mac M1/M2 bo tam mogą być cyrki..

https://www.dpreview.com/forums/thread/4633585
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
wocek
Posty: 260
Rejestracja: 14 listopada 2020, 13:54 - sob

Re: (względnie) tanie drukowanie

08 stycznia 2023, 21:38 - ndz

Z mojego researchu wynika, że na tych canonach też się da zapiąć profil, tylko wymaga to odrobiny zabawy.
adamx25
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwietnia 2013, 20:44 - pn

Re: (względnie) tanie drukowanie

03 lipca 2023, 12:44 - pn

Tak czytam ten wątek bo potrzebuję zamiennik mojej starej L800 która padła:-(. Jak dobrze zrozumiałem nie da się podpiąć profili w Canonie G540? Jeśli tak to dlaczego bez problemu można ściągnąć do niej profile do tej drukarki do np do papierów Fomei? Zapytam tez od razu czy do Mac OS są inne profile niż pod windows?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

03 lipca 2023, 15:35 - pn

Na początku tak było, ale widać Czesi sobie poradzili w międzyczasie :D Na Mac OS profile się nie różnią, tylko się inaczej instaluje. Przy takim układzie nie kupowałbym nowego Epsona L8050 tylko właśnie G640 - jest teraz w cenie promocyjnej + CashBack dodatkowo! ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

03 lipca 2023, 16:33 - pn

NocnyJastrzab pisze:
03 lipca 2023, 15:35 - pn
Na początku tak było, ale widać Czesi sobie poradzili w międzyczasie :D Na Mac OS profile się nie różnią, tylko się inaczej instaluje. Przy takim układzie nie kupowałbym nowego Epsona L8050 tylko właśnie G640 - jest teraz w cenie promocyjnej + CashBack dodatkowo! ;)
Ja jestem tak zadowolony z L805, że nie ryzykowałbym chyba innej firmy :) Oczywiście mam zrobione indywidualne profile pod konkretne papiery.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

03 lipca 2023, 16:38 - pn

Fajnie by było mieć możliwość obejrzenia tego samego zdjęcia testowego, wydrukowanego na kilku różnych drukarkach. Np. L805, G640 i może te nowe Epsony L8050 i L8160. Oczywiście z odpowiednimi profilami.
damian_g
Posty: 2
Rejestracja: 16 września 2015, 18:16 - śr

Re: (względnie) tanie drukowanie

03 lipca 2023, 18:56 - pn

Instrukcja jak Fomei radzi używać profili z Canon G640:
Ze strony https://www.fomei.com/download/photo-pr ... c-profiles można pobrac profil i instrukcję.
Treść instrukcji:
Printing photos with ICC profile

Output ICC profile application for:
• medium FOMEI Premium Lustre 170
• photo printer Canon PIXMA G540
This document helps you to produce photos with a predictable and repeatable result. The goal is to print the faithfull
color and truly black&white photos. The output ICC profile will be applied in the application that support color
management system (such as Adobe Photoshop / Elements / Lightroom, Corel PHOTO PAINT).

Recommendations
• have professionally calibrated and profiled display
• keep your printer in perfect condition, verify the nozzle functionality (nozzle check)
• view the photos in daylight or under standardized light source (CRI ≥ 97)
• use the application supporting color management (Adobe Photoshop / Elements / Lightroom, Corel PHOTO PAINT)

Working with ICC profile
Save the downloaded output ICC profile into the folder
Windows: C:/Windows/system32/spool/drivers/color
Mac OS: Macintosh HD/Library/ColorSync/Profiles

In your application print dialog box select
• Color Handling: the application manages colors (e.g. Photoshop Manages Colors)
• Printer Profile: set the downloaded ICC profile FOMEI_Premium_Lustre_170_PIXMA_G540_PPPL_HQ_RB4
• Rendering Intent: we recommend Relative Colorimetric with Black Point Compensation turned on

In the printer driver select (print settings in the application print dialog box)
Windows:
• Media Type: Photo Paper Pro Luster
• Print Quality: Highest
• Color/Intensity: Manual - Set - Matching: None
Mac OS - Quality & Media:
• Media Type: Photo Paper Pro Luster
• Print Quality: Highest
• Rendering Intent: No Color Correction

Now you can print!
Ostatni krok u mnie po polsku:
Zakładka Główny, Kolor/Intensywność: Ręczne, przycisk Ustaw...
Zakładka Dopasowanie, Korekcja kolorów: Brak.

Ale jeszcze nie testowałem, bo nie mam papieru Fomei.

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu