ColorNavigator: Grey Balance

Wszystko na temat oprogramowania graficznego.
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

ColorNavigator: Grey Balance

27 września 2018, 12:50 - czw

W ColorNavigator 6 przy kroku wyboru gammy jest wybór "Priority: Grey Balance; Standard; Contrast". Chodzi o tę formatkę https://www.eizo.pl/uploads/2013/01/04- ... igator.jpg.
Pytanie czy warto w jakimś, a jak tak to w jakim, przypadku odejść od opcji Standard i zaznaczyć coś innego.

Opis jest techniczny ale w zasadzie to nic nie mówi.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: ColorNavigator: Grey Balance

27 września 2018, 15:39 - czw

Kłania się instrukcja do CN:

strona 41:

"Priority

•Gray balance: Monitor is adjusted so that the chromaticity of the gray in the middle tone equals the white
point.
•Standard: The gray balance is adjusted while maintaining the contrast.
•Contrast: Monitor is adjusted so that the contrast is set to maximum."

Attention

The monitor adjustment with the priority on gray balance does the adjustment that brings all points on the grayscale
closer to the target white point. Select priority on gray balance to correct RGB color balance of the grayscale in the
middle tone. However, the following restrictions exist when the monitor adjustment with the priory on gray balance is done.
-The contrast might decrease.
-The color gamut is different from that of the monitor adjustment without priority on gray balance.
-“Gray balance” and “Standard” cannot be adjusted with Spyder3, Spyder4, EX1, and EX2.
-When the “Priority” for gamma adjustment has been set to “Gray balance” or “Standard”, you cannot adjust the black
level or gamma manually.

---
Równowaga szarości : monitor jest regulowany w taki sposób, aby chromatyczność szarości w środkowych tonach była równa punktu bieli.
Standardowy: Balans szarości regulowany jest przy zachowaniu kontrastu.
Kontrast: Monitor jest dostosowywany tak, aby kontrast był ustawiony na maksimum.

Uwaga!

Regulacja monitora z priorytetem równowagi szarości powoduje dopasowanie, które przenosi wszystkie punkty w skali szarości
bliżej docelowego białego punktu. Wybierz priorytet dla równowagi szarości, aby skorygować balans kolorów RGB w skali szarości w
środkowym tonie. Jednak po wykonaniu regulacji monitora z opcją "równowaga szarości" obowiązują następujące ograniczenia:
-Kontrast może się zmniejszyć.
-Gama kolorów jest inna niż w przypadku regulacji monitora bez priorytetu dla równowagi szarości.
-"Balans szarości "i" Standard "nie mogą być regulowane za pomocą Spyder3, Spyder4, EX1 i EX2.
-Gdy "Priorytet" dla regulacji gamma został ustawiony na "Balans szary" lub "Standardowy", nie można regulować poziomu czerni lub gamma ręcznie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

Re: ColorNavigator: Grey Balance

27 września 2018, 16:01 - czw

@NocnyJastrzab dziękuję za odpowiedź. Instrukcję i owszem, czytałem. Napisałem 'opis jest techniczny i w zasadzie nic nie mówi' (może powinno być nic mi nie mówi).
To o co ja się chciałem tu wywiedzieć, to czy są przypadki gdy warto odejść od opcji Standard i zaznaczyć coś innego.
Na przykład: Być może dla obróbki foto powinno być zawsze 'Standard', a przy obrabianiu na DTP, czy w innym egzotycznym przypadku jednak ta opcja coś znaczy.
Ja nie wiem, więc się pytam fachowców :) RTFM odrobiłem :)
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: ColorNavigator: Grey Balance

01 października 2018, 15:28 - pn

Ja to zawsze rozumiałem w ten sposób, że w ustawieniu "Contrast" godzisz się na lekką odchyłkę od szarości na rzecz nieprzycinania matrycy - przydatne np. do wideo. "Grey balance" zmusza silnik do zrobienia kilku dodatkowych okrążeń żeby mieć neutralne szarości - np. do fotografii cz.-b. - ale godzisz się na utratę części bitów sterowania (minimalnej), mniejszy kontrast (minimalnie) i dopuszczasz śladowe artefakty kalibracyjne.

Wróć do „Oprogramowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 7 użytkowników online :: 6 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], KubaT, Orcio, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu