Color Navigator - Multiple Monitor Matching

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
inq
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2011, 20:34 - pt

Color Navigator - Multiple Monitor Matching

16 maja 2011, 21:48 - pn

Jako świeżo upieczony posiadacz EIZO CG243W + Colormunki Photo zacząłem wgryzać się w temat kalibracji i nie rozumiem, co właściwie daje funkcja Multiple Monitor Matching i czy jest sens jej używać zamiast domyślnej opcji w przypadku tego kalibratora. Z dokumentu EIZO dotyczącego porównania obrazu generowanego przez monitory szerokogamutowe i standardowe wynikałoby, że oba typy monitorów skalibrowane Eye One Pro (a więc również spektrofotometrem) dają obraz o różnej temperaturze barwowej. Wołabym żeby mój monitor skalibrowany do sRGB dawał obraz o podobnej temperaturze, co monitor standardowy. Według EIZO temu właśnie ma służyć funkcja Multiple Monitor Matching. Czy w istocie tak jest? Jak to wygląda w praktyce - czym różnią się efekty kalibracji z ustawieniem domyślnym i z włączonym ustawieniem MMM? Czy zmiana tego parametru w ustawieniach programu będzie miała zastosowanie tylko do nowo tworzonych profili, czy też poprzednio utworzone profile również zostaną zmienione?

Zastanawiam się nad tym wszystkim, gdyż mam wrażenie, że po kalibracji mojego CG243W (6500K) szarości nie są do końca neutralne, tj. są lekko różowe. Jest to bardzo subiektywne odczucie, którego na razie (po 25h pracy) nie mogę się jednak pozbyć. Sądzę że jest to kwestia przyzwyczajenia i/lub zbyt krótkiego czasu pracy monitora. Nie zmienia to faktu, że sens istnienia funkcji MMM pozostaje dla mnie zagadką.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Color Navigator - Multiple Monitor Matching

17 maja 2011, 11:24 - wt

Jest to funkcja zmieniająca model obserwatora standardowego między 2st (w przypadku jednego monitora) lub 10st (kilka monitorów).
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
inq
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2011, 20:34 - pt

Re: Color Navigator - Multiple Monitor Matching

17 maja 2011, 16:51 - wt

Dziękuję, ale to już wiem, bo czytałem ten dokument EIZO. Jednak EIZO nie wyjaśnia tam dokładnie mechanizmu działania tej funkcji. Podobnie instrukcja do Color Navigatora, która w ogóle jest bardzo lakoniczna. Wiem, że monitory NEC mają funkcję Metamersim, która chyba w zamyśle ma mieć podobne działanie, ale są to tylko moje domysły - nie sprawdzałem tego dokładnie. Wiadomo że dwa skalibrowane monitory nigdy nie dadzą identycznego obrazu, ale jeśli obraz różni się znacznie, to już niedobrze. W moim odczuciu obrazy generowane przez dwa monitory prezentowane w dokumencie EIZO mają wyraźnie różną temperaturę barwową, co jest istotne.

Ponawiam więc pytania, może ktoś jeszcze włączy się do dyskusji.
Cel: chciałbym żeby mój monitor skalibrowany do sRGB dawał obraz o podobnej temperaturze, co monitor standardowy:
1. Co właściwie (w praktyce) daje funkcja Multiple Monitor Matching, czym różnią się efekty kalibracji z ustawieniem domyślnym i z włączonym ustawieniem MMM?
2. Czy jest sens jej używać zamiast domyślnej opcji w przypadku Colormunki w kontekście powyższego celu?
3. Czy zmiana tego parametru w ustawieniach programu będzie miała zastosowanie tylko do nowo tworzonych profili, czy też poprzednio utworzone profile również zostaną zmienione?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Color Navigator - Multiple Monitor Matching

17 maja 2011, 17:23 - wt

inq pisze:Dziękuję, ale to już wiem, bo czytałem ten dokument EIZO.
Mówi Pan o: "Color Matching Between sRGB Monitors and Wide Color Gamut Monitors"?
inq pisze:W moim odczuciu obrazy generowane przez dwa monitory prezentowane w dokumencie EIZO mają wyraźnie różną temperaturę barwową, co jest istotne.
To zrozumiałe, bo światło podświetlenia ma inny skład widmowy a urządzenie pomiarowe ma inną czułość w różnym przedziale długości fali i wcale nie musi odpowiadać czułości ludzkich oczu. Stąd widzi Pan różnicę.
inq pisze:Cel: chciałbym żeby mój monitor skalibrowany do sRGB dawał obraz o podobnej temperaturze, co monitor standardowy:
Należy punkt bieli kalibrować stosując 10-stopniowe pole obserwacyjne lub "dostrajać" wzrokowo punkt bieli drugiego monitora na wzór pierwszego a następnie zlinearyzować. ColorNavigator ma taką funkcjonalność.
inq pisze:1. Co właściwie (w praktyce) daje funkcja Multiple Monitor Matching, czym różnią się efekty kalibracji z ustawieniem domyślnym i z włączonym ustawieniem MMM?
Jak pisałem przełączenie pola obserwacyjnego na 10 stopni. Daje to lepszą symulację zachowania ludzkich oczu niż model obserwatora 2 st.
inq pisze:2. Czy jest sens jej używać zamiast domyślnej opcji w przypadku Colormunki w kontekście powyższego celu?
Z tego co mi wiadomo ColorMunki ma możliwość pomiaru wg obu modeli obserwatora standardowego.
inq pisze:3. Czy zmiana tego parametru w ustawieniach programu będzie miała zastosowanie tylko do nowo tworzonych profili, czy też poprzednio utworzone profile również zostaną zmienione?
Przy każdej kalibracji profil będzie uaktualniony.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
inq
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2011, 20:34 - pt

Re: Color Navigator - Multiple Monitor Matching

17 maja 2011, 18:02 - wt

Tak chodzi mi o ten dokument.

Dziękuję za odpowiedzi. Ale przyznaję, że nie do końca rozumiem tej ostatniej. Załóżmy że zrobiłem trzy różne kalibracje z wykorzystaniem ustawienia standardowego, a później czwartą po przełączeniu na ustawienie MMM. Czy te trzy poprzednie zostaną zmienione automatycznie po zrobieniu tej czwartej kalibracji? Oczywiście lepiej byłoby, gdyby tak się nie działo, chociażby po to, żeby można było łatwo porównać efekt kalibracji z różnymi ustawieniami.

I druga sprawa, czy prawidłowym postępowaniem jest w takim razie używanie funkcji MMM wyłącznie mierząc kalibratorem z ustawieniem na 10 stopni? Czy też należy mierzyć standardowo (2 stopnie), a ustawienie MMM służy temu, żeby dać w przybliżeniu taki rezultat, jakby mierzyło się kalibratorem z ustawieniem 10 stopni?

I ostatnia sprawa, jak w takim razie ustawić Colormunki, żeby mierzyło - jak Pan to ujął - według modelu obserwatora 10 st? A może to sam Color Navigator steruje odpowiednio urządzeniem (po zmianie ustawienia na MMM)?

Przyznaję, że trochę się w tym gubię, a w sieci trudno znaleźć coś na ten temat.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Color Navigator - Multiple Monitor Matching

17 maja 2011, 18:06 - wt

inq pisze:Załóżmy że zrobiłem trzy różne kalibracje z wykorzystaniem ustawienia standardowego, a później czwartą po przełączeniu na ustawienie MMM. Czy te trzy poprzednie zostaną zmienione automatycznie po zrobieniu tej czwartej kalibracji?
Oczywiście że nie. Zaktualizowane zostaną tylko nastawy aktualnej kalibracji. Może Pan w każdej chwili załadować jakikolwiek innych zestaw z innymi warunkami.
inq pisze:I druga sprawa, czy prawidłowym postępowaniem jest w takim razie używanie funkcji MMM wyłącznie mierząc kalibratorem z ustawieniem na 10 stopni? Czy też należy mierzyć standardowo (2 stopnie), a ustawienie MMM służy temu, żeby dać w przybliżeniu taki rezultat, jakby mierzyło się kalibratorem z ustawieniem 10 stopni?
Nie bardzo tego rozumiem. W kalibratorze nie ma przełącznika 2/10 stopni.
inq pisze:I ostatnia sprawa, jak w takim razie ustawić Colormunki, żeby mierzyło - jak Pan to ujął - według modelu obserwatora 10 st? A może to sam Color Navigator steruje odpowiednio urządzeniem (po zmianie ustawienia na MMM)?
Nie odpowiem precyzyjnie na to pytanie, ale to na 99% sprawa rozkazów wysyłanych z programu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Color Navigator - Multiple Monitor Matching

18 maja 2011, 10:17 - śr

Tom01 pisze:To zrozumiałe, bo światło podświetlenia ma inny skład widmowy a urządzenie pomiarowe ma inną czułość w różnym przedziale długości fali i wcale nie musi odpowiadać czułości ludzkich oczu. Stąd widzi Pan różnicę.
:o To nie jest tak, że sterowniki zarządzają nieliniowością urządzeń i profiler dostaje już dane znormalizowane?! Albo z kolei czy profiler nie powinien podczas pomiaru uwzględniać charakterystyki czujnika?
Tom01 pisze:Należy punkt bieli kalibrować stosując 10-stopniowe pole obserwacyjne lub "dostrajać" wzrokowo punkt bieli drugiego monitora na wzór pierwszego a następnie zlinearyzować. ColorNavigator ma taką funkcjonalność.
...
Tom01 pisze:Jak pisałem przełączenie pola obserwacyjnego na 10 stopni. Daje to lepszą symulację zachowania ludzkich oczu niż model obserwatora 2 st.
Skoro w zależności od pola obserwacyjnego uzyskuje się różne wartości, czy nie oznacza to, że któryś wariant jest po prostu niepoprawny?
Czy ColorNavigator nie "wie", że kalibrowany monitor jest szerokogamutowy i nie powinien dobierać odpowiednich parametrów pomiaru?
Czy zmiany modelu obserwatora podczas kalibracji monitorów szerokogamutowych należy dokonywać tylko w zestawach wielomonitorowych, czy przy jednym monitorze też trzeba brać poprawkę na spektrum podświetlenia?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Color Navigator - Multiple Monitor Matching

18 maja 2011, 10:31 - śr

gootchio pisze:czy profiler nie powinien podczas pomiaru uwzględniać charakterystyki czujnika?
Jasne, tylko nie ma jednej normy pasującej do wszystkiego. Postrzegania nie da się precyzyjnie opisać matematycznie jednym modelem przy każdych warunkach brzegowych.
gootchio pisze:Skoro w zależności od pola obserwacyjnego uzyskuje się różne wartości, czy nie oznacza to, że któryś wariant jest po prostu niepoprawny?
Nie.
gootchio pisze:Czy ColorNavigator nie "wie", że kalibrowany monitor jest szerokogamutowy i nie powinien dobierać odpowiednich parametrów pomiaru?
Nie i nie.
gootchio pisze:Czy zmiany modelu obserwatora podczas kalibracji monitorów szerokogamutowych należy dokonywać tylko w zestawach wielomonitorowych, czy przy jednym monitorze też trzeba brać poprawkę na spektrum podświetlenia?
W przypadku stanowiska jednomonitorowego nie ma to znaczenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Color Navigator - Multiple Monitor Matching

03 października 2013, 17:47 - czw

Odświeżę temat, trafiłem na niego w poszukiwaniu optymalnej konfiguracji dwu-monitorowej. Otóż po skalibrowaniu Della 2209WA czujnikiem i1display Pro jego kolor nieco odbiega od Eizo CX240 z CN6. W moim konfigu Dell robi jako podgląd miniatur Bridge /Lightroom / Capture One oraz (co pewnie mniej ważne), jako ogólny wyświetlacz innych treści podczas obróbki na Eizo. Szukałem możliwości jak zmusić Della do świecenia jak Eizo ale z pomocą przyszła mi tytułowa opcja w CN. Rzeczywiście po takiej kalibracji obrazy niemal się zrównały ale nurtuje mnie kwestia że Eizo jednak sugeruje inną opcję (ustawioną domyślnie) jako lepszą w zarządzaniu kolorem. Inna sprawa że wydruki też nieco bardziej przypominają obraz z Eizo bez użycia opcji Multiple Monitor Matching.

Zakładając że chciałbym sobie zostawić włączoną tą opcję, czy coś tracę? W końcu jednak obraz się różni. Skąd CN wie jak ma się opustawiać, bo rzeczywiście wychodzi mu to dobrze :)

Może lepiej będzie jednak zmusić jakoś Della do świecenia "jak Eizo", oczywiście używam skrótu myślowego, chodzi o ogólną tendencję w kolorze. Pomijam kwestię że Dell będzie niestabilny, mam czujniki i czas więc mogę bawić się co tydzień nawet.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Color Navigator - Multiple Monitor Matching

03 października 2013, 17:52 - czw

Proponuję ustawić główny monitor tak jak trzeba, wyświetlić biały prostokąt, przesunąć go 50% na jeden i 50% na drugi i kręcić wagami RGB w DELLu aż będzie podobnie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Color Navigator - Multiple Monitor Matching

04 października 2013, 20:14 - pt

Tak właśnie zrobiłem i w ogólnym odczuciu kolory monitorów są podobne. Czy po takim zabiegu można jeszcze coś poprwwić w tym Dellu, np. linearyzację?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Color Navigator - Multiple Monitor Matching

04 października 2013, 20:18 - pt

Można oczywiście na koniec skalibrować programowo do naturalnego (kombinowanego powyższą metodą) punktu bieli, ale po załadowaniu rekordu vcgt do karty może wszystko polecieć na pysk. Na monitorach o gamucie zbliżonym do sRGB nie warto moim zdaniem. Przy szerokogamutowcach robi się większy problem i trzeba podłożyć jakiś profil.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68429
Liczba tematów: 4133
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu