Uskoki na TV Plazmowym

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Uskoki na TV Plazmowym

06 listopada 2013, 19:33 - śr

Chyba udało mi się rozwiązać już problem, ale chciałbym zapytać o Wasze doświadczenia w tym względzie.
Otóż podłączyłem TV plazmowy Panasonic do komputera przy pomocy kabla HDMI.
W sterowniku karty grafiki ustawiłem 1080p (rozdzielczość 1920x1080), częstotliwość odświeżania 50Hz lub 60Hz.
Po włączeniu obrazu wideo np. w WindowsMediaPlayer daje się we znaki następujący efekt: tafla obrazu jakby została podzielona w poziomie na 3 pasy, a każdy był nieco przesunięty w poziomie względem innego. Efekt jest szczególnie widoczny podczas dynamicznego ruchu.

Narzuca się pomysł, że jest problem z zsynchronizowaniem sygnału z karty z częstotliwością TV, ale przez dłuższy czas nie potrafiłem rozwiązać problemu. Sądziłem też, że problemem jest wydajność zintegrowanej grafiki HD3000, jednak efekt powstaje również na normalnej karcie AMD Radeon z nowej serii.

W wyniku przeprowadzonych prób ustaliłem, że:
- część obrazów posiada 24-25, a część 29-30 klatek na sek.
- wydawałoby się, że dla obrazów 24-25 kl/s najlepiej ustawić w sterowniku grafiki 50Hz (tryb progresywny, p)
- wydawałoby się, że dla obrazów 29-30 kl/s najlepiej ustawić w sterowniku grafiki 60Hz (tryb progresywny, p)
Jednak nie miało to większego wpływu na występowanie uskoków obrazu. Może trochę na płynność ruchu, ale na granicy percepcji.

Problem w zasadzie rozwiązało wyłączenie "upłynniacza" obrazu w TV "Intelligent Frame Creation", który miałem ustawiony na "Minimum" na zwykłym sygnale z kablówki 1080i, a który nie sprawdził przy podłączeniu komputera 1080p. Profilaktycznie włączyłem też tryb "PureDirect 1080p".

Jeśli jest ktoś obeznany w temacie, to proszę o kilka wskazówek jakie dokonać ustawienia w sterowniku grafiki (AMD Catalyst) oraz w TV (Plazma Panasonic), które zapewnią najlepszą możliwą jakość lub ew. przekierowanie linkiem na gotowe ustawienia, co by nie popełniać bezsensownych błędów. Pomijam w tym momencie ścisłą kalibrację kolorów, ale sugestie do ustawień w stylu: ColourRemaster (Wył), Intensywne Kolory (Wł), Redukcja Szumów (Auto), PureDirect 1080p (Wł/Wył), Intelligent Frame Creation (Min/Wył), Wykrywanie Formatu Filmu (Wł), Tryb: Kinowy (Wł), THX Cinema, Gra; Balans Bieli (Ciepły), Tryb ECO (Wył),...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uskoki na TV Plazmowym

06 listopada 2013, 21:15 - śr

max pisze:W sterowniku karty grafiki ustawiłem 1080p (rozdzielczość 1920x1080), częstotliwość odświeżania 50Hz lub 60Hz.
Myślę, że problem jest tu, że 1920x1080 i tryb 1080p to zupełnie co innego. Powszechnie mylone. Poza tym, nawet obraz progresywny to najczęściej 23,975 klatek/sek. Można sprawdzić na strumieniu z BluRay. Komputery po prostu nie są kompatybilne ze standardami TV. Przykładowo w telewizyjnych agencjach produkcyjnych monitory do podglądu materiału nie są normalnymi monitorami, tylko telewizyjnymi, w biedniejszych agencjach zwykłymi TV, tyle że oba rodzaje nie są podłączone do karty graficznej a do telewizyjnych kart np Blackmagic.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uskoki na TV Plazmowym

06 listopada 2013, 21:29 - śr

Czyli co? Wybrać w sterownikach 1080p, częstotliwość odświeżania pionowego 24Hz i włączyć "upłynniacz"?
Nadmienię, że mam odtwarzacz BluRay Denona (tani, ale dobry), więc z wyświetlaniem prawdziwych filmów nie ma problemu. Chodzi mi o YouTube itp filmiki...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uskoki na TV Plazmowym

06 listopada 2013, 23:19 - śr

michaelius pisze:
Tom01 pisze:Monitor "wchodzi" w jakiś stan, jeszcze nie zdąży wyświetlić całego obrazu a sterownik grafiki wysyła już nową klatkę.
Znaczy screen tearing
:shock: Jako żywo mój przypadek: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ted%29.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Screen_tearing
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Uskoki na TV Plazmowym

06 listopada 2013, 23:46 - śr

Próbował Pan podłączyć "normalnie". Przez DVI?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Uskoki na TV Plazmowym

07 listopada 2013, 09:34 - czw

Tom01 pisze:Próbował Pan podłączyć "normalnie". Przez DVI?
Obawiam się, że się nie da. To TV, nie monitor. Dla niego HDMI to "normalnie".
http://www.geeks.hu/files/imagecache/th ... t50e_2.jpg
1) w TV nie ma takiego wejścia
2) jakby było, nie obsługiwałoby dźwięku

Przejrzałem jeszcze menu TV. Zauważyłem, że jest taka nastawa co się nazywa "GRA". Pomijam tu nastawy kontrastu i kolorów. Nastawa ta wyłącza upłynniacze ruchu i część innych wodotrysków, co przyspiesza reakcję TV i znacznie redukuje ww. efekt. Pozostawiłem więc oryginalne nastawy obrazu, a wyłączyłem "Intelligent Frame Creation" oraz włączyłem "PureDirect 1080p", przenosząc w ten sposób większość obliczeń na kartę grafiki i odciążając procesor TV. Na razie to najlepsze co wymyśliłem i w zasadzie rozwiązuje problem...

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68406
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu