Monitor CAD/grafika

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor CAD/grafika

07 lutego 2017, 15:34 - wt

Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor CAD/grafika

07 lutego 2017, 15:55 - wt

Świetlówki widziałem , do tego wchodzi obudowa i cena zreguły jest podobna, a coś z gwintem?
Dzwoniłem już do 5 sklepów i albo maja w Temperaturze 4500 k, albo 6500k
Czy 4500k to nie jest poniekąd pośredni wybór?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor CAD/grafika

07 lutego 2017, 17:13 - wt

Temperatura, to jedno.
Wysokie CRI, powyżej 95, to drugie.
Wyrównane widmo, co jest przyczyną wysokiego CRI, to też drugie.

Obrazek
Czornyj pisze:Obrazek
Obrazek
Szukaj, może znajdziesz. Sam wtedy kupię.
Ja nie znam nic innego.
mikrus123 pisze:Świetlówki widziałem , do tego wchodzi obudowa i cena zreguły jest podobna, a coś z gwintem?
Z gwintem tylko Jabol. Niskonapięciowy, 12 Volt. Kolory, jak widać, pierwsza klasa.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor CAD/grafika

07 lutego 2017, 17:39 - wt

mikrus123 pisze:Dzwoniłem już do 5 sklepów i albo maja w Temperaturze 4500 k, albo 6500k
Czy 4500k to nie jest poniekąd pośredni wybór?
Żadne 4500K, żadne 6500K. CCT ma być jak najbliżej 5000K i prawdziwe CRI powyżej 95. Nic innego się nie nadaje. Wyrzucone pieniądze. To jest kwestia zero-jedynkowa.
mikrus123 pisze:Świetlówki widziałem , do tego wchodzi obudowa i cena zreguły jest podobna, a coś z gwintem?
Odpowiedniej jakości świetlówki z gwintem są, ale też nie tanie i trzeba sprowadzać z USA. Na naszym rynku tylko LED-y.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ozim
Posty: 9
Rejestracja: 10 czerwca 2016, 12:44 - pt

Re: Monitor CAD/grafika

08 lutego 2017, 20:27 - śr

Pelek posłuchaj maxa. Jest sporo dobrych delli o których nie dowiesz się niczego dobrego od specjalistów (czyt. handlowcow) wielbionych tu nec ów i eizo. [TONGUE]

Wysłane z mojego SM-G800H przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor CAD/grafika

08 lutego 2017, 20:56 - śr

To które są takie dobre i do czego są dobre? Nie chodzi o to czy coś jest uwielbiane, tylko o to czym się wyróżnia. A tu EIZO i NEC nie mają równych. A to, że ceny sporo wyższe to inna kwestia.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor CAD/grafika

08 lutego 2017, 21:35 - śr

ozim pisze:Pelek posłuchaj maxa. Jest sporo dobrych delli o których nie dowiesz się niczego dobrego od specjalistów (czyt. handlowcow) wielbionych tu nec ów i eizo. [TONGUE]
Gdyby te DELLe były faktycznie coś warte to byłyby w ofertach OBOK, wielbionych EIZO i NECów, jako tańsza alternatywna. Skoro ich nie ma, to znaczy, że nie są warte zainteresowania. Nawet najwyższe modele mają kilka do kilkunastu razy większe defekty niż najtańsze biurowe modele EIZO/NEC. Proste?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ozim
Posty: 9
Rejestracja: 10 czerwca 2016, 12:44 - pt

Re: Monitor CAD/grafika

08 lutego 2017, 21:41 - śr

Tak tak. Oczywiście. Tą dyskusje już kiedyś przeprowadziliśmy. Na szczęście każdy ma wolny wybór.

Wysłane z mojego SM-G800H przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor CAD/grafika

08 lutego 2017, 22:43 - śr

Skoro wolny, to po co się pytają? Niech kupi i sprawdzi..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor CAD/grafika

08 lutego 2017, 22:52 - śr

Żeby poznać różne opinie. Różne opinie to różne punkty widzenia. Różne wybory niosą ze sobą różne zalety i wady. Każda opinia jest wartościowa.
Aby wyrobić sobie własne zdanie i dokonać wolnego wyboru, warto się z tymi opiniami zapoznać. To chyba oczywiste.

Proszę zauważyć, że moje opinie różnią się od Waszych. Nie przypadkowo. Gdybym ich nie przytoczył, nie wywiązała by się żadna dyskusja i pies z kulawą nogą by tu nie zajrzał. Nie miałoby to kompletnie żadnego sensu, skoro na każde pierwsze pytanie odpowiedź brzmi: "EIZO". Na drugie: "skalibrowany". Na trzecie: "liniowość". Na czwarte: "5 lat gwarancji".

Wiadomym jest, że sprzęty droższe są lepsze. Nikt temu nie przeczy. Ja nie namawiam na DELLe. Sam mam NECa ale to był drogi monitor. Nie każdego na taki stać. Za 1000zł nie da się po prostu kupić dobrego NECa 1920x1200, a o EIZO w ogóle można zapomnieć. Nie widzę innego wyjścia jak wybrać najlepszego z producentów monitorów dla mas, wszak najnowsze EV2456 i EA245WMi wyraźnie przekraczają 2000zł, a za tą kwotę do CAD szukał bym 27" 2560x1440. W tej dyscyplinie rozmiar i rozdzielczość grają pierwsze skrzypce. A wydruk? Wydruk wykonany na biurowej drukarce zawsze się będzie różnił od tego co jest na monitorze. Żeby to pokonać trzeba by zwiększyć budżet kilkukrotnie, w tym na drukarkę, monitor, kalibrację, profilowanie drukarki, zarządzanie barwą, specjalistyczne oświetlenie i oprogramowanie. Typowa studentka raczej sobie nie może pozwolić na takie frykasy, czasowo i finansowo.
cz
czuk

Re: Monitor CAD/grafika

09 lutego 2017, 17:44 - czw

max pisze: Proszę zauważyć, że moje opinie różnią się od Waszych. Nie przypadkowo. Gdybym ich nie przytoczył, nie wywiązała by się żadna dyskusja i pies z kulawą nogą by tu nie zajrzał.
Tom01 sam to kiedyś tak ujął,że całe to forum monitorowe można by podsumować na jednej kartce formatu A4
max pisze:

Nie widzę innego wyjścia jak wybrać najlepszego z producentów monitorów dla mas, wszak najnowsze EV2456 i EA245WMi wyraźnie przekraczają 2000zł, a za tą kwotę do CAD szukał bym 27" 2560x1440. W tej dyscyplinie rozmiar i rozdzielczość grają pierwsze skrzypce.
Mi się udało kupić nowego EA244wmi za 900pln,ale to była rzeczywiście okazja i jest tu też trochę użytkowników którzy kupili Nec czy Eizo za rozsądną cenę,bo ceny fabryczne tych firm wołają coraz częściej o 'pomstę do nieba' i tyle.
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 122
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: Monitor CAD/grafika

23 maja 2017, 10:56 - wt

Z monitorow za ok. 1000 moge polecic HP Z24i.
A tak w domu to mam EV2455, za wyzsza cene tez jest spoko.
WaWrzu
Posty: 3
Rejestracja: 22 listopada 2017, 19:52 - śr

Re: Monitor CAD/grafika

22 listopada 2017, 21:57 - śr

Witam,

Postanowiłem "podczepić się" pod temat założony kilka miesięcy temu przez użytkownika "pelek", aby nie dublować wątków dotyczących monitorów do pracy w programach typu CAD.
Jestem geodetą, na co dzień pracuję głównie w programach Civil 3D (poszerzony pakiet AutoCAD) oraz programie stricte branżowym, bazującym na Microstation firmy Bentley.
Dysponuję stacją roboczą Fujitsu Celsius z kartą Quadro K4200 na pokładzie.
W związku z chęcią powiększenia powierzchni roboczej chciałbym zakupić nowy monitor, który po pierwsze minimalnie "krzywdziłby" moje oczy. Jako osoba, która przez blisko 30 lat zmagała się z niemałą wadą widzenia, a od 2 lat po laserowej korekcji, mocniej niż przeciętny, zdrowy człowiek cenię sobie mój wzrok.
Od kilku tygodni rozpocząłem poszukiwania przeglądając standardowe dane techniczne monitorów w popularnych sklepach internetowych. Po pewnym czasie natrafiłem na kilka ciekawych recenzji, testów oraz stron dla profesjonalistów i powoli "odkrywałem" tajniki parametrów oraz prawidłowych ustawień obrazu monitorów.

Kilka dni temu trafiłem na to forum i już pochłonąłem mnóstwo informacji, dzięki czemu upewniam się w przekonaniu, że mój instynktowny wybór - NEC EA275UHD - był właściwy.
Niemniej jednak chciałbym jeszcze prosić starych forumowiczów, szczególnie tych, którzy monitory "mają w małym palcu", o podpowiedzi, wskazówki i ew. potwierdzenie mojego wyboru.

Szczególnie moje pytanie chciałbym skierować do forumowicza o nicku "GrzesiekR", który swego czasu popełnił recenzję ww. monitora, gdzie podsumowując swój wpis stwierdził, że monitor kosztuje stanowczo zbyt dużo. Jak się zorientowałem, wówczas była to cena bliska 5 tys. zł (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę). Czy w tym momencie, gdy cena kształtuje się na poziomie 3,5 - 3,6 tys. zł, monitor jest warty zakupu?

Chciałbym jeszcze zapytać o drugą, całkiem odrębną kwestię. Otóż, z racji wykonywanego zawodu sporo pracuję też "w terenie" (tzn. poza domem), co wiąże się z korzystaniem z laptopa. Znajomy polecił mi kiedyś program f.lux, który dostosowuje temperaturę barwową ekranu w zależności od pory dnia (czyt. oświetlenia otoczenia), celem zmniejszenia emisji szkodliwego, niebieskiego światła. Ostatnimi czasy podobne opcje pojawiły się w ustawieniach systemowych WIndowsa 10. I tutaj moje pytanie: jak oceniacie Państwo tego typu programy/opcje? Nadmienię, że w mojej pracy zniekształcenie wyświetlanych barw nie jest przeszkodą w sensie technicznym, jak chociażby w przypadku osób zajmujących się fotografią.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

P.S. Jeszcze sugestia do piszących recenzje, aby poddając subiektywnej ocenie cenę zakupu monitora podać konkretne wartości na ten okres. Czytając miesiące później lepiej jest zrozumieć zdanie autora. :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor CAD/grafika

22 listopada 2017, 22:06 - śr

Proponuję zwrócić uwagę, czy jest możliwe skalowanie elementów interfejsu, czyli przede wszystkim ikonek. EA275UHD ma dość małą plamkę, toteż nieprzeskalowane elementy ekranowe zrobią się również małe.
Natomiast jakość i ostrość obrazu będzie znakomita, w tym jakość wyświetlania linii skośnych itp.

Uwaga też na wyprowadzenie sygnału UHD/4K. Mało który laptop potrafi dać taki sygnał. Musi być prawie nowy i posiadać DisplayPort.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor CAD/grafika

22 listopada 2017, 22:21 - śr

Wybór monitora jest znakomity. Nauka nie poszła w las. :)

F.lux można używać na laptopach i monitorach gdzie nie ma żadnej regulacji. Monitor taki jak EA275UHD, szczególnie w wersji CT, ma optymalnie dobrany punkt bieli, nie męczący, poprawną liniowość i dynamikę. Nie ma żadnej potrzeby stosowania "poprawiaczy" degradujących obraz.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor CAD/grafika

23 listopada 2017, 11:37 - czw

Witam
Polecałbym ten monitor dla Pana ale w wersji ColorTuned, z powodów przytoczonych przez Pana Tomasza powyżej. No i tutaj już ta cena nie jest niska (3,5k -> 4,3k zł). Niestety NEC nie robi tego co EIZO w EV i wypuszcza z fabryki słabo zlinearyzowane, z niepoprawną gammą monitory EA. Usługa Color Tuned to poprawia ale nie za darmo, co jest zrozumiałe, choć różnica w cenie jest dość duża.
Cena tego monitora wynika z tego, że ciągle mamy erę FHD, wchodzimy do ery WQHD. Mówię tutaj co mają najczęściej ludzie w domach i w biurach w korporacjach.
UHD to ciągle przyszłość i za to się płaci. Gdyby to był standard moim zdaniem powinien kosztować ok 2,5tyś zł.
WaWrzu
Posty: 3
Rejestracja: 22 listopada 2017, 19:52 - śr

Re: Monitor CAD/grafika

23 listopada 2017, 12:41 - czw

Dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi. :)

@max, mam na uwadze kwestię skalowania w programach. Już się zorientowałem, że muszę przesiąść się na nowszego Civila, gdyż do wersji 2016, której używam, wspierana była rozdzielczość FullHD, ew. maksymalnie do QHD. Co do drugiego programu muszę się skontaktować z producentem, gdyż specyfikacje techniczne nie są dostępne.
Monitor będzie podłączony do stacji roboczej poprzez DP v1.2. Laptop tylko na wyjazdach. ;)

@GrzesiekR, zdaję sobie sprawę z czego wynika wciąż niemała cena tego sprzętu, ale traktuję to jako inwestycję nie tylko na teraz, ale i w przyszłość. Następna wymiana monitora pewnie dopiero za kilka ładnych lat. Zmartwił mnie Pan tylko zdaniem o słabej linearyzacji fabrycznych egzemplarzy i koniecznością zakupu wersji ColorTuned. Fakt, różnica w cenie nie jest mała. Tutaj zadam pytanie (ciągle z pozycji laika): czy niezoptymalizowane parametry wpłyną tylko na komfort pracy, czy będą też implikować szybsze zmęczenie wzroku, a w dłuższej perspektywie także jego osłabienie?

@Tom01, dziękuję za krótkie wyjaśnienie tematu f.lux. Nawiązując do posta "GrzesiekR" chciałem też zapytać o Pańskie zdanie na temat konieczności zakupu wersji ColorTuned tego monitora w tym konkretnym, moim przypadku. :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor CAD/grafika

23 listopada 2017, 13:07 - czw

Wersja ColorTuned jest w zasadzie innym monitorem. Wynika to pewnej ciekawostki, a mianowicie, w tych monitorach siedzi sterowanie, procesor i algorytmy z monitorów profesjonalnych. Zapewne firma miała po prostu duży zapas płyt procesorów i gotowych podzespołów i tak je zagospodarowano. W seryjnym, całe to dobro leży i nic nie robi. W wersji CT jest uruchomione, zaprogramowane i pokazuje pełnię możliwości. A warto wiedzieć, że od elektroniki zależy 80% tego co zobaczymy w obrazie. Wcale nie od matrycy.

Szczegółowy opis wersji CT: https://monitory.mastiff.pl/monitory-ne ... hd-ct.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor CAD/grafika

23 listopada 2017, 14:04 - czw

Absolutnie nie podważam tego co napisano wyżej. Wspomnę jedynie, że w programach przez Ciebie opisanych często i gęsto używa się kilkunastu kolorów linii, zwykle na czarnym tle, toteż wysoki poziom precyzji odwzorowania kolorów nie ma praktycznego znaczenia.
Wersję CT należy w tym przypadku uznać za podwyższoną przyjemność użytkowania, wynikającą z wierniejszych kolorów np. podczas przeglądania stron w internecie.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor CAD/grafika

23 listopada 2017, 15:50 - czw

max pisze:
23 listopada 2017, 14:04 - czw
Absolutnie nie podważam tego co napisano wyżej. Wspomnę jedynie, że w programach przez Ciebie opisanych często i gęsto używa się kilkunastu kolorów linii, zwykle na czarnym tle, toteż wysoki poziom precyzji odwzorowania kolorów nie ma praktycznego znaczenia.
Wersję CT należy w tym przypadku uznać za podwyższoną przyjemność użytkowania, wynikającą z wierniejszych kolorów np. podczas przeglądania stron w internecie.
Zdecydowanie lepiej mieć bardziej uniwersalny monitor niż tylko do prac CAD w jednej/dwóch aplikacjach. Nie chodzi tylko o wierniejsze kolory, ale o bardziej naturalny i prawidłowy obraz w kilku różnych aspektach.

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], gtomray
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu