Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

Czyli "mam problem techniczny z monitorem".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

11 stycznia 2019, 22:50 - pt

Przy współczesnych systemach skalujących wszystko, trudno jest neutralnie wyświetlić obraz trickowy. Dotyczy to każdego monitora, który chcemy poddać testom wizualnym. Dlatego najłatwiej posłużyć się Photoshopem. Na 30 dni jest darmowy. Ewentualnie chętnie posłucham w jakim innym, zawsze człowiek się czegoś dowie. Tak samo się testuje EA i PA, nie ma żadnej różnicy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

11 stycznia 2019, 22:55 - pt

Najlepiej testować poprawność działania sprzętu, czyli poprawność wyświetlania, w aplikacjach, które używamy na codzień. W środowisku Windows zdecydowana większość, w tym forumowicze z niniejszego wątku, używają aplikacji bez zarządzania barwą. I w takiej konfiguracji sprzęt ma wyświetlać prawidłowo, bo w takiej będzie używany. Jeśli nie jest wstanie, a nie jest, znaczy to, że został źle kupiony. A wynika to z nieprawidłowej i nierzetelnej porady na forum.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

11 stycznia 2019, 22:57 - pt

Mówimy o obrazach TRICKOWYCH, nie normalnych zajęciach. W "zwykłych" programach obraz będzie ok, jeśli monitor jest w porządku. Obrazy TRICKOWE wymagają konkretnego środowiska, inaczej nie działają.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

11 stycznia 2019, 23:23 - pt

Tom01 pisze:
11 stycznia 2019, 10:53 - pt
jedynym sposobem sprawdzenia jest wysłanie do go profesjonalnej ekspertyzy...
...
Nieprawidłowy przebieg krzywej półtonalnej. Normalne w tej serii.
Tom01 pisze:
11 stycznia 2019, 10:55 - pt
I bardzo słusznie, bo to bardzo poważna wada wyświetlania. Nie można takiemu obrazowi wierzyć, nigdy nie wiadomo gdzie przekłamie.
Tom01 pisze:
11 stycznia 2019, 10:55 - pt
bo to bardzo poważna wada wyświetlania. Nie można takiemu obrazowi wierzyć, nigdy nie wiadomo gdzie przekłamie.
Jak Pan będzie za każdym razem mówił kompletnie co innego, stosownie do potrzeb, Pana wiarygodność nie wzrośnie.
Najpierw mówi Pan, że jest do d.py bo na obrazach trickowych jest źle, a potem, że nie ma to żadnego znaczenia bo na normalnych obrazach nie będzie widać różnicy. Generalnie mówi Pan cokolwiek, byle sprzedać swój towar, nawet jeśli będzie potrzebny forumowiczowi jak rybie rower.
michalpl7
Posty: 41
Rejestracja: 25 grudnia 2018, 22:06 - wt

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

11 stycznia 2019, 23:27 - pt

Może chodzi o to, że w zwykłych zastosowaniach nie ma to większego znaczenia, natomiast tam gdzie obraz z ekranu musi wyglądać tak samo na wydruku zmienia to już postać rzeczy i wtedy taka kalibracja rzeczywiście ma sens.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

11 stycznia 2019, 23:30 - pt

No właśnie, ale trzeba wtedy użyć też oprogramowania zarządzającego barwą, a najlepiej komputera Apple'a z systemowym zarządzaniem barwą.

Natomiast Tom01 próbuje sprzedać swoje monitory i usługę kalibracji każdemu, kto się nawinie na forum, nawet wtedy, gdy jest to wbrew logice, bez sensu i bez jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego. Stąd moje uwagi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

11 stycznia 2019, 23:45 - pt

max pisze:
11 stycznia 2019, 23:23 - pt
Najpierw mówi Pan, że jest do d.py bo na obrazach trickowych jest źle, a potem, że nie ma to żadnego znaczenia

Założyłem, że użytkownik wyświetlił poprawnie obraz testowy.

max pisze:
11 stycznia 2019, 23:30 - pt
Natomiast Tom01 próbuje sprzedać swoje monitory i usługę kalibracji każdemu, kto się nawinie na forum, nawet wtedy, gdy jest to wbrew logice, bez sensu i bez jakiegokolwiek uzasadnienia ekonomicznego. Stąd moje uwagi.

Bzdura. Jeśli ktoś oczekuje porady, to ją dostaje, najbardziej optymalnie dopasowaną. Z niewyjaśnionych przyczyn nie akceptuje Pan faktu, że EA w wersjach CT i COLOR są objawieniem ostatnich czasów i najbardziej wszechstronnymi monitorami o zupełnie niespotykanym do tej pory stosunku jakości do ceny. Poleca się je, bo są dobre. Zarówno dla fotografa jak i edytora, który siedzi 16h nad tekstem. Kosztują podobnie do zakamuflowanego badziewia pod tytułem Benq i podobnych. Lepsze również od DELL-i, które mają całkiem niezłą passę. Co Pana napadło, że krytykuje Pan optymalny wybór, lepszy niż wszędobylskie dziadostwo?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 00:00 - sob

Tom01 pisze:
11 stycznia 2019, 23:45 - pt
max pisze:
11 stycznia 2019, 23:23 - pt
Najpierw mówi Pan, że jest do d.py bo na obrazach trickowych jest źle, a potem, że nie ma to żadnego znaczenia
Założyłem, że użytkownik wyświetlił poprawnie obraz testowy.
A do tego jest potrzebny Adobe Photoshop, którego forumowicze nie mają lub komputer Appla, którego również nie mają. No, super porada. Nic tylko kupywać, najlepiej wszystko w komplecie, monitor, Photoshopa, Maca, kalibrator, program do kalibracji, usługę corocznej rekalibracji, przedłużoną gwarancję, selekcję, ubezpieczenie i ... . O czymś zapomniałem? ;)
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2019, 00:04 - sob przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 00:03 - sob

max pisze:
12 stycznia 2019, 00:00 - sob
A do tego jest potrzebny Adobe Photoshop, którego forumowicze nie mają lub komputer Appla, którego również nie mają. No, super porada. Nic tylko kupywać, najlepiej wszystko w komplecie. :)

Wystarczy przeglądarka www i system bez skalowania. Jeśli są co do tego wątpliwości, można się posłużyć PS-em. To jest skuteczna porada, niekoniecznie prosta.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 02:52 - sob

Mam przeglądarkę www i system bez skalowania :-) + kilka programów do zdjęć i w każdym jest tak samo, chciałbym się dowiedzieć czemu te trickowe obrazy wyświetlają się niepoprawnie mimo że to wersja po kalibracji,ja wiem że masę kwestii nie rozumiem i ktoś musi się produkować żeby wyjaśnić czemu jest tak a nie inaczej .Użytkownik michalpl7 kupił normalną wersje i ma wszystko ok ze startu( dla swojej satysfakcji chciałbym się dowiedzieć).Zgadzam się z maxem w większości to co pisze ,podkreślam nie znam maxa nie umawiamy się ,nie pijemy drinków ale on potrafi postawić się w roli zwykłego użytkownika i pisze to co przyszły nabywca zrozumie bez specjalistycznych formułek które nieźle działają na wyobraźnię :-) .Pan Panie Tomku musi w końcu to zrozumieć że jest to trochę takie nagabywanie z premedytacją ja wszystko rozumiem sprzedaż,marketing itd. ale w pewnych sytuacjach według mnie jest to przesada.Ja Panu nie piszę tego po złości ,tylko tak trochę żeby uświadomić to Panu chociaż wcale nie muszę bo wiem na 100% że Pan idealnie to rozumie tylko rozgrywa to po swojemu. :-).Przygotował mi Pan monitor i śmiało mogę powiedzieć że obraz jest świetny (chyba już oczęta się przyzwyczaiły i mózgownica przyjęła pewne fakty) Mam trochę żalu że przed kupnem nie dostałem takiej informacji że seria ea nie jest równa ,wspominałem Panu to na samym podejściu przed kupnem :-) że kilka ostatnich moich szkiełek było równiuteńkich bez żadnych rozświetleń na matrycy.Każdy ma chyba inne podejście co do podśw. matrycy ale jak się słyszy że będzie dobrze i to od fachowca (który nie ma co ukrywać ani podważać ma potężną wiedzę w tych tematach) to zostawia się mu to w jego rękach :-) te słowo selekcja działa destrukcyjnie na głowę i jestem pewien na 100% że każdy mniej obeznany myśli że jak po selekcji to dostanie bardzo równy monitor też tak myślałem a tu magiczne słowo "eliminacja rażących nierówności :-) W mojej sztuce są takie placki w dwóch rogach dolnych i widać to na czarnym lub ciemniejszym tle ale po złożeniu części faktów dobrze że nie ma tak jak ma to miejsce w całych stadach monitorów wylanego takiego żółtego badźiewia, całe szczęście po prostu są jaśniejsze rogi .Następna kwestia to ten biały i szary kolor wpadający w róż teraz już sam mam mętlik może to właśnie jest efekt uboczny srebrzenia albo tej satynowej powłoki bynajmniej w eizo też była satynowa i czegoś takiego nie było na 100% może ona była jakoś mniej zagęszczona ???? wiem wiem percepcja itd. ale w swoim żywocie bądź co bądź widziałem trochę monitorów i zdarzały się sztuki(rzadko ale były) z czymś takim podobnym tylko o dużo większym zabarwieniu w tym też jest ale dużo mniej co nie zmienia faktu że jest to dla mnie widoczne,może i już coraz mnie bo się przyzwyczaiłem (czyżby moje oczy widzą dużo więcej albo dyńka się gotuje i efekt jest jaki jest :-) ) Wracając do tematu widziałem na fotkach 3szt. ea275wmi (wersje zwykłe) nie ct czy color i one mają te nierówności bardzo zbliżone do tych wersji ct, color bo de facto miałem i ct i obecnie color(wiem wiem że to tylko kilka sztuk ale na ich podstawie mogę wyciągnąć jakieś wnioski) i według mnie najzwyczajniej te typki tak mają.Dla jakiejś części ludzi może to być za duża wada.Moja skromna osoba :-) coraz bardziej się przyzwyczaja do tych rozjaśnień i z czasem pewnie oczy i dyńka wyeliminuje je :-) Naskrobałem już i tak dużo :-) ale wspomnę jeszcze że kilka dni temu obcowałem z ASUS ROG PG279Q już chyba 3szt widzę i ta była najrówniejsza z tych 3(troszkę żółtego było ale mniej jasnych obszarów) fajna szybka matryca z g-sync ale co z tego jak kolory ma tak beznadziejnie rozjechane że to woła o pomste :-) i nie za bardzo da się to ustawić w porównaniu z nec ea to tam jest niezła sieczka :-) Kończąc już te wypociny śmiało mogę powiedzieć że nec ea 271q color,275wmi :-) mają świetną jakość obrazu ale podśw. nie każdemu przypadnie.
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 17:08 - sob

Te wątek wprowadził lekki zamęt w mojej głowie. Jak to w końcu jest tą sprzętową kalibracją? Jeśli w jej efekcie produkowany jest profil ICC, który to musi był prawidłowo obsłużony przez system operacyjny, to gdzie ta sprzętowość siedzi? Myślałem, że skalibrowany sprzętowo monitor do sRGB, po podłączeniu do systemu, który domyślnie wyświetla w sRGB, po prostu musi prawidłowo wyświetlać kolory "bez łąski" Nie dzieje się tak w skalibrowanym sprzętowo EA?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 17:18 - sob

Profil ICC to jest baza danych w której jest sporo różnych rekordów. Jedną z głównych funkcji jest "charakteryzacja" wyświetlacza dla modułu CMS. Ponadto w kalibracji programowej zawiera tablicę koloru karty graficznej. W sprzętowej jej nie ma. Często dochodzi to nieporozumień, jakoby przy kalibracji sprzętowej (w monitorze) profil był zbędny. Profil jest zawsze i stanowi jeden z elementów całego systemu urządzeń spiętych przez zarządzanie barwą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 18:07 - sob

Tablica koloru karty graficznej to dane dla LUT? To co w wersji sprzętowej przechowuje monitor? Czyli w serii PA wygląda to tak samo, też trzeba wgrać profil, różnica jest tylko taka, że w PA swobodnie można żonglować tymi profilami, zamiast ładować je za każdym razem oprogramowaniem i przez 3D LUT pozwala na bardziej zaawansowaną symulację przestrzeni kolorów innych urządzeń? A tak z innej beczki. Jeśli mam już załadowany profil w monitorze i wgrany plik ICC, to SVII jest mi do czegokolwiek potrzebny przed kolejną rekalibracją? Czy mogę sobie przepiąć monitor do innego komputera, wgrać mu profil ICC i będzie ok bez instalacji na nim SVII ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 18:11 - sob

gcze pisze:
12 stycznia 2019, 17:08 - sob
Te wątek wprowadził lekki zamęt w mojej głowie. Jak to w końcu jest tą sprzętową kalibracją? Jeśli w jej efekcie produkowany jest profil ICC, który to musi był prawidłowo obsłużony przez system operacyjny, to gdzie ta sprzętowość siedzi? Myślałem, że skalibrowany sprzętowo monitor do sRGB, po podłączeniu do systemu, który domyślnie wyświetla w sRGB, po prostu musi prawidłowo wyświetlać kolory "bez łąski" Nie dzieje się tak w skalibrowanym sprzętowo EA?
Nie wiem dlaczego Tom01 nie odpowiedział na Twoje pytanie, a w zasadzie odpowiedział wymijająco.

Monitora typu NEC EA nie da się skalibrować do sRGB. Monitory te mają co prawda możliwość kalibracji sprzętowej, ale jest ona uproszczona w stosunku do monitorów NEC PA.

Przechodząc do konkretów. Monitory NEC EA mają kalibrowany sprzętowo 1D LUT. 1D oznacza, że nie można zmieniać/kalibrować gamutu moniotra (jego przestrzeni barwnej). Ta przestrzeń wynika z rodzaju podświetlenia (niebieskiej diody i rodzaju luminoforu). Ponieważ monitor ma tylko 1D LUT, przestrzeni tej nie da się zmienić, więc jest ona tak jest i nic się nie da na to poradzić. Dlatego Tom01 wszystkich "zmusza" do wyświetlania w Photoshopie, w systemie operacyjnym, w którym zapisany jest profil monitora (opisujący m.in. jego nietypową przestrzeń barwną, różną od sRGB) i w którym prawidłowo działa zarządzanie barwą. Jeśli nie dopełnisz tych wszystkich formalności monitor typu NEC EA będzie wyświetlał nieprawidłowo.

Podsumowując. Monitorów typu NEC EA (EA271F, EA271Q, EA271U) nie da się skalibrować do sRGB tak, aby poprawnie wyświetlały bez potrzeby wgrywania profilu i bez sprawnie działającego systemu zarządzania barwą oraz bez aplikacji zarządzających barwą.

Formalnie taką możliwość z NECów mają tylko NEC PA np. PA272W, PA271Q itp. NEC PA mają 3D LUT co daje możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni barwnej, można więc zmusić monitor do wyświetlania w przestrzeni sRGB (z gammą sRGB lub 2,2, wg własnego uznania) i będzie wyświetlał prawidłowo bez profilu i bez systemu zarządzania barwą i bez Photoshopa. Ba, nawet kalibrator nie jest mu potrzebny. Wystarczy MultiProfiler, wewnętrzne czujniki, wewnętrzny 3D LUT i kalibracja fabryczna. Monitory NEC EA nie mają tego wszystkiego.
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2019, 18:26 - sob przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 18:23 - sob

gcze pisze:
12 stycznia 2019, 18:07 - sob
Tablica koloru karty graficznej to dane dla LUT? To co w wersji sprzętowej przechowuje monitor?

W kalibracji programowej, w profilu jest korekcja dla karty graficznej. W sprzętowej nie.

gcze pisze:
12 stycznia 2019, 18:07 - sob
Czyli w serii PA wygląda to tak samo, też trzeba wgrać profil

Jak najbardziej. Profil jest zawsze.

gcze pisze:
12 stycznia 2019, 18:07 - sob
różnica jest tylko taka, że w PA swobodnie można żonglować tymi profilami, zamiast ładować je za każdym razem oprogramowaniem

Ładowanie innych scenariuszy konfiguracji monitora w EA i PA wygląda identycznie. W obu seriach ładuje się je oprogramowaniem SpectraView II.

gcze pisze:
12 stycznia 2019, 18:07 - sob
i przez 3D LUT pozwala na bardziej zaawansowaną symulację przestrzeni kolorów innych urządzeń?

3D LUT pozwala na symulację innych urządzeń. Swoje zalety pokazuje przede wszystkim przy symulacji urządzeń nieliniowych, drukarek.

gcze pisze:
12 stycznia 2019, 18:07 - sob
A tak z innej beczki. Jeśli mam już załadowany profil w monitorze i wgrany plik ICC, to SVII jest mi do czegokolwiek potrzebny przed kolejną rekalibracją?

Nie jest potrzebny.

gcze pisze:
12 stycznia 2019, 18:07 - sob
Czy mogę sobie przepiąć monitor do innego komputera, wgrać mu profil ICC i będzie ok bez instalacji na nim SVII ?

Tak, będzie ok.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 18:37 - sob

max pisze:
12 stycznia 2019, 18:11 - sob
gcze pisze:
12 stycznia 2019, 17:08 - sob
Te wątek wprowadził lekki zamęt w mojej głowie. Jak to w końcu jest tą sprzętową kalibracją? Jeśli w jej efekcie produkowany jest profil ICC, który to musi był prawidłowo obsłużony przez system operacyjny, to gdzie ta sprzętowość siedzi? Myślałem, że skalibrowany sprzętowo monitor do sRGB, po podłączeniu do systemu, który domyślnie wyświetla w sRGB, po prostu musi prawidłowo wyświetlać kolory "bez łąski" Nie dzieje się tak w skalibrowanym sprzętowo EA?
Nie wiem dlaczego Tom01 nie odpowiedział na Twoje pytanie, a w zasadzie odpowiedział wymijająco.

Monitora typu NEC EA nie da się skalibrować do sRGB. Monitory te mają co prawda możliwość kalibracji sprzętowej, ale jest ona uproszczona w stosunku do monitorów NEC PA.

Przechodząc do konkretów. Monitory NEC EA mają kalibrowany sprzętowo 1D LUT. 1D oznacza, że nie można zmieniać/kalibrować gamutu moniotra (jego przestrzeni barwnej). Ta przestrzeń wynika z rodzaju podświetlenia (niebieskiej diody i rodzaju luminoforu). Ponieważ monitor ma tylko 1D LUT, przestrzeni tej nie da się zmienić, więc jest ona tak jest i nic się nie da na to poradzić. Dlatego Tom01 wszystkich "zmusza" do wyświetlania w Photoshopie, w systemie operacyjnym, w którym zapisany jest profil monitora (opisujący m.in. jego nietypową przestrzeń barwną, różną od sRGB) i w którym prawidłowo działa zarządzanie barwą. Jeśli nie dopełnisz tych wszystkich formalności monitor typu NEC EA będzie wyświetlał nieprawidłowo.

Podsumowując. Monitorów typu NEC EA (EA271F, EA271Q, EA271U) nie da się skalibrować do sRGB tak, aby poprawnie wyświetlały bez potrzeby wgrywania profilu i bez sprawnie działającego systemu zarządzania barwą oraz bez aplikacji zarządzających barwą.

Formalnie taką możliwość z NECów mają tylko NEC PA np. PA272W, PA271Q itp. NEC PA mają 3D LUT co daje możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni barwnej, można więc zmusić monitor do wyświetlania w przestrzeni sRGB (z gammą sRGB lub 2,2, wg własnego uznania) i będzie wyświetlał prawidłowo bez profilu i bez systemu zarządzania barwą i bez Photoshopa. Ba, nawet kalibrator nie jest mu potrzebny. Wystarczy MultiProfiler, wewnętrzne czujniki, wewnętrzny 3D LUT i kalibracja fabryczna. Monitory NEC EA nie mają tego wszystkiego.
:D dobre,dobre
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 18:38 - sob

max pisze:
12 stycznia 2019, 18:11 - sob
Monitora typu NEC EA nie da się skalibrować do sRGB.

NEC-e serii EA mają przestrzeń naturalną prawie dokładnie sRGB. Aby zaobserwować różnice, trzeba się posłużyć odpowiednio dobranymi próbkami i ustawić je na zasadzie sąsiedztwa. Inaczej nie da się rozpoznać różnicy.

Gamut monitora EA, na przykładzie EA275UHD (siatka) w stosunku do sRGB (bryła):

Zrzut ekranu 2019-01-12 o 18.25.39.png
max pisze:
12 stycznia 2019, 18:11 - sob
Dlatego Tom01 wszystkich "zmusza" do wyświetlania w Photoshopie, w systemie operacyjnym, w którym zapisany jest profil monitora
W systemie operacyjnym Windows nie ma zarządzania barwą i nie ma żadnego znaczenia, że jest profil. Aplikacje działają jak chcą. Jeśli mamy mieć kontrolowane wyświetlanie, trzeba posłużyć się przewidywalną aplikacją. Jeśli komuś na tym zależy, czyli z zasady pracuje z kolorem, Photoshop czy inne programy graficzne są naturalnymi narzędziami. W przypadku każdego innego zastosowania, niuanse wyświetlania wynikające z różnicy przestrzeni monitora względem sRGB, nie mają żadnego znaczenia.

Przypominam, że wiele razy wskazywał Pan widoczne mocne defekty jako nieistotne, nie warte grzebania. Proszę o zachowanie konsekwencji, bo zależnie od wątku, stosuje Pan inne kryteria. W tym wypadku wyolbrzymia Pan natomiast różnice, których w praktyce nie widać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 18:40 - sob

Ok, to w takim razie monitor PA podłączony do PC w trybie sRGB bez wgranego profilu w systemie, wyświetli prawidłowo sRGB, czy nie? Tak na zdrowy rozum jeśli jest to standard, to po co profil wgrany w systemie? Albo monitor potrafi być z nim zgodny, albo nie. Jeśli system potrzebuje informacji o monitorze, to chyba faktycznie oznacza tylko tyle, że nie potrafi być do końca zgodny z sRGB. No chyba, że żaden monitor tego do końca nie potrafi :-)

Moje wątpliwości biorą się stąd, że już kilka razy Windows zgubił mi profil ICC, po jego ponownym załadowaniu gołym okiem nie dostrzegam żadnych różnic w wyświetlaniu w aplikacjach windows, za to efekt załadowania innego scenariusza w SVII jest bardzo mocno widoczny.
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2019, 18:46 - sob przez gcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 18:45 - sob

gcze pisze:
12 stycznia 2019, 18:40 - sob
Ok, to w takim razie monitor PA podłączony do PC w trybie sRGB bez wgranego profilu w systemie, wyświetli prawidłowo sRGB, czy nie?

Oczywiście, że nie.

gcze pisze:
12 stycznia 2019, 18:40 - sob
Tak na zdrowy rozum jeśli jest to standard, to po co profil wgrany w systemie?

Po to, aby moduł CMM potrafił poprawnie skorzystać z monitora. W profilu jest "trochę" więcej rzeczy niż deklaracja przestrzeni. Prawidłowe wyświetlenie na monitorze wymaga znajomości jego charakterystyki kolorymetrycznej (jest to kilkanaście różnych parametrów), musi być znana metoda konwersji PCS na przestrzeń monitora i mechanizmy przeliczeniowe. To nie jest takie proste jak się niektórym wydaje. Zastosowanie monitora o przestrzeni sRGB lub zbliżonej ucina tylko problem przewalonej saturacji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Problem z Samsung 32" C32H711QEUX CH711 Curved Quantum Dot poziome linie "scanlines"

12 stycznia 2019, 18:47 - sob

dbcooper1983 pisze:
12 stycznia 2019, 18:37 - sob
:D dobre,dobre

Nie żadne dobre, tylko brednie takie, że aż trudno komentować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu