Jak oświetlić stanowisko pracy przy wysokim suficie?

Sprawdzone rozwiązania, porady, testy.
bartek
Posty: 58
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 00:54 - czw

Jak oświetlić stanowisko pracy przy wysokim suficie?

07 czerwca 2019, 16:08 - pt

Witam serdecznie,

jestem fotografem i potrzebuję stanowiska do pracy z fotografiami na potrzeby publikacji w Internecie, wydruków prasowych czy odbitek. Pracuję na monitorze NEC PA241W (kalibrowanym i1 Display Pro), do tej pory korzystałem z oświetlenia w kwadratowej oprawie rastowej ze świetlówkami 4xPhillips TL-D 90 Graphite.
Z racji zmiany mieszkania, mam nowy problem - jak oświetlić stanowisko pracy? W nowym mieszkaniu sufit jest bardzo wysoki (3 metry), tak więc wydaje mi się, że oświetlenie z góry nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Mieszkanie znajduje się na 4 piętrze z oknami w kierunku północno-zachodnim. Na wysokości okien są korony drzew. Zatem nie jest najjaśniejsze, natomiast znajduje się w Hiszpanii, a to trochę zmienia postać postrzegania światła ;-) Zasadniczo jednak, pracuję i tak wieczorami lub w nocy, zatem raczej nie ma to większego znaczenia. Podsyłam jak aktualnie sytuacja wygląda. Ściana za monitorem jest dość neutralnego koloru. Coś ala szary, aczkolwiek z lekką dominantą żólto-zielonego odcieniu, zależy trochę jak pada światło. Co mogę w takim przypadku zrobić?

Nie znam się na oświetleniu, ale przeglądając forum, widzę że ogromną popularność zdobywają dzisiaj lampy LEDowe, oświetlające tył monitora. Zdaje się, taką remium lampą jest Yongnuo YN-360S 3200K-5500K. Niestety nie udało mi się znaleźć łatwego wprowadzenia w temat, a w dyskusji na forum nie za bardzo jestem w stanie zrozumieć gdzie one i w jakich ilościach itd. powinny być ustawione.

Bardzo proszę o pomoc. Będę za 2 tygodnie w Polsce, jest to dla mnie szansa zakupu potrzebnych elementów.

Pozdrawiam
BS

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy przy wysokim suficie?

07 czerwca 2019, 23:45 - pt

Lampy oświetlenia stanowiska nie świecą na tył monitora, tylko na ścianę za monitorem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bartek
Posty: 58
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 00:54 - czw

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy przy wysokim suficie?

08 czerwca 2019, 18:34 - sob

No właśnie, takiego typu kwestii mi brakuje. To jest wysokości instalacji, ilości potrzebnego światła w moim przypadku, ustawienia kąta padania. Łatwo jest kliknąć i zamówić np. wspomnianą lampę YN-360S z Pana strony, ale co z tego jak człowiek nie wie jaką ilość, jak je zamontować :( Brakuje artykułów na ten temat niestety.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy przy wysokim suficie?

09 czerwca 2019, 11:36 - ndz

No bo nie da się tego ująć w konkretny wzór. Każde stanowisko wraz z czynnikami zmiennymi jest INNE i zawsze to kwestia mocno indywidualna.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
bartek
Posty: 58
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 00:54 - czw

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy przy wysokim suficie?

09 czerwca 2019, 14:38 - ndz

Tak po prawdzie, dlatego podałem konkretne warunki oraz zastosowania, szczerze licząc na pewne sugestie czy rekomendacje. Mieszkanie niestety oddalone daleko od kraju, nie mam innej możliwości niż zapytać zdalnie :(
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy przy wysokim suficie?

09 czerwca 2019, 15:41 - ndz

Szara ściana jest OK, aczkolwiek podejrzewam, że ta żółto-zielonkowa poświata pochodzi od drzew. Trzeba to jakoś zneutralizować. Czy wydruki będą oceniane na tym stanowisku? Jeśli tak, to wymagania względem oświetlenia rosną. Pierwsza zasada: monitor nie może być świecącym prostokątem na ciemnym tle. Dlatego tutaj zalecałbym oświetlenia tła bezpośrednio za monitorem. Przy czym trzeba dobrać odpowiednie oświetlenie referencyjne, które nadaje w jakimkolwiek stopniu do oceny kolorów. A to już osobna kwestia.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
bartek
Posty: 58
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 00:54 - czw

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy przy wysokim suficie?

10 czerwca 2019, 17:41 - pn

NocnyJastrzab pisze:
09 czerwca 2019, 15:41 - ndz
Szara ściana jest OK, aczkolwiek podejrzewam, że ta żółto-zielonkowa poświata pochodzi od drzew. Trzeba to jakoś zneutralizować.
Nie jestem pewien tego pochodzenia. Dostałem próbkę farby i w słoiczku jest bardziej szaro-zielonka jak już. Ta zieleń jest bardziej widoczna właśnie w cieniu czy półmroku, z dala od okien. Żółć to raczej od aktualnego oświetlenia. Zasadniczo na zdjęciu bardziej widać zafarb niż w rzeczywistości.
NocnyJastrzab pisze:
09 czerwca 2019, 15:41 - ndz
Czy wydruki będą oceniane na tym stanowisku? Jeśli tak, to wymagania względem oświetlenia rosną. Pierwsza zasada: monitor nie może być świecącym prostokątem na ciemnym tle. Dlatego tutaj zalecałbym oświetlenia tła bezpośrednio za monitorem. Przy czym trzeba dobrać odpowiednie oświetlenie referencyjne, które nadaje w jakimkolwiek stopniu do oceny kolorów. A to już osobna kwestia.
Wcześniej porównywałem zamówione referencyjne wydruki z oświetlonym monitorem i na tej podstawie oceniałem czy jasność stanowiska jest poprawnie dobrana. Czy w przypadku oświetlania tła za monitorem, nadal mogę w ten sposób właśnie ustawiać światło? Ile mnie więcej światła prawdopodobnie będę potrzebował w moim przypadku? Jedna lampa YN-360S wystarczy?

Czy takie oświetlenie bezpośrednio za monitorem to znaczy, że powinno ono być przytwierdzone do monitora czy można montować oświetlenie bezpośrednio do ściany? Proszę zwrócić zwrócić uwagę, że monitor stoi kilka centymetrów od ściany za nim. Nie ma raczej szans odsunięcia go od tej ściany bardziej.

Pozdrawiam,
BS
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy przy wysokim suficie?

10 czerwca 2019, 18:55 - pn

Oświetlenie tła za monitorem ma zasadniczo dwa cele:
1. Redukcja "kontrastu" między jasnym ekranem i ciemnym tłem, co wpływa bezpośrednio na zmęczenie oczu.
2. Wyeliminowanie efektu błędnego postrzegania - to szersze zagadnienie związane z ogółem wystroju. W ciemności widzimy trochę inaczej przez zmianę czułości naszych czopków. Część walorów w czerniach i mocnych cieniach będzie się wydawała jaśniejsza, niż jest rzeczywiście. Może to prowadzić w skrajnych sytuacjach do wprowadzania błędnych korekt podczas edycji. To samo jest przy mieszaniu się światła. Jeśli w pokoju będzie "ciepło" to nawet poprawnie skalibrowany monitor może wydawać się chłodniejszy.

Moim zdaniem, tutaj pasowało by uzyskać podobny efekt: >> https://monitory.mastiff.pl/specjalisty ... -36w1.html
Np. jedno większe źródło światła nad stanowiskiem, by dawało zarówno łunę na ścianę oraz na blat biurka (ocena wydruków). Można by osiągnąć pewnie inaczej, ale to już będzie grubsze kombinowanie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
bartek
Posty: 58
Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 00:54 - czw

Re: Jak oświetlić stanowisko pracy przy wysokim suficie?

12 czerwca 2019, 18:11 - śr

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Nie mam jeszcze stałego łącza w nowym mieszkaniu, więc niestety Internetu używam trochę z doskoku i odpisuję z opóźnieniem :(
NocnyJastrzab pisze:
10 czerwca 2019, 18:55 - pn
To samo jest przy mieszaniu się światła. Jeśli w pokoju będzie "ciepło" to nawet poprawnie skalibrowany monitor może wydawać się chłodniejszy.
Oczywiście na czas pracy z fotografią, nie ma problemu, aby wyłączyć zbyteczne światła. Tak więc jedynie otoczenie może mieszać barwę, jak np. wspomniana ściana. To też oczywiście nie problem - mogę ją przemalować.
NocnyJastrzab pisze:
10 czerwca 2019, 18:55 - pn
Moim zdaniem, tutaj pasowało by uzyskać podobny efekt: >> https://monitory.mastiff.pl/specjalisty ... -36w1.html
Np. jedno większe źródło światła nad stanowiskiem, by dawało zarówno łunę na ścianę oraz na blat biurka (ocena wydruków). Można by osiągnąć pewnie inaczej, ale to już będzie grubsze kombinowanie.
Montażu na suficie nie możemy uwzględnić w sposób techniczny. Pomijając już wspomnianą wysokość, okazuje się że nad stanowiskiem przebiegają dekoracyjne fragmenty sufitu i ciężko byłoby tam coś zamontować, ew. z podwieszeniem. Dlatego też jestem bardziej skłonny do pracy z oświetleniem zamontowanym do biurka lub ściany. Ta opcja lampy biurkowej jak zaproponowana, zasadniczo jak najbardziej mi odpowiada - jeżeli faktycznie to byłoby jedyne i wystarczające źródło światła. Czytałem o tej lampie w wątku wprowadzającym: viewtopic.php?f=47&t=2531
Lampa do najtańszych nie należy, ale jeżeli faktycznie nie będzie tańszych/praktyczniejszych sposobów rozwiązania oświetlenia u mnie, to będę ją także rozpatrywał.

Tutaj właśnie kwestia praktyki. Jak rozumiem, wybierając oświetlenie ścienne (w celu oświetlenia ściany), tracę możliwość pracy z wydrukami, bo takie oświetlenie nic mi w takim przypadku nie pomoże. Czy dobrze rozumiem?

Wróć do „Oświetlenie, akcesoria, uchwyty, osłony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot], voriax
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu