Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
adamt
Posty: 8
Rejestracja: 09 lipca 2019, 21:15 - wt

Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

24 lipca 2019, 20:28 - śr

Witajcie,

kupilem Eizo forisa 27" za namowia recenzji i kilku polecajacych majac wczesniej Eizo ev 24".
Jest jeden problem, oczy mnie bolą od patrzenia na niego. O co tu chodzi? monitor za prawie 5k a oczyt bola bardziej niz na monitorze za 1.5k
uzywam iris/fluxa zeby zmniejszyc blue light, temperatura kolorow zmniejszona, brightness tez, a no bolą.
monitor niby mial 0h uzycia po odpakowaniu ale jset z produkcji 05-2017. mogl byc resetowany/wymieniany czy cos
czemu tak jest?
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

24 lipca 2019, 21:04 - śr

Na swoim przykładzie (choć innym monitorze) odpowiem tak, przez pierwsze dwa dni również bolały mnie oczy gdy przeszedłem na monitor 27 cali podświetlany LED (sw2700pt), z poprzedniego 22 cali podświetlanego świetlówkami CCFL. Związane to jednak było z ustawioną jasnością (zbyt wysoką). Obecnie gdy mam poziom jasności na 25 (odpowiada to ok. 80 cd/m2) mogę siedzieć przed ekranem i 10 godz. (powiedzmy z małymi przerwami bo to oczywiste) i oczy nic nie odczuwają. Jest też funkcja Low Blue Light, ale nawet tego nie włączam korzystając tylko z internetu (nie ma takiej potrzeby). Tak tylko dodam, ten poziom 25 jest przybliżony jasnością do poziomu 100 (czyli max.) na starym monitorze.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

25 lipca 2019, 07:37 - czw

Sprawa nie jest prosta i wcale nie musi być związana z jasnością podświetlenia. Skoro poprzedni monitor używany na tym samym stanowisku z tą samą jasnością był OK, a ten nie, oznacza to, że za ból oczu odpowiada fakt, że to inny panel, inna rozdzielczość, inne podświetlenie, jakieś inne rozwiązania z luminoforem itp.
Ja np. dość często mam za jasno ustawione (nawet 150+ cd/m2, bo w poprzedniej sesji grałem i nie chciało mi się zjechać w dół z jasnością) i oczy mnie od tego nie bolą na matrycy TN FHD. Gdybym tak ustawił na EIZO CX240 oczy gorzej by reagowały w przypadku jasnego tła do czytania.
Dobrze jednak jest wskorzystać z opcji wypożyczenia na tydzień do testów lub po prostu zwrócić, bo ten ból może ale nie musi ustąpić. Komfort użytkowania przy różnych zastosowaniach jest równy, a właściwie to ważniejszy niż sama jakość obrazu.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

25 lipca 2019, 10:08 - czw

Powiększyłeś systemowe DPI? Jeśli poprzednio miałeś EV, nie napisałeś który, więc zakładam 23,8" 1920x1080, a teraz masz 27" 2560x1440, to musisz powiększyć o 18%, by mieć identyczną wielkość elementów co poprzednio (ew. dla okrągłości możesz rozważyć powiększenie do 125% - tutaj wszystko byłoby większe o 6% wzgl. tego co miałeś).
GrzesiekR pisze:
25 lipca 2019, 07:37 - czw
oznacza to, że za ból oczu odpowiada fakt, że to inny panel, inna rozdzielczość, inne podświetlenie, jakieś inne rozwiązania z luminoforem itp.
Możliwe, że inna ustawiona temp. barwowa. Tak czy inaczej ilość zmiennych, trzeba ograniczyć do minimum, czyli ustawić tą samą jasność, temp. barwową (realną, a nie napis w OSD monitora), powiększenie interface (realne - to co widać, czyli tam gdzie większe PPI, tam trzeba odpowiednio powiększyć interface).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

25 lipca 2019, 10:45 - czw

1. Czy monitor ma ustawienia fabryczne, czy modyfikowane? Jeśli tak, to co?
2. Jaka jest jaskrawość monitora i warunki oświetleniowe wokół?
3. W żadnym wypadku nie należy korzystać z f.lux ani podobnego badziewia. To są ostatnie deski ratunku na monitorach które nie mają żadnej regulacji. Na normalnych monitorach obniższnie CCT osiąga się przez odpowiednią regulację samego ekranu.
4. Jakie jest podłączenie monitora? Nie daj Boże HDMI?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

25 lipca 2019, 11:25 - czw

Tom01 pisze:
25 lipca 2019, 10:45 - czw
4. Jakie jest podłączenie monitora? Nie daj Boże HDMI?
Oj tam oj tam - trzeba tylko sprawdzić, czy jest ustawiona pełna gradacja w ustawieniach karty graficznej - jeśli jest, to będzie to działać nie gorzej od DisplayPort. Przy DisplayPort po prostu odpada kwestia zaprzątania sobie głowy kontrolą poprawnych ustawień.

ps. nie spotkałem się z sytuacją, by przy HDMI domyślnie karta ustawiała subsamplowanie koloru, z tego powodu o tym nie wspomniałem - jednak gdyby jakimś cudem to zaszło, to trzeba przestawić na "brak subsamplowania", albo kolor 4:4:4 (w zależności od nazewnictwa), w ustawieniach karty graficznej.
adamt
Posty: 8
Rejestracja: 09 lipca 2019, 21:15 - wt

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

25 lipca 2019, 13:50 - czw

GrzesiekR pisze:
25 lipca 2019, 07:37 - czw
Sprawa nie jest prosta i wcale nie musi być związana z jasnością podświetlenia. Skoro poprzedni monitor używany na tym samym stanowisku z tą samą jasnością był OK, a ten nie, oznacza to, że za ból oczu odpowiada fakt, że to inny panel, inna rozdzielczość, inne podświetlenie, jakieś inne rozwiązania z luminoforem itp.
Ja np. dość często mam za jasno ustawione (nawet 150+ cd/m2, bo w poprzedniej sesji grałem i nie chciało mi się zjechać w dół z jasnością) i oczy mnie od tego nie bolą na matrycy TN FHD. Gdybym tak ustawił na EIZO CX240 oczy gorzej by reagowały w przypadku jasnego tła do czytania.
Dobrze jednak jest wskorzystać z opcji wypożyczenia na tydzień do testów lub po prostu zwrócić, bo ten ból może ale nie musi ustąpić. Komfort użytkowania przy różnych zastosowaniach jest równy, a właściwie to ważniejszy niż sama jakość obrazu.
Monitor stoi dokladnie wtym samym miejscu co poprzedni - tak eizo 23.8 cala.
Rzeczywiscie w 1 dzien przesadzilem z jasnoscia, bo ladnie w PUBG (FPS) wygladalo i wszystkich widac bylo, dopiero nastepnego dnia wszystko ogarnalem i pozmienialem tak jak nalezy. Monitor uzytkuje teraz 6 dzień, juz mniej co prawda bola podczas korzystania ale still. Moze rzeczywiscie przesazdilem grubo pierwszego dnia, i przez następne dni bolaly.
Powiekszylem systemowe DPI nawet na 150% zeby oczu nie meczyc, nic nie pomoglo.

Temperatura barwową też się bawilem z poziomu monitora - najpierw na okolo 4k, teraz zostawilem 6k na monitorze i z poziomu irisa obcialem wszystko do blue light na 40%.
1. Czy monitor ma ustawienia fabryczne, czy modyfikowane? Jeśli tak, to co?- I tak i tak probowalem. tak jak pisalem wyzej, mi zalezy na jak najwiekszym chronieniu oczu przy dluzszej pracy żeby nie męczyć, wiec na kolory na monitorze mam wywalone, jak najbardziej blue light obcinam.
2. Jaka jest jaskrawość monitora i warunki oświetleniowe wokół?- Jak sprawdzic jaskrawość? warunki oswietlenia b.dobre. te same co byly wczesniej, swiatlo z góry.
3. W żadnym wypadku nie należy korzystać z f.lux ani podobnego badziewia. To są ostatnie deski ratunku na monitorach które nie mają żadnej regulacji. Na normalnych monitorach obniższnie CCT osiąga się przez odpowiednią regulację samego ekranu. - Flux czytalem ze badziewie, obecnie kupilem Iris - tu jest duzo wiecej opcji do regulacji. Powiem szczerze, nei wiem moze nie umiem tego wyregulowac, ale obraz z defultem monitora + irisem wyglada lepiej niz po mojje regulacji samego monitora (i chyba mniej meczy z tego co zauwazylem)
4. Jakie jest podłączenie monitora? Nie daj Boże HDMI? - Display port, ten sam kabel co wczesniej.

Nie wiem, moze po prostu w pierwszy dzien, na maxa przedobrzyłem bo poustawialem te overridy, contrast enchancery itd na maxa pod fps , a teraz to wszystko powyłączałem jak poczytalem ze to tez meczy oczy.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

25 lipca 2019, 13:56 - czw

adamt pisze:
25 lipca 2019, 13:50 - czw
Temperatura barwową też się bawilem z poziomu monitora - najpierw na okolo 4k, teraz zostawilem 6k na monitorze i z poziomu irisa obcialem wszystko do blue light na 40%.
Ja bym się ograniczył do regulacji po jednej stronie. W sumie nie wiadomo jaką masz teraz realną temp. barwową (może być np. 3000K). Inna sprawa, że redukcję niebieskiego światła można przeprowadzić przez np. zmianę samego koloru tła (bez niszczenia naturalności kolorów na zdjęciach/filmach)

ps. swoją drogą na tym forum, przydała by się możliwość wybrania minimalnie ocieplonej kolorystyki tła.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

25 lipca 2019, 15:07 - czw

Nie wiem, moze po prostu w pierwszy dzien, na maxa przedobrzyłem bo poustawialem te overridy, contrast enchancery itd na maxa pod fps , a teraz to wszystko powyłączałem jak poczytalem ze to tez meczy oczy.

Dzień przerwy od ekranu czyni cuda.
tdsmaniak
Posty: 7
Rejestracja: 25 lipca 2018, 20:36 - śr

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

25 lipca 2019, 18:03 - czw

A sprawdziłeś częstotliwość odświeżania w sterowniku karty graficznej. To monitor 144hz więc byłoby dobrze by tak pracował.
adamt
Posty: 8
Rejestracja: 09 lipca 2019, 21:15 - wt

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

25 lipca 2019, 22:45 - czw

tak, ustawialem na 144hz albo 120, to akurat nicn ie zmienilo
tdsmaniak
Posty: 7
Rejestracja: 25 lipca 2018, 20:36 - śr

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

04 sierpnia 2019, 14:12 - ndz

Rozwiązałes problem? Sam odbieram za kilka dni identyczny monitor dlatego jestem ciekawy czy ogarnoles problem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

05 sierpnia 2019, 08:25 - pn

Na 99,99% nie ma tu żadnego problemu. Nawet najtańsze modele EIZO absolutnie nie mają żadnych problemów z ergonomią. Wręcz przeciwnie, są pokazywane jako wzór. Jak wcześniej pisałem,, najprawdopodobniej chodzi po prostu o za dużą jaskrawość. To jest monitor "gamingowy", potrafi ostro zaświecić. Do prac gdzie ważne jest obciążenie wzroku trzeba go bardzo mocno przyciemnić. Nawet blisko zera na regulatorze. Nie należy też, co zrobił @adamt, dłubać w karcie graficznej ani bezpośrednio ani z pomocą f.luxów i innych. To są narzędzia ratujące sytuację w przypadku monitorów bez jakiejkolwiek regulacji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
pawcio30pl
Posty: 14
Rejestracja: 22 maja 2018, 08:38 - wt

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

23 listopada 2019, 12:03 - sob

adamt pisze:
25 lipca 2019, 13:50 - czw
GrzesiekR pisze:
25 lipca 2019, 07:37 - czw
Sprawa nie jest prosta i wcale nie musi być związana z jasnością podświetlenia. Skoro poprzedni monitor używany na tym samym stanowisku z tą samą jasnością był OK, a ten nie, oznacza to, że za ból oczu odpowiada fakt, że to inny panel, inna rozdzielczość, inne podświetlenie, jakieś inne rozwiązania z luminoforem itp.
Ja np. dość często mam za jasno ustawione (nawet 150+ cd/m2, bo w poprzedniej sesji grałem i nie chciało mi się zjechać w dół z jasnością) i oczy mnie od tego nie bolą na matrycy TN FHD. Gdybym tak ustawił na EIZO CX240 oczy gorzej by reagowały w przypadku jasnego tła do czytania.
Dobrze jednak jest wskorzystać z opcji wypożyczenia na tydzień do testów lub po prostu zwrócić, bo ten ból może ale nie musi ustąpić. Komfort użytkowania przy różnych zastosowaniach jest równy, a właściwie to ważniejszy niż sama jakość obrazu.
Monitor stoi dokladnie wtym samym miejscu co poprzedni - tak eizo 23.8 cala.
Rzeczywiscie w 1 dzien przesadzilem z jasnoscia, bo ladnie w PUBG (FPS) wygladalo i wszystkich widac bylo, dopiero nastepnego dnia wszystko ogarnalem i pozmienialem tak jak nalezy. Monitor uzytkuje teraz 6 dzień, juz mniej co prawda bola podczas korzystania ale still. Moze rzeczywiscie przesazdilem grubo pierwszego dnia, i przez następne dni bolaly.
Powiekszylem systemowe DPI nawet na 150% zeby oczu nie meczyc, nic nie pomoglo.

Temperatura barwową też się bawilem z poziomu monitora - najpierw na okolo 4k, teraz zostawilem 6k na monitorze i z poziomu irisa obcialem wszystko do blue light na 40%.
1. Czy monitor ma ustawienia fabryczne, czy modyfikowane? Jeśli tak, to co?- I tak i tak probowalem. tak jak pisalem wyzej, mi zalezy na jak najwiekszym chronieniu oczu przy dluzszej pracy żeby nie męczyć, wiec na kolory na monitorze mam wywalone, jak najbardziej blue light obcinam.
2. Jaka jest jaskrawość monitora i warunki oświetleniowe wokół?- Jak sprawdzic jaskrawość? warunki oswietlenia b.dobre. te same co byly wczesniej, swiatlo z góry.
3. W żadnym wypadku nie należy korzystać z f.lux ani podobnego badziewia. To są ostatnie deski ratunku na monitorach które nie mają żadnej regulacji. Na normalnych monitorach obniższnie CCT osiąga się przez odpowiednią regulację samego ekranu. - Flux czytalem ze badziewie, obecnie kupilem Iris - tu jest duzo wiecej opcji do regulacji. Powiem szczerze, nei wiem moze nie umiem tego wyregulowac, ale obraz z defultem monitora + irisem wyglada lepiej niz po mojje regulacji samego monitora (i chyba mniej meczy z tego co zauwazylem)
4. Jakie jest podłączenie monitora? Nie daj Boże HDMI? - Display port, ten sam kabel co wczesniej.

Nie wiem, moze po prostu w pierwszy dzien, na maxa przedobrzyłem bo poustawialem te overridy, contrast enchancery itd na maxa pod fps , a teraz to wszystko powyłączałem jak poczytalem ze to tez meczy oczy.
Wiem , że temat sprzed kilku miesięcy ale ja też odczuwam dyskomfort oczu kiedy włączy się te wszystkie polepszacze monitora jak overdrive ( podobno załącza się wtedy tryb stroboskopowy), dark boost, adaptative contrast. Wszystkie te bajery mam na OFF.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Eizo foris 27' - Bolą oczy od patrzenia OCB?

23 listopada 2019, 12:08 - sob

pawcio30pl pisze:
23 listopada 2019, 12:03 - sob
polepszacze monitora jak overdrive ( podobno załącza się wtedy tryb stroboskopowy),
Overdrive nie ma ze stroboskopem/miganiem nic wspólnego.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu