Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
gohfail
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2020, 23:08 - pn

Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

24 stycznia 2020, 14:35 - pt

Cześć

Zagwozdkę mam,

- Monitor do obróbki zdjęć na własne potrzeby - internet plus wydruk na drukarce dobrej jakości - pigmentowa prawdopodobnie ( kwestia przyszłościowa na razie ).

- Monitor do ogólnego użytku domowego,

Jednak priorytetem jest praca z kolorem ( faktyczne odwzorowanie barw )

_ czy potrzebuję aRGB, tego nie przesądzam - ale pewnie nie zaszkodzi mieć.

niby wybór oczywisty - PA271Q

Jenak opinie wyczytane na tym forum o wątpliwej przydatności do koloru modelu podstawowego dość skutecznie odstręczyły mnie od wyboru tego monitora,

Co zatem zamiast tego monitora przy zachowaniu formatu 27 cali ?

Czy może coś z serii EA ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

24 stycznia 2020, 15:57 - pt

Widocznie przeczytałeś za mało opinii. Poza PA271Q tylko Eizo CG2420 daje podobny obraz w kwocie do 5000 zł. PA271Q wystarczy ogarnąć darmowym MultiProfiler ;) Tłuczone było wiele razy..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

24 stycznia 2020, 18:44 - pt

W rzeczy samej - ustawiasz sobie odpowiedni gamut, gammę, punkt bieli, jasność, poziom czerni i jedziesz z tematem : )
Nic lepszego w tej kwocie niż PA271Q nie dostaniesz - jasne, są wersje colorproof z gotowymi presetami i kapturem, ale ich póki co chyba nie ma dostępnych od paru tygodni - no i kosztują tysiaka więcej niż podstawka.
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

24 stycznia 2020, 20:00 - pt

Pandemiya pisze:
24 stycznia 2020, 18:44 - pt
Nic lepszego w tej kwocie niż PA271Q nie dostaniesz - jasne, są wersje colorproof z gotowymi presetami i kapturem, ale ich póki co chyba nie ma dostępnych od paru tygodni - no i kosztują tysiaka więcej niż podstawka.

Są dostępne w wersji: https://monitory.mastiff.pl/monitor-gra ... color.html

Droższe, bo to najdalej posunięty "gotowiec" jak to możliwe. I ma gwarancję na piksele, czego standardowy nie ma.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gohfail
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2020, 23:08 - pn

Re: Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

24 stycznia 2020, 21:34 - pt

Dziękuję za odpowiedzi.

@ Pandemiya

Miałeś poprzednio EA271Q ,

Jak z perspektywy czasu oceniasz zmianę jako użytkownik?

Tak po prostu w codziennym użytkowaniu - warto było dopłacić?

Dlaczego zmieniłeś?

pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

26 stycznia 2020, 06:03 - ndz

gohfail pisze:
24 stycznia 2020, 21:34 - pt
Dziękuję za odpowiedzi.

@ Pandemiya

Miałeś poprzednio EA271Q ,

Jak z perspektywy czasu oceniasz zmianę jako użytkownik?

Tak po prostu w codziennym użytkowaniu - warto było dopłacić?

Dlaczego zmieniłeś?

pozdrawiam,
Tak, byłem przez krótko posiadaczem tego monitora w wersji ColorTuned. Dlaczego zmieniłem? Bo EA to rozwiązanie półprofesjonalne jakby nie patrzeć - ma swoje zalety ale i wady. Zmieniłem też dlatego że docelowo i tak PA chciałem, a miałem szczodrego klienta jeśli o projekty chodzi, więc pozwoliłem sobie skorzystać :) A projektuję logotypy, ogólnie branding (co powoduje że niekiedy w jednym projekcie korzystam z wielu palet kolorów na plus czego działa bardzo szeroki gamut PA), do tego okazjonalnie webdesign. Na plus poza gamutem jest filtr OCF (brak srebrzenia), perfekcyjne kolory, głębsza lepsza czerń - sama obudowa może podobna do EA ale stabilniejsza - no i na tym modelu możesz sobie ustawiać tryby obrazu Multiprofilerem. Liniowość jest spoko, chociaż może pogrzebał bym przy niej jak będę miał możliwość z czystej ciekawości - a czy ta jest, i tu minus monitora, okaże się jak sprawdzę czy ten model PA ma dość powszechny w tej serii błąd gtrc (który jednak nie robi w odbieranym obrazie żadnego bajzlu), ale to w przyszłości.

Generalnie rzecz biorąc jest to kawał bydlaka z którego jestem bardzo zadowolony, mogę na niego patrzeć i patrzeć (zupełnie mi nie męczy wzroku na 80-100cd/m2), naprawdę piękny obraz - stąd odpowiedź na pytanie czy było warto - tak :) Ale jest jeden jedyniutki minus - u mnie zdarzył się bad pixel : / Aczkolwiek w rogu i tylko na jasnym widoczny, w zasadzie w miejscu w które nie patrzę, więc mi to nie przeszkadza. Nie oznacza to jednak, że BP są normą tutaj.

Mam nadzieję że rozjaśniłem co nieco :)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

26 stycznia 2020, 07:31 - ndz

Drugi post bo już nie mogłem zedytować.

W codziennym użytku jest bardzo fajnie - hub USB pozwala podłączyć mi niezbędne peryferia do monitora, to ułatwia organizację okablowania.
Z monitorem ogólnie nie mam problemów - odpala się szybko, jak należy. Przyciski menu są bardzo czułe, to fakt. Ekran kurzy się podobnie do EA, czyli tak sobie - źle nie jest, jest całkiem ok, w sumie to jest dobrze. A jak jest dobrze to jest bardzo dobrze ; D Hehe ; D.


Zapomniałem o bardzo istotnej różnicy w budowie pomiędzy tymi dwoma modelami - EA ma cienką ramkę która do mnie nie przemawia, nie sądzę żeby separowała odpowiednio od tego co jest poza monitorem - ma tylko 5 mm z czego realna ramka obudowy to 1 - 1,5 mm, zaś ta w PA ma dobre 13 mm. No spasowanie obudowy jest w PA o wiele lepsze, w EA tak na środku dolna ramka widocznie o parę mm odstaje od matrycy, co stwarza możliwość gromadzenia się syfu.
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

26 stycznia 2020, 12:08 - ndz

Pandemiya pisze:
26 stycznia 2020, 07:31 - ndz
ma cienką ramkę która do mnie nie przemawia, nie sądzę żeby separowała odpowiednio od tego co jest poza monitorem

Właśnie o to chodzi, aby między obrazem a tłem była jak najmniejsza różnica. Odseparowanie ramką a nie daj Boże kapturem wprowadza poważne zaburzenie postrzegania w wyniku zjawiska kontrastu sąsiedniego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gohfail
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2020, 23:08 - pn

Re: Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

27 stycznia 2020, 12:48 - pn

Pandemiya pisze:
26 stycznia 2020, 07:31 - ndz
Drugi post bo już nie mogłem zedytować.

W codziennym użytku jest bardzo fajnie - hub USB pozwala podłączyć mi niezbędne peryferia do monitora, to ułatwia organizację okablowania.
Z monitorem ogólnie nie mam problemów - odpala się szybko, jak należy. Przyciski menu są bardzo czułe, to fakt. Ekran kurzy się podobnie do EA, czyli tak sobie - źle nie jest, jest całkiem ok, w sumie to jest dobrze. A jak jest dobrze to jest bardzo dobrze ; D Hehe ; D.


A jak wygląda kwestia zastosowań typowo domowych typu oglądanie filmów, dynamiczne gry.
Czytałem że monitor który jest bardzo dobry w obróbce grafiki ( odwzorowanie koloru w foto ) niekoniecznie musi być dobry do filmu, rozrywki.
Jak jest w tym przypadku?
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

27 stycznia 2020, 17:08 - pn

gohfail pisze:
27 stycznia 2020, 12:48 - pn
Pandemiya pisze:
26 stycznia 2020, 07:31 - ndz
Drugi post bo już nie mogłem zedytować.

W codziennym użytku jest bardzo fajnie - hub USB pozwala podłączyć mi niezbędne peryferia do monitora, to ułatwia organizację okablowania.
Z monitorem ogólnie nie mam problemów - odpala się szybko, jak należy. Przyciski menu są bardzo czułe, to fakt. Ekran kurzy się podobnie do EA, czyli tak sobie - źle nie jest, jest całkiem ok, w sumie to jest dobrze. A jak jest dobrze to jest bardzo dobrze ; D Hehe ; D.


A jak wygląda kwestia zastosowań typowo domowych typu oglądanie filmów, dynamiczne gry.
Czytałem że monitor który jest bardzo dobry w obróbce grafiki ( odwzorowanie koloru w foto ) niekoniecznie musi być dobry do filmu, rozrywki.
Jak jest w tym przypadku?
Już odpowiadam - oglądam filmy, gram w gry więc mam jakieś rozeznanie. Tytuły to min. Tekken 7, Need for Speed 2015 / Heat - więc wszystkie trzy gdzie liczy się czas reakcji, płynność rozgrywki, dynamika etc. Jestem bardziej niż zadowolony, zresztą Czornyj pisał że pod kątem opóźnienia / reakcji ten model ma fajne parametry, co w praktyce się u mnie potwierdza :)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

27 stycznia 2020, 17:35 - pn

Monitor jak na IPS ma bardzo niski input lag, wysoki kontrast i świetną czerń, więc do oglądania fimów nadaje się wyśmienicie.

Do gier i filmów HDR są może lepsze monitory z mikroLEDami i częstotliwością 120-144Hz, ale będą droższe i gorsze pod względem jakości odwzorowania kolorów.
gohfail
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2020, 23:08 - pn

Re: Monitor do 5k zł, do koloru, druku pigmentowego.

27 stycznia 2020, 19:15 - pn

Miałem cichą nadzieję, że ktoś napisze że się nie nadaje , że lipa itp, to bym miał powód żeby tyle kasiory nie walić, :D

CIĘŻKO BYĆ PRO

Jeszcze na to wszystko S zrobiła fajną promkę na obiektywy ...

JAK ŻYĆ ?

:D :D

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu