Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

06 lipca 2021, 20:12 - wt

mat pisze:
06 lipca 2021, 18:02 - wt
No i jest bajka. A ja głupi, chciałem kupować monitor na VA o jeszcze większym kontraście.
Dzięki, Czornyj.

No i mam włączone Auto Brightness.

P.S. Tak nota bene i a'propos, jaki kontrast przenosi druk, np. odbitka połysk?
Nie ma za co ;)

Kotrast odbitki to 300:1, natomiast książka nie powinna mieć więcej niż 50:1 - nie pamiętam już dokładnych wartości, bo od wykładów w katedrze projektowania książki i ilustracji na krakowskiej ASP minęło kopę sekund, ale pamiętam że ze względów ergonomicznych nawet książki drukowało się na niezbyt mocno wybielonym papierze czernią o ograniczonej nieco gęstości, by mniejszy kontrast był bardziej komfortowy podczas lektury.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

06 lipca 2021, 21:16 - wt

mat pisze:
06 lipca 2021, 18:02 - wt
Wróciłem, ustawiłem i zobaczyłem.
Mam ustawiony system i wszystkie aplikacje na tryb ciemny, ale ustawiłem sobie mojego PA272W w pokoju od zacienionej strony tak:
3cd-m2.JPG
No i jest bajka. A ja głupi, chciałem kupować monitor na VA o jeszcze większym kontraście.
Dzięki, Czornyj.

No i mam włączone Auto Brightness.

P.S. Tak nota bene i a'propos, jaki kontrast przenosi druk, np. odbitka połysk?
A jaki chciałeś kupić monitor.
mat
Lokalizacja: Toruń
Posty: 31
Rejestracja: 19 maja 2013, 19:06 - ndz

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

06 lipca 2021, 21:47 - wt

Faktem jest, że najlepiej czyta się książki drukowane na nie do końca białym papierze, z widoczną strukturą papieru. Gdyby monitory miały taką skórkę pomarańczy, która poprawia fokusowanie, to może byłoby jeszcze lepij.

Z kolei stwierdzam, że te sprane kontrasty przy podbiciu jasności czerni i bździący monitor, niczym nie różniący się od tła, do długiej pracy z tekstem są naprawdę pacaneum na wiele moich dotychczasowych nielubiejstw mojego NECa.

Ja osobiście preferuję ciemne motywy, a swego czasu (pewnie ze sto lat temu) przeglądarka Opera miała nawet zaimplementowany gotowy styl, który wyświetlał jasne strony internetowe w negatywie. Owszem, szybkość i komfort czytania długich elaboratów na ciemnych tłach są gorsze, ale ja wolę wszystko ciemne.

Zdecydowanie popieram jednocześnie tezę, że jasny motyw nie jest problemem sam w sobie, jeno jest bardziej wymagający pod względem oświetlenia stanowiska pracy, a przy tym pozwala zwęzić się źrenicy, co koryguje wiele wad obiektywu, jakim jest soczewka oka.

Ogólnie, bardzo ciekawa dyskusja, mam nadzieję, że pomoże wielu użytkownikom w podniesieniu komfortu pracy przy monitorze. Ogólnie, to "więcej światła!" (ale wokół monitora).
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

06 lipca 2021, 21:51 - wt

Czornyj pisze:
06 lipca 2021, 20:01 - wt
lukasso pisze:
06 lipca 2021, 16:19 - wt
Czornyj, ale jak to = "a ustawiając ciemny interfejs tylko pogarszasz sprawę dodatkowo męcząc wzrok."?

Przecież ostatni szary "kwadrat" z jasnym tekstem to już jest dark mode - ja nie mówiłem, że to ma być czarne tło z białym tekstem :)
W Moim Windowsie 7 mam podobnie zrobione, czyli szare tła okien. W Windowsie 10 mam już bliżej czerni.
Tekst nigdy biały.

W Photoshopie, to nawet nie ma białego interfejsu do wyboru (chyba, że w nowych CC się coś zmieniło).

A jak się czujesz po całym dniu siedzenia w Photoshopie na ciemnym interfejsie?
Chyba nie jest tak źle, co ;)

Jedną z największych wad Adobe XD na forach Adobe, był krzyk o ciemny interfejs do tego programu, bo ludzie nie mogli na tym jasnym interfejsie pracować.

Cały świat robi już ciemne interfejsy ze względu na wzrok :)
Ciemny interfejs powoduje, że jasność całości sceny scałkowana przez oko jest znacznie niższa, co powoduje szersze otwarcie źrenicy, działającej jak przysłona w obiektywie - im szerzej jest otwarta, tym bardziej wady optyczne soczewki oka powodują spadek postrzeganej ostrości. W efekcie jasny tekst na ciemnym tle jest wg badań średnio 20-30% mniej czytelny od ciemnego tekstu na jasnym, choć oczywiście możemy temu przeciwdziałać rozjaśniając czerń monitora i moc jego podświetlenia.

Photoshop i wszystkie aplikacje Adobe (poza Lightroomem) mają możliwość przełączania interfejsu na jasny i zawsze korzystam z tej opcji.
No tak, pamiętam, że masz pancerne gałki oczne i Tobie nic nie szkodzi ;)

I tak, czytanie ciemnego tekstu na białym jest bardziej czytelne - nie potrzebuję badań, ja to widzę :)
Tylko, że czytelność spada dużo niżej czarnego na białym, gdy w ogóle nie możemy czytać, bo nas wali coś po gałach - czasem należy wybrać kompromis i zwiększyć czytelność zamieniając jasny tekst na ciemnym tle (oczywiście, nie biały tekst na czarnym tle).

Ale praca z grafiką, projektowanie, modelowanie w ciemnych interfejsach jest dla wielu wygodniejsza, i tu trudno mówić o aspektach spadku ostrości, wręcz myślę, że czasem widzenie szczegółów może wzrosnąć, a to wszystko w środowisku, które bardziej dba o nasze oczy.

Tak jak już koledze voteck mówiłem - badania naukowe mówią, że praca na jasnych interfejsach, może przyspieszać krótkowzroczność, więc też obok takich doniesienie nie ma co przechodzić obojętnie, czy też wypierać je z dyskursu.
mat
Lokalizacja: Toruń
Posty: 31
Rejestracja: 19 maja 2013, 19:06 - ndz

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

06 lipca 2021, 22:00 - wt

Mag pisze:
06 lipca 2021, 21:16 - wt
mat pisze:
06 lipca 2021, 18:02 - wt
Wróciłem, ustawiłem i zobaczyłem.
Mam ustawiony system i wszystkie aplikacje na tryb ciemny, ale ustawiłem sobie mojego PA272W w pokoju od zacienionej strony tak:
3cd-m2.JPG
No i jest bajka. A ja głupi, chciałem kupować monitor na VA o jeszcze większym kontraście.
Dzięki, Czornyj.

No i mam włączone Auto Brightness.

P.S. Tak nota bene i a'propos, jaki kontrast przenosi druk, np. odbitka połysk?
A jaki chciałeś kupić monitor.
Myślałem o jakiejś typowej, ale płaskiej biurwie 31,5 cala na VA w rozdzielczości 2560x1440, co przy wielkości plamki ok. 0,27 mm pozwala bez specjalnego skalowania na strawną wielkość czcionek. Poza tym, ja jako wieloletni fotografujący potrzebuję nieco większej plamki niż mam przy 27 calach w QHD celem efektywnej oceny krytycznej ostrości zdjęć w serii i wybrania tej jednej brzytwy, czym się różnimy w spojrzeniu na sprawę od Toma01. Ale to już temat na osobną dyskusję.

W każdym razie myślałem o czymś do pracy z tekstem, ew. podglądu miniatur w LR, podczas gdy NEC byłby drugim obok do powiększania wybranej miniatury i pracy z kolorem. Ale chyba ostatecznie odpuszczę sobie ten temat, bo mam jednak zbyt wysokie wymagania (co do np. przejść tonalnych) i zaraz robi mi się nie 2 tys. zł, a 5 tys. zł, albo lepiej. Poza tym Tom01 mówił coś, że dobrze, jak monitory obok siebie mają tej samej wielkości elementy ekranowe.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

06 lipca 2021, 22:15 - wt

lukasso pisze:
06 lipca 2021, 21:51 - wt
No tak, pamiętam, że masz pancerne gałki oczne i Tobie nic nie szkodzi ;)
Po prostu dobrze oświetlił sobie stanowisko.
Ale praca z grafiką, projektowanie, modelowanie w ciemnych interfejsach jest dla wielu wygodniejsza, i tu trudno mówić o aspektach spadku ostrości, wręcz myślę, że czasem widzenie szczegółów może wzrosnąć, a to wszystko w środowisku, które bardziej dba o nasze oczy.
Jeszcze więcej szczegółów dostrzeżesz, gdy w ogóle zgasisz światło. Tyle że jest to fundamentalna wada, bo potem się okazuje, że wydruk zupełnie nie odpowiada temu, co widziałeś na ekranie, i jest zwyczajnie niedoświetlony, a kolory rozjechane.
Tak jak już koledze voteck mówiłem - badania naukowe mówią, że praca na jasnych interfejsach, może przyspieszać krótkowzroczność, więc też obok takich doniesienie nie ma co przechodzić obojętnie, czy też wypierać je z dyskursu.
Ale czy te badania uwzględniały kontrast między zawartością a otoczeniem? Oczywiście, że jasne tło w praktyce mocniej obciąża wzrok, bo mało kto dostosowuje otoczenie do jasności ekranu. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby — w adekwatnym oświetleniu — sprzyjało zachowaniu dobrego wzroku, tak jak sprzyja mu przebywanie w młodym wieku odpowiednio długo na dworze niezależnie (!) od liczby godzin spędzanych nad książkami, ale tu już, przyznaję, spekuluję. Mnie w każdym razie od kilkunastu lat, zresztą odkąd pracuję zawodowo z tekstem, dioptrie stoją w miejscu, chociaż trochę ich jest, no ale wiadomo, to o niczym nie świadczy, jednostkowy przypadek. Niemniej wzrok w słoneczne dni męczy mi prawie wszystko oprócz książki i jasnego monitora.
Ostatnio zmieniony 06 lipca 2021, 22:44 - wt przez voteck, łącznie zmieniany 1 raz.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

06 lipca 2021, 22:43 - wt

voteck pisze:
06 lipca 2021, 22:15 - wt
lukasso pisze:
06 lipca 2021, 21:51 - wt
No tak, pamiętam, że masz pancerne gałki oczne i Tobie nic nie szkodzi ;)
Po prostu dobrze oświetlił sobie stanowisko.
Ale praca z grafiką, projektowanie, modelowanie w ciemnych interfejsach jest dla wielu wygodniejsza, i tu trudno mówić o aspektach spadku ostrości, wręcz myślę, że czasem widzenie szczegółów może wzrosnąć, a to wszystko w środowisku, które bardziej dba o nasze oczy.
Jeszcze więcej szczegółów dostrzeżesz, gdy w ogóle zgasisz światło. Tyle że jest to fundamentalna wada, bo potem się okazuje, że wydruk zupełnie nie odpowiada temu, co widziałeś na ekranie, i jest zwyczajnie niedoświetlony, a kolory rozjechane.
Tak jak już koledze voteck mówiłem - badania naukowe mówią, że praca na jasnych interfejsach, może przyspieszać krótkowzroczność, więc też obok takich doniesienie nie ma co przechodzić obojętnie, czy też wypierać je z dyskursu.
Ale czy te badania uwzględniały kontrast między zawartością a otoczeniem? Oczywiście, że jasne tło w praktyce mocniej obciąża wzrok, bo mało kto dostosowuje otoczenie do jasności ekranu. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby — w adekwatnym oświetleniu — sprzyjało zachowaniu dobrego wzroku, tak jak sprzyja mu przebywanie w młodym wieku odpowiednio długo na dworze niezależnie (!) od liczby godzin spędzanego nad książkami, ale tu już, przyznaję, spekuluję. Mnie w każdym razie od kilkunastu lat, zresztą odkąd pracuję zawodowo z tekstem, dioptrie stoją w miejscu, chociaż trochę ich jest, no ale wiadomo, to o niczym nie świadczy. Niemniej wzrok w słoneczne dni męczy mi prawie wszystko oprócz książki i jasnego monitora.
To dzieci rodzące się z wadami wzroku miały źle oświetlone stanowisko rozwoju w okresie płodowym?
Wiesz, że ludzie mają tendencje to różnych schorzeń, mają większe wrażliwości etc? Inni są pancerni, jarają papierosy, chleją ile wlezie i ćpają co tylko złapią w swoje niecne łapki, a często lepiej u nich ze zdrowiem niż u bardziej podatnych, którzy są zdeterminowani genetycznie.

Tylko kto powiedział, że ja pracuję z drukiem? Grafika i projektowanie w ogóle dzisiaj, to głównie urządzenia wyświetlające a nie papier, i ta tendencja rośnie wraz ze wzrostem użytkowników korzystających z tych urządzeń. Kino, gry, strony www czy aplikacje, animacja...

"Oczywiście, że jasne tło w praktyce mocniej obciąża wzrok, bo mało kto dostosowuje otoczenie do jasności ekranu" - no właśnie cały czas o tym mówię, że w praktyce to co Ci wali po oczach mocniej obciążą oczy :)

I nie wiem o co Ci cały czas chodzi z tym otoczeniem, oświetleniem - przecież nie każdy musi profesjonalnie podchodzić do tych spraw, a jednak musi popracować na komputerze, ale monitor go wali po gałach i ma z tym problem. Ludzie zmieniają otoczenie, nie potrafią tego ogarnąć, nie stać ich, czasem pracują na warunkach zastanych w danej firmie i nie da się zmienić oświetlenia, bo jest tylko ON i OFF. A instalacja ciemnego motywu do przeglądarki jest za darmo, zajmuje to 5 minut, zmiana motywu w systemie, no i dobrze jakby była taka opcja w programie na którym się pracuje. I tyle.

Ktoś chce pracować na jasnym motywie, dobrze się czuje, nic mu nie dolega - proszę bardzo.
Kogoś wali po gałach, nie może pracować - niech spróbuje zmiany na ciemne motywy, a może się to okazać strzałem w dziesiątkę.

Ja sobie zrobiłem profesjonalne oświetlenie, kupiłem profesjonalny monitor graficzny, a dopiero przejście na ciemne motywy dało prawdziwą ulgę - naprawdę, nie ma co z tym dyskutować. Takich przypadków jest całą masa.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

06 lipca 2021, 22:51 - wt

lukasso pisze:
06 lipca 2021, 22:43 - wt
To dzieci rodzące się z wadami wzroku miały źle oświetlone stanowisko rozwoju w okresie płodowym?
A co to ma wspólnego z badaniami nad wzrokiem nastolatków i statystycznymi różnicami?
Tylko kto powiedział, że ja pracuję z drukiem? Grafika i projektowanie w ogóle dzisiaj, to głównie urządzenia wyświetlające a nie papier, i ta tendencja rośnie wraz ze wzrostem użytkowników korzystających z tych urządzeń. Kino, gry, strony www czy aplikacje, animacja...
Jaka jest różnica między drukiem a monitorem? W obu zastosowaniach musisz równać do standardu, żeby uśrednić różnice i żeby w skrajnych przypadkach rozbieżności się nie nakładały. Zdjęcie na wydruku, zdjęcie na poprawnie ustawionym monitorze — jeden pies. Obrabiane w ciemności będzie niedoświetlone i nie tylko.
I nie wiem o co Ci cały czas chodzi z tym otoczeniem, oświetleniem - przecież nie każdy musi profesjonalnie podchodzić do tych spraw, a jednak musi popracować na komputerze, ale monitor go wali po gałach i ma z tym problem. Ludzie zmieniają otoczenie, nie potrafią tego ogarnąć, nie stać ich, czasem pracują na warunkach zastanych w danej firmie i nie da się zmienić oświetlenia, bo jest tylko ON i OFF. A instalacja ciemnego motywu do przeglądarki jest za darmo, zajmuje to 5 minut, zmiana motywu w systemie, no i dobrze jakby była taka opcja w programie na którym się pracuje. I tyle.
Tylko o to, że to nie wina tła jako takiego.
Ja sobie zrobiłem profesjonalne oświetlenie, kupiłem profesjonalny monitor graficzny, a dopiero przejście na ciemne motywy dało prawdziwą ulgę - naprawdę, nie ma co z tym dyskutować. Takich przypadków jest całą masa.
Bo ciemne motywy to nie biały tekst na czarnym tle, ale jasnoszary tekst na ciemnoszarym tle? To cały czas kwestia kontrastu, do załatwienia przy białym tle za pomocą regulacji punktu czerni i centralnego oświetlenia (a nie tylko za monitorem).
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

06 lipca 2021, 23:11 - wt

voteck pisze:
06 lipca 2021, 22:51 - wt
lukasso pisze:
06 lipca 2021, 22:43 - wt
To dzieci rodzące się z wadami wzroku miały źle oświetlone stanowisko rozwoju w okresie płodowym?
A co to ma wspólnego z badaniami nad wzrokiem nastolatków i statystycznymi różnicami?
- Stawiasz tezę, że dobrze oświtlone stanowisko pracy eliminuje problemy okulistyczne, a ja Ci tłumaczę, że to jedna z opcji, które mogą przyspieszyć lub spowolnić degradację układu wzrokowego. Jak Czornyj ma pancerne gałki oczne, to jest szansa, że nie wystąpią u niego problemy ze wzrokiem, a u kogoś kto ma tendencje to degradacji układu wzrokowego, nawet najlepsze stanowisko pracy go nie uchroni przed problemami ze wzrokiem.
Tylko kto powiedział, że ja pracuję z drukiem? Grafika i projektowanie w ogóle dzisiaj, to głównie urządzenia wyświetlające a nie papier, i ta tendencja rośnie wraz ze wzrostem użytkowników korzystających z tych urządzeń. Kino, gry, strony www czy aplikacje, animacja...
Jaka jest różnica między drukiem a monitorem? W obu zastosowaniach musisz równać do standardu, żeby uśrednić różnice i żeby w skrajnych przypadkach rozbieżności się nie nakładały. Zdjęcie na wydruku, zdjęcie na poprawnie ustawionym monitorze — jeden pies. Obrabiane w ciemności będzie niedoświetlone i nie tylko.

- tak? nie wiedziałem że pracując nad tekstem musisz coś uśredniać do standardów :), albo wklejając coś do CMSa ma jakiekolwiek znaczenie jakie kolory wyświetlał monitor, albo kodując zabezpiecznie na backendzie musisz mieć superjednorodność etc
Ludzie pracują w różnych obszarach, mają różne potrzeby.
I nie wiem o co Ci cały czas chodzi z tym otoczeniem, oświetleniem - przecież nie każdy musi profesjonalnie podchodzić do tych spraw, a jednak musi popracować na komputerze, ale monitor go wali po gałach i ma z tym problem. Ludzie zmieniają otoczenie, nie potrafią tego ogarnąć, nie stać ich, czasem pracują na warunkach zastanych w danej firmie i nie da się zmienić oświetlenia, bo jest tylko ON i OFF. A instalacja ciemnego motywu do przeglądarki jest za darmo, zajmuje to 5 minut, zmiana motywu w systemie, no i dobrze jakby była taka opcja w programie na którym się pracuje. I tyle.
Tylko o to, że to nie wina tła jako takiego.
- Bo to wina monitora, który wali po gałach, a że wali po gałach to nie wina tła, tylko konstrukcji monitora, który nie potrafi wyświetlać rzeczy jakby były wydrukiem, a wielu producentów do tego dąży, czy by nie waliły po gałach.
Ja sobie zrobiłem profesjonalne oświetlenie, kupiłem profesjonalny monitor graficzny, a dopiero przejście na ciemne motywy dało prawdziwą ulgę - naprawdę, nie ma co z tym dyskutować. Takich przypadków jest całą masa.
Bo ciemne motywy to nie biały tekst na czarnym tle, ale jasnoszary tekst na ciemnoszarym tle? To cały czas kwestia kontrastu, do załatwienia przy białym tle za pomocą regulacji punktu czerni i centralnego oświetlenia (a nie tylko za monitorem).
- gdyby była do załatwienia, projektanci profesjonalnego oprgramowania nie trudzili by się w opracowywaniu ciemnych interfejsów (a to czasem jest trud i dużo kasy, by przeprojektować soft), ludzie nie pisali by do Adobe z prośbą o ciemne interfejsy, i ja próbując z dwoma profesjonalnymi monitorami, gimnastykując się z oświetleniem, nie musiałbym w końcu przechodzić na ciemne motywy.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

06 lipca 2021, 23:23 - wt

lukasso pisze:
06 lipca 2021, 21:51 - wt
No tak, pamiętam, że masz pancerne gałki oczne i Tobie nic nie szkodzi ;)

I tak, czytanie ciemnego tekstu na białym jest bardziej czytelne - nie potrzebuję badań, ja to widzę :)
Tylko, że czytelność spada dużo niżej czarnego na białym, gdy w ogóle nie możemy czytać, bo nas wali coś po gałach - czasem należy wybrać kompromis i zwiększyć czytelność zamieniając jasny tekst na ciemnym tle (oczywiście, nie biały tekst na czarnym tle).

Ale praca z grafiką, projektowanie, modelowanie w ciemnych interfejsach jest dla wielu wygodniejsza, i tu trudno mówić o aspektach spadku ostrości, wręcz myślę, że czasem widzenie szczegółów może wzrosnąć, a to wszystko w środowisku, które bardziej dba o nasze oczy.

Tak jak już koledze voteck mówiłem - badania naukowe mówią, że praca na jasnych interfejsach, może przyspieszać krótkowzroczność, więc też obok takich doniesienie nie ma co przechodzić obojętnie, czy też wypierać je z dyskursu.
Mowa była o pracy z tekstem, specyfika mojej pracy od 30 lat to projektowanie pod druk, relatywnie jasnych, kontrastowych treści. W tego typu zastosowaniach lepiej sprawdza się jasny interfejs, który nie kontrastuje z jasnymi pracami prezentowanymi później na statystycznie jasnym tle, bo jak podkreślałem w wątku ze 150x po gałach wali nie jasność sama w sobie, a wysokie kontrasty. Nie chce zanudzać i robić wykładu z fizjologicznych, dość abstrakcyjnych i złożonych przyczyn tego stanu rzeczy, prezentuję proste, poparte solidną wiedzą teoretyczną i doświadczeniem empirycznym rady:
BOLĄ CIĘ GAŁY, TO ZMNIEJSZ KONTRASTY WSZYSTKIEGO, CO ZNAJDUJE SIĘ W ZASIĘGU WZROKU PODCZAS PRACY.

Jak projektujesz relatywne ciemne treści, bądź treści prezentowane w ciemnym otoczeniu (np. projekcja filmu) to pewnie że ciemny interfejs może okazać się lepszy, bo nie będzie z nimi niepotrzebnie kontrastował i lepiej zasymuluje docelowe medium. Nie neguję, że ciemny interfejs może w pewnych zastosowaniach być optymalny, na pewno do pracy z tekstem i wielu innych zastosowań nadaje nadaje się gorzej, są na to solidne wyniki badań i szkoda strzępić ryja ;)
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

06 lipca 2021, 23:46 - wt

Czornyj pisze:
06 lipca 2021, 23:23 - wt
lukasso pisze:
06 lipca 2021, 21:51 - wt
No tak, pamiętam, że masz pancerne gałki oczne i Tobie nic nie szkodzi ;)

I tak, czytanie ciemnego tekstu na białym jest bardziej czytelne - nie potrzebuję badań, ja to widzę :)
Tylko, że czytelność spada dużo niżej czarnego na białym, gdy w ogóle nie możemy czytać, bo nas wali coś po gałach - czasem należy wybrać kompromis i zwiększyć czytelność zamieniając jasny tekst na ciemnym tle (oczywiście, nie biały tekst na czarnym tle).

Ale praca z grafiką, projektowanie, modelowanie w ciemnych interfejsach jest dla wielu wygodniejsza, i tu trudno mówić o aspektach spadku ostrości, wręcz myślę, że czasem widzenie szczegółów może wzrosnąć, a to wszystko w środowisku, które bardziej dba o nasze oczy.

Tak jak już koledze voteck mówiłem - badania naukowe mówią, że praca na jasnych interfejsach, może przyspieszać krótkowzroczność, więc też obok takich doniesienie nie ma co przechodzić obojętnie, czy też wypierać je z dyskursu.
Mowa była o pracy z tekstem, specyfika mojej pracy od 30 lat to projektowanie pod druk, relatywnie jasnych, kontrastowych treści. W tego typu zastosowaniach lepiej sprawdza się jasny interfejs, który nie kontrastuje z jasnymi pracami prezentowanymi później na statystycznie jasnym tle, bo jak podkreślałem w wątku ze 150x po gałach wali nie jasność sama w sobie, a wysokie kontrasty. Nie chce zanudzać i robić wykładu z fizjologicznych, dość abstrakcyjnych i złożonych przyczyn tego stanu rzeczy, prezentuję proste, poparte solidną wiedzą teoretyczną i doświadczeniem empirycznym rady:
BOLĄ CIĘ GAŁY, TO ZMNIEJSZ KONTRASTY WSZYSTKIEGO, CO ZNAJDUJE SIĘ W ZASIĘGU WZROKU PODCZAS PRACY.

Jak projektujesz relatywne ciemne treści, bądź treści prezentowane w ciemnym otoczeniu (np. projekcja filmu) to pewnie że ciemny interfejs może okazać się lepszy, bo nie będzie z nimi niepotrzebnie kontrastował i lepiej zasymuluje docelowe medium. Nie neguję, że ciemny interfejs może w pewnych zastosowaniach być optymalny, na pewno do pracy z tekstem i wielu innych zastosowań nadaje nadaje się gorzej, są na to solidne wyniki badań i szkoda strzępić ryja ;)

Wątek zaczął Mase, który pracuje na Autocadzie, Excelu i czasem gra. O pracy z tekstem wzmianki pojawiły się później ;)
Mase powiedział - "Najgorzej na jasnym tle, w ciemnych grach jako tako jeszcze posiedzieć szło z godzinę"

I nie neguję tego co mówią osoby, które pracują na jasnych interfejsach i im dobrze.

Polemizuję z kolegą, który neguje, że stosowanie ciemnych motywów jest zbędne, bo można to zrobić inaczej i powinno się zrobić inaczej.
Fajnie, że powiedziałeś coś w tym temacie, bo voteck może Twoje słowa przyjmie z większym zrozumieniem, że jednak czasem są okoliczności dla Dark Modes, i że nie jest to wymysł szatana ;)

Pracowałem kilka lat w Autocadzie i nie wyobrażam sobie tam pracy na jasnym interfejsie.

A fizjologii uczyłem się na studiach ;)
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

07 lipca 2021, 12:38 - śr

Wiadomo, że zdarza się nadwrażliwość na światło czy inne rzeczy, ale wszystko, co pisałem, sprowadza się do jednego: ogromna większość tych, którzy czują ulgę po przesiadce na ciemny motyw, nie ma tak naprawdę żadnych problemów natury fizjologicznej i w ich przypadku to tylko kwestia jasności otoczenia za monitorem i kontrastowości tekstu.

Swoją drogą, ja podczas pracy, zamiast kombinować z punktem czerni, po prostu tymczasowo zmieniam kolor czcionki w podstawowym stylu szablonu na ciemnoszary (75%).
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

07 lipca 2021, 23:47 - śr

Jeszcze moje stanowisko. Do pracy z tekstem dodatkowo stosuję baaardzo silne centralne oświetlenie pod sufitem, które wyłączyłem do zdjęć, żeby pokazać łunę za monitorem.

Obrazek

Proponuję najpierw zrobić coś takiego, następnie zadbać o mniejszy kontrast między tekstem a tłem programu, a dopiero potem ewentualnie szukać innych rozwiązań.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

11 lipca 2021, 17:56 - ndz

mat pisze:
06 lipca 2021, 22:00 - wt
Myślałem o jakiejś typowej, ale płaskiej biurwie 31,5 cala na VA w rozdzielczości 2560x1440, co przy wielkości plamki ok. 0,27 mm pozwala bez specjalnego skalowania na strawną wielkość czcionek.
Która to czcionka nie będzie na prawdę wysokiej jakości (przy odległości z jakiej patrzy się na monitor).
mat pisze:
06 lipca 2021, 22:00 - wt
Poza tym, ja jako wieloletni fotografujący potrzebuję nieco większej plamki niż mam przy 27 calach w QHD celem efektywnej oceny krytycznej ostrości zdjęć w serii i wybrania tej jednej brzytwy, czym się różnimy w spojrzeniu na sprawę od Toma01.
Jaki problem powiększyć podgląd zdjęcia (programy do edycji robią to techniką bez interpolacji) do np. 200% na ekranie 4K?
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

27 lipca 2021, 12:02 - wt

Dla mnie bardzo ważną informacją była ta, którą podał Czornyj, nie wiem czy w tym czy podobnym wątku. Otóż chodzi o osiągi oka na różnych "przysłonach" (używając analogi do obiektywów fotograficznych). Ja od lat zmagam się z tym, że gdy jest dość ciemno w pomieszczeniu to jasne literki na ciemnym tle mają tendencję do lekkiego rozmywania się. Nie czyta mi się komfortowo i męczę się. Za to właśnie odpowiada fakt, że oko wówczas pracuje na mocno otwartej przysłonie i właśnie na niej ma słabsze osiągi niż na bardziej przymkniętych. Analogiczne do obiektywów.
Gdy jest odpowiednio jasno i oko działa na węższej przysłonie jest dużo lepiej. Ostrzej i oko nie męczy się.
Z podobnego powodu nie lubię ciemnych interfejsów. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest kontrast pomiędzy literami a tłem, o czym również Czornyj wspominał. Im wyższy tym gorzej przy czytaniu. Wówczas bardzo szybko na siatkówce "odciskają" się linie tekstu co bardzo szybko męczy oko.
Jasne otoczenie, jasne tła to dla mnie jest komfort dla oczu.
Mase
Posty: 16
Rejestracja: 19 listopada 2019, 20:37 - wt

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

19 grudnia 2023, 11:49 - wt

Witam po latach z aktualizacją:
LG27GL850
Acer XV273K
MultiSync EA271U
iyama Xb3270qs
LG i DELL 4K już modeli nie pamiętam
Żaden nie został
Ostatnio LG 32UN880P-B - wyszedł najlepiej z powyższych, ale po tygodniu niestety poszedł papa.
Aktualnie powrót króla :) LG IPS227 w tandemie z dell P2412H za 4,24 zł z wyprzedaży.

Także refleksja mnie naszła może rozmiar plamki- nic powyżej 2K na 32" (stare BDM3270 pięknie dawały radę) mi nie podeszło. Może skazany jestem na 27" full HD :D Chociaż to chyba jednak IPSy mnie prześladują. Znalazłem też kilka wątków podobnych problemów:
https://www.reddit.com/r/Monitors/comme ... ng_nausea/
https://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?t=10438

Komórka mnie nie męczy w ogóle - podobno OLEDy się średnio do pracy nadają przez jakiś dziwny układ pikseli, ale to będzie chyba strzał jak nie to to robię zapas strategicznych starych monitorów i czas pogodzić się z oczami swemi.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

19 grudnia 2023, 12:09 - wt

Ale tak zasadniczo to jaki masz problem?
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Mase
Posty: 16
Rejestracja: 19 listopada 2019, 20:37 - wt

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

19 grudnia 2023, 12:34 - wt

Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że monitor jest za jasny (najprostsze rozwiązanie - to se jasność skręć) natomiast problem ciężko opisać (niektórzy mają całe spektrum jak w linkach, które podałem). Jakbym miał to opisać to brak ostrości widzenia na nowych monitorach - jakby warstwa z kryształami była kilka mm przed tłem - jakbyś napisał na szybie tekst a tło dał za szybę. W wykonaniu monitorowym powoduje to u mnie jakby oko się ciągle próbowało zogniskować i nie mogło. Po jakimś czasie kombinuje z pokrętłami, ale to bardziej odruch bo nic nie daje. Miałem laptopa z TN 4K i tam jest OK - weź zrozum o co chodzi :) Glapie się na OLEDA w komórce i też nic. Patrzę na starego LG nieraz 8 h i NIC. Kupuję nowego 4K IPSa i zwracam albo po rodzinie rozdaje. Paradoksalnie tekst na tych 4K jest dla mnie bardziej rozmyty niż full HD. Jakby oko na ziarenku mniejszym niż coś tam nie mogło zrobić autofokusa - ale problem dotyczy prawie tylko IPS.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

19 grudnia 2023, 13:22 - wt

Czy problem aby na pewno tkwi tylko w monitorze? Robiłeś jakieś badania wzroku? Sprawa wydaje się skomplikowana i nie tak całkiem oczywista..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Mase
Posty: 16
Rejestracja: 19 listopada 2019, 20:37 - wt

Re: Czy ja mam zbyt plebejskie oczy do nowych monitorów? Ból i zmęczenie oczu.

19 grudnia 2023, 13:52 - wt

Przez ostatnie 4 lata byłem u okulisty 3 razy. Zero wad wzroku jaskry itp. . Oświetlenie wkoło biurka też nie jest problemem.

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu