Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
MariusBienius
Kontakt:
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Posty: 4
Rejestracja: 18 listopada 2021, 15:26 - czw

Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

18 listopada 2021, 15:32 - czw

To mój pierwszy post, więc najpierw się przywitam.
Cześć :)

A przychodzę z takim pytaniem.
Nigdy nie pracowałem na żadnym sprzęcie Apple'a ale ostatnio chodzi mi po głowie, żeby kupić Maca Mini M1.
I zastanawiam się, czy starszawy już FlexScan S2433W będzie z tym działał?
Przeglądam różne informacje w sieci i wygląda na to, że nie jest tak wesoło ze starszymi monitorami w parze z M1.
Miał ktoś może taki zestaw? Albo próbował podłączyć jedno z drugim?

Mariusz
Endriu
Posty: 81
Rejestracja: 25 stycznia 2021, 17:00 - pn

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

18 listopada 2021, 16:26 - czw

Poczytaj sobie naszą świeżą rozmowę.
Ja mam CG2420 (chęć przejścia na CG2730) i również się zastanawiam nad Mini M1 (jutro lub w przyszłym tygodniu wlatuje Air 8/256, ale nie wiem czy nie wymienić właśnie na Mini).

viewtopic.php?t=4614
EIZO CG2730 :D
MariusBienius
Kontakt:
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Posty: 4
Rejestracja: 18 listopada 2021, 15:26 - czw

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 07:27 - pt

Dzięki wielkie,
Przeczytałem i szczerze mówiąc, trochę zszedł mi zapał do zakupu Mini M1.
Można w sumie kupić, sprawdzić i jak nie będzie działać, to oddać.
Ale jednak nie tędy droga. Jeśli już się decyduję kupić M1, to jednak chciałbym, żeby mi to śmigało.
I póki co niestety nie stać mnie na dokupienie monitora za drugie tyle.
Chyba więc wstrzymam się z zakupem.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 11:40 - pt

Miniacz M1 to mój najlepszy, przypadkowy zakup od dekad - demonicznie szybki, responsywny,bezgłośny, o świetnym stosunku ceny do wydajności.

Pracuję bez problemu na dwóch monitorach 4K i 4K+, ale podłączałem też normalne i nie widzę problemu, ew. kwestia wyregulowania poziomu wygładzania fontów (domyślny jest raczej pod HiDPI)
MariusBienius
Kontakt:
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Posty: 4
Rejestracja: 18 listopada 2021, 15:26 - czw

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 12:17 - pt

Czornyj pisze:
19 listopada 2021, 11:40 - pt
Miniacz M1 to mój najlepszy, przypadkowy zakup od dekad - demonicznie szybki, responsywny,bezgłośny, o świetnym stosunku ceny do wydajności.

Pracuję bez problemu na dwóch monitorach 4K i 4K+, ale podłączałem też normalne i nie widzę problemu, ew. kwestia wyregulowania poziomu wygładzania fontów (domyślny jest raczej pod HiDPI)
To jest optymistyczna wiadomość :)
Dużo pracuję z tekstami więc wyświetlanie fontów jest dla mnie kluczowe.
Nie wiedziałem, że to można wyregulować. W Windowsie nie kojarzę takiego czegoś.
W Macowym systemie to jest jakiś suwak w ustawieniach czy jakoś inaczej to się ustawia?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 14:44 - pt

MariusBienius pisze:
19 listopada 2021, 07:27 - pt
Przeczytałem i szczerze mówiąc, trochę zszedł mi zapał do zakupu Mini M1.

I słusznie, chyba, że to komputer do jednego zadania. Sam po ok 15 lata pracy na makówkach przesiadłem się na Win, bo olewaszcze podejście Apple zaczyna rozwalać pracę. Coraz więcej rzeczy nie działa i to na Intelu a na M1 w ogóle dramat.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
MariusBienius
Kontakt:
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Posty: 4
Rejestracja: 18 listopada 2021, 15:26 - czw

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 14:59 - pt

Tom01 pisze:
19 listopada 2021, 14:44 - pt
I słusznie, chyba, że to komputer do jednego zadania. Sam po ok 15 lata pracy na makówkach przesiadłem się na Win, bo olewaszcze podejście Apple zaczyna rozwalać pracę. Coraz więcej rzeczy nie działa i to na Intelu a na M1 w ogóle dramat.

Zajmuje się głownie projektowaniem i składem książek i różnych publikacji i szczerze mówiąc nie mam jakiegoś konkretnego powodu, żeby przesiąść się na Maca.
Chciałem po prostu skosztować czegoś innego. I w sumie jest sporo grono osób, które sobie zachwala pracę na Macu. Ale może to dlatego, że tak trzeba, kiedy ma się Maca :)
W każdym razie, jeśli ma mi to sprawić więcej problemów niż korzyści, to może lepiej w to nie brnąć i pozostać na Windowsie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 15:14 - pt

Soft Adobe śmiga aż miło, ale nie samym Adobe człowiek żyje. U mnie problemy z oprogramowaniem przekroczyły masę krytyczną. Ze wszystkim problem, durnego dokumentu nie można podpisać certyfikatem, soft narzędziowy, techniczny, różne często przydatne rzeczy albo nie działają, albo są uwstecznione względem wersji windzianych. Do koszyka wpada teraz jeszcze niezgodność rozkazów z x86 a to jest katastrofa. Firma Apple już raz zrobiła taką głupotę i omal nie splajtowała. Nie jest wcale takie oczywiste zmienić światowy standard.

Plusem natomiast będzie wymuszony ruch Intela. Im więcej więc ludzi będzie zachwyconych M1, tym Intel (a AMD siłą rzeczy), będzie zmuszony przerwać stagnację na rynku procesorów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 15:43 - pt

MariusBienius pisze:
19 listopada 2021, 14:59 - pt
Tom01 pisze:
19 listopada 2021, 14:44 - pt
I słusznie, chyba, że to komputer do jednego zadania. Sam po ok 15 lata pracy na makówkach przesiadłem się na Win, bo olewaszcze podejście Apple zaczyna rozwalać pracę. Coraz więcej rzeczy nie działa i to na Intelu a na M1 w ogóle dramat.

Zajmuje się głownie projektowaniem i składem książek i różnych publikacji i szczerze mówiąc nie mam jakiegoś konkretnego powodu, żeby przesiąść się na Maca.
Chciałem po prostu skosztować czegoś innego. I w sumie jest sporo grono osób, które sobie zachwala pracę na Macu. Ale może to dlatego, że tak trzeba, kiedy ma się Maca :)
W każdym razie, jeśli ma mi to sprawić więcej problemów niż korzyści, to może lepiej w to nie brnąć i pozostać na Windowsie.
Od 30-tu lat jestem grafikiem, używałem na zmianę Windows i MacOS, system jest mi obojętny - po tym jak w marcu na próbę, z nieufnością przesiadłem się na M1 żałowałem tylko, że tak długo zwlekałem i zmarnowałem kilka miesięcy bez tego wynalazku.

Obecnie jest jeszcze o niebo lepiej - są natywne wersje Indesigna, Illustratora, Photoshopa, a z każdym uaktualnieniem są coraz szybsze i lepiej odchwaszczone, np. zniknął problem z wieszaniem się Indesigna podczas eksportu PDFów, który był od lat moją zmorą (miesięcznie składam i wypuszczam do druku grubo ponad 100 stron katalogów, ulotek, plakatów/banerów napakowanych setkami zdjęć i opisów). A pakiet Affinity (Publisher, Designer, Photo) na M1 śmiga jeszcze lepiej.

Po kilku miesiącach pracy kijem bym nie tknął muzealnych przeżytków z Intelem/AMD x86 obojętne z jakim systemem, działa mi - a w zasadzie zapierdala - wszystko, czego jako grafik potrzebuję (Adobe, Affinity). Jest wyłącznie kwestią czasu kiedy architektura ARM zaora x86 - zarówno w MacOS, jak Windows, gdzie nowe proce pewnie pojawią się lada moment.

MacOS ma natywnie włączone wygładzanie optymalizowane pod monitory HiDPI, wystarczy to przestawić. Do składu polecam też jakikolwiek monitor UHD z matrycą IPS, świetnie skalibrowany NEC EA271U to koszt poniżej 2800, jeśli ma to być tylko monitor layoutowy do składu tekstów to jakiekolwiek Benq/Delle/LG i inne Acery równie dobrze dadzą radę. Komfort i wydajność pracy ze składem/łamaniem w porównaniu z EIZO 24” 1920x1200px będą kosmicznie wyższe, naprawdę szkoda życia i oczu na monitory o niskiej rozdziałce.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 15:56 - pt

Z tym zaoraniem to bym się tak nie rozpędzał. Procesory o zredukowanej liście rozkazów istnieją od dziesięcioleci ale pomimo ich szybkości względem CISC jakoś nie zdominowały rynku komputerów osobistych i się raczej nie zanosi. Nawet najbardziej fantastyczne wizje nie pokazują, że nagle cały dorobek PC będzie przepisywany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 16:13 - pt

Moim zdaniem Maci to sprzęt dla grafików i ... influencerek z YT, FB itp. Do tego jest świetny.
Do normalnej pracy to się kompletnie nie nadaje, bo nie współpracuje z jakimkolwiek poważnym oprogramowaniem. Tu się zgadzam, setek tysięcy poważnych programów x86 nikt nie przepisze na ARM w ciągu kilku(nastu) najbliższych lat.
Za poważne programy uważam np. programy do projektowania rzeczywistych produktów, nie do projektowania obrazków i katalogów tych produktów.

Natomiast sam MacBook Air na M1 to bardzo fajna zabawka do przeglądania internetów, szybka, energooszczędna i bezproblemowa, dobrze wykonana. Jest świetna do tego, do czego została stworzona.
Do niczego innego (zwłaszcza poważnej pracy np. inżynierskiej) się kompletnie nie nadaje moim zdaniem. No może poza grafiką i filmikami, ale to z mojego punktu widzenia też zabawa.

M1 odstaje od Intela i AMD dzięki nowoczesnej litogramii TSMC 5nm, dzięki której można było wyprodukować czip z 16mld tranzystorów, który jest szybki i energooszczędny (np. dzięki dużej pamięci podręcznej L2).
Intel (14nm i 10nm) i AMD (7nm/TSMC) nie jest wstanie na razie tego powtórzyć, ale Maci to komputery o bardzo wąskim spektrum zastosowań. Zauważcie, że wszyscy którzy się nimi zachwycają, używają tylko kilku tych samych programów (edycja grafiki i montaż filmów). Nic więcej. No i tu zgoda, jest świetnie.

Tylko ta ostrość tekstu. Na domyślnych ustawieniach wygładzania fontów jest tragedia na niskich rozdziałkach.
Zamiast kupować MacaMini M1 i monitor UHD to już faktycznie lepiej wybrać iMaca M1 16GB RAM.
iMac ma bardzo niską użyteczność, z powodu bardzo małej liczby portów, ale sam ekran uważam, że jest dość dobry. Ostrość znakomita.
MacMini ma porty OK, ale nie da się kupić do niego monitora 5K.
Endriu
Posty: 81
Rejestracja: 25 stycznia 2021, 17:00 - pn

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 16:37 - pt

Czornyj, 3 pytanka:
1. Miniacza jesteś w stanie obciążyć tak, aby było go słychać?
2. Ten problem z wygładzaniem jest tylko w tekście czy również ogólnie pracy np. w Photoshopie/Illustratorze/Designerze? (mam całe Creative Cloud + całe Affinity).
3. Według Ciebie 2560x1440p pod Miniacza będzie dobrą opcją czy nie?

max, co masiałeś na myśli pisząc to zdanie?
"MacMini ma porty OK, ale nie da się kupić do niego monitora 5K."
EIZO CG2730 :D
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 17:01 - pt

max pisze:
19 listopada 2021, 16:13 - pt
Moim zdaniem Maci to sprzęt dla grafików i ... influencerek z YT, FB itp. Do tego jest świetny.
Do normalnej pracy to się kompletnie nie nadaje, bo nie współpracuje z jakimkolwiek poważnym oprogramowaniem. Tu się zgadzam, setek tysięcy poważnych programów x86 nikt nie przepisze na ARM w ciągu kilku(nastu) najbliższych lat.
Za poważne programy uważam np. programy do projektowania rzeczywistych produktów, nie do projektowania obrazków i katalogów tych produktów.

Natomiast sam MacBook Air na M1 to bardzo fajna zabawka do przeglądania internetów, szybka, energooszczędna i bezproblemowa, dobrze wykonana. Jest świetna do tego, do czego została stworzona.
Do niczego innego (zwłaszcza poważnej pracy np. inżynierskiej) się kompletnie nie nadaje moim zdaniem. No może poza grafiką i filmikami, ale to z mojego punktu widzenia też zabawa.

M1 odstaje od Intela i AMD dzięki nowoczesnej litogramii TSMC 5nm, dzięki której można było wyprodukować czip z 16mld tranzystorów, który jest szybki i energooszczędny (np. dzięki dużej pamięci podręcznej L2).
Intel (14nm i 10nm) i AMD (7nm/TSMC) nie jest wstanie na razie tego powtórzyć, ale Maci to komputery o bardzo wąskim spektrum zastosowań. Zauważcie, że wszyscy którzy się nimi zachwycają, używają tylko kilku tych samych programów (edycja grafiki i montaż filmów). Nic więcej. No i tu zgoda, jest świetnie.

Tylko ta ostrość tekstu. Na domyślnych ustawieniach wygładzania fontów jest tragedia na niskich rozdziałkach.
Zamiast kupować MacaMini M1 i monitor UHD to już faktycznie lepiej wybrać iMaca M1 16GB RAM.
iMac ma bardzo niską użyteczność, z powodu bardzo małej liczby portów, ale sam ekran uważam, że jest dość dobry. Ostrość znakomita.
MacMini ma porty OK, ale nie da się kupić do niego monitora 5K.
Z całym szacunkiem - jeśli ktoś pyta o kompa do składu książek, to nie interesuje go sprzęt do "poważnego projektowania rzeczywistych rzeczy", tylko sprzęt do projektowania nierzeczywistych, niepoważnych książek etc., do których to zadań - niezależnie od ich zabwaności - ten sprzęt nadaje się najlepiej, bo dzięki układowi SoC i architekturze RISC jest pierońsko responsywny, szybki i cichy. Spektrum zastosowań M1 staje się coraz szersze, bo Apple knuł od 10 lat przejście na ARM i od dekady zmuszał developerów do tworzenia 64-o bitowych aplikacji by nie było problemu z przejściem na ARM 64, a developerzy widząc jak srogo popierdala ten sprzęt przepisują coraz więcej aplikacji na ARM zdając sobie sprawę, że trzymając się archaicznego x86 mogą zostać z ręką w nocniku.

Tak czy siak dla grafika nie ma to najmniejszego znaczenia, niezależnie od zabawności czynności, jakimi się para - to, co istotne to fakt, że za śmieszne 4,5k ma rewelacyjne narzędzie dające obłędny komfort pracy, śmigające szybciej niż kilkukrotnie droższe stacje robocze x86.

M1 Max ma już 57mld tranzystorów, a niebawem wyjdą jego podwójne i poczwórne warianty :) Ilość portów rozwiązuje dock TB3. Monitory UHD z IPS można kupić już za ok. 1300zł. 5K da się kupić, ale jest relatywnie drogi i przy 27" zbędny.
Endriu pisze:
19 listopada 2021, 16:37 - pt
Czornyj, 3 pytanka:
1. Miniacza jesteś w stanie obciążyć tak, aby było go słychać?
2. Ten problem z wygładzaniem jest tylko w tekście czy również ogólnie pracy np. w Photoshopie/Illustratorze/Designerze? (mam całe Creative Cloud + całe Affinity).
3. Według Ciebie 2560x1440p pod Miniacza będzie dobrą opcją czy nie?

max, co masiałeś na myśli pisząc to zdanie?
"MacMini ma porty OK, ale nie da się kupić do niego monitora 5K."
1. Nie udało mi się, cały czas chodzi na bazowch, bezgłośnych obrotach (1700) i nie przyspiesza niezależnie od obciążenia. Temperatura układu nawet pod ekstremalnym obciążeniem to 60-70 stopni,
2. Tylko tekst, pozostałe treści wyświetlane są normalnie
3. 2560x1440px jest na pewno o niebo lepszą opcją niż 1920x1200, ale obecnie różnica w cenie między 2,5k a 4k jest niewielka, a komfort pracy z tekstem na UHD jest o niebo wyższy
michalk
Posty: 71
Rejestracja: 09 września 2020, 18:23 - śr

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 17:15 - pt

Max nie oglądasz filmów, nie słuchasz muzyki? W tej branży pracują ludzie dla których jest to normalny zawód. Mac króluje w branży kreatywnej i piszę o topie. W Dolinie Krzemowej też większość siedzi na macosie ze względu na to, że to system unixowy, a o cyfrowe produkty operia się teraz praktycznie wszystko. Sprowadzanie definicji prawdziwej pracy jedynie do projektowania fizycznych produktów jest nie na miejscu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 17:29 - pt

Miałem na myśli, że MacMini na M1 ma wystarczający (choć bez szaleństw) zestaw portów we/wy: 2x USB-A, 2x USB-C/TB, HDMI, przewodowy LAN, oddzielne wejście zasilania, wbudowany zasilacz.

Jeśli po przestawieniu tego wygładzania renderowania czcionek ktoś będzie zadowolony, to do wielogodzinnej codziennej pracy będzie lepszy od MacBooka Air.
Na małym laptopiku z dwoma USB-C/TB nie da się komfortowo pracować zawodowo, z powodu niewystarczającego poziomu ergonomii.
michalk pisze: Max nie oglądasz filmów, nie słuchasz muzyki? W tej branży pracują ludzie dla których jest to normalny zawód. Mac króluje w branży kreatywnej i piszę o topie. W Dolinie Krzemowej też większość siedzi na macosie ze względu na to, że to system unixowy, a o cyfrowe produkty operia się teraz praktycznie wszystko. Sprowadzanie definicji prawdziwej pracy jedynie do projektowania fizycznych produktów jest nie na miejscu.
No dobra, trochę przesadziłem. Nie obrażajcie się na mnie. Trochę może spaczony jestem. Niemniej jednak osobiście robienie obrazków, filmików i muzyki zaliczam do kategorii rozrywki, ew. reklamy.
Co nie znaczy, że malowanie obrazów, czy komponowanie muzyki nie jest prawdziwa pracą. Jest, ale jakby taką jednak trzeciej potrzeby. No ale zakończmy tą dygresję, jest nie na temat.

PS. Ja uwielbiam słuchać muzyki, ale w oficjanym sklepie Appstore nie ma ani Spotify ani Tidala na MacOS.
Tak, wiem, istnieje Spotify na M1, ale z jakiegoś powodu nie ma go w Appstore.
https://isapplesiliconready.com/pl
Czornyj pisze:
19 listopada 2021, 17:01 - pt
Z całym szacunkiem - jeśli ktoś pyta o kompa do składu książek, to nie interesuje go sprzęt do "poważnego projektowania rzeczywistych rzeczy", tylko sprzęt do projektowania nierzeczywistych, niepoważnych książek etc., do których to zadań - niezależnie od ich zabwaności - ten sprzęt nadaje się najlepiej, bo dzięki układowi SoC i architekturze RISC jest pierońsko responsywny, szybki i cichy.
Tak, zgadzam się. Proszę się nie obrażać. To nie był przytyk osobisty. Jedynie wyraziłem swoją opinię.
michalk
Posty: 71
Rejestracja: 09 września 2020, 18:23 - śr

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

19 listopada 2021, 17:52 - pt

max pisze:
19 listopada 2021, 17:29 - pt
PS. Ja uwielbiam słuchać muzyki, ale w oficjanym sklepie Appstore nie ma ani Spotify ani Tidala na MacOS.
Tak, wiem, istnieje Spotify na M1, ale z jakiegoś powodu nie ma go w Appstore.
Bo Apple promuje swoją usługę iTunes. W App Store generalnie nie ma wielu rzeczy, ja w zasadzie większość aplikacji mam spoza, w przypadku zaufanych producentów jak Spotify czy Tidal to nie problem. Powiedziałbym nawet, że poza dużymi aplikacjami od Apple większość to małe apki niszowych twórców, gdzie ściąganie tego poza sklepem byłoby ryzykowne. Większość poważnych narzędzi jest tak naprawdę poza sklepem.
Nok
Posty: 89
Rejestracja: 09 sierpnia 2018, 16:39 - czw

Re: Mac Mini M1 + FlexScan S2433W

20 listopada 2021, 15:44 - sob

max pisze:
19 listopada 2021, 17:29 - pt
https://isapplesiliconready.com/pl
Informacje na tej stronie nie są aktualne. Wiele z tych programów jest już zoptymalizowana pod M1 pomimo, że wciąż wisi informacja, że działają tylko przez Rosette.

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu