Następca NEC EA271Q ?

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
AlbertoTombak
Posty: 13
Rejestracja: 13 grudnia 2019, 19:50 - pt

Następca NEC EA271Q ?

09 stycznia 2022, 11:52 - ndz

Dzień dobry :)

Czeka mnie zakup nowego monitora - czegoś na poziomie EA271Q.
Gdyby jego następca za chwilę miał wyjść, pewnie z różnych powodów wolałbym wybrać ten nowszy i nowocześniejszy sprzęt.
Wiadomo Wam coś o zapowiedziach nowego monitora tej samej klasy od NEC, następcy EA271Q, pojawiały się jakieś informacje wstępne?
Szukałem w sieci, ale nie mogę niczego znaleźć - na razie cisza.

EA275WMi wyszedł w grudniu 2015.
EA271Q wyszedł we wrześniu 2018.
Niecałe 3 lata odstępu, pomyślałem więc, że może następca EA271Q pojawi się wkrótce?
Troszkę na to czas :)

Gdyby EIZO wypuścił coś nowego z tej klasy, świeżego konkurenta dla EA271Q, też na pewno brałbym go pod uwagę.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Następca NEC EA271Q ?

09 stycznia 2022, 12:18 - ndz

Następcy nie ma jeszcze nawet w planach, nie ma też powodu by go wypuszczać. EA275WMi został zastąpiony przez fabrycznie kalibrowany model o ultracienkiej ramce oraz zaopatrzony w port USB-C ułatwiający korzystanie z współczesnych laptopów (przesyłanie obrazu, danych do huba USB i ładowanie na jednym kablu). Dodatkowo trudna sytuacja związana z ogólnymi brakiem ciągłości dostaw części również nie sprzyja zmianom modelowym. Spokojnie zatem można kupować EA271Q lub U, zresztą NECzki cieszą się zasłużenie świetną opinią, dobrze trzymają wartość i jest na nie olbrzymi popyt na rynku wtórnym.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Następca NEC EA271Q ?

09 stycznia 2022, 14:58 - ndz

AlbertoTombak pisze:
09 stycznia 2022, 11:52 - ndz
Czeka mnie zakup nowego monitora - czegoś na poziomie EA271Q.
Gdyby jego następca za chwilę miał wyjść, pewnie z różnych powodów wolałbym wybrać ten nowszy i nowocześniejszy sprzęt.

Nie ma żadnych planów.

AlbertoTombak pisze:
09 stycznia 2022, 11:52 - ndz
Gdyby EIZO wypuścił coś nowego z tej klasy, świeżego konkurenta dla EA271Q, też na pewno brałbym go pod uwagę.

EIZO ma kilka modeli nieco porównywalnych i młodszych względem EA271Q i EA271U, mianowicie, EV2785, EV2795, CS2731 i CS2740. Pytanie do czego będzie używany, bo wszystkie wymienione mocno się różnią.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AlbertoTombak
Posty: 13
Rejestracja: 13 grudnia 2019, 19:50 - pt

Re: Następca NEC EA271Q ?

09 stycznia 2022, 15:39 - ndz

Dziękuję Wam za odpowiedzi!

Wyjaśnię od razu skąd pytanie - wyszedłem z założenia, że jeśli trzeba wydać kwotę iks na EA271Q, a za chwilę miałby potencjalnie pojawić się lepszy następca za podobne pieniądze (tak jak to miało w przypadku EA275WMi oraz EA271Q, ten drugi był jednak solidną zmianą) - pewnie warto chwilę poczekać i wydać pieniądze już na następcę, nawet dorzucając do kwoty iks np. 200-300 złotych.

Co do potrzeb, scenariuszy użytkowania - są zupełnie amatorskie, nie mam tak naprawdę wielkich wymagań.
Zero obróbki grafiki, zero tworzenia lub drukowania czegokolwiek, co na ekranie monitora wymagałoby jak najlepszego odwzorowania kolorów.
Dobrze mieć coś solidnego na lata, monitor wyświetlający obraz dobrej jakości, gdzie podświetlenie jest raczej równomierne, a obraz wyraźny - dlatego myślałem o NEC czy Eizo.
Przy takich wymaganiach i zastosowaniu, kwota 2,5-3 tysięcy złotych na monitor to chyba już i tak sporo, nie pakowałbym się w nic droższego (po prostu nie mam uzasadnienia dla większego wydatku, nie mam aż takich potrzeb, te nieco budżetowe modele NEC czy Eizo byłyby dla mnie wystarczające).

W tej chwili używam EA275WMi oraz bardziej budżetowego i gorszego Della P2720DC.
Priorytetem jest rozdzielczość 2K (pomyślę czy nie warto wejść w 4K, musiałbym o tym więcej poczytać i zobaczyć taki monitor na żywo porównując z 2K), rozmiar to na pewno 27".
Nie kupię monitora bez USB C z PowerDelivery, mile też widzieć cienkie ramki (kwestia jedynie estetyczna).
EA271Q wydaje się być w takim razie dobrym wyborem, a patrząc na ceny wspominanych przez pana Tom01 modeli EIZO EV2795 (okolice 3600 zł), EV2785 (okolice 4400), CS2731 (okolice 4800), CS2740 (okolice 6900), widzę że dopłata do nich względem EA271Q byłaby zauważalna.

Porównałem na szybko EA271Q z najbliższym cenowo EV2795 z listy pod kątem tego, co oferuje - przy moich zastosowaniach chyba wolałbym po prostu dopłacić do NEC EA271U niż kupować Eizo (bardziej odczułbym chyba przejście na 4K niż inne plusy monitora Eizo).

Wygląda na to, że powinienem więc skupić się na wspomnianym NECu (dwóch wyższych jego odmianach, Q i U) i nie myśleć póki co o innym sprzęcie :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Następca NEC EA271Q ?

09 stycznia 2022, 15:48 - ndz

Obawy odnośnie 4K, UHD i podobnych wysokich gęstości są całkowicie bezpodstawne. Rzeczywistość jest odwrotna niż mity. Dokładniejsze wyjaśnienie: https://monitory.mastiff.pl/index.php/f ... ion/id/359

Przy 3 tys, EIZO Pan nie kupi, więc EA271Q zostaje jako jedyny na placu boju w tej klasie cenowej. Oczywiście lepsze modele (i droższe) są (z definicji) lepsze, szczególnie dotyczy to serii CS.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AlbertoTombak
Posty: 13
Rejestracja: 13 grudnia 2019, 19:50 - pt

Re: Następca NEC EA271Q ?

09 stycznia 2022, 15:50 - ndz

Jasne, rozumiem.
Dziękuję za rady.

Pozdrawiam!
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Następca NEC EA271Q ?

09 stycznia 2022, 20:50 - ndz

Czornyj pisze:
09 stycznia 2022, 12:18 - ndz
EA275WMi został zastąpiony przez fabrycznie kalibrowany model...
My, użytkownicy i klienci, prosimy o precyzję w opisywaniu danych produktów Marcinie:

Nie jest napisane na stronach NEC ani u sprzedawców, że model ten (EA271Q czy EA271U) jest fabrycznie kalibrowany. Mamy natomiast informację, że jest możliwość kalibracji sprzętowej. Dlatego ze względu na potencjał tych modeli, przez NEC Polska jest tworzona wersja ColorTuned oraz przez monitory.mastiff.pl jest tworzona wersja COLOR - te dwie wersje faktycznie są kalibrowane.

Przykładowe info wklejone z "przypadkowego" sklepu internetowego:

Korzyści (chyba wspólne dla EA271Q i EA271U):

- Najwyższa jakość wyświetlanych treści – możliwość zoptymalizowania organizacji pracy dzięki wyświetlaniu większych arkuszy kalkulacyjnych, bardziej przejrzystego tekstu, większych zbiorów danych, większej liczby linii kodu i realistycznych obrazów przy rozdzielczości 4K UHD do 3840 x 2160 pikseli.

- Najnowsze złącze USB typu C – optymalizuj komunikację i uwolnij biurko od zbędnych kabli – zastąp osobne przewody wideo, audio i zasilania jednym kablem podłączanym do komputera przenośnego lub tabletu.

- Maksymalne skupienie na zdrowiu i dobrym samopoczuciu użytkownika – wyjątkowa ergonomiczna regulacja wysokości od 0 do 150 mm, estetyczna konstrukcja z zastosowaniem technologii odfiltrowywania szkodliwego światła niebieskiego (Low Blue Light) i eliminacji migotania (Flicker-Free) oraz zintegrowany czujnik natężenia oświetlenia w otoczeniu pozwalają precyzyjnie zindywidualizować konfigurację w celu zwiększenia produktywności.

- Przewaga formy i funkcjonalności – urządzenie jest gotowe na technologie przyszłości, dysponuje trójstronną ultrawąską ramką o szerokości, jest dostępne w czerni lub bieli i doskonale pasuje do wzornictwa nowoczesnych przestrzeni biurowych.

- Automatyczna regulacja zużycia energii – dzięki zastosowaniu czujników obecności człowieka oraz natężenia oświetlenia w otoczeniu urządzenia, jasność wyświetlania jest dopasowywana do potrzeb użytkownika i warunków oświetlenia, co pozwala na ograniczenie niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej.
Łatwość sterowania wieloma wyświetlaczami – technologia ControlSync® na urządzeniu głównym umożliwia dokonywanie zmian ustawień nawet do sześciu urządzeń w konfiguracji wielomonitorowej.

- Możliwość sprzętowej kalibracji kolorów - opcjonalne oprogramowanie SpectraViewII wraz ze zgodnym czujnikiem pozwala na zaawansowaną linearyzację panelu, kalibrację kolorów, jasności bieli, jasności czerni, poziomu kontrastowości statycznej oraz skorelowanej temperatury barwowej. Dzięki możliwości programowania tablicy LUT monitor zyskuje funkcjonalności zarezerwowane dotychczas tylko dla specjalistycznych monitorów graficznych.
foobar
Posty: 15
Rejestracja: 07 stycznia 2022, 14:08 - pt

Re: Następca NEC EA271Q ?

09 stycznia 2022, 22:05 - ndz

Tom01 pisze:
09 stycznia 2022, 14:58 - ndz
EIZO ma kilka modeli nieco porównywalnych i młodszych względem EA271Q i EA271U, mianowicie, EV2785, EV2795, CS2731 i CS2740. Pytanie do czego będzie używany, bo wszystkie wymienione mocno się różnią.
Eizo EV2785 jest nieznacznie starszy od NEC EA271Q, ogłoszony w listopadzie 2017 (w sprzedaży od 2018), zaś NEC ogłoszony w sierpniu 2018.

Porównując EV2785 (UHD) z nowszymi modelami (EV2795, EV3895) o niższej rozdzielczości brakuje mu złączy USB-B i LAN. O ile LAN można zastąpić WiFi, o tyle bardzo dziwi mnie brak USB-B.
USB-C jest tutaj ograniczone, bo przy użyciu go do przesyłu obrazu, na dane pozostaje już niewiele miejsca i USB 3.1 schodzi do znacznie wolniejszego 2.0 :o

Cytat z instrukcji EV2785:
Przy podłączeniu urządzeń peryferyjnych wspierających standard USB 3.1, możliwa jest szybka komunikacja (high-speed data communication). (Pod warunkiem, że kabel łączący komputer i urządzenie peryferyjne zgodny jest ze standardem USB 3.1 i opcja “USB-C” w Ustawieniach Administratora ustawiona jest na “4K UHD 30Hz / USB3.1”)
Zadziwiające, że w dzisiejszych czasach w monitorze za > 4 tys. "proponuje się" użycie 30 Hz oszczędzając na porcie USB-B, który ominąłby problem. Bo jego rozwiązaniem byłby pewnie DisplayPort 1.4, który jest np. w LG 27QN880-B za ok. 2 200 PLN.

Także jest powód, aby zastąpić ten model (Eizo EV2785) nowszym, tak aby EV2795 miał swój odpowiednik w UHD, bo konkurencja oferuje co najmniej USB-B (mają go NEC EA271U/Q).
Ostatnio zmieniony 09 stycznia 2022, 22:37 - ndz przez foobar, łącznie zmieniany 2 razy.
AlbertoTombak
Posty: 13
Rejestracja: 13 grudnia 2019, 19:50 - pt

Re: Następca NEC EA271Q ?

09 stycznia 2022, 22:09 - ndz

@Foobar

Dzięki, to istotna uwaga.
Czasem na pierwszy rzut oka, po zerknięciu w specyfikację, wydaje się, że wszystko będzie działać - weryfikuje to potem rzeczywistość i uważne studiowanie instrukcji.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: Następca NEC EA271Q ?

10 stycznia 2022, 00:55 - pn

foobar pisze:
09 stycznia 2022, 22:05 - ndz

Cytat z instrukcji EV2785:
Przy podłączeniu urządzeń peryferyjnych wspierających standard USB 3.1, możliwa jest szybka komunikacja (high-speed data communication). (Pod warunkiem, że kabel łączący komputer i urządzenie peryferyjne zgodny jest ze standardem USB 3.1 i opcja “USB-C” w Ustawieniach Administratora ustawiona jest na “4K UHD 30Hz / USB3.1”)
Zadziwiające, że w dzisiejszych czasach w monitorze za > 4 tys. "proponuje się" użycie 30 Hz oszczędzając na porcie USB-B, który ominąłby problem. Bo jego rozwiązaniem byłby pewnie DisplayPort 1.4, który jest np. w LG 27QN880-B za ok. 2 200 PLN.

Także jest powód, aby zastąpić ten model (Eizo EV2785) nowszym, tak aby EV2795 miał swój odpowiednik w UHD, bo konkurencja oferuje co najmniej USB-B (mają go NEC EA271U/Q).
Czemu zadziwiające?
Produkty Apple znane są, że się tam dostawało mało za duży hajs, ale ładnie opakowane i świetnie reklamowane, wpisujące się w lifestyle etc
Za produkty z wydajnej półki trzeba już grubo płacić, gdzie np kwestie przyłączeniowe w profesjonalnych produktach jak MacBook Pro wołały o pomstę do nieba, a kosztowały one dwa worki złota. Tymczasem byle laptop za 2 tys zł miał różne porty i wejście na kartę pamięci (SD), a przecież to MacBook pro powinien był mieć takie wejście, gdyż jest to popularny nośnik dla osób przerzucających dane z aparatów czy kamer, a przecież to tacy twórcy są jedną z docelowych grup odbiorców takich sprzętów i to m.in. oni się mocno takiego wejścia domagali. Świat obiegła niedawno niesamowita wieść, że nastąpiła łaska ze strony Apple, bo nowe MacBooki pro będą miały więcej portów i wejście na kartę SD - coś wspaniałego. Tylko, że wielu użytkowników miało sporo kart SD i dostawali narzędzie, do którego nie można było jej wsadzić przez całe lata, korzystając z przejściówek czy innych patentów. Coś co posiadał nawet chyba najgorszy laptop na rynku (wejście SD), a jego użytkownicy paradoksalnie, mogli nie mieć nawet pojęcia co to jest karta pamięci SD i że posiadają takie wejście.

Czasem bywa tak, że ogólnie gorszy sprzęt jest lepiej "wzbogacony" niż dużo lepszy sprzęt w podstawowej wersji wyposażenia, i ten gorszy sprzęt może być duuużo tańszy, a na papierze może posiadać dużo więcej. Wielu się też może na to złapać / wielu może to docenić.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Następca NEC EA271Q ?

10 stycznia 2022, 01:25 - pn

foobar pisze:
09 stycznia 2022, 22:05 - ndz
O ile LAN można zastąpić WiFi, o tyle bardzo dziwi mnie brak USB-B.

Mocno mnie zastanawia, jakimż to jest ograniczeniem brak LAN w monitorze? Zrozumiałbym modele zdalnie zarządzane, ale tu?

foobar pisze:
09 stycznia 2022, 22:05 - ndz
Zadziwiające, że w dzisiejszych czasach w monitorze za > 4 tys. "proponuje się" użycie 30 Hz oszczędzając na porcie USB-B, który ominąłby problem. Bo jego rozwiązaniem byłby pewnie DisplayPort 1.4, który jest np. w LG 27QN880-B za ok. 2 200 PLN.

Tutaj się pogubiłem. Monitor ma USB-C oraz DP1.2 umożliwiające przesłanie pełnej rozdzielczości przy 60Hz. Dwa "zwykłe" USB A/B też są. W czym kłopot?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AlbertoTombak
Posty: 13
Rejestracja: 13 grudnia 2019, 19:50 - pt

Re: Następca NEC EA271Q ?

10 stycznia 2022, 10:35 - pn

Tom01 pisze:
10 stycznia 2022, 01:25 - pn
foobar pisze:
09 stycznia 2022, 22:05 - ndz
O ile LAN można zastąpić WiFi, o tyle bardzo dziwi mnie brak USB-B.
Mocno mnie zastanawia, jakimż to jest ograniczeniem brak LAN w monitorze? Zrozumiałbym modele zdalnie zarządzane, ale tu?

Jest to dość specyficzny i chyba rzadko spotykany scenariusz użytkowania, ale LAN w monitorze może się przydać jeśli zarówno komputer, jak i monitor, umożliwiają przesyłanie sygnału sieciowego przez kabel USB C (obsługują standardy Thunderbolt 3+).

Jeżeli z jakiegoś powodu zależy nam na stabilnym i "mocnym" sygnale, mamy w ścianie przy monitorze gniazdo sieciowe dające możliwość podłączenia sprzętu do routera, a WiFi (czy to przez relację między prędkością, a odległością od routera, czy też przez zaszumienie eteru, czy przez zbyt duże opóźnienia, wysoki ping) nie działa dla nas w danym miejscu satysfakcjonująco - podpięcie na stałe monitora do routera (kablem sieciowym) stworzy z monitora coś na kształt stacji dokującej dla laptopa.

Do monitora podpięte są np. karta sieciowa, głośniki, mikrofon, dongle klawiatury i myszy, czasem pendrivey.
Kablem obsługującym PowerDelivery i Display Port Alt Mode podłączamy laptopa do monitora, może leżeć sobie np. 2 metry od monitora na półce ... i koniec, wszystkie te peryferia, a także zasilanie, obraz, dźwięk, sieć, mamy w pełni obsłużone.

To pewnie rzadki, ale wygodny sposób korzystania z dobrodziejstw USB C i Thunderbolt 3 czy 4. U mnie ma miejsce.

Rozwiązaniem dla monitorów bez miniJacków oraz złącza sieciowego są karty sieciowe USB (jak Unitek Y-1468) czy karty dźwiękowe USB/DAC (jak Creative Sound Blaster X G1), jeśli tylko wystarczy nam by obsłużyć to wszystko ilość portów USB w monitorze ...

Tom01 pisze:
10 stycznia 2022, 01:25 - pn
foobar pisze:
09 stycznia 2022, 22:05 - ndz
Zadziwiające, że w dzisiejszych czasach w monitorze za > 4 tys. "proponuje się" użycie 30 Hz oszczędzając na porcie USB-B, który ominąłby problem. Bo jego rozwiązaniem byłby pewnie DisplayPort 1.4, który jest np. w LG 27QN880-B za ok. 2 200 PLN.
Tutaj się pogubiłem. Monitor ma USB-C oraz DP1.2 umożliwiające przesłanie pełnej rozdzielczości przy 60Hz. Dwa "zwykłe" USB A/B też są. W czym kłopot?

Gdy kablem USB C podłączonym do wspomnianego Eizo przesyłamy obraz 4K UHD 60 Hz do laptopa, z automatu urządzenia peryferyjne podłączone do monitora (np. pendrive czy dysk twardy) będą pracowały z niższą prędkością.
Mogą pracować w trybie "high-speed data communication" tylko gdy w ustawieniach monitora wybierzemy przesył obrazu 30 Hz.
Jeśli niczego źle nie zrozumiałem, Foobar-owi chodziło o to, że dodanie złącza USB B (M) w monitorze, które dawałoby laptopowi możliwość komunikacji z wbudowanym w monitor hubem, pozwoliłoby na sensowniejsze transfery.
Kablem USB A (M) - USB B (M) podłączalibyśmy komputer do monitora, do niego z kolei podłączalibyśmy pendrive czy dysk twardy i moglibyśmy kopiować dane z sensowniejszymi prędkościami.
Wg specyfikacji EV2785 ma "USB downstream ports 2 x type A (1 x 10.5 W battery charging function)", nie ma portu typu B. Plus, że ma też złącze słuchawkowe 3,5.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Następca NEC EA271Q ?

10 stycznia 2022, 10:41 - pn

AlbertoTombak pisze:
10 stycznia 2022, 10:35 - pn
Do monitora podpięte są np. karta sieciowa, głośniki, mikrofon, dongle klawiatury i myszy, czasem pendrivey.

Pisałem o tym wczoraj w innym wątku. Zauważyłem, że od pewnego czasu jest trend robienia normalnego stanowiska z laptopa i zamiast komputer być centrum obsługi wszystkich urządzeń, usiłuje się przerzucić do monitora. Nie bardzo rozumiem sens takiego działania. Ani to ergonomiczne, ani tańsze, ani szybsze od normalnego komputera, zajmuje więcej miejsca i tworzy normalnie nieistniejące problemy z połączeniami. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AlbertoTombak
Posty: 13
Rejestracja: 13 grudnia 2019, 19:50 - pt

Re: Następca NEC EA271Q ?

10 stycznia 2022, 10:52 - pn

Tom01 pisze:
10 stycznia 2022, 10:41 - pn
AlbertoTombak pisze:
10 stycznia 2022, 10:35 - pn
Do monitora podpięte są np. karta sieciowa, głośniki, mikrofon, dongle klawiatury i myszy, czasem pendrivey.

Pisałem o tym wczoraj w innym wątku. Zauważyłem, że od pewnego czasu jest trend robienia normalnego stanowiska z laptopa i zamiast komputer być centrum obsługi wszystkich urządzeń, usiłuje się przerzucić do monitora. Nie bardzo rozumiem sens takiego działania. Ani to ergonomiczne, ani tańsze, ani szybsze od normalnego komputera, zajmuje więcej miejsca i tworzy normalnie nieistniejące problemy z połączeniami. :)

Dla mnie to akurat bardzo dobre rozwiązanie.
Jeden monitor, jeden zestaw głośników, jedna klawiatura (obsługująca dwa komputery) i jedna myszka (obsługująca dwa komputery) obie przypisane do "dongle-a" wpiętego w monitor, mikrofon.
Do tego dwa komputery - prywatny i służbowy - które mogę położyć na szafie blisko 2 metry od monitora, bez zajmowania nimi biurka.

Podłączenie calutkiego tego zestawu peryferiów do komputera prywatnego, gdy przed chwilą skończyłem pracę i nie korzystam już z komputera służbowego, to przepięcie jednego kabelka.
Następnego dnia rano, przepinam kabelek w drugą stronę i wszystko podłączone jest już do komputera służbowego.
2 sekundy i gotowe - w "nowym" komputerze mam zasilanie, obraz, dźwięk, podpięty mikrofon, klawiaturę, mysz, cokolwiek innego.

Coraz więcej osób zmuszonych zostało do pracy zdalnej, niektóre kupiły przez to względnie nowoczesny monitor - zamiast spędzać godzinę dziennie przed prywatnym laptopem (gdzie jeszcze jako tako wystarczał ekran laptopa), spędzają już minimum 9 przed służbowym i prywatnym.
Taki scenariusz użytkowania jest coraz częstszy, nie widzę tu przyznam szczerze żadnego punktu przeciw przerzuceniu takich zadań na monitor - skoro powstało USB C z Thunderboltem, dlaczego tego nie wykorzystywać?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Następca NEC EA271Q ?

10 stycznia 2022, 11:22 - pn

Chodzi mi o to, że termin "komputer" zmienia się na "laptop" a reszta jest dopasowywana do nowego schematu. Laptop z definicji jest urządzeniem przenośnym i zawsze będzie miał ograniczenia względem stacjonarnego. Natomiast postęp techniczny powoduje, że normalne kompy stają się maleńkie, nawet wielkości mieszczącej się na dłoni. Mówi Pan, że TB rozwiązuje te problemy. Ja z kolei zauważam problem bardziej niskopoziomowe. Nie widzę najmniejszego sensu, aby wracając w ogóle wyciągać laptopa z torby. Już dawno minęły czasy, że posiadanie jednego komputera to było burżujstwo. Nieporównywalnie bardziej efektywnie i ergonomicznie korzystać z różnych, lepiej dopasowanych do bieżącej potrzeby.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
foobar
Posty: 15
Rejestracja: 07 stycznia 2022, 14:08 - pt

Re: Następca NEC EA271Q ?

10 stycznia 2022, 12:38 - pn

AlbertoTombak pisze:
10 stycznia 2022, 10:35 - pn
Jeśli niczego źle nie zrozumiałem, Foobar-owi chodziło o to, że dodanie złącza USB B (M) w monitorze, które dawałoby laptopowi możliwość komunikacji z wbudowanym w monitor hubem, pozwoliłoby na sensowniejsze transfery.
Dokładnie o to mi chodziło :) Dzięki @AlbertoTombak za wspaniałe wyjaśnienie tematu.

Korzystam z wysokowydajnego laptopa służbowego, który spokojnie zastępuje komputer stacjonarny jako stacja robocza (programowanie). Prywatnie też mam laptopa. W biurze miałem do dyspozycji stację dokującą z Thunderbolt 3, do której podłączałem wszystkie peryferia - łącznie z LAN. Koszt takiej stacji jest niemały https://www.ceneo.pl/91647979, a i zajmuje ona odrobinę miejsca na biurku.

Od dłuższego czasu pracuję zdalnie bez stacji dokującej (przypięta do biurka w biurze) i zamiast LAN używam WiFi, zamiast dwóch monitorów jednego. Jednak bez stacji dokującej do laptopa mam podpiętych więcej kabli - wcześniej był to tylko jeden zespolony wtyk. I myślę że właśnie z tego powodu producenci zaczęli dodawać "stacje dokujące" do monitorów.
Nie używałem, ale spodziewam się że może być to wygodne - laptop staje się łatwiejszy do odłączenia/podłączenia/przesunięcia (mniej kabli - u niektórych może wystarczyć jeden, u mnie nie - laptop używa więcej mocy niż można przesłać przez USB-C, więc muszę do niego podłączać zasilacz lub stację dokującą).

Kolejna zaleta (i jak dla mnie bardziej użyteczna) to KVM [ma go NEC (opcja USB SELECTION) i chyba nie ma go Eizo 2785 - tylko jeden port upstream :( ], czyli przełączanie np. jednej klawiatury pomiędzy dwoma komputerami - zwykłej klawiatury ;) - bo są takie które mogą obsługiwać więcej urządzeń.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Następca NEC EA271Q ?

10 stycznia 2022, 12:59 - pn

foobar pisze:
10 stycznia 2022, 12:38 - pn
AlbertoTombak pisze:
10 stycznia 2022, 10:35 - pn
Jeśli niczego źle nie zrozumiałem, Foobar-owi chodziło o to, że dodanie złącza USB B (M) w monitorze, które dawałoby laptopowi możliwość komunikacji z wbudowanym w monitor hubem, pozwoliłoby na sensowniejsze transfery.
Dokładnie o to mi chodziło :) Dzięki @AlbertoTombak za wspaniałe wyjaśnienie tematu.

Korzystam z wysokowydajnego laptopa służbowego, który spokojnie zastępuje komputer stacjonarny jako stacja robocza (programowanie). Prywatnie też mam laptopa. W biurze miałem do dyspozycji stację dokującą z Thunderbolt 3, do której podłączałem wszystkie peryferia - łącznie z LAN. Koszt takiej stacji jest niemały https://www.ceneo.pl/91647979, a i zajmuje ona odrobinę miejsca na biurku.

Od dłuższego czasu pracuję zdalnie bez stacji dokującej (przypięta do biurka w biurze) i zamiast LAN używam WiFi, zamiast dwóch monitorów jednego. Jednak bez stacji dokującej do laptopa mam podpiętych więcej kabli - wcześniej był to tylko jeden zespolony wtyk. I myślę że właśnie z tego powodu producenci zaczęli dodawać "stacje dokujące" do monitorów.
Nie używałem, ale spodziewam się że może być to wygodne - laptop staje się łatwiejszy do odłączenia/podłączenia/przesunięcia (mniej kabli - u niektórych może wystarczyć jeden, u mnie nie - laptop używa więcej mocy niż można przesłać przez USB-C, więc muszę do niego podłączać zasilacz lub stację dokującą).

Kolejna zaleta (i jak dla mnie bardziej użyteczna) to KVM [ma go NEC (opcja USB SELECTION) i chyba nie ma go Eizo 2785 - tylko jeden port upstream :( ], czyli przełączanie np. jednej klawiatury pomiędzy dwoma komputerami - zwykłej klawiatury ;) - bo są takie które mogą obsługiwać więcej urządzeń.
Jest to b. wygodne, do ładowania Macbooka M1/Pro/Max wystarcza, tylko producenci oczywiście przysępili i dali USB-C 20Gbps, z czego UHD 60Hz zabiera 18Gbps dlatego trzeba wybierać między transferem danych a wyświetlaniem 30Hz, albo wpinać się na dwa kable, albo korzystać z docka TB3 40Gbps.
foobar
Posty: 15
Rejestracja: 07 stycznia 2022, 14:08 - pt

Re: Następca NEC EA271Q ?

10 stycznia 2022, 14:09 - pn

Użycie DP 1.2 wyklucza też daisy chain (ma go EV2795) z monitorem 4K dla 60 Hz.
Jest zgodność, ale tylko przy 30 Hz https://www.eizoglobal.com/support/comp ... index.html
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Następca NEC EA271Q ?

10 stycznia 2022, 14:13 - pn

Trzeba podłączyć zwyczajnie, jak bogowie techniki transmisyjnej przykazali. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Majestic-12 [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu