EA271U vs EA271U CT

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
gregg
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwietnia 2020, 21:38 - pn

EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 09:36 - czw

Witam,

Zdecydowałem się na zakup monitora NEC EA271U. Zastanawiam się nad wersją CT, ale nie jestem pewien, czy jest mi potrzebna. Mam więc 2 pytania:

1) Kalibracja jest jednorazowa czy co jakiś czas bedę musiał ten proces powtarzać?
2) Czy jeśli kupię wersję zwykłą, to później (jeśli będzie taka potrzeba) mogę skorzystać z usługi kalibracji i osiągnę dokładnie to samo?

Monitor kupuję głównie do programowania. Być może w przyszłości będę się bawił w fotografię, ale obecnie, to głównie praca z tekstem na ciemnym tle + przeglądanie stron internetowych.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 10:20 - czw

EA271U jest seryjnie kalibrowany fabrycznie, więc dodatkowa kalibracja CT akurat w jego przypadku niewiele wnosi poza rozszerzoną gwarancją i licencją na oprogramowanie do kalibracji
ad 1) Trzeba, lecz niezbyt często
ad 2) Oczywiście
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 10:26 - czw

gregg pisze:
13 stycznia 2022, 09:36 - czw
Witam,

Zdecydowałem się na zakup monitora NEC EA271U. Zastanawiam się nad wersją CT, ale nie jestem pewien, czy jest mi potrzebna. Mam więc 2 pytania:

1) Kalibracja jest jednorazowa czy co jakiś czas bedę musiał ten proces powtarzać?
2) Czy jeśli kupię wersję zwykłą, to później (jeśli będzie taka potrzeba) mogę skorzystać z usługi kalibracji i osiągnę dokładnie to samo?

Monitor kupuję głównie do programowania. Być może w przyszłości będę się bawił w fotografię, ale obecnie, to głównie praca z tekstem na ciemnym tle + przeglądanie stron internetowych.
NEC EA271U nie jest kalibrowany fabrycznie, więc jeśli chcesz osiągnąć najlepsze parametry obrazu, to wersja CT daje Ci od razu skalibrowany monitor + Oprogramowanie do samodzielnej kalibracji NEC SpectraViewII (NEC-SV2-LIC-USB) w postaci klucza USB

Masz 5 lat gwarancji

Do programowania nie potrzebujesz kalibracji. Jak zaczniesz robić foto, to jak najbardziej EA271U ma do tego potencjał, a pełen potencjał tego monitora w tym zakresie daje tylko kalibracja.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 10:37 - czw

Ale on nie potrzebuje "najlepszym parametrów". Tym bardziej, że jak na konstrukcję domowo-korporacyjną ma już dobrą charakterystykę "z pudła".
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 10:53 - czw

NocnyJastrzab pisze:
13 stycznia 2022, 10:37 - czw
Ale on nie potrzebuje "najlepszym parametrów". Tym bardziej, że jak na konstrukcję domowo-korporacyjną ma już dobrą charakterystykę "z pudła".
Ja nie twierdzę, że gregg potrzebuje najlepszych parametrów. Przecież napisałem, że nie potrzebuje do programowania. Do fotografii się przydadzą. Czyż nie?

Przecież dyskusja jest nie o tym, czy on potrzebuje najlepszych parametrów, tylko czy EA271U jest fabrycznie kalibrowany i co Czornyj opowiada na ten temat.

Każdy kto wie jak jest, ten WIE, że EA271U nie jest kalibrowany fabrycznie. Czornyj cały czas kłamie w tej materii. Ale czy nie powinieneś Marcinowi zwrócić na to uwagi, by nie wprowadzał cynicznie potencjalnych użytkowników w błąd? Czemu ja mam to cały czas robić?

PS Tom01 od mnie też usłyszał pewne rzeczy, z którymi ja się nie zgadzałem - nie miałem żadnego problemu by mu wygarnąć co myślę na temat jego podejścia do różnych kwestii, ale przynajmniej był ze mną szczery. Czornyj nie jest szczery. Taka jest różnica.
gregg
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwietnia 2020, 21:38 - pn

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 11:24 - czw

Dzięki za szybkie odpowiedzi.
Jeśli kupię CT, to później i tak będe potrzebował kalibratora jakbym chciał ponownie skalibrować czy wystarczy samo SpectraViewII?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 11:27 - czw

gregg pisze:
13 stycznia 2022, 11:24 - czw
Dzięki za szybkie odpowiedzi.
Jeśli kupię CT, to później i tak będe potrzebował kalibratora jakbym chciał ponownie skalibrować czy wystarczy samo SpectraViewII?
Jeśli kupisz CT wystarczy samo SpectraView, którego licencja jest w komplecie z CT
gregg
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwietnia 2020, 21:38 - pn

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 11:32 - czw

Czornyj pisze:
13 stycznia 2022, 11:27 - czw
Jeśli kupisz CT wystarczy samo SpectraView, którego licencja jest w komplecie z CT
A jeśli kupię zwykły (nie CT) i oddam go do kalibracji, to też wystarczy jak sobię kupię SpectraView oddzielnie?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 11:32 - czw

gregg pisze:
13 stycznia 2022, 11:32 - czw
Czornyj pisze:
13 stycznia 2022, 11:27 - czw
Jeśli kupisz CT wystarczy samo SpectraView, którego licencja jest w komplecie z CT
A jeśli kupię zwykły (nie CT) i oddam go do kalibracji, to też wystarczy jak sobię kupię SpectraView oddzielnie?
Oczywiście, że tak - CT to nic innego jak seryjny monitor + oprogramowanie + rozszerzenie gwarancyjne + kalibracja wykonana w krakowskiej centrali NEC
gregg
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwietnia 2020, 21:38 - pn

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 11:35 - czw

Czornyj pisze:
13 stycznia 2022, 11:32 - czw
gregg pisze:
13 stycznia 2022, 11:32 - czw
Czornyj pisze:
13 stycznia 2022, 11:27 - czw
Jeśli kupisz CT wystarczy samo SpectraView, którego licencja jest w komplecie z CT
A jeśli kupię zwykły (nie CT) i oddam go do kalibracji, to też wystarczy jak sobię kupię SpectraView oddzielnie?
Oczywiście, że tak - CT to nic innego jak seryjny monitor + oprogramowanie + rozszerzenie gwarancyjne + kalibracja wykonana w krakowskiej centrali NEC
Super, dzięki.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 11:59 - czw

Co do kalibracji fabrycznej EA271U, to wersja CT jest kalibrowana w NEC Polska, DLATEGO, że fabrycznie EA271U nie jest kalibrowana - Czornyj cynicznie twierdzi że goła wersja jest skalibrowana "perfekcyjnie" :)
a mimo to sam i tak te monitory kalibruje, więc jak kupisz gołą wersję, to on chętnie ją skalibruje dla Ciebie.
Sam pewnie tę gołą wersję Ci sprzeda.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 12:05 - czw

O ile wiem, kiedyś NECi EA nie były fabrycznie skailbrowane. To chyba jest od niedawna.
Stąd kiedyś miało sens fabryczne kalibrowanie do CT czy C*L*R przez sprzedawców, choć znacznie lepiej było sobie kupić i1DaisplayPro i samemu skalibrować.
Teraz ten sens spadł praktycznie do zera. A wziąwszy pod uwagę dodatek cenowy, sens jest silnie ujemny.
Oczywiście moim zdaniem.
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 12:13 - czw

max pisze:
13 stycznia 2022, 12:05 - czw
O ile wiem, kiedyś NECi EA nie były fabrycznie skailbrowane. To chyba jest od niedawna.
Stąd kiedyś miało sens fabryczne kalibrowanie do CT czy C*L*R przez sprzedawców, choć znacznie lepiej było sobie kupić i1DaisplayPro i samemu skalibrować.
Teraz ten sens spadł praktycznie do zera. A wziąwszy pod uwagę dodatek cenowy, sens jest silnie ujemny.
Oczywiście moim zdaniem.
Wiele rzeczy Ci się ostatnio wydaje. Warto jeszcze wiedzieć. A z tym u Ciebie ostatnio nie najlepiej.

Pisałem kilka razy do Ciebie ostatnio z merytorycznymi rzeczami, ale nie odniosłeś się, więc stałeś się niemową. Teraz nagle wyskakujesz ze stała gadką dla siebie - myślisz, że ona coś nowego wniesie? Przecież każdy kto obserwuje to forum, widzi, że ciągle masz to samo do powiedzenia.

Nie rozumiesz logiki, więc jak logiczne argumenty możesz pojąć? Po co Ci coś tłumaczyć? :)
Skoro NEC Polska wykonuje kalibrację, to znaczy, że kalibracja fabryczna nie istnieje lub poziom wysterowania jest niewystarczający.
Nigdzie NEC nie opisuje serii EA271U jako fabrycznie kalibrowanej, a nawet jeśli by zaczęli pisać i byłby to marketing, to byłoby to łatwo weryfikowalne.

Jeśli NocnyJastrzab i Czornyj i Tom01 kalibrują EA271U i EA271Q, to znaczy, że jest przy nich coś do zrobienia - chyba, że wszyscy trzej oszukują swoich klientów ;)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 12:16 - czw

lukasso pisze:
13 stycznia 2022, 10:53 - czw

Każdy kto wie jak jest, ten WIE, że EA271U nie jest kalibrowany fabrycznie. Czornyj cały czas kłamie w tej materii.
Jeśli cynicznie oszukuje klientów, to jest oszustem. Znasz jakieś bardziej adekwatne słowo? Pomóż mi w takim razie, bo może czegoś nie rozumiem...

Ale czy nie powinieneś Marcinowi zwrócić na to uwagi, by nie wprowadzał cynicznie potencjalnych użytkowników w błąd? Czemu ja mam to cały czas robić?

PS Tom01 od mnie też usłyszał pewne rzeczy, z którymi ja się nie zgadzałem - nie miałem żadnego problemu by mu wygarnąć co myślę na temat jego podejścia do różnych kwestii, ale przynajmniej był ze mną szczery. Czornyj nie jest szczery. Taka jest różnica.
A skąd potencjalny użytkownik ma mieć pewność, że Tom01 też ich nie "oszukuje" wciskając na każdym kroku wersję COLOR, za którą trzeba przepłacać?
Przecież scenariusze może sobie każdy przygotować. Tylko niestety większość ludzi jest leniwa i nie chce im się angażować. Wolą właśnie zapłacić więcej, niż tracić czas i się główkować..

Osobiście uważam, że "stan fabryczny" jest nadgorliwie interpretowany co do ścisłości terminologii tylko po to, by wzmocnić "swoją" rację!

Weźmy przykładowo buty do określonego zastosowania: producent stosuje określony profil wkładki, aby był jak najbardziej uniwersalny dla typowej, prawidłowo ułożonej stopy. Jeśli komuś nie odpowiada, zmienia wkładkę albo zamawia indywidualną, ściśle dopasowaną.

Wracając do EA271Q/EA271U - charakterystyka fabryczna (pomimo minimalnych różnic między egzemplarzami) spełnia założenia producenta co do potencjalnego sposobu użytkowania i nie sensu się dalej rozwodzić nad tematem.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 12:35 - czw

NocnyJastrzab pisze:
13 stycznia 2022, 12:16 - czw
Wracając do EA271Q/EA271U - charakterystyka fabryczna (pomimo minimalnych różnic między egzemplarzami) spełnia założenia producenta co do potencjalnego sposobu użytkowania i nie sensu się dalej rozwodzić nad tematem.
Ja wiem, że fabryczne wysterowanie spełnia założenia producenta i oczekiwania wielu klientów, ale nie o tym jest mowa, powtarzam. Cały czas chodzi o przekaz Marcina..

Odpowiedz mi jako sprzedawca monitorów, jako specjalista. Masz na stanie EA271U i EA271U CT - klient się pyta,
czy wersja CT:
1 - Jest: kalibrowana w NEC Polska?
czy wersja goła"
2 - Jest fabrycznie skalibrowana (i to nawet "perfekcyjnie"!)?
A jeśli jest fabrycznie, to Po co w takim razie kalibrują wersję CT w NEC Polska?

Proszę o odpowiedzenie na te pytania - kto potrafi na to odpowiedzieć?

Pytam ja, zwykły użytkownik.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 12:37 - czw

max pisze:
13 stycznia 2022, 12:05 - czw
O ile wiem, kiedyś NECi EA nie były fabrycznie skailbrowane. To chyba jest od niedawna.
Stąd kiedyś miało sens fabryczne kalibrowanie do CT czy C*L*R przez sprzedawców, choć znacznie lepiej było sobie kupić i1DaisplayPro i samemu skalibrować.
Teraz ten sens spadł praktycznie do zera. A wziąwszy pod uwagę dodatek cenowy, sens jest silnie ujemny.
Oczywiście moim zdaniem.
Tylko EA271U oraz EA271Q są fabrycznie kalibrowane, pozostałe ani wcześniejsze modele tej serii kalibrowane nie były i nadal nie są. Właśnie dlatego wymyśliłem i wdrożyłem serię CT dla NECa (przypomnę po raz tysięczny jakby ktoś jeszcze nie zauważył, że od wielu lat współpracowałem i nadal współpracuję z krakowską centralą NEC), w zamierzeniu miała uprościć życie fotografom i grafikom nie posiadającym dostępu do sensora.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 12:58 - czw

lukasso pisze:
13 stycznia 2022, 12:35 - czw
NocnyJastrzab pisze:
13 stycznia 2022, 12:16 - czw
Wracając do EA271Q/EA271U - charakterystyka fabryczna (pomimo minimalnych różnic między egzemplarzami) spełnia założenia producenta co do potencjalnego sposobu użytkowania i nie sensu się dalej rozwodzić nad tematem.
Ja wiem, że fabryczne wysterowanie spełnia założenia producenta i oczekiwania wielu klientów, ale nie o tym jest mowa, powtarzam. Cały czas chodzi o przekaz Marcina..

Odpowiedz mi jako sprzedawca monitorów, jako specjalista. Masz na stanie EA271U i EA271U CT - klient się pyta,
czy wersja CT:
1 - Jest: kalibrowana w NEC Polska?
czy wersja goła"
2 - Jest fabrycznie skalibrowana (i to nawet "perfekcyjnie"!)?
A jeśli jest fabrycznie, to Po co w takim razie kalibrują wersję CT w NEC Polska?

Proszę o odpowiedzenie na te pytania - kto potrafi na to odpowiedzieć?

Pytam ja, zwykły użytkownik.

1 > CT jest przygotowywane na etapie dystrybucji: dystrybutor wydziela partię monitorów do przygotowania i wysyła na kalibrację do centrali NEC; po powrocie dokładają rozszerzona gwarancję + SVII i jako "gotowiec" trafiają do wybranych partnerów

2 > no widzisz.. kwestia interpretacji terminologii i punktu patrzenia; biorąc pod uwagę dostępne definicje (np. ta >> https://mfiles.pl/pl/index.php?title=Ka ... did=115080) oraz praktyczne ujęcie realiów, można uznać, że jest skalibrowany.. przy czym w kontekście pracy z kolorem (bo to jest najbardziej istotne tutaj) należy doprecyzować/wyjaśnić potencjalnemu użytkownikowi celowość (lub jej brak) wykonania kalibracji indywidualnej na docelowym stanowisku
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
gregg
Posty: 10
Rejestracja: 27 kwietnia 2020, 21:38 - pn

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 13:14 - czw

Niektóre wyświetlacze powodują u mnie ból główy. Prawdopodobnie przez flickering.
Dla przykładu w Eizo EV2450 mogę wpatrywać się godzinami i nic, a po ok. godzinie pracy z Asusem ProArt PA278QV zaczyna mnie boleć głowa.
Ipad Air 2019 jest ok, a np wyświetlacz z Macbooka Air M1 podowuje ból głowy. Niby bydwa mają retinę, ale notebookchek twierdzi, ze w ipad flickering nie występuje, a w macbooku tak.
Czy w przypadku tego monitora mogę być o to spokojny?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 13:20 - czw

Mam MacBokka Air M1. Nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów zbliżonych do zmęczenia czy bólu głowy.

Proponuję zwiększyć skalowanie na większe, jeden poziom w lewo od standardowego (bodaj 1280x800, 2:1). Obstawiam, że zbyt małe literki wymagają wytężenia wzroku, a to w konsekwencji powoduje ból głowy po dłuższym użytkowaniu.
Na iPadzie widocznie literki są domyślnie większe, aczkolwiek iPada nie mam.

W monitorach od dawna nie ma migotania podświetlenia. Sądzę, że przyczyna leży zupełnie gdzie indziej.

PS. Też kiedyś miałem problemy z oczami. W moim przypadku najbardziej mi pomogły ... okulary. :shock:
Wszystkie monitory nagle stały się ... dobre. :)
lukasso
Posty: 136
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:43 - ndz

Re: EA271U vs EA271U CT

13 stycznia 2022, 13:24 - czw

NocnyJastrzab pisze:
13 stycznia 2022, 12:58 - czw
lukasso pisze:
13 stycznia 2022, 12:35 - czw
NocnyJastrzab pisze:
13 stycznia 2022, 12:16 - czw
Wracając do EA271Q/EA271U - charakterystyka fabryczna (pomimo minimalnych różnic między egzemplarzami) spełnia założenia producenta co do potencjalnego sposobu użytkowania i nie sensu się dalej rozwodzić nad tematem.
Ja wiem, że fabryczne wysterowanie spełnia założenia producenta i oczekiwania wielu klientów, ale nie o tym jest mowa, powtarzam. Cały czas chodzi o przekaz Marcina..

Odpowiedz mi jako sprzedawca monitorów, jako specjalista. Masz na stanie EA271U i EA271U CT - klient się pyta,
czy wersja CT:
1 - Jest: kalibrowana w NEC Polska?
czy wersja goła"
2 - Jest fabrycznie skalibrowana (i to nawet "perfekcyjnie"!)?
A jeśli jest fabrycznie, to Po co w takim razie kalibrują wersję CT w NEC Polska?

Proszę o odpowiedzenie na te pytania - kto potrafi na to odpowiedzieć?

Pytam ja, zwykły użytkownik.

1 > CT jest przygotowywane na etapie dystrybucji: dystrybutor wydziela partię monitorów do przygotowania i wysyła na kalibrację do centrali NEC; po powrocie dokładają rozszerzona gwarancję + SVII i jako "gotowiec" trafiają do wybranych partnerów

2 > no widzisz.. kwestia interpretacji terminologii i punktu patrzenia; biorąc pod uwagę dostępne definicje (np. ta >> https://mfiles.pl/pl/index.php?title=Ka ... did=115080) oraz praktyczne ujęcie realiów, można uznać, że jest skalibrowany.. przy czym w kontekście pracy z kolorem (bo to jest najbardziej istotne tutaj) należy doprecyzować/wyjaśnić potencjalnemu użytkownikowi celowość (lub jej brak) wykonania kalibracji indywidualnej na docelowym stanowisku
Ad 1 - ale po co dystrybutor wysyła na kalibrację? Czornyj twierdzi, że są "perfekcyjnie" skalibrowane fabrycznie.
Jaki cel jest w kalibrowaniu "perfekcyjnie" skalibrowanego monitora? Panie NocnyJastrzębiu, proszę takiemu laikowi jak ja, proszę wytłumaczyć.
Może się powinniśmy odezwać do NEC Polska? Czy dadzą nam odpowiedź? Czemu płacimy za kalibrację w CT, gdy monitor jest "perfekcyjnie" skalibrowany fabrycznie?

Ad 2 - "wykonania kalibracji indywidualnej na docelowym stanowisku" - CT w ramach kalibracji, nie robi pod konkretne stanowisko, a jest zopytmalizowany i zlinearyzowany i gotowy, by np wyświetlać PERFEKCYJNE gradienty.
Definicja, którą podałeś, jest tym procesem (lub podobnym), jaki ma miejsce w fabryce NECa? Czy tak mi wysłałeś na odczepnego? Bo próbujemy dojść do wniosku, a nie koniecznie wysyłać sobie różne definicje i by pozamykać sobie twarze.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu