Czy ktoś w Krakowie może udostępnić monitory do porównania? :)

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Alek
Posty: 4
Rejestracja: 05 lutego 2019, 10:25 - wt

Czy ktoś w Krakowie może udostępnić monitory do porównania? :)

18 października 2022, 23:18 - wt

Amatorsko bawię się fotografią i dojrzałem do zakupu monitora do tego celu.
Największy dylemat mam co do wyboru wielkości plamki.
Podejrzewam, że przy określonym budżecie, plamka bardzo zawęzi wybór rozmiaru i rozdzielczości.
(Budżet na monitor do hobby to 5k brutto, ale czułbym się lepiej w 4k.)

Czy jest zatem ktoś w Krakowie, kto mógłby udostępnić sugerowane tu w wielu wątkach monitory NEC lub Eizo, 27'' lub 32'', 1440p i 2160p do szybkiego przetestowania? Przyjechałbym z laptopem. Najlepiej gdybym mógł zobaczyć kilka modeli w jednym miejscu. :)

P.S. Wiem, że zaraz padną sugestie, że 2160p najostrzejsze, więc iść w EA271U, ale na codzień używam Linuxa (Ubuntu), gdzie scaling dobrze działa tylko 2x, więc odpada w tym przypadku. A zatem musiałbym sprawdzić, czy da się pracować bez scalingu.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Czy ktoś w Krakowie może udostępnić monitory do porównania? :)

19 października 2022, 10:12 - śr

Proszę poprawne stosowanie oznaczeń. Wiem, że używanie skrótów myślowych jest wygodniejsze, ale wprowadza zamieszanie i powielanie błędów. W kontekście monitorów wypada operować konkretną rozdzielczością: FHD (1920x1080 pikseli), WUXGA (1920x1200 pikseli), QHD (2560x1440 pikseli), UHD (3840x2160 pikseli).

Wracając do tematu: Za około 3000 PLN można dostać NEC EA271U lub tańszy EA271Q. Oba mogę udostępnić do wglądu. Proszę tylko podać dokładnie model laptopa w celu wstępnej weryfikacji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy ktoś w Krakowie może udostępnić monitory do porównania? :)

19 października 2022, 10:41 - śr

Szczerze mówiąc nie bardzo chce mi się wierzyć, że w XXI wielu Ubuntu nie potrafi wyświetlać na współczesnych monitorach. Może zmiany wielkości GUI próbował Pan na "zwykłym" ekranie? Wówczas faktycznie, ustawianie skal jest ograniczone do domyślnych. Na monitorze z podwyższoną gęstością pikseli może być zupełnie inaczej i tak jest zarówno na Macach i Win.

Do fotografii bardziej sugeruję odmiany dedykowane do tego celu. Istnieje możliwość wypożyczenia do zapoznania się.

https://monitory.mastiff.pl/index.php/m ... rder=price
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Alek
Posty: 4
Rejestracja: 05 lutego 2019, 10:25 - wt

Re: Czy ktoś w Krakowie może udostępnić monitory do porównania? :)

19 października 2022, 12:45 - śr

@NocnyJastrzab
ThinkPad X1 Carbon 9gen.

@Tom01
Dosłownie rzecz biorąc, Ubuntu wspiera fractional scaling (w inkrementach 25%), ale zawiera też ostrzeżenie "May increase power usage, lower speed, or reduce display sharpness". Zwłaszcza to ostatnie brzmi kiepsko. I o ile jako kryterium wyboru monitora wskazałem amatorską fotografię, to jako oczywistość oczekuję, że monitor sprawdzi się też w wyświetlaniu tekstu (web, programowanie).
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Czy ktoś w Krakowie może udostępnić monitory do porównania? :)

19 października 2022, 14:02 - śr

2 x USB-C / TB4, więc z UHD nie będzie problemu (z odpowiednim kablem). EA271U właśnie dzięki rozdzielczości UHD daje bardzo dobre zagęszczenie pikseli, co znacząco przekłada się w pracy z tekstem i wszelkim projektowaniem. Do fotografii amatorskiej można zacząć pracę po wyjęciu z pudła, ale warto potem skalibrować na wszelki wypadek.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Alek
Posty: 4
Rejestracja: 05 lutego 2019, 10:25 - wt

Re: Czy ktoś w Krakowie może udostępnić monitory do porównania? :)

19 października 2022, 14:45 - śr

Ja w tej chwili używam UHD po HDMI 2.0 i działa bez problemu, więc podejrzewam, że damy radę na moim obecnym kablu. ;)

Nie wątpię, że z takim zagęszczeniem pikseli wszystko będzie ostre. Pytanie tylko, czy UHD bez scalingu na 27'' jest używalne na codzień.

Na ten moment używam przyzwoitego, zakrzywionego tv 49'' UHD jako monitora (oczywiście w trybie PC, z sygnałem 60Hz, chroma 4:4:4) i wbrew pozorom sprawdza się całkiem nieźle, również z tekstem. Plamkę ma jak monitor 24'' FHD, dlatego trzymam go na biurku w takiej właśnie odległości i daje to fantastyczny obszar roboczy, z którym ciężko będzie konkurować.

Niestety, jak zacząłem porównywać zdjęcia z tym, co pokazuje smartfon (samsungowy OLED), wyświetlacz aparatu fotograficznego oraz ekran laptopa, to jest to totalna loteria i na tv wygląda najgorzej. Dlatego chcę się oprzeć na jakimś fundamencie kolorystycznym, ale jednak mieć też ogólnie użyteczny monitor.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Czy ktoś w Krakowie może udostępnić monitory do porównania? :)

19 października 2022, 15:41 - śr

Alek pisze:
18 października 2022, 23:18 - wt
Amatorsko bawię się fotografią i dojrzałem do zakupu monitora do tego celu.
Największy dylemat mam co do wyboru wielkości plamki.
Podejrzewam, że przy określonym budżecie, plamka bardzo zawęzi wybór rozmiaru i rozdzielczości.
(Budżet na monitor do hobby to 5k brutto, ale czułbym się lepiej w 4k.)

Czy jest zatem ktoś w Krakowie, kto mógłby udostępnić sugerowane tu w wielu wątkach monitory NEC lub Eizo, 27'' lub 32'', 1440p i 2160p do szybkiego przetestowania? Przyjechałbym z laptopem. Najlepiej gdybym mógł zobaczyć kilka modeli w jednym miejscu. :)

P.S. Wiem, że zaraz padną sugestie, że 2160p najostrzejsze, więc iść w EA271U, ale na codzień używam Linuxa (Ubuntu), gdzie scaling dobrze działa tylko 2x, więc odpada w tym przypadku. A zatem musiałbym sprawdzić, czy da się pracować bez scalingu.
W mojej pracowni na Nadwiślańskiej 11 mogę udostępnić NECzka 32" i 27" UHD do porównania ;)

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu