Kalibracja monitora HDR (fotografia)

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
magmag
Posty: 18
Rejestracja: 10 listopada 2022, 00:08 - czw

Kalibracja monitora HDR (fotografia)

10 listopada 2022, 00:28 - czw

Witam serdecznie,

to mój pierwszy wpis na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość :-)
Jestem fotografem - hobbystą z zamiłowania, informatykiem z wykształcenia, i generalnie jako takie pojęcie o zarządzaniu kolorem posiadam.
Przeważnie pracuję na Mac'u Pro z monitorem NEC MultiSync PA311D, monitor jest skalibrowany, profil ICC zainstalowany, generalnie wszystko śmiga znakomicie.
Posiadam też komputer na Windowsie, który używam to gier i alternatywnie do zdjęć, do którego kupiłem Asus ProArt Display PA32UCG-K (https://www.asus.com/Displays-Desktops/ ... /techspec/).
Dlaczego ten? Bo obsługuje 120Hz w 4K, ma HDR1600, i do tego wiernie oddaje kolory.

Na chwilę obecną używam tego monitora w trybie HDR (włączony z poziomu Win 11) a monitor jest ustawiony jako HDR_PQ DCI z poziomu menu, i nie mam żadnych powodów do narzekań.
Wszystko wydaje się działać naprawdę znakomicie. Gry, oglądanie wideo, przeglądanie treści w sieci, wyszko wygląda bardzo dobrze i naturalnie.
Moje zdjęcia obrabiane na NEC MultiSync PA311D wyświetlają się prawidłowi na tak ustawionym Asusie. Ustawiłem oba monitory obok siebie i kolory pasują, z tym że obraz na monitorze Asusa jest bardziej kontrastowy - biele są jaśniejsze, czernie bardziej soczyste, co w sumie mnie nie dziwi skoro monitor jest HDR z podświetlaniem strefowym.

Niby mógłbym zostawić tak jak jest, jednak nie mam doświadczenia z pracą z kolorem na monitorach HDR w związku czym kilka pytań:

- jak skalibrować monitor HDR o ile w ogóle? Aktualnie Win11 wydaje się nie mieć zainstalowanego profilu ICC, ale wszystko niby działa. Asusa mogę ustawić w dowolną przestrzeń barw, np. SRGB, P3, Adobe RGB, jest tego cała lista.

- czy monitor HDR kalibruje się oddzielne w SDR, a oddzielnie do HDR?

- czy do obróbki zdjęć lepiej wyłączyć HDR i uruchomić monitor w trybie np. SRGB, AdobeRGB, czy P3? W sieci jedni piszą tak, inni odwrotnie, a ja wolałbym jednak mieć monitor ustawiony permanentnie w trybie HDR jeżeli to możliwe.

- Czy Win11 poprawnie zarządza kolorami w aplikacjach typu Photoshop jeżeli monitor + system mają włączony tryb HDR, zakładając oczywiście że monitor jest poprawnie skalibrowany?

Pozdrawiam,
Marcin
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja monitora HDR (fotografia)

10 listopada 2022, 01:01 - czw

Zdecydowanie do fotografii wyłączyć HDR, przestrzeń sRGB lub AdobeRGB zależnie od przyjętego obiegu pracy. PS, podobnie jak wszystkie inne aplikacje graficzne ma poprawnie działające zarządzanie barwą. Sam system Windows nadal nie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja monitora HDR (fotografia)

10 listopada 2022, 08:30 - czw

magmag pisze:
10 listopada 2022, 00:28 - czw
- jak skalibrować monitor HDR o ile w ogóle? Aktualnie Win11 wydaje się nie mieć zainstalowanego profilu ICC, ale wszystko niby działa. Asusa mogę ustawić w dowolną przestrzeń barw, np. SRGB, P3, Adobe RGB, jest tego cała lista.

- czy monitor HDR kalibruje się oddzielne w SDR, a oddzielnie do HDR?

- czy do obróbki zdjęć lepiej wyłączyć HDR i uruchomić monitor w trybie np. SRGB, AdobeRGB, czy P3? W sieci jedni piszą tak, inni odwrotnie, a ja wolałbym jednak mieć monitor ustawiony permanentnie w trybie HDR jeżeli to możliwe.

- Czy Win11 poprawnie zarządza kolorami w aplikacjach typu Photoshop jeżeli monitor + system mają włączony tryb HDR, zakładając oczywiście że monitor jest poprawnie skalibrowany?
W uproszczeniu - HDR realizowany jest za pomocą specjalnego trybu (w MacOS nazywa się to EDR) rozszerzającego dynamikę o dodatkowy zakres rozpiętości tonalnej (teoretyczne 2xSDR) i odbywa się to poza CMM opartym na ICC.

Tryby HDR i SDR teoretycznie kalibruje się oddzielnie, tyle że obecnie nie ma oprogramowania do kalibracji monitora w HDR, więc jeśli ASUS nie ma jakiegoś swojego oprogramowania do sprzętowej kalibracji w trybach SDR i HDR (czego na 99,999% nie zrobił), to nie ma sensu zawracać tym sobie gitary bo przy pomocy standardowego oprogramowania nie da się tego ogarnąć.

Poprawnie skalibrowany i wspierany monitor HDR wyświetla wszystkie treści SDR normalnie i wszystko powinno wyglądać jak na zwykłym monitorze SDR przy luminancji 80-120cd/m² - jedynie treści wyrenderowane i otagowane do HDR aktywują z poziomu aplikacji wyświetlanie w EDR i są lokalnie wyświetlane w rozpiętości dążącej do 2xSDR, podczas gdy cała reszta treści wyświetlana jest jak na zwykłym monitorze. Przykładowo na moim Macbooku Pro 16 z Retiną XDR pracuję permanentnie w trybie XDR 1600cd/m² i wszystko w SDR wyświetla się absolutnie normalnie i poprawnie, tylko dodatkowo treści HDR lokalnie wyświetlają się w EDR tam gdzie jest taka potrzeba.

Ani W11, ani żaden inny system operacyjny nie zarządza kolorami w aplikacjach typu Photoshop ani jakiegokolwiek sobie bądź typu, bo zarządzanie kolorami realizowane jest lokalnie z poziomu CMM każdej aplikacji.

Podsumowując - jeśli monitor po włączeniu trybu HDR wyświetla treści SDR normalnie, to najwyraźniej wszystko jest ok i nic nie stoi na przeszkodzie by cały czas tak pracować - w przeciwnym razie wyświetlałby kompletne herezje.
magmag
Posty: 18
Rejestracja: 10 listopada 2022, 00:08 - czw

Re: Kalibracja monitora HDR (fotografia)

10 listopada 2022, 12:28 - czw

Czornyj pisze:
10 listopada 2022, 08:30 - czw


Tryby HDR i SDR teoretycznie kalibruje się oddzielnie, tyle że obecnie nie ma oprogramowania do kalibracji monitora w HDR, więc jeśli ASUS nie ma jakiegoś swojego oprogramowania do sprzętowej kalibracji w trybach SDR i HDR (czego na 99,999% nie zrobił), to nie ma sensu zawracać tym sobie gitary bo przy pomocy standardowego oprogramowania nie da się tego ogarnąć.

Poprawnie skalibrowany i wspierany monitor HDR wyświetla wszystkie treści SDR normalnie i wszystko powinno wyglądać jak na zwykłym monitorze SDR przy luminancji 80-120cd/m² - jedynie treści wyrenderowane i otagowane do HDR aktywują z poziomu aplikacji wyświetlanie w EDR i są lokalnie wyświetlane w rozpiętości dążącej do 2xSDR, podczas gdy cała reszta treści wyświetlana jest jak na zwykłym monitorze. Przykładowo na moim Macbooku Pro 16 z Retiną XDR pracuję permanentnie w trybie XDR 1600cd/m² i wszystko w SDR wyświetla się absolutnie normalnie i poprawnie, tylko dodatkowo treści HDR lokalnie wyświetlają się w EDR tam gdzie jest taka potrzeba.

Ani W11, ani żaden inny system operacyjny nie zarządza kolorami w aplikacjach typu Photoshop ani jakiegokolwiek sobie bądź typu, bo zarządzanie kolorami realizowane jest lokalnie z poziomu CMM każdej aplikacji.

Podsumowując - jeśli monitor po włączeniu trybu HDR wyświetla treści SDR normalnie, to najwyraźniej wszystko jest ok i nic nie stoi na przeszkodzie by cały czas tak pracować - w przeciwnym razie wyświetlałby kompletne herezje.
Dziękuję za odpowiedź. To właśnie najbardziej mnie zdziwiło - że w trybie HDR wszystkie treści SDR wyglądają po prostu poprawnie. W innych monitorach HDR które poprzednio używałem włączenie trybu HDR z poziomu Windows powodowało że taki system nadawał się tylko do gier, bo wszystko, włącznie z tapetą na pulpicie, wyglądało jak z kreskówki.
Faktycznie, też mam MacBook Pro 16 z Retina XDR i wszystkie treści SDR wyglądają poprawnie (jak na nieskalibrowany laptop oczywiście).
magmag
Posty: 18
Rejestracja: 10 listopada 2022, 00:08 - czw

Re: Kalibracja monitora HDR (fotografia)

10 listopada 2022, 12:45 - czw

Tom01 pisze:
10 listopada 2022, 01:01 - czw
Zdecydowanie do fotografii wyłączyć HDR
Czy mogę prosić o krótkie wyjaśnienie dlaczego wyłączyć, skoro treści SDR wydają się wyświetlać prawidłowo?
Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie kwestionuję Pana porady, po prostu usiłuję się czegoś nauczyć i zrozumieć przyczyny takiego a nie innego stanu rzeczy.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja monitora HDR (fotografia)

10 listopada 2022, 12:57 - czw

magmag pisze:
10 listopada 2022, 12:28 - czw
(jak na nieskalibrowany laptop oczywiście).
Retina XDR jest perfekcyjnie skalibrowana i świeci z referencyjną dokładnością ;)

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu