Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
toropl
Posty: 36
Rejestracja: 18 listopada 2015, 23:40 - śr

Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

07 listopada 2022, 18:51 - pn

Witam,

zastanawiam się nad zakupem monitora Apple, kosztują one sporo, nie miałem nigdy okazji na żywo z nimi obcować. Stąd pytanie do użytkowników, czy faktycznie jest przepaść jakościowa względem monitorów innych producentów w cenie powiedzmy do 5k? Kolejna kwestia, która mnie nurtuje to długość gwarancji, która wynosi jedynie 12mcy., co przy sprzęcie za min 8tyś. zł wydaje się mało śmiesznym żartem. Jak wygląda sprawa współpracy takiego monitora w środowisku Linux/Windows ze względu na rozdzielczość? Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

07 listopada 2022, 20:59 - pn

Przepaść jest przede wszystkim w marketingu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3880
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

08 listopada 2022, 10:11 - wt

Pytanie zasadnicze do czego będzie używany i czego naprawdę potrzebujesz. Czy kamera HD i wbudowane głośniki są niezbędne?!

tak przykładowo:
https://www.youtube.com/watch?v=TRGqzEIYBIY
https://www.youtube.com/watch?v=68T-iaXxpTI
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

08 listopada 2022, 10:30 - wt

toropl pisze:
07 listopada 2022, 18:51 - pn
Witam,

zastanawiam się nad zakupem monitora Apple, kosztują one sporo, nie miałem nigdy okazji na żywo z nimi obcować. Stąd pytanie do użytkowników, czy faktycznie jest przepaść jakościowa względem monitorów innych producentów w cenie powiedzmy do 5k? Kolejna kwestia, która mnie nurtuje to długość gwarancji, która wynosi jedynie 12mcy., co przy sprzęcie za min 8tyś. zł wydaje się mało śmiesznym żartem. Jak wygląda sprawa współpracy takiego monitora w środowisku Linux/Windows ze względu na rozdzielczość? Zapraszam do dyskusji.
Monitor jest jakościowo na poziomie flagowych EIZO CG, a pod względem ostrości, klarowności nawet lepszy. Tyle, że sterowanie nim odbywa się z poziomu MacOS, więc korzystanie z niego pod Windows/Linux może okazać się upierdliwe, bo żeby zmienić jakiekolwiiek parametry obrazowania trzeba go przepiąć pod MacOS
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

08 listopada 2022, 10:35 - wt

Czornyj pisze:
08 listopada 2022, 10:30 - wt
Monitor jest jakościowo na poziomie flagowych EIZO CG,

:lol: :lol: :lol: :lol:
Nie no, sorry, nie mogę....
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

08 listopada 2022, 13:35 - wt

Nieładnie tak śmiać się z EIZO - wprawdzie pakują do CG2700X za 13k chińską tandetę od AUO jak - za przeproszeniem - jakieś Benq czy inne Asusy, ale ostatecznie nie jest to Apple by móc pozwolić sobie szastać kasą na matrycę LG 5K ze świetnym OCF i antyrefleksem w monitorze za skromne 8,5k :D
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

08 listopada 2022, 13:46 - wt

Czornyj pisze:
08 listopada 2022, 13:35 - wt
Nieładnie tak śmiać się z EIZO

Zawsze lubiłem Pana dowcip. Poważnie. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3880
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

08 listopada 2022, 13:49 - wt

"A mury runą.." :lol:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
toropl
Posty: 36
Rejestracja: 18 listopada 2015, 23:40 - śr

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

09 listopada 2022, 16:27 - śr

Dziękuję za odpowiedzi, nie zdawałem sobie sprawy z możliwości sterowania jedynie przez OS tym monitorem. Także temat do zamknięcia. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

09 listopada 2022, 17:15 - śr

Monitory od Apple zawsze tak były sterowane. Albo wcale, albo poprzez DDC/CI z systemu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
magmag
Posty: 18
Rejestracja: 10 listopada 2022, 00:08 - czw

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

10 listopada 2022, 00:35 - czw

Przepaść jakościowa jest - na niekorzyść Apple :-)
Sam pracuję na Mac'u i oryginalnie do mojego Mac'a Pro kupiłem Pro Display XDR. Ten za 27,999 złotych.
Po dwóch tygodniach oddałem go do sklepu i kupiłem NEC MultiSync PA311D. To było dwa lata temu i nie żałuję.
Tyle w temacie monitorów Apple które mają wiernie oddawać kolor :-)
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

16 listopada 2022, 15:41 - śr

Imo największym problemem Apple Pro Display XDR jest to jak kosmicznie winietuje, gdy się nie jest 1,5 metra od niego. Nie widziałem tak złych kątów widzenia nigdy na IPSie. Natomiast Studio Display z racji małego rozmiaru, ta wada dotycznyć nie będzie (albo będzie w mniejszym stopniu, nie sprawdzałem). Niestety wersji z nanopowłoką nie mam gdzie zobaczyć, a wersja bez niej tak wszystko odbija, że to jak wyświetla kolory i tak nie ma znaczenia, jeśli nie siedzi się w czarnym pomieszczeniu, ubranym w czarny golf i kominiarkę.

Tobie w XDR poza tym winietowaniem coś więcej przeszkadzało?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

16 listopada 2022, 16:54 - śr

Apple Pro Display XDR to porażka z dwóch powodów - koszmarne winietowanie, oraz beznadziejny FALD dający w kontrastowych scenach gigantyczną poświatę.

Jedno i drugie nie występuje w Apple Studio Display, który jest zwykłym monitorem SDR - natomiast co do odbijania to jak wszystkie Retiny ma b. skuteczny antyrefleks, który w praktyce sprawdza się lepiej niż satyna. Nanotekstura natomiast jest droga, za to beznadziejna - standardowa wersja jest od niej o niebo lepsza.
magmag
Posty: 18
Rejestracja: 10 listopada 2022, 00:08 - czw

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

16 listopada 2022, 22:45 - śr

Voland pisze:
16 listopada 2022, 15:41 - śr
Tobie w XDR poza tym winietowaniem coś więcej przeszkadzało?
Co mi przeszkadzało? Kolory, które moim zdaniem były przekłamane (zbyt ciepłe). Jak na monitor w tej cenie - to bez sensu.
Do tego tragicznie nierównomierne podświetlanie...
OK, może przesadzam - to nie jest zły monitor. Do przeglądania internetu i oglądania YT nadaje się znakomicie. Gdyby kosztował 10,000 zł to czemu nie.
magmag
Posty: 18
Rejestracja: 10 listopada 2022, 00:08 - czw

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

16 listopada 2022, 22:56 - śr

Czornyj pisze:
16 listopada 2022, 16:54 - śr

Jedno i drugie nie występuje w Apple Studio Display, który jest zwykłym monitorem SDR - natomiast co do odbijania to jak wszystkie Retiny ma b. skuteczny antyrefleks, który w praktyce sprawdza się lepiej niż satyna. Nanotekstura natomiast jest droga, za to beznadziejna - standardowa wersja jest od niej o niebo lepsza.
Wydaje mi się że kolega trochę przesadza zachwalając te Retiny. Mnie wszystko jedno, używam sprzętu Apple i PC, finansowo nie ma to dla mnie znaczenia - mam obydwa systemy w jednym pomieszczeniu i w życiu bym nie powiedział że antyrefleks w Retinie sprawdza się lepiej niż matowy monitor. Moim zdaniem absolutnie nie. I to nie są jakieś tam wyczytane w sieci obiegowe opinie, tylko na co dzień używam MBP 16 i MBP 14, oba najnowsze wersje (2021 na M1 MAX), i widzę jak się ma Retina ustawiona obok matowego NEC'a chociażby podłączonego do Mac'a Pro. Nie dajmy sobie marketingowi namieszać w głowie :-) Jeżeli chodzi o laptopy do moim zdaniem dużo lepszy ekran (i do tego pełne 4K a nie jakieś tam) miał mój stary Lenovo P51 z wbudowanym kalibratorem X-RITE i oprogramowaniem Pantone.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

17 listopada 2022, 06:27 - czw

PA311D i Retina XDR to moje prywatne narzędzia pracy używane na co dzień, obmierzone i zweryfikowane kolorymetrycznie i wizualnie na dziesiątą stronę - w SDR oba wyświetlają obraz identycznie z referencyjną dokładnością (NEC ma odrobinę większy gamut) i nie bardzo mam pomysł co by mogło tutaj być lepiej, w HDR miniledowa Retina to klasa sama dla siebie.
Mimo całej miłości do mojego PA311D - co antyrefleks to antyrefleks i nie widzę tu wielkiego marketingu, tylko prosty w weryfikacji empirycznej fakt. W praktyce flara na satynowym dyfuzorze jest znacznie bardziej uciążliwa niż stłumione odblaski na błyszczącym antyrefleksie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

17 listopada 2022, 06:43 - czw

Do zdjęć raczej nikt nie będzie świecił w monitor światłem, powodującym flary. Myślę że Twoje spostrzeżenia dot. antyrefleksu są tak optymistyczne, bo pracujesz głównie na 30 cd/m2, więc siłą rzeczy dużo mniej rzeczy się odbije. Natomiast pierwsze zdjęcie idealnie demonstruje, że ekran MBPr w normalnym oświetleniu, to wciąż przyciemnione lustro, w którym odbija się absolutnie wszystko, łącznie z całą ścianą za plecami użytkownika. W kolorowych pejzażach itd. to może niespecjalny problem, ale jak mam modelki na czarnym tle, to zamiast tego tła, jest moja gęba i wszystkie meble wokoło.

Odnośnie nanostruktury – w XDR wiadomo, zamienia absurdalnie fatalne kąty widzenia na jeszcze dużo gorsze, przez co ekran jest już kompletnie nieużywalny, a w Studio jak to wygląda? Ciągle powoduje jakieś problemy?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

17 listopada 2022, 06:56 - czw

Przyciemnione lustro odbija znacznie mniej niż nieprzyciemnione, rozproszone lustro co właśnie doskonale widać powyżej, a przy 30cd/m² problem odblasków jest znacznie bardziej odczuwalny ;)

W przeciwieństwie do gładzonej kątowo satyny nanotekstura jest jeszcze bardziej podatna na flarę, a dodatkowo daje efekt rozmycia i kaszy jak na starych, w pełni matowych matrycach.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

17 listopada 2022, 11:12 - czw

Jeżu drogi jaki usyfiony ekran! :D :D :D
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
magmag
Posty: 18
Rejestracja: 10 listopada 2022, 00:08 - czw

Re: Monitory Apple Studio Display, czy faktycznie takie dobre, gwarancja.

17 listopada 2022, 18:14 - czw

Czornyj pisze:
17 listopada 2022, 06:56 - czw
Przyciemnione lustro odbija znacznie mniej niż nieprzyciemnione, rozproszone lustro co właśnie doskonale widać powyżej, a przy 30cd/m² problem odblasków jest znacznie bardziej odczuwalny ;)

W przeciwieństwie do gładzonej kątowo satyny nanotekstura jest jeszcze bardziej podatna na flarę, a dodatkowo daje efekt rozmycia i kaszy jak na starych, w pełni matowych matrycach.
Zdjęcia jakie są, każdy widzi. Retina to lustro, satyna w NEC - nie. O czym tu dalej dyskutować? Dorabianie teorii że obicia na sprzęcie Apple są "mniej odczuwalne" jest w mojej opinii niepoważne. A w najlepszym razie - subiektywne.
Myślę że w Twoim przypadku możesz po prostu nie zauważyć różnicy bo masz taki brud na monitorach że takie drobnostki. jak to odbicie na Retinie pokazuje z detalami jak jesteś ubrany kiedy robisz zdjęcie spadają na drugi plan ;)

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68378
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu