Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

08 maja 2023, 21:41 - pn

Zdarza się. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

14 maja 2023, 17:39 - ndz

Mogę odkupić PA271Q od firmy, w której pracowałem. Wersja COLOR. Nie wiem ile ma godzin, ale chyba nie jakoś dużo, bo nie pracowałem na nim codziennie przez około 2 lata. Wiem, że stan jest perfekcyjny, bo ja go używałem. Ile warto dać za taki używany monitor?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

15 maja 2023, 12:17 - pn

Ceny teraz wariują. Raz w kosmos, raz jakieś wyprzedaże za pół ceny. Pojęcia nie mam ile zaproponować. Może niech sprzedający rzuci kwotę?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
janusz ha
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 14:23 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

08 lutego 2024, 15:25 - czw

Cześć wszystkim, odgrzeje trochę kotleta zamiast zakładać nowy wątek.
Dla zabawy / testów zakupiłem SVII żeby poznać trochę możliwości współpracy z PA271Q + i1DPro. i1DP to pozostałość po współpracy z Eizo CG i tak sobie lezy nieużywany. A że NEC zakupiony był ponad dwa lata temu - z informacji na forum wypadałoby poddać go kalibracji. Toteż zacząłem zabawę - kalibracja standardowo D65 / gamut native / 80cd / gamma 2,2 ... generalnie ustawienia standardowe jak już w kilku wątkach było opisywane (obróbka zdjęć). Wynik kalibracji w SVII porównałem z dotychczasowym (Multiprofiler) - mimo dokładnie tych samych zadanych parametrów (j.w.) obraz różnił się sporo przede wszystkim temperaturą - po kalibracji SVII obraz był dużo cieplejszy z podbitą czerwienią. Porównania dokonałem m.in. naocznie poprzez przełączanie "presetów" w multiprofilerze. Z walidacji w SV wyszło też, że temperatura różni się od zadanej od około 250K w porywach do ok 300K. Krzywe (Target / Calibrated) nieco rozjechane - czy bardzo, czy nie bardzo - nie wiem - podobnie jak pod linkiem z innego wątku download/file.php?id=2737&mode=view Różnice jasności były minimalne. Ale do brzegu. Z opinii na forum po około 2 latach dobrze byłoby go skalibrować - czytałem też, że PA271Q bywa problematyczny pod kątem kalibracji. I teraz pytanie - olać i używać MultiProfilera czy drążyć temat i szukać ratunku u znających temat od środka :) Jeśli jest problematyczny to czy w ogóle jest sens?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

08 lutego 2024, 15:37 - czw

Niedawno sprawdzałem kilkuletni PA271Q i jego własna self kalibracja pokazywała całkiem sporo podniesioną składowa niebieską. Świadczy to o zużyciu luminoforu. Korekcja wówczas będzie dawała rzecz jasna odchyłkę w stronę żółci / czerwieni.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

08 lutego 2024, 17:17 - czw

janusz ha pisze:
08 lutego 2024, 15:25 - czw
Cześć wszystkim, odgrzeje trochę kotleta zamiast zakładać nowy wątek.
Dla zabawy / testów zakupiłem SVII żeby poznać trochę możliwości współpracy z PA271Q + i1DPro. i1DP to pozostałość po współpracy z Eizo CG i tak sobie lezy nieużywany. A że NEC zakupiony był ponad dwa lata temu - z informacji na forum wypadałoby poddać go kalibracji. Toteż zacząłem zabawę - kalibracja standardowo D65 / gamut native / 80cd / gamma 2,2 ... generalnie ustawienia standardowe jak już w kilku wątkach było opisywane (obróbka zdjęć). Wynik kalibracji w SVII porównałem z dotychczasowym (Multiprofiler) - mimo dokładnie tych samych zadanych parametrów (j.w.) obraz różnił się sporo przede wszystkim temperaturą - po kalibracji SVII obraz był dużo cieplejszy z podbitą czerwienią. Porównania dokonałem m.in. naocznie poprzez przełączanie "presetów" w multiprofilerze. Z walidacji w SV wyszło też, że temperatura różni się od zadanej od około 250K w porywach do ok 300K. Krzywe (Target / Calibrated) nieco rozjechane - czy bardzo, czy nie bardzo - nie wiem - podobnie jak pod linkiem z innego wątku download/file.php?id=2737&mode=view Różnice jasności były minimalne. Ale do brzegu. Z opinii na forum po około 2 latach dobrze byłoby go skalibrować - czytałem też, że PA271Q bywa problematyczny pod kątem kalibracji. I teraz pytanie - olać i używać MultiProfilera czy drążyć temat i szukać ratunku u znających temat od środka :) Jeśli jest problematyczny to czy w ogóle jest sens?
PA271Q w pomiarze SVII może mieć lekkie odchyłki w stosunku do presetów w Multiprofilerze, ponieważ pomiary w SVII są robione z użyciem starej kalibracji spektralnej GBr-LED (w PA242) z nałożoną prostą macierzą korekcyjną. Metoda ta daje nieco loteryjne rezultaty w stosunku do referencji, bo i1DP potrafią trafiać się nieco lepsze i gorsze, a uzyskanie dokładności zbliżonej do referencyjnej wymaga zastosowania dokładnej kalibracji spektralnej - zaś takową można zapiąć tylko z poziomu DisplayCAL (paradoksalnie w i1Profiler / ccProfiler jest kiepska, pojedyncza kalibracja spektralna zmierzona z jakiegoś laptopa i słabo się sprawdza z Panasami w PA271Q / 311D).

Podsumowując - olać i używać Multiprofilera, ten monitor jest dokładniejszy od kalibratora, łatwo można to zweryfikować w DisplayCAL zapinając korektę PFS WLED Family.
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

14 lutego 2024, 02:44 - śr

Czornyj pisze:
08 lutego 2024, 17:17 - czw

PA271Q w pomiarze SVII może mieć lekkie odchyłki w stosunku do presetów w Multiprofilerze, ponieważ pomiary w SVII są robione z użyciem starej kalibracji spektralnej GBr-LED (w PA242) z nałożoną prostą macierzą korekcyjną. Metoda ta daje nieco loteryjne rezultaty w stosunku do referencji, bo i1DP potrafią trafiać się nieco lepsze i gorsze, a uzyskanie dokładności zbliżonej do referencyjnej wymaga zastosowania dokładnej kalibracji spektralnej - zaś takową można zapiąć tylko z poziomu DisplayCAL (paradoksalnie w i1Profiler / ccProfiler jest kiepska, pojedyncza kalibracja spektralna zmierzona z jakiegoś laptopa i słabo się sprawdza z Panasami w PA271Q / 311D).

Podsumowując - olać i używać Multiprofilera, ten monitor jest dokładniejszy od kalibratora, łatwo można to zweryfikować w DisplayCAL zapinając korektę PFS WLED Family.

Ja to się zastanawiam jakiej kalibracji spektralnej używa w NECu ten wbudowany czujnik pod matrycą? Też tej kulawej? :) Bo jeśli tak, to na niewiele chyba się on zdaje i wszystko tu płynie, a jeśli lepszej, to czemu nie ma jej w SVII? To dopiero jest paradoks :!:

A jakiej kalibracji spektralnej używało Eizo do tych samych matryc Panasa, bodaj w CG279X? Też taką samą kulawą stosowali dla i1DP w ColorNavigator i dla swojego wbudowanego czujnika? I wielkie panta rhei w ich (swego czasu) flagowcu?
Bo jeśli tak, to nie ma chyba nad czym szat rozdzierać, tylko uznać, że to jest dostępny dla użytkownika poziom precyzji pomiarowej na tej matrycy i już. Ale jeśli nie, to wracamy do pytania: czemu w SVII jest knot?

I na koniec pytanie na szóstkę: jaka spektralna kalibracja podświetlenia jest aplikowana, kiedy robimy autokalibrację silnika SpectraView monitora czujnikiem i1DP NEC MDSVSENSOR3, wtykanym bezpośrednio w monitor? Pomijamy w tym momencie całkowicie soft SVII, a procedurę wywołujemy w menu monitora. 8-) No to chyba tu już będzie poprawnie? ;)

Do czego zmierzam? Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w dyskursie dryfujemy w stronę przyjmowania poprawności wyświetlania na wiarę. A wygodny mechanizm sterowania tego NECa przez Multiprofilera / Menu Ekranowe dodatkowo w tę stronę popycha. Tymczasem bez weryfikacji to jak kot w worku. Gdyby jeszcze nie było jak... Ale po to właśnie kupujemy graficzne monitory żeby mieć jak i móc to robić. Nie przeczę, że fabryka dużo precyzyjniej pomierzyła i wysterowała swoje ekrany, ani że pomiary w SVII są być może obarczone nieco większym błędem niż by mogły (za to możemy tylko "serdecznie" podziękować NEC-owi :evil: ), ale moje pomiary i1DP są całkiem powtarzalne, konsekwentne, i widzę same korzyści z jego stosowania, również z tym ekranem. Silnik sobie rekalibruję, zadany poziom jaskrawości odpowiada mi teraz zmierzonemu, biel u mnie też jest bliższa wzorcowi z innych ekranów, a TrC jest nadal bez pudła, bo nie da się jej tu zepsuć i tak. I teraz wygodnie używam sobie Multiprofilera bez dylematów. Nie widzę powodu, żeby przez lata trwać z uporem w niezweryfikowanym stanie fabrycznym, kiedy w SVII od wersji 1.1.41 każdy może sobie rekalibrację silnika zrobić i nie trzeba już do tego posiadać czujnika od NEC.

Oczywiście pytania z początku podtrzymuję, one nie były retoryczne.
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

14 lutego 2024, 02:47 - śr

janusz ha pisze:
08 lutego 2024, 15:25 - czw
Cześć wszystkim, odgrzeje trochę kotleta zamiast zakładać nowy wątek.
Dla zabawy / testów zakupiłem SVII żeby poznać trochę możliwości współpracy z PA271Q + i1DPro. i1DP to pozostałość po współpracy z Eizo CG i tak sobie lezy nieużywany. A że NEC zakupiony był ponad dwa lata temu - z informacji na forum wypadałoby poddać go kalibracji. Toteż zacząłem zabawę - kalibracja standardowo D65 / gamut native / 80cd / gamma 2,2 ... generalnie ustawienia standardowe jak już w kilku wątkach było opisywane (obróbka zdjęć). Wynik kalibracji w SVII porównałem z dotychczasowym (Multiprofiler) - mimo dokładnie tych samych zadanych parametrów (j.w.) obraz różnił się sporo przede wszystkim temperaturą - po kalibracji SVII obraz był dużo cieplejszy z podbitą czerwienią. Porównania dokonałem m.in. naocznie poprzez przełączanie "presetów" w multiprofilerze. Z walidacji w SV wyszło też, że temperatura różni się od zadanej od około 250K w porywach do ok 300K. Krzywe (Target / Calibrated) nieco rozjechane - czy bardzo, czy nie bardzo - nie wiem - podobnie jak pod linkiem z innego wątku download/file.php?id=2737&mode=view Różnice jasności były minimalne. Ale do brzegu. Z opinii na forum po około 2 latach dobrze byłoby go skalibrować - czytałem też, że PA271Q bywa problematyczny pod kątem kalibracji. I teraz pytanie - olać i używać MultiProfilera czy drążyć temat i szukać ratunku u znających temat od środka :) Jeśli jest problematyczny to czy w ogóle jest sens?

W skrócie - jeśli chcesz mieć zgodność odczytów czujnikiem i1DP z tym, co zapodaje i ustawia ci Multiprofiler (lub menu ekranowe, bo to jest to samo) to zrób w SpectraViewII kalibrację silnika monitora: Tools->Update Internal Calibration. Proces nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, zawsze można wszystko zresetować z powrotem do wartości fabrycznych. W ten sposób według swojego czujnika wysterowujesz moduł, który odpowiada za świecenie ekranu dla zadanych wartości. Dzięki temu używanie Multiprofilera staje się w zasadzie równoznaczne z procesem kalibracji w SVII. Czyli: zamiast używać teraz procesu kalibrowania w SVII i mieć rozbieżności, to kalibrujesz silnik, a potem używasz już tylko Multiprofilera (nadal możesz przejść proces kalibracji w SVII, nikt nie broni, tylko teraz rozbieżności prawie że nie będzie, więc nie ma to już sensu, nie ma potrzeby). Może nadal będziesz miał odchyły, z racji rozrzutu pomiarowego i1DPro, ale być może zbliżysz się jednak nieco do spójnego wzorca. Spróbuj sobie i zobacz. Dla mnie to jest podstawa funkcjonowania z tym monitorem, bo też i taka jest jego konstrukcyjna idea - by wygodnie wprowadzać sobie dane do monitora, a on już sam się do nich "kalibruje" i wg nich świeci.
Powodzenia!
SzymonBN
Posty: 110
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

14 lutego 2024, 14:11 - śr

Pozwolę się dołączyć do dyskusji. Po przeczytaniu ostatnich postów wyczytałem, że SVII nie ma odpowiedniej korekcji dla PA271Q, no więc nie idzie go dobrze skalibrować za pomocą i1DisplayPro. Idąc dalej - mówisz że można skalibrować silnik tego monitora wpinając prosto do niego i1. Jednak to chyba nie jest taka dokładna kalibracja jak w fabryce pewnie mega drogimi sensorami. Więc czy przypadkiem go aby nie „rozkalibrowujesz”?
NEC pewnie specjalnie przez tyle lat tej korekcji nie dodał, żeby ludzie mieli topowy i referencyjny efekt fabryczny. I1 ma podobno rozrzut 1dE, więc siłą rzeczy tej referencji tym czujnikiem raczej nie zachowasz.
I zresztą pewnie już nigdy taka korekcja sie nie pojawi, gdyż z informacji z tego forum wynika, że nowe modele NECa będą już pod logiem Sharpa (jak ich nowe rzutniki wydane kilka dni temu) tak więc teraz szarp będzie jechał na legendzie zrobionej przez NECa :cry:
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

14 lutego 2024, 14:21 - śr

SHARP tu nie ma nic do rzeczy, bo to tylko zmiana logo, a serii PA i tak już nie ma i nie będzie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
SzymonBN
Posty: 110
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

14 lutego 2024, 15:03 - śr

Nie chce dużo pisać i śmiecić tego wątku ale według mnie trochę ma jednak do rzeczy. Krótko mówiąc - dziwnym trafem w 2020 roku z tego co pamiętam się połączyły te dwie firmy i dziwnym trafem w tymże roku, czy tam 2021 PA wyleciało. Jeśli to chodzi o matrycę to Eizo sobie jakoś przecież poradziło. Obserwując zupełnym okiem zwykłego konsumenta - skupili się na tych ścianach wielkoformatowych i projektorach. Tutaj dzięki Wam NEC był znany, ale poza Polską wszędzie dominowało Eizo i pod koniec słusznie czy nie Benq. No więc w graficzne monitory już im się nie chciało bawić i oddali pałeczkę bez walki, a Sharp im też nie pomógł. Tak to wygląda przynajmniej z boku, jeśli się mylę to mnie wyprowadźcie z błędu. Tyle w temacie
Awatar użytkownika
Henioo
Posty: 96
Rejestracja: 04 lutego 2018, 01:22 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

14 lutego 2024, 17:30 - śr

SzymonBN pisze:
14 lutego 2024, 14:11 - śr
Pozwolę się dołączyć do dyskusji. Po przeczytaniu ostatnich postów wyczytałem, że SVII nie ma odpowiedniej korekcji dla PA271Q, no więc nie idzie go dobrze skalibrować za pomocą i1DisplayPro. Idąc dalej - mówisz że można skalibrować silnik tego monitora wpinając prosto do niego i1. Jednak to chyba nie jest taka dokładna kalibracja jak w fabryce pewnie mega drogimi sensorami. Więc czy przypadkiem go aby nie „rozkalibrowujesz”?
NEC pewnie specjalnie przez tyle lat tej korekcji nie dodał, żeby ludzie mieli topowy i referencyjny efekt fabryczny. I1 ma podobno rozrzut 1dE, więc siłą rzeczy tej referencji tym czujnikiem raczej nie zachowasz.
I zresztą pewnie już nigdy taka korekcja sie nie pojawi, gdyż z informacji z tego forum wynika, że nowe modele NECa będą już pod logiem Sharpa (jak ich nowe rzutniki wydane kilka dni temu) tak więc teraz szarp będzie jechał na legendzie zrobionej przez NECa :cry:

Czy ta korekcja jest niepoprawna i na ile, ba, czy w ogóle jest - ciężko te informacje od kogokolwiek uzyskać. Wychodziły kolejne wersje SVII, ale nigdzie nic o takich technikaliach nie było, więc pozostaje oprzeć się o słowa Czornego, że wciąż jest niedoskonale, a przynajmniej w stosunku do poprzednika PA272W (i mówimy tu tylko o pomiarze CCT bieli, bo pomiary barw i jaskrawości nie są tym dotknięte). Ciekawe rzeczy pisał też użytkownik Vicent w końcowej części wątku "NEC PA271Q - wstępne wrażenia" - jeśli ktoś jest ambitny to może się w to zagłębić.
Jak ten poziom niedoskonałości należy traktować - to już zależy od punktu odniesienia, czy nasza precyzja będzie krokiem w przód, czy wstecz. Więc to jest dość płynne i chyba nie powinniśmy sprawy stawiać tak, że wszystkie czujniki i wszystkie monitory w SVII to są mierzone poprawnie, a tylko i1DP w tandemie z naszym ekranem to nie. Raczej mówimy tu po prostu o większej losowości pomiaru bieli, niż można by uzyskać używając i1DP, gdyby kalibracja spektralna naszego podświetlenia była zrobiona lepiej niż jest. Takie ja przynajmniej wnioski wyciągam.

A i jest jeszcze pytanie jak sobie poradziło z tym np Eizo? Była tu kiedyś mowa, że te korekty spektralne to robi producent czujnika, czyli wtedy X-Rite, i że to nie wina NEC. To w i1DP+ColorNavigator (soft kalibracyjny Eizo), przy monitorach na tej samej matrycy i podświetleniu, takie same problemy są zatem? A jednak Eizo zakłada kalibrowanie przez użytkownika, u nich nie ma chyba takiego mechanizmu silnika graficznego i Multiprofilera, jak mamy tutaj.
No ciekawe to... A pomiary wbudowanych czujników są już ok?

No ale nieważne, mamy co mamy, czyli taką a nie inną precyzję, dysponując i1DP i SVII. Precyzję i tak bardzo dobrą w większości aspektów, a jedynie nieco słabszą w kwestii CCT bieli, z powodu specyfiki naszego podświetlenia matrycy. Pytanie po prostu, czy ta precyzja przyniesie nam korzyść, czy nie. I ja rozumiem Twoją logikę, że fabryka wszelkie pomiary robi nieporównywalnie dokładniej, więc prostym domowym czujnikiem tego nie przebijemy. Na pewno tak. I że w takim monitorze, jeszcze z czujnikiem korygującym, to fabryczne wyskalowanie będzie i tak lepsze i utrzyma się bardzo długo. Też tak się spodziewałem. Ale z jakichś powodów, między fabryką a moim domem, coś się jednak poprzesuwało, i to zaraz po kupnie w 2018. A dla testu wczoraj zresetowałem np swój silnik do ustawień fabrycznych, i zmierzona biel odjeżdża mi o CCT 480K (plus czerwonawo-różowawy tint)... a jaskrawość o 9 candeli przy poziomie 80nitów. Więc teraz trzeba sobie ocenić, czy to jest poziom który uznamy za niedokładność naszego pomiaru i czujnika, czy jednak za przesłankę, że coś się nieco rozjechało (czego nie traktuję tu jako jakiejś strasznej rzeczy, bo to normalne, podświetlenie się zużywa, słabnie, a biel jest bardzo podatna na wszystko). Zestawiając wizualnie obraz z innymi kalibrowanymi monitorami, ja doszedłem do przekonania, że jednak warto to sobie skorygować, nawet przy założeniu niedoskonałości domowego czujnika. I okazał się ten proces, jak dla mnie, strzałem w 10. Nie tylko dlatego, że wyskalowanie monitora/multiprofilera w CCT bieli i jaskrawości jest teraz zgodne z pomiarem i pokrywa się wizualnie ze skalibrowanym innym ekranem, ale również dlatego, że ten proces nie popsuł nic, co było dobre. Tak realnie, to ta rekalibracja silnika wyrównuje tylko wyskalowanie jaskrawość i CCT bieli. Krzywej tonalnej nie popsuje, bo tego nie da się w tym monitorze zrobić, a pomiary barw gamutu kolorymetr robi relatywnie najlepiej i różnice są absolutnie kosmetyczne.

Poza tym - na czymś jednak trzeba bazować. Mamy nie najdokładniejszy, ale powtarzalny i dostępny czujnik, którym zawsze sobie możemy doprowadzić do maksymalnego osiągalnego dla nas stanu. No a możemy bazować na przekonaniu, że fabrycznie na pewno jest lepiej, i po prostu na wiarę brać to, co monitor wyświetla - i albo skorzystać na fabrycznej precyzji, jeśli ekran świeci poprawnie, albo nieświadomie tkwić w przekłamaniach. Co kto woli. Ja na swój użytek doszedłem do wniosku, że wolę to korygować czujnikiem, bo to co wyświetlał mi stan fabryczny w kwesti bieli i jaskrawości było dla mnie niezadowalające i budziło spore wątpliwości. Nic nie tracę, a zyskuję wygodę precyzyjnego używania multiprofilera, bo po rekalibracji multiprofiler zastępuje SVII zupełnie. Polecam to sobie zrobić, bo proces jest odwracalny, więc można sobie poeksperymentować i samemu ocenić. Gdyby ta rekalibracja chciała mi wyznaczać liniowość tego monitora na podstawie i1DP, to w życiu bym tego nie używał, bo nie ma szans na samodzielne uzyskanie takiej perfekcji, jaka przyszła z fabryki. Ale TRC jest tu nieruszana, co jest podstawową zaletą - nic nie popsujemy. Poprawimy tylko wyskalowanie jaskrawości i wyznaczanie bieli, w granicach możliwości i1DP+SVII ze słabą korekcją spektralną, oczywiście. Ale jeśli uzyskamy tą drogą lepszy efekt niż to co było, no to i tak warto.

Technicznie tylko - nie trzeba wtykać czujnika wprost w monitor (w port serwisowy USB). Tak było na początku i tą drogą zadziała to tylko z czujnikiem i1DP od NEC (czyli brandowaną wersją). Ale od v1.1.41 można to już zrobić w sofcie SVII, gdzie możemy użyć dowolnego czujnika wspieranego przez ten program - czyli nie musi to być koniecznie i1DP w wersji NEC, którą mało kto posiada, ale może być każda wersja.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

15 lutego 2024, 02:37 - czw

Rzecz jest prosta jak drut

1) mając kilka i1D3 i spektrometr sprawdziłem sobie PA używając Argylla i porządnej kalibracji spektralnej dla PFS W-LED - wszystkie praktycznie mierzyły w punkt zgodnie z ustawieniami monitora w OSD lub MultiProfilerze nawet po ponad 10k nalotu

2) w SVII pomiary były ok, ale już z minimalnymi odchyłkami w zależności od sztuki, więc po prostu podmieniłem .edr z kalibracją dla NEC PA241/271 na edr PFS W-LED - wtedy pomiary stały się mniej dokładne, czyli wnioski są oczywiste - SVIi używa starej .edr z macierzą korekcyjną dla PA z Panasami

Fakty są proste i łatwe do zweryfikowania, można je tylko zaakceptować i używać MP lub nie zaakceptować i tracić czas na zbędne rytuały samozadowalające, które nic nie wnoszą i na szczęście niewiele popsują, bo odchyłki na starym .edr z macierzą i tak są niewielkie :)

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu