Zakup proofa

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Zakup proofa

24 listopada 2023, 13:25 - pt

Jestem na etapie poszukiwania proofa do firmy. Jako że drukujemy coraz więcej, pojawiła się potrzeba swojego sprzętu.
Do tej pory proofy drukowałem "na mieście" i zazwyczaj były drukowane na Epsonach Stylus Pro. Niestety nie ma już ich w ofercie i nie wiem, co można kupić w zamian. Interesują mnie też aspekty takie jak:
– Rip. Czy jest sprzedawany z urządzeniem, coś dedykowanego, czy trzeba kupić coś firm trzecich.
– Kalibracja. Jak często? Czy trzeba mieć własne urządzenie, czy ktoś musi przyjechać raz na jakiś czas? Jeśli ktoś z zewnątrz, to jak często?.
– Warunki pracy urządzenia. Czy potrzebne jest pomieszczenie, w którym są stałe warunki (temperatura, wilgotność) i jaka jest tolerancja.

Co jest teraz na rynku, co byłoby godne polecenia?

Wiem, że co najmniej kilka osób na forum zna się na tym temacie, więc proszę o pomoc w wyborze.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zakup proofa

24 listopada 2023, 18:31 - pt

Filip pisze:
24 listopada 2023, 13:25 - pt
Jestem na etapie poszukiwania proofa do firmy. Jako że drukujemy coraz więcej, pojawiła się potrzeba swojego sprzętu.
Do tej pory proofy drukowałem "na mieście" i zazwyczaj były drukowane na Epsonach Stylus Pro. Niestety nie ma już ich w ofercie i nie wiem, co można kupić w zamian. Interesują mnie też aspekty takie jak:
– Rip. Czy jest sprzedawany z urządzeniem, coś dedykowanego, czy trzeba kupić coś firm trzecich.
– Kalibracja. Jak często? Czy trzeba mieć własne urządzenie, czy ktoś musi przyjechać raz na jakiś czas? Jeśli ktoś z zewnątrz, to jak często?.
– Warunki pracy urządzenia. Czy potrzebne jest pomieszczenie, w którym są stałe warunki (temperatura, wilgotność) i jaka jest tolerancja.

Co jest teraz na rynku, co byłoby godne polecenia?

Wiem, że co najmniej kilka osób na forum zna się na tym temacie, więc proszę o pomoc w wyborze.
Proofing niecertyfikowany CMYKa offsetowego na własne potrzeby można bez cudów ogarnąć na dowolnej atramentówce pigmentowej Canona/Epsona, nawet bez RIPa czy spektrofotometru. Problem polega na tym, że drukarnia niekoniecznie będzie chciała go przyjąć/uznać, więc to raczej rozwiązanie dobre do wewnętrznego użytku, makiet i komunikacji z klientem.

Proofing certyfikowany to już cholerne schody - RIP + spektrofotometr (np. Fiery XF + i1 Pro) to lekko 20k, do tego drukarka/ploter (najsensowniejszy obecnie jest Canon iPF GP-2000 za 17k).

Pytanie zasadnicze do czego realnie będzie to potrzebne, oraz czy ma być proofing CMYKa, czy CMYK+Pantone
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zakup proofa

24 listopada 2023, 23:54 - pt

Dokładnie jak pisze P. Marcin. "Zwykły" choć bardzo wysokiej jakości wydruk podglądowy, zrobimy na każdej maszynie wyższej klasy. Pomimo pewnych wad, również skłaniam się ku Canonowi IPF. Natomiast co do "przyjmowania" w drukarni, raczej nie przykładałbym większej wagi. Względem certyfikowanych proofów i tak będzie różnica. Co więcej, dwa certyfikowane proofy z różnych proofiarni, będą różne. Wydruk kontrolny jest na tyle wierny, że spokojnie może służyć jako materiał kontraktowy. O ile oczywiście operator nie wywali w kosmos nasyceń niereprodukowalnych w danej technice drukarskiej. Oczywiście będzie różnica względem nakładu i to trzeba uświadomić klientowi, ale to raczej oczywista oczywistość.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Zakup proofa

25 listopada 2023, 23:23 - sob

Dzięki za informacje.
Proof ma być kontraktowy/certyfikowany. Zastanawiam się tylko nad Pantonem, ale to raczej nie będzie potrzebne, bo mało robimy takich rzeczy, a jak już trzeba będzie, to można zrobić "na mieście". A czy jest jakaś alternatywa "Ze stajni" Epsona?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Zakup proofa

26 listopada 2023, 01:59 - ndz

Filip pisze:
25 listopada 2023, 23:23 - sob
Dzięki za informacje.
Proof ma być kontraktowy/certyfikowany. Zastanawiam się tylko nad Pantonem, ale to raczej nie będzie potrzebne, bo mało robimy takich rzeczy, a jak już trzeba będzie, to można zrobić "na mieście". A czy jest jakaś alternatywa "Ze stajni" Epsona?
Do proofingu nada się dowolny pigmentowy Epson / Canon od biurkowych pro-1000 i SC-P900 wzwyż. Do pełnego pokrycia Pantone stosuje się modele z zestawem CMYKOGV. Najsensowniej brać 24”, bo na dłuższą metę eksploatacja wyjdzie taniej (tusz i papier znacznie tańszy niż w biurkowych maluchach). Canon żre mniej tuszu, nie zasycha, jest prosty w eksploatacji, praktycznie niezajebywalny (na próbie kilkudziesięciu sztuk u mnie i kolegów/klientów) i tańszy/prostszy w serwisie - z Epsonami bywa różnie, osobiście kijem bym nie tknął :)

Proofy certyfikowane niestety wymuszają zakup RIPa i spektrofotometru, co gorsza niszowość rynku spowodowała ograniczenie konkurencji i przystępniejszych cenowo rozwiązań (ostało się już chyba tylko EFI i GMG)
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Zakup proofa

27 listopada 2023, 14:46 - pn

Dziękuję. Pewnie skłonimy się ku temu Canonowi.

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68401
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu