NEC PA241W

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

07 września 2010, 22:34 - wt

Tom01 pisze:Pomijając rzadkie przypadki konieczności emulacji innych urządzeń, tryb sRGB realizowany przez monitor jest "nadzieją" na stanowiskach gdzie są używane aplikacje bez CMM.
Wyświetlanie przestrzeni przez CMM w przestrzeni monitora jest siłą rzeczy ograniczone 8-o bitowym torem sygnałowym, podczas gdy 14(16) bitowy 3DLUT wykorzystuje pełnię możliwości wyświetlacza.
Tom01 pisze:Ostudzę emocje. I tak nie da się go optymalnie ustawić kolorymetrem. ;)
Kwestia czasu i kolorymetru - funkcjonalność programowania 3DLUT ma się ponoć pojawić w nowych profilerach, a amerykański kolorymetr SVII jest policzony pod spektrum podświetlenia EWG CCFL nowych paneli NEC.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: NEC PA241W

07 września 2010, 22:48 - wt

Tom01 pisze: [...] tryb sRGB realizowany przez monitor jest "nadzieją" na stanowiskach gdzie są używane aplikacje bez CMM. Przy czym po jakiego grzyba wysokiej klasy monitor graficzny użytkownikowi, który nie ma aplikacji z zarządzaniem barwą, bądź nie chce lub nie umie ich używać.
No tutaj mi chodziło o samą kwestię w "łatwości" wł/wył. trybu srgb. Faktycznie, zgadzam się z powyższym odnośnie cmm.
Tom01 pisze: Ostudzę emocje. I tak nie da się go optymalnie ustawić kolorymetrem. ;)
:D Ja tam nawet kolorymetru nie mam, a nawet jakbym miał, to wiem z forum, że się nie nada.
Czornyj pisze: Mało tego - za pomocą oprogramowania Multiprofiler możemy kształtować gamut naszego monitora na obraz i podobieństwo dowolnego profilu ICC - chcemy symulację drukarki - pyk, zapinamy profil Epsonki z Premium Glossy Photo Paper, chcemy symulacji minilabu - pyk, zapinamy profil Noritsu z jedwabistą Endurą - i tak dalej, i tak dalej.
A ja myślałem, że takie rzeczy to tylko w erze. :D
Piekielna maszyna, która zaczyna mi się coraz bardziej podobać.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16369
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

07 września 2010, 22:48 - wt

Czornyj pisze:Mało tego - za pomocą oprogramowania Multiprofiler możemy kształtować gamut naszego monitora na obraz i podobieństwo dowolnego profilu ICC - chcemy symulację drukarki - pyk, zapinamy profil Epsonki z Premium Glossy Photo Paper, chcemy symulacji minilabu - pyk, zapinamy profil Noritsu z jedwabistą Endurą - i tak dalej, i tak dalej.
Naprawdę nie rozumiem, po co? Jeśli ktoś ma potrzeby "softproofingowe" to z definicji ma narzędzia do tego. A jeśli nie ma, to jak wyobraża Pan sobie skorzystanie z emulacji zrobionej przez monitor? Przecież jeśli nie ma poprawnie ustawionego wyświetlania w systemie, to ekwilibrystyka robiona przez monitor jest sobie a muzom. Jeśli natomiast jest, bo przecież musi być, to dokładnie to samo robi aplikacja graficzna czy choćby podgląd epsonowego sterownika drukarki. Poza tym, mnożenie opcji, możliwości, powielanie funkcji, powoduje z reguły u użytkowników większe problemy obsługowe. Z podobną funkcjonalnością, zaimplementowaną w oprogramowanie sterujące monitorem, spotkałem się już dość dawno temu, ale naprawdę, pomimo szczerych chęci, nie widziałem, ani nie widzę praktycznego zastosowania. Poza marketingiem oczywiście, bo szum wokół PA jest tak jakby na nowo wynaleziono monitor. Wybaczcie brutalne schodzenie na ziemię, ale tak to widzę.
Czornyj pisze:podczas gdy 14(16) bitowy 3DLUT wykorzystuje pełnię możliwości wyświetlacza.
A informacja o konkretnych wartościach jasności kanałów idzie i tak 8-bitowa. Szczerze, jest w tym jakakolwiek różnica?
Czornyj pisze:Kwestia czasu i kolorymetru
W kontekście pojawienia się taniego spektrofotometru ColorMunki nie wiem na ile firmom, a w zasadzie jednej firmie, będzie się opłacić dublować rozwiązania. No, ale poczekamy, zobaczymy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

07 września 2010, 23:23 - wt

Tom01 pisze:A informacja o konkretnych wartościach jasności kanałów idzie i tak 8-bitowa. Szczerze, jest w tym jakakolwiek różnica?
Różnica jest taka, że do sporawej przestrzeni (ok. 1,3mln dE^3) monitora serii PA system ma dostęp za pośrednictwem 8-o bitowego toru sygnałowego, czyli że CMM wyświetlając w niej ograniczoną przestrzeń (sRGB, minilabu, drukarki czy prasy offsetowej - ok. 0,9-0,6mln dE^3) korzysta z 8-o bitowej precyzji, co zawsze wprowadza posteryzację - jeśli zaś przestrzeń barwna monitora jest zgodna z przestrzenią edycyjną/symulowaną, to wykorzystywany jest pełen, 8-o bitowy tor sygnałowy.

Skoro zaś zredukowany do symulowanego gamut monitora zdefiniowany jest za pomocą 14(16)-o bitowego 3DLUT, to i symulowana przestrzeń puszczona pełnym torem 8-o bitowym, bez przycinania, wyświetlona jest bez posteryzacji. Z podobnych przesłanek stosowało się wcześniej kalibrację TRC i wtpt z użyciem wielobitowych LUT, tu mamy tylko dalsze rozwinięcie tej idei, pozwalające na jeszcze lepsze dopasowanie gamutu monitora do przestrzeni edycyjnej/urządzenia wyjściowego, a w efekcie dalsze minimalizowanie bandingu.

3DLUT nie jest niczym nowym, np. EIZO stosuje go w swoich wyświetlaczach od dawna - NEC pozwala tylko zrobić z niego lepszy użytek.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16369
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

07 września 2010, 23:33 - wt

Czornyj pisze:Różnica jest taka
Teoretycznie wiem, pytałem praktycznie. Widzi Pan różnicę? Bo ja nie. Nawet na specjalnie rozciągniętych gradientach, na których powinno dać się zauważyć.
Czornyj pisze:NEC pozwala tylko zrobić z niego lepszy użytek.
Uproszczone do maksimum grzebanie w ustawieniach, gdzie tak naprawdę wielu użytkowników w ogóle nie powinno zaglądać. Są tacy, i wcale nie jest ich mało, którzy na bazie przyzwyczajeń, swoich zdjęć, wyczucia, "oka" i tym podobnych "obiektywnych" wyznaczników "ustawiają" sobie sprzęt, coraz bardziej grzęznąc w tym co sami namieszali. Spodziewam się, że w miarę upowszechniania się PA, będzie coraz więcej postów: http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=98 "Zmienilem swoj stary eizo na Neca PA241W i zupelnie pogubilem sie z kolorami". Ale z drugiej strony to więcej potencjalnych klientów z monitorami do wyprostowania. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4331
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

08 września 2010, 00:27 - śr

Tom01 pisze:Teoretycznie wiem, pytałem praktycznie. Widzi Pan różnicę? Bo ja nie. Nawet na specjalnie rozciągniętych gradientach, na których powinno dać się zauważyć.
Widzę, widzę ;) Może rozciągnąłem szczęśliwsze gradienty.
Tom01 pisze:Uproszczone do maksimum grzebanie w ustawieniach, gdzie tak naprawdę wielu użytkowników w ogóle nie powinno zaglądać. Są tacy, i wcale nie jest ich mało, którzy na bazie przyzwyczajeń, swoich zdjęć, wyczucia, "oka" i tym podobnych "obiektywnych" wyznaczników "ustawiają" sobie sprzęt, coraz bardziej grzęznąc w tym co sami namieszali. Spodziewam się, że w miarę upowszechniania się PA, będzie coraz więcej postów: http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=98 "Zmienilem swoj stary eizo na Neca PA241W i zupelnie pogubilem sie z kolorami". Ale z drugiej strony to więcej potencjalnych klientów z monitorami do wyprostowania. ;)
Zrobiono kiedyś ślepy test wśród właścicieli Lancerów Evolution, czy potrafią zauważyć różnicę pomiędzy ustawienia elektronicznie sterowanych dyferencjałów dla śniegu, szutru i asfaltu - no więc nie umieli. Czy jednak jest to argument przeciwko stosowaniu wyrafinowanego sposobu przeniesienia napędu w samochodach sportowych?

Per analogiem to, że ktoś nie potrafi się posługiwać współczesnym monitorem do zastosowań o krytycznym znaczeniu barwy nie świadczy o tym, że monitor jest zły. Czasy świetności starych Macintoshy z Trinitronami i przestrzenią roboczą ColorMatch minęły bezpowrotnie i prędzej czy później trzeba się będzie z tym faktem pogodzić.

A jeśli nawet przyjąć łatwość obsługi jako kardynalne kryterium przydatności sprzętu, to we wzmiankowanym NEC-u PA241W można jednym pstryknięciem przeobrazić monitor w panel sRGB i wyeliminować w/w problem i naprawdę nie jest to specjalnie trudne.
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: NEC PA241W

08 września 2010, 07:51 - śr

Bardzo trudne to co Panowie Tom I Czornyj piszą :shock: ale istotnie bardzo prosto przerzucić monitor PA na sRBG i inny. Operację wykonuje się w multiprofilerze dołączonym do monitora wszystko jasne i klarowne :)
Tomasz Gut
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: NEC PA241W

14 września 2010, 13:50 - wt

Witam,

Czy ktoś się orientuje, czy Nec MultiSync Soundbar 90 pasuje do serii PA?
Awatar użytkownika
Wojciech Kosek
Specjalista NEC
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 108
Rejestracja: 22 lutego 2010, 10:50 - pn

Re: NEC PA241W

14 września 2010, 14:38 - wt

artur_o pisze:Witam,

Czy ktoś się orientuje, czy Nec MultiSync Soundbar 90 pasuje do serii PA?

Witam serdecznie,

Tak, soudbar 90 jest kompatybulny z monitorami PA231W, PA241W, PA271W
-----------------
Pozdrawiam

Wojciech Kosek
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: NEC PA241W

14 września 2010, 15:00 - wt

Wojciech Kosek pisze: Witam serdecznie,

Tak, soudbar 90 jest kompatybulny z monitorami PA231W, PA241W, PA271W
Dziękuję za informację :)

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68604
Liczba tematów: 4142
Liczba użytkowników: 3954
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: maqmaq
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu