Eizo SX2262W i ból głowy

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
kajtom
Posty: 4
Rejestracja: 12 czerwca 2013, 21:52 - śr

Eizo SX2262W i ból głowy

12 czerwca 2013, 22:09 - śr

Witam wszystkich. Zarejestrowałem się, ponieważ mam spory problem i liczę, że ktoś z forumowiczów będzie w stanie mi pomóc. Kupiłem nowy monitor (Eizo SX2262W) i niestety wystarczy krótki czas przed nim spędzony i zaczynają się u mnie ból głowy i nudności. Nigdy wcześniej nie miałem takiego przypadku, i szczerze mówiąc nie potrafię dojść do tego skąd może brać się ten problem. Do tej pory używałem Benq E2220HDP i mogłem przed nim spędzić dowolną ilość czasu bez takich sesnacji. Z różnic które zauważyłem na pierwszy rzut oka - Eizo na wstępie jest ciemniejszy, ale też przede wszystkim mniej ostry! Brak ostrości szczególnie rzuca się w oczy przy dużej ilości tekstu na stronach internetowych. Myślałem, że może kalibracja dołączonym EasyPix-em 2 coś pomoże ale niestety nic to nie dało. Monitor podłączony jest za pomocą tego samego kabla DVI co poprzedni Benq. Mój system to Win 7 64bit, karta graficzna GeForce GTX 560. Eizo oczywiście pracuje 1920x1200px @60Hz. Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki co do możliwych przyczyn tego stanu rzeczy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo SX2262W i ból głowy

12 czerwca 2013, 23:42 - śr

Pierwsze co mi się nasuwa na myśl, to wada podświetlenia i migotanie lamp na progu percepcji. Musiałby to zbadać serwis. Nieostrości na LCD być nie może, bo piksele są wytrawione na stałe. System operacyjny może natomiast niezbyt szczęśliwie "wygładzać" krawędzie i silnie, sztucznie wprowadzać nieostrość. To można regulować specjalnym apletem do Windows. Przyczyna ta może być dodatkowo pogłębiona przez nieprostokątny kształt pikseli, jaki jest na matrycy w Pana monitorze. Około 2% populacji widzi różnicę między pikselami prostokątnymi a w kształcie ">", ale na 24". Pierwszy raz spotkałbym się z sytuacją jeśli ten efekt byłby widoczny na 22". Zbyt mała plamka.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo SX2262W i ból głowy

13 czerwca 2013, 09:39 - czw

Hmm. Proszę spróbować stworzyć możliwie bardzo jasne oświetlenie zewnętrzne i w tych warunkach ustawić jasność na 100%. Moduł sterowania jasnością PWM powinien nie wywoływać takiego migotania. Jeśli ekran będzie za jasny to proszę obniżyć kontrast. Obniży to jasność bieli, pozostawiając jasność czerni na stosunkowo wysokim poziomie, ale proszę się tym tymczasowo nie przejmować.

Teksty z internetu proponuję powiększyć w czasie czytania. Monitor ten ma małą plamkę. W Firefoxie "Ctrl" + "+". Powiększyć tak aby grubość "nóżek" literek miała grubość 2 pikseli.

Zacząć jednak od zresetowania ustawień monitora. Potem to co napisałem wyżej. Sprawdzić w menu monitora, czy faktycznie dostaje taki sygnał jaki "rzekomo" wysyła karta grafiki.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Eizo SX2262W i ból głowy

13 czerwca 2013, 11:19 - czw

Obstawiam raczej kwestię budowy pikselka s-pva. Miałem to samo z S2433. Ale trzeba spróbować wszystkich ww czynności, może jednak coś innego wpływa na to.

Jeśli nie, no to cóż, witaj w klubie. Jakby nie patrzeć, elitarnego. :mrgreen:
kajtom
Posty: 4
Rejestracja: 12 czerwca 2013, 21:52 - śr

Re: Eizo SX2262W i ból głowy

13 czerwca 2013, 20:46 - czw

Jutro będę testował porady które dostałem bo aktualnie mam jeszcze kilka ważnych prac do wykonania.. Ale ciekaw jestem - raptor88, jak poradziłeś sobie z tym problemem? Można się w ogóle do tego przyzwyczaić?
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Eizo SX2262W i ból głowy

14 czerwca 2013, 12:30 - pt

Niestety nie można, chyba że ktoś lubi się męczyć patrząc na "nieostry" ekran. Zamiast S2433 wziąłem EV2333 na c-PVA. Niebo a ziemia.
kajtom
Posty: 4
Rejestracja: 12 czerwca 2013, 21:52 - śr

Re: Eizo SX2262W i ból głowy

15 czerwca 2013, 10:39 - sob

Trochę mi z tym zeszło, ale w końcu udało mi się wykonać testy. Ustawiłem monitor w możliwie jasnym pomieszczeniu, zresetowałem ustawienia i ustawiłem jasność i kontrast wg zaleceń. Niestety patrzenie na niego w dalszym ciągu daje mi się mocno we znaki. Nie jest to zwykłe pieczenie oczu, ale takie dziwne uczucie ciężkości gdzieś jakby pomiędzy oczami. Im dłużej patrzę na monitor, tym bardziej się to uczucie pogłębia. Żeby dodatkowo potwierdzić tezę o kształcie piksela, posadziłem przed monitorem inną osobę, która nie odczuła żadnego dyskomfortu z tym związanego.
Wobec tego monitor muszę zwrócić, i poszukać czegoś innego. Czy możecie Państwo polecić mi coś z podobnej (lub niższej) półki cenowej, ale z inną budową piksela? Poczytałem już trochę o EV2333 i wydaje się być wystarczający dla mnie (zależy mi głównie na dobrym odwzorowaniu kolorów przy pracy w Illustratorze, Corelu), ale może są jeszcze jakieś interesujące modele, niekoniecznie firmy Eizo?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo SX2262W i ból głowy

15 czerwca 2013, 11:38 - sob

Wchodzi w rachubę tylko IPS. Aby zachować rozdzielczość i podwyższyć komfort, pozostaje jedynie 24".

W tej samej cenie jedynie:
- NEC P242W
Są plusy i minusy względem SX2262W, aczkolwiek opinii na jego temat na razie niewiele.

Z tańszych:
- EIZO EV2436W
- NEC 244WMi
aczkolwiek do prac graficznych to średnio na jeża. To modele biurowe.

Z droższych:
- EIZO SX2462W z wyprzedaży spowodowanej spadkiem jakości matryc
- NEC PA241W, matryca jw., troszkę nowszy
kajtom
Posty: 4
Rejestracja: 12 czerwca 2013, 21:52 - śr

Re: Eizo SX2262W i ból głowy

15 czerwca 2013, 15:23 - sob

A czy kształt pixela w różnych typach matryc IPS (IPS, E-IPS, S-IPS) jest taki sam? Pracowałem niedawno na Iiyamie z e-ips i wszystko było w porządku.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo SX2262W i ból głowy

16 czerwca 2013, 12:34 - ndz

kajtom pisze:A czy kształt pixela w różnych typach matryc IPS (IPS, E-IPS, S-IPS) jest taki sam? Pracowałem niedawno na Iiyamie z e-ips i wszystko było w porządku.
Tak, z reguły są prostokątne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Majestic-12 [Bot], Orcio, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68404
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu