Karta graficzna do monitora IPS

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
Marvili
Posty: 4
Rejestracja: 10 czerwca 2010, 07:48 - czw

Karta graficzna do monitora IPS

07 lipca 2010, 07:34 - śr

Witam

Jaką kartę graficzną lub jakie parametry powinna spełniać karta (np. rodzaj chip-a) aby w pełni korzystać z możliwości monitora na matrycy IPS.
Konkretnie chodzi o średnią klasę monitora: DELL U2410f.
Dodam, że karta będzie wykorzystana tylko do obróbki fotografii oraz do codziennej biurowo-multimedialej "zabawy" (Office, internet, filmy), a nie będzie wykorzystywana do gier.
Karta musi mieć złącze AGP 8x.

Proszę też o opinię: przez jakie złącze na karcie podłączyć ww. monitor: D-SUB, DVI, HDMI?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Karta graficzna do monitora IPS

07 lipca 2010, 11:26 - śr

Działać poprawnie będzie każda współczesna karta z wyjściem DVI. Oczywiście ważne są aspekty ogólnej jakości wykonania, ale mają one wpływ na trwałość, głośność, ale pomijalnie mały na obraz. Matryca monitora nie ma w ogóle żadnego związku jakościowego z kartą.

PS. Monitory DELL'a to nie jest "klasa średnia". Są to specjalizowane monitory korporacyjne. Konstruowane z myślą o komfortowej pracy biurowej. Chodzi tu jednocześnie o warunki oświetleniowe (dzień, jasne wnętrza) jak i rodzaje wykorzystywanych aplikacji. Rodzaj matrycy nie ma żadnego znaczenia. Rodzaj zastosowanej jest niemal całkowicie przypadkowy i jest wynikiem mniej lub bardziej korzystnych negocjacji z dostawcami paneli LCD. Występowanie IPS w niektórych modelach lub rewizjach modeli monitorów DELL, często budzi błędne skojarzenia z monitorami do pracy z kolorem, co absolutnie w tym przypadku nie ma miejsca.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gurth
Posty: 3
Rejestracja: 23 stycznia 2011, 21:55 - ndz

Re: Karta graficzna do monitora IPS

27 stycznia 2011, 22:50 - czw

Witam,
Podłącze się do tematu o karcie graficznej,
Czy ktoś wie i może doradzić:
Czy monitor Eizo s2243 mający wejście DisplayPort będzie współpracował przez to złącze z kartą graficzna mającą wyjście HDMI? czy jest to coś zupełnie innego (gdzieś wyczytałem że są to zgodne złącza).
Generalnie jestem w szczęśliwej sytuacji że mogę zmienić posiadaną kartę która ma wyjście HDMI na taka z wyjściem nazwanym przez producenta DisplayPort (czyli w nazewnictwie identyczne z tym w monitorze), no ale karta będzie ogólnie słabsza wiec jeżeli HDMI i Display ze sobą "gadają" to wybiorę tą z HDMI.
Dodatkowe pytanie to czy dużo zyskam podłączając monitor przez DisplayPort a nie przez DVI ? W folderach reklamowych to widać , ale czy pomijając marketing też widać?

Pozdrawiam i dziękuje za ewentualne doradztwo
Gurth
"Wiem, że sądzicie, iż rozumiecie to, co myślicie, że powiedziałem, ale nie jestem pewien, czy zdajecie sobie sprawę, że to, co do was dotarło, nie jest tym, co myślę."
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Karta graficzna do monitora IPS

27 stycznia 2011, 22:55 - czw

gurth pisze:Czy monitor Eizo s2243 mający wejście DisplayPort będzie współpracował przez to złącze z kartą graficzna mającą wyjście HDMI? czy jest to coś zupełnie innego (gdzieś wyczytałem że są to zgodne złącza).
Będzie współpracował jeśli zastosuje Pan kabel lub przejście HDMI->DVI.
gurth pisze:Generalnie jestem w szczęśliwej sytuacji że mogę zmienić posiadaną kartę która ma wyjście HDMI na taka z wyjściem nazwanym przez producenta DisplayPort (...) Dodatkowe pytanie to czy dużo zyskam podłączając monitor przez DisplayPort a nie przez DVI ? W folderach reklamowych to widać , ale czy pomijając marketing też widać?
Może Pan zamienić, ale nic lepszego Pan nie uzyska. Zalety interfejsu DisplayPort są do wykorzystania w monitorach profesjonalnych. Różnica praktycznie nie jest widoczna. Poza oczywiście specjalnie przygotowanymi obrazami testowymi. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gurth
Posty: 3
Rejestracja: 23 stycznia 2011, 21:55 - ndz

Re: Karta graficzna do monitora IPS

27 stycznia 2011, 23:13 - czw

Tom01 pisze:
gurth pisze:Czy monitor Eizo s2243 mający wejście DisplayPort będzie współpracował przez to złącze z kartą graficzna mającą wyjście HDMI? czy jest to coś zupełnie innego (gdzieś wyczytałem że są to zgodne złącza).
Będzie współpracował jeśli zastosuje Pan kabel lub przejście HDMI->DVI.
(...)
Może Pan zamienić, ale nic lepszego Pan nie uzyska. Zalety interfejsu DisplayPort są do wykorzystania w monitorach profesjonalnych. Różnica praktycznie nie jest widoczna. Poza oczywiście specjalnie przygotowanymi obrazami testowymi. ;)
Dziękuję za szybką odpowiedz.
Chodziło by mi bardziej o przejściówke HDMI -> DisplayPort niż HDMI -> DVI bo karta ma 2 wyjścia DVI i 1 HDMI dlatego kusi mnie podłączenie przez HDMI.

Czyli rozumiem że przy tym monitorze najlepiej nie wydziwiać, dać sobie spokój i podłączyć go przez DVI bo nic nie zyskam?
A w obrazy testowe to juz sie napatrzyłem, nie ma tam nic interesującego :lol:
"Wiem, że sądzicie, iż rozumiecie to, co myślicie, że powiedziałem, ale nie jestem pewien, czy zdajecie sobie sprawę, że to, co do was dotarło, nie jest tym, co myślę."
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Karta graficzna do monitora IPS

27 stycznia 2011, 23:15 - czw

gurth pisze:Chodziło by mi bardziej o przejściówke HDMI -> DisplayPort niż HDMI -> DVI bo karta ma 2 wyjścia DVI i 1 HDMI dlatego kusi mnie podłączenie przez HDMI.
Nie widziałem przejścia HDMI-DP. Za to HDMI-DVI jest wszędzie pełno i tanie.
gurth pisze:Czyli rozumiem że przy tym monitorze najlepiej nie wydziwiać, dać sobie spokój i podłączyć go przez DVI bo nic nie zyskam?
Dokładnie tak.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gurth
Posty: 3
Rejestracja: 23 stycznia 2011, 21:55 - ndz

Re: Karta graficzna do monitora IPS

27 stycznia 2011, 23:23 - czw

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
"Wiem, że sądzicie, iż rozumiecie to, co myślicie, że powiedziałem, ale nie jestem pewien, czy zdajecie sobie sprawę, że to, co do was dotarło, nie jest tym, co myślę."

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu