EA244WMi do parki z CX240

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 17:41 - pt

Czornyj pisze:Na stole ujdzie, ale przy matrycy jest zbyt dużo światła- kaptur się kłania, w tym wypadku tylko customowy z pianki modelarskiej. Ogólnie układ nie jest najszczęśliwszy, świetlówka strasznie daje po oczach, a za biurkiem i tak jest ciemno. Sam na pewno odkręcił bym choć jedną.
Jaki zatem powinien być stosunek ilości światła dla czujnika na biurku i przy matrycy? Może warto zamiast ujmować świetlówek, skierować je bardziej do sufitu a tym samym rozproszyć światło? Inna sprawa że po obróceniu ich nieco w górę jasność zmienia się w stosunku 230/130, biurko/monitor. Dodatkowo dodam że mierzona od lewej krawędzi Nec-a do prawej Eizo spada od 130 właśnie do 70 luxów.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 18:19 - pt

Skierowanie światła na sufit to całkiem niezły pomysł, nawet sam wcześniej o tym myślałem. 230luxów na biurku wystarczy, przy matrcy nadal jest ciut za dużo światła, ale powinno być o niebo lepiej, do tego ew. dociąć osłonę z pianki. W wolnej chwili planuję napisać jak wyciąć taki kaptur, zrobiłem już kilka dla swoich klientów i b. fajnie się to sprawdza.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 18:31 - pt

Czornyj pisze:Skierowanie światła na sufit to całkiem niezły pomysł, nawet sam wcześniej o tym myślałem. 230luxów na biurku wystarczy, przy matrcy nadal jest ciut za dużo światła, ale powinno być o niebo lepiej, do tego ew. dociąć osłonę z pianki. W wolnej chwili planuję napisać jak wyciąć taki kaptur, zrobiłem już kilka dla swoich klientów i b. fajnie się to sprawdza.
Przy świetle w sufit w ten sposób że monitory "nie widzą" świetlówek robi się już półmrok (biorę pod uwagę zaburzenie wynikające z przyzwyczajenia ale jednak jasno nie jest :) ). Dałem światło poziom wyżej (oddaliłem od monitorów), wsunąłem nieco głębiej żeby zmniejszyć widzialność matryc ze źródłem oświetlenia i mam 180/80. Inna sprawa że wszędzie tam gdzie czujnik widzi tylko światło z odbicia jego temperatura zaczyna spadać do nawet 4500K

Możesz podzielić się linkiem gdzie zaopatrzyć się w taką piankę?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 18:37 - pt

Temperaturą bym się zanadto nie przejmował, tym bardziej że pomiary światła zastanego i1D3 są dość umowne - jeśli światło po odbiciu nie jest wizualnie zbyt ciepłe, to nie należy sobie zbytnio zawracać głowy

Pianka 5mm samoprzylepna czarna 152x102cm, falter.pl

Przydaje się jeszcze czarna krepina, metalowa linijka z sztabą, podkładka samolecząca, nożyk Olfy i nożyk do wycinania rowków 45 stopni - osobiście używam Logana V-groove cutter WC-2001
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 20:50 - pt

Czornyj pisze:Temperaturą bym się zanadto nie przejmował, tym bardziej że pomiary światła zastanego i1D3 są dość umowne - jeśli światło po odbiciu nie jest wizualnie zbyt ciepłe, to nie należy sobie zbytnio zawracać głowy

Pianka 5mm samoprzylepna czarna 152x102cm, falter.pl

Przydaje się jeszcze czarna krepina, metalowa linijka z sztabą, podkładka samolecząca, nożyk Olfy i nożyk do wycinania rowków 45 stopni - osobiście używam Logana V-groove cutter WC-2001
Wzrokowo światło w cieniu nie jest zbyt ciepłe, tylko pomiar to wykazuje.

W CN nie znalazłem opcji korekty sensora, chyba że może chodzi o tryb kalibracji z wyborem tej drugiej opcji "zarządzanie kolorem / praca wielomonitorowa", wybranie jej upodabnia Eizo do Neca. Jednak subiektywnie wszystko wydaje mi się jakoś zbyt sine, czy niebieskie więc raz jeszcze skalibrowałem monitorki, tym razem do 6000K, z włączoną dla Eizo opcją kalibracji dla konfiguracji wielomonitorowej. Biele bez ręcznej dłubaniny w SVII zbliżyły się, a na normalnych zdjęciach niemal nie widać różnic. Zauważyłem też że 80 cd/m2 na Necu jest ciemniejsze niż na Eizo, jutro raz jeszcze skalibruję Neca, ale zadam mu 85 cd/m2.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 21:05 - pt

Ja obróciłbym tą oprawę w górę tak, aby oświetlała więcej sufitu, a mniej biurka. Ze zdjęcia wynika, że oświetla też powierzchnię monitora (co obniża kontrast), jednocześnie tło wokół monitora znajduje się w oddali i jest silnie niedoświetlone.
Ja bym zostawił te 2 świetlówki, ale postarałbym się to światło zdecydowanie bardziej rozproszyć po całym pomieszczeniu, zwłaszcza możliwie dużą część rzucić jako rozświetlone tło za monitorem. Światło przy biurku mogłoby być światłem odbitym od sufitu, a nie bezpośrednim. Wydaje mi się zbyt "kontrastowe", w sensie za mało rozproszone. Daje też po gałach co może doprowadzić do olśnienia.
Dopiero jak lepsze ustawienie lampy + ew. dodatkowe rozproszenie nie pomoże zająłbym się kapturem. Choć uważam, że prawidłowe ustawienie lampy spowoduje, że kaptur nie będzie konieczny.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 21:26 - pt

Jak już pisałem skierowanie świetlówek w kierunku sufitu spowodowało półmrok wokół więc raczej odpadało ale już poniesienie półkę wyżej, lekkie schowanie za obrys półki oraz przekręcenie ich trochę w górę dało 180 luxów na biurku i 80 przy matrycach.

Na poniższych zdjęciach jest "na oko" :mrgreen: jak u mnie, znaczy w kwestii jasności. Przynajmniej takie mam wrażenie. Na ostatnim zdjęciu to już w ogóle mam wrażenie że ekrany świecę najmocniej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak w ogóle jakbym zarabiał tylko na zdjęciach to bym sobie strzelił takie otocznie jak na pierwszej fotce. Aż z ciekawości poszukam sobie fajnych aranżacji pracowni.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 21:46 - pt

Jak miałbym się czepiać, to mz. monitory u Ciebie są za blisko, zwłaszcza, że są dwa. Odsunąłbym je 10-15cm do tyłu, ile się da. Przy okazji zyskasz wygodę dzięki większej wolnej przestrzeni na biurku.

Dobrze byłoby też dołożyć jaką lampiczkę w lewej (patrząc na zdjęcie) części pomieszczenia, za monitorami, ale tak aby nie było widać bezpośrednio żarówek/świetlówek, a jedynie ich światło padające na ściany. Myślę, że wystarczyłaby tu nawet lampka biurowa, skierowana w lewo i do góry na sufit.

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/60370183/
Tanie i dobre. Zwykły gwint E27. Klosz może się obracać na 175', prawie pełen obrót, a więc może "patrzeć" w górę.
Ja mam takie dwie (na lewo i prawo od monitora) i obie świecą w górę na sufit i na ścianę za monitorem. Dodatkowo można je obracać bez wysiłku i skierować w pożądane miejsce.
Ponieważ nie ma świetlówek kompaktowych dające takie światło jak świetlówki liniowe, to dałbym właśnie te dodatkowe lampki do tyłu, jako tło, aby nie oświetlały biurka i wydruków.

Generalnie zmierzam do tego, aby uczynić oświetlenie pomieszczenia bardziej równomiernym. Wydaje mi się, że przy pomocy jednej lampy, która nie jest na suficie, jest to trudne. Stąd dodałbym dodatkowe lampki w różnych miejscach pomieszczenia.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 22:00 - pt

Niestety za monitorami nie ma już miejsca, no może 2 - 3 cm. taka lampka też nie wchodzi w grę bo nie ma szans na wciśnięcie jej pomiędzy monitor a ściankę za nimi. Może lepiej sprawdzi się jakaś taśma LED? Tylko znów, co wybrać...?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 22:08 - pt

GoOrange pisze:Niestety za monitorami nie ma już miejsca, no może 2 - 3 cm. taka lampka też nie wchodzi w grę bo nie ma szans na wciśnięcie jej pomiędzy monitor a ściankę za nimi. Może lepiej sprawdzi się jakaś taśma LED? Tylko znów, co wybrać...?
Lampka/i nie 2-3cm za monitorami, a 2-3 metry za monitorami. Za tą ścianką wystającą za monitorami wydaje się, że są hektary miejsca.
Światło marketowych LEDów mi się nie widzi. Po za tym są za słabe. Ściana musiałaby być zaraz za monitorami.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 22:34 - pt

max pisze:
GoOrange pisze:Niestety za monitorami nie ma już miejsca, no może 2 - 3 cm. taka lampka też nie wchodzi w grę bo nie ma szans na wciśnięcie jej pomiędzy monitor a ściankę za nimi. Może lepiej sprawdzi się jakaś taśma LED? Tylko znów, co wybrać...?
Nie 2-3cm za monitorami, a 2-3 metry za monitorami. Za tą ścianką wystającą za monitorami wydaje się, że są hektary miejsca.
Światło marketowych LEDów mi się nie widzi. Po za tym są za słabe. Ściana musiałaby być zaraz za monitorami.
Za tą "półścianką" sięgającą do wysokości połowy monitorów jest wolna przestrzeń, jakieś 4 metry i okno, tyle że przed oknem mam jeszcze przezroczyste półki z towarem, światło się przebija i można powiedzieć że dzień mam załatwiony :)

Stare zdjęcia ale wiele się nie zmieniło. Mieszkam nad firmą więc cały majdan mam na dole.

Obrazek

Obrazek
Załączniki
sklep2.jpg
sklep2.jpg (103.02 KiB) Przejrzano 1745 razy
sklep1.jpg
sklep1.jpg (148.73 KiB) Przejrzano 1745 razy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 22:51 - pt

Teraz super.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 23:17 - pt

max pisze:Teraz super.
Ale co super? To stare zdjęcia, w zasadzie nic się nie zmieniło poza tym że doszły lepsze świetlówki. Może rzeczywiście przesadziłem waląc nimi w kierunku monitorów. No nic, pomyślę jeszcze jak to ogarnąć.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EA244WMi do parki z CX240

24 stycznia 2014, 23:24 - pt

Miałem na myśli dzienne oświetlenie za monitorami.
Po zmroku po prostu okolice okien i półek trza doświetlić. I tyle.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EA244WMi do parki z CX240

25 stycznia 2014, 11:50 - sob

max pisze:Miałem na myśli dzienne oświetlenie za monitorami.
Po zmroku po prostu okolice okien i półek trza doświetlić. I tyle.
OK, rozumiem, mam już nawet pomysł. Jedna duża jarzeniówka, która będzie przy suficie i go rozjaśni, a której nie będę widział bezpośrednio. Ta ciemna przestrzeń za monitorami z wcześniejszych zdjęć to właśnie sufit jak go widzę, czyli z poziomu oczu.

Tak sobie pomyślałem... Moje wydruki zawsze były zbyt nasycone i kontrastowe, możliwe że flara z jarzeniówek, które waliły prosto na monitor obniżała wizualnie kontrast, a ja podnosząc go uzyskiwałem co uzyskiwałem!?

Zobaczymy jak to będzie po nowemu.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EA244WMi do parki z CX240

29 stycznia 2014, 13:32 - śr

Mam jeszcze dodatkowe pytanie w sprawie jak najlepszego "zrównania" moich dwóch monitorów, czy przypadkiem Colormunki Photo nie będzie lepszy od i1 Display Pro w kwestii ustawienia wspólnego punktu bieli? Mam oba te czujniki do dyspozycji.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EA244WMi do parki z CX240

29 stycznia 2014, 13:54 - śr

tylko przez przypadek ;)
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EA244WMi do parki z CX240

30 stycznia 2014, 16:58 - czw

Czornyj pisze:tylko przez przypadek ;)
Rozumiem i tak w kontekście CM Photo zastanawiam się czy go trzymać, czy sprzedać... Coś lepszego a bliskiego mu ceną i obsługującego drukarkę chyba nie istnieje? Jadę na tuszach - oryginałach i raczej tego nie zmienię, papiery Ilforda, do których mam już w miarę OK profil też mi pasują, jak zmienię to pewnie raz na rok... Ciężki dylemat. Czy spektrofotometr też się starzeje od leżenia? Z drugiej strony szkoda żeby leżał jak np. za pół roku wypuszczą coś extra w podobnych pieniążkach a u mnie będzie ten kwitnął nie używany. Dziś jeszcze coś kaski odzyskam...

Dopytam jeszcze w sprawie kaptura, Ile powinien wystawać (tak +/-), poza obrys monitora, 15 cm, może 20 cm?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3889
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EA244WMi do parki z CX240

30 stycznia 2014, 20:03 - czw

Na polskim rynku póki co króluje X-Rite, więc ciężko o alternatywy. A i nie specjalnie zanosi się na nowe produkty. Raczej na podwyżkę cen..
Każde nieużywane urządzenie w jakiś sposób wytraca swoją wartość bądź właściwości. Warto zadbać o odpowiednie przechowywanie.

Kaptury są dosyć znormalizowane. Firmowy do CS230 kosztuje ok. 500 zł. Jest jeszcze alternatywa:
http://www.fotoplus.pl/monitory-i-proje ... r-Hood-Pro

lub karton + nożyk + czarna farba :mrgreen:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EA244WMi do parki z CX240

30 stycznia 2014, 20:44 - czw

NocnyJastrzab pisze:Na polskim rynku póki co króluje X-Rite, więc ciężko o alternatywy. A i nie specjalnie zanosi się na nowe produkty. Raczej na podwyżkę cen..
Każde nieużywane urządzenie w jakiś sposób wytraca swoją wartość bądź właściwości. Warto zadbać o odpowiednie przechowywanie.

Kaptury są dosyć znormalizowane. Firmowy do CS230 kosztuje ok. 500 zł. Jest jeszcze alternatywa:
http://www.fotoplus.pl/monitory-i-proje ... r-Hood-Pro

lub karton + nożyk + czarna farba :mrgreen:
Uważasz że nie zanosi się na następcę CM Photo? Swoją robotę już u mnie wykonał, raptem dwa profile, dla dwóch papierów i szkoda żeby tracił na wartości i leżał w szufladzie.

Materiał na kaptur już przyszedł, rzeczywiście cieniutkie, sztywne i leciutkie te płyty. Teraz tylko muszę to wykonać. Myślę że 15 cm poza obrys ramki matrycy będzie OK.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68426
Liczba tematów: 4133
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu