EIZO ColorEdge CX241

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO ColorEdge CX241

19 czerwca 2015, 01:23 - pt

Wszystkie modele biurowe od Eizo i NEC będą "bardziej srebrzyły" od modeli graficznych. Proszę pamiętać, że efekt cieknącego światła uwydatnia się wraz z rosnącym kątem patrzenia oraz niekorzystnymi warunkami otoczenia (np. słabe oświetlenie, zbyt jasny monitor). Ja akurat pracuje na NEC SpectraView 272, gdzie przy 30cd/2 efekt widzialny jest stosunkowo niewiele (najbardziej tylko jak się włączy wygaszacz z zegarkiem 8-) . Siedzę na wprost, filmy rzadko oglądam. A jeśli nawet to ustawiam monitor odpowiednio względem punktu obserwacji. W codziennej pracy nawet ze zdjęciami "srebrzenie" nie powinno mieć ujemnego wpływu na efekt końcowy, tylko trzeba umieć to ogarnąć.

Poczekaj na Eizo CS270, który się ciekawie zapowiada i może matryca będzie też znośna, jak w CS240.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO ColorEdge CX241

19 czerwca 2015, 01:34 - pt

Ahaaa.. Może w ogóle rozważyć pozbycie się obu monitorów i wstawienie jednego?! ;p >> http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=1962
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
lapsio
Posty: 64
Rejestracja: 18 marca 2014, 13:51 - wt

Re: EIZO ColorEdge CX241

19 czerwca 2015, 01:48 - pt

Ale CS chyba nie ma tej powloki.

W watku o 240 wspomnialem ze zamiana 2 monitorow na jeden nie wchodzi w gre. Moze bym zamienil gdybym mogl zamienic na fdf2405 (hohoho, gdyby tylko bylo mnie na niego stac to czas namyslu wynioslby jakos pewnie z 3 sekundy), ale na pewno nie na IPSa, bo tak to mam przynajmniej jeden monitor ktory umie wyswietlac czern :P Poza tym jeden monitor nie moze w pelni zastapic dwoch przynajmniej z mojego doswiadczenia, chocby nie mozna poprawiac kodu I testowac aplikacji w fullscreenie, ani przydzielic jednego monitora do jednej maszyny wirtualnej, drugiego do drugiej

Swoja droga - mam jeszcze trzeci monitor Samsunga 27 cali do testowania zachowania programow na duzych ekranach
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

19 czerwca 2015, 09:23 - pt

lapsio pisze:Czytam ten watek o 241 I troche mi sie plakac chce jak widze te wszystkie zdjecia ze swiecaca czernia albo nierownym podswietleniem.
Proszę pamiętać, że na tym monitorze mniejsze defekty dużo bardziej rzucają się w oczy niż na "zwykłym" IPS-ie. Na "zwykłym" wszystkie cztery narożniki świecą 20x mocniej i uważa się to za normalne a na CX jakiekolwiek rozświetlenie powoduje niezdrowe emocje.
lapsio pisze:Zaczynam sie nawet powoli zastanawiac czy w ogole ten monitor jest wart takiej ceny...
Jest to unikatowa konstrukcja która nie ma konkurencji na rynku. Sam Pan musi zadecydować czy jest wart. Najlepiej byłoby wypożyczyć i przetestować w swoim świetle. W razie czego mogę w tym pomóc.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Alamar
Posty: 22
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 12:13 - ndz

Re: EIZO ColorEdge CX241

09 lipca 2015, 14:13 - czw

Ciekawi mnie dlaczego ten monitor nie ma funkcji outliner enhancer i czy ma cos zamiast niej. Czy te monitory maja jakies dodatkowe funkcje w menu serwisowym, moze tam jest tez cos ukryte? Duzo czytam na komputerze pc ale zauwazylem ze to czy to lubie robic dluzej zalezy w glownej mierze od monitora wiec to moze byc jednak istotne.

ps - Bo jak slabo w ruchu (jak to w lcd) i meczacy do czytania to pozotaje tylko nieruchomy obraz i edycja grafiki (jak z nazwy monitor graficzny) ;)
1979
Posty: 30
Rejestracja: 02 listopada 2015, 23:36 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 00:07 - wt

Pod wpływem wielu pozytywnych opinii stałem się posiadaczem CX-a. Poprzednio używałem starego Hp lp2475w za ~300zł.
Był nieznanego pochodzenia, ponad 15tyś. godzin. Nie świecił równo i na lewym brzegu pojawiały się kilkumilimetrowe przebarwienia.
Oba skalibrowane w Labie, w którym zlecam swoje prace. Nie wiem czym, ani jak. dla mnie to bez znaczenia.

Nie jestem specjalistom od monitorów, kolorów itp. Jestem fotografem a monitor to dla mnie tylko narzędzie.
Do tej pory obrabiałem pliki AdobeRGB w srgb. Nie był to problem bo 99% zdjęć drukuje i przekazuje klientowi w srgb.

Najważniejsze dla mnie jest oddanie kolorów, odwzorowanie na odbitce\wydruku dokładnie tego co widzę na ekranie.

Nie wiedzę żadnych różnic, nie przeszkadzają mi ww. wady starego HP. To chyba najgorzej wydane pieniądze, nie małe pieniądze.
Wszędzie opisywana przepaść między Nec\Eizo a całą resztą to mit. Stary Hp był kalibrowany programowo co pół roku i była to "podobno" tylko korekta.

Dziś kupiłbym SpectraView 232. Symuluje bw, mogę do niego wgrać profil mojego labu i mieć szybki dostęp do podglądu. Mało tego PiP, może symulować dowolny inny profil!!!
Taka symulacja jest zablokowana w Color Navigator dla CX241 !!! Można jedynie "na oko" stworzyć profil porównujący ekran z odbitką. Ale nawet to jest spieprzone bo nie można
tego profilu nazwać według uznania. Jeżeli utworzy się kilka, może się to mylić.

Podkreślę, wszystko co napisałem dotyczy moich odczuć i potrzeb. Obraz fajnie wygląda w AdobeRGB ale kosztem kolejnych zmiany profili,
przełączania przestrzeni w monitorze itp. Sztuka dla sztuki.

Może jednak warto zastanowić się sto razy przed zakupem.

Chętnie sprzedam trzydniowego CX-a :) Albo zamienię na ww. Nec-a ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 00:13 - wt

Po pierwsze, softproofing włącza się jednym klawiszem w oprogramowaniu.
Po drugie, "profile" w ColorNavigatorze można nazywać dowolnie.
Po trzecie, nie służą one do symulacji jak wyjdzie z labu.
Po czwarte, najprawdopodobniej ma Pan konkretnie rozregulowany tor pracy.
Po piąte, SpectraView nie ma możliwości proofingu w oprogramowaniu kalibracyjnym.
Po szóste, porównanie 232, czyli 6-bitowca na W-LED do zawodowego monitora graficznego to nieporozumienie.
Po siódme, jest Pan szczęściarzem, jeśli nie widzi Pan różnicy pomiędzy dobrą biurówką LP2475 a CX241. Być może taki monitor nie jest Panu potrzebny i można zaoszczędzić kupę pieniędzy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
1979
Posty: 30
Rejestracja: 02 listopada 2015, 23:36 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 00:44 - wt

Złośliwości i osobiste wycieczki, to takie polskie :) " ma Pan konkretnie rozregulowany tor pracy" :)

Większość co napisano, jest nie na temat albo mija się z prawdą. Ale nie mam czasu ani ochoty wchodzić w takie dyskusje.

Napisałem powyżej "...wszystko co napisałem dotyczy moich odczuć i potrzeb...".

Nie jestem osobą, która po wydaniu tyś. będzie szła w zaparte że to mega monitor i dopiero teraz zobaczyłem tą wielką różnicę. Bo to bzdura.

Być może taki monitor nie jest mi potrzebny. Tak, ogólnie jestem szczęśliwy :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 00:58 - wt

1979 pisze:Złośliwości i osobiste wycieczki, to takie polskie :) " ma Pan konkretnie rozregulowany tor pracy" :)
To nie jest żadna złośliwość, tylko stwierdzenie faktu, że NAJPRAWDOPODOBNIEJ ma Pan rozregulowany cały tor. Wynika to z Pana wypowiedzi, wzmiance o kalibracji w labie czy zaledwie "korektach" monitora HP. Każdy kto cokolwiek ma pojęcie o pracy z kolorem i zna Pana monitor, widzi doskonale, że są tu na 99% są błędy metodologiczne i nie do końca realny obraz sytuacji. Sporo mówi też Pana stwierdzenie o tym, że nie widzi Pan wad HP w kontekście np pierwszego zdjęcia na Pana stronie głównej. Nie widzi Pan zielonej ręki Pani Młodej, wypalonych czerwonych płatków i koloru trawy jak kamizelki odblaskowej służb drogowych?
1979 pisze:Nie jestem osobą, która po wydaniu tyś. będzie szła w zaparte że to mega monitor i dopiero teraz zobaczyłem tą wielką różnicę. Bo to bzdura.
Bo to jest "mega monitor" o jakości obrazu i możliwościach niedostępnych w pozostałym sprzęcie jaki Pan wymienił. Trudno w krótkich postach i zdalnie, precyzyjnie zdiagnozować sytuację i wdrożyć program naprawczy, choćby z tego względu, że Pana wypowiedź do tego nie zachęca. Jest Pan zawiedziony, rozumiem, zdarza się, ale to nie jest wina Pana nowego nabytku. Widziałem już przypadek, kiedy człowiek stojąc przed dwoma monitorami, za 1,1 tys zł i za 15 tys zł, różnicę określił jako "subtelną". Faktycznie, ostatni punkt był nieco szyderczy, ale rzeczywiście są tacy ludzie i kto wie, czy nie są w lepszej sytuacji niż reszta, która owe różnice widzi jak na dłoni. Kolejna sprawa w prawidłowej kalibracji i przeszkoleniu Pana jak z tego korzystać. Choćby Pana zarzut "większość co napisano, jest nie na temat albo mija się z prawdą", świadczy o tym, że nieprawidłowo wykorzystuje Pan dostępne narzędzia lub ich po prostu nie zna.

Na koniec, chciałbym zauważyć, że nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Pana post jest prowokacją, lub marketingowym "naganianiem" na SV232. Wydaje się mało wiarygodne, że nie wie Pan jak w banalny sposób zmienić nazwy w ColorNavigatorze, którego rzekomo ma Pan przed nosem, a doskonale się Pan orientuje jakie możliwości oprogramowania ma SV Profiler.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
1979
Posty: 30
Rejestracja: 02 listopada 2015, 23:36 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 01:16 - wt

To jednak jeszcze napiszę :)

Kolejna teoria spiskowa ?
nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Pana post jest prowokacją, lub marketingowym "naganianiem" na SV232

Tak profile służą mi tylko do tego żeby mieć pewność że wydrukuje dokładnie tak jak tego oczekuję.

Nie, mam pojęcia o kalibracji i raczej nie muszę jej mieć. Jako kierowca nie muszę też umieć zgrywać wtryskiwaczy po ich wymianie :)

Nie mając urządzenia do kalibracji, właściwie w Color Navigator nie wiele mogę zrobić.

Dlatego pisałem o profilach, które mogę sam stworzyć "na oko" w CN Elements. Nazwy tych profili nie można zmienić w menu monitora.

Nec umożliwia "wgranie" profilu np. z labu bezpośrednio do monitora i łatwy dostęp. Cx tego nie porafi, albo ja tego nie potrafię.
Tak czy inaczej coś banalnie łatwego w SV232 dla mnie jest niewykonalne w CX.

Zapomniałem dodać że Hp, właściwie nie wiem czemu nazywany biurowym. Ma zdecydowanie więcej złącz, o niebo wygodniejsze umiejscowienie wejść USB.
Bardzo wygodny uchwyt do przenoszenia oraz zdecydowanie lepiej widoczne w ciemnym pomieszczeniu przyciski menu. A mówimy o konstrukcji, która ma 7 lat.

Nie widzę różnicy w komforcie pracy. Mam nadzieje że przynajmniej mniej mi oczy wypali :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 01:19 - wt

O Matko...! Nie interesuje Pana jak z tego korzystać? Po co Pan wobec tego kupił monitor za ponad 4 tys? To jest fotografia cyfrowa, nie ma już slajdu czy negatywu. "Wywołanie" materiału jest po Pana stronie. MUSI Pan wiedzieć jak obsłużyć cyfrowy odpowiednik ciemni. Na slajdzie mógł Pan skupić się na kompozycji i ekspozycji a techniką zajmował się operator minilabu. Tu wszystko jest na Pana głowie i nie jest właściwym podejściem "nie interesuje mnie". Inaczej dostanie Pan właśnie to co widać, czyli wywalenie kilku tys zł z miernym efektem. Sprzęt nieskalibrowany, tor obsługiwany na czuja, ewidentnie nieprawidłowo. Na przykład myli Pan profil monitora z softproofingiem. To nie może poprawnie działać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
1979
Posty: 30
Rejestracja: 02 listopada 2015, 23:36 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 08:57 - wt

Mam wrażenie że piszę w innym języku. Jako fotograf nie muszę mieć kalibratora ani być specjalistą od tego. Zlecam to odpowiedniej osobie i dla mnie to jest koniec tematu.
Po raz kolejny napiszę, bez urządzenia do kalibracji mogę co najwyżej poprzeglądać zakładki w Color Navigator.

Nie mam pojęcia dlaczego jest to takie trudne do zrozumienia. Monitor dla mnie to takie same narzędzie jak statyw czy lampa błyskowa.
Ma działać, poprawnie odwzorować kolory, być intuicyjne i ułatwiać pracę, koniec.

Dlatego porównując stary monitor kosztujący 300zł z całkowicie nowym za ponad 4 tyś. Jestem mega zawiedziony, ponieważ nie poprawił on warunków mojej pracy.
Nie zachwycam się tym co widzę przez chwilę w programie graficznym (mam tu na myśli AdobeRGB). Mało tego, mój klient ani zdecydowana większość ludzi tego nie
zobaczy, nie mają pojęcia co to AdobeRGB. Zobaczą oni natomiast wydruk albo plik, który ma wyglądać tak jak ja to widzę na monitorze.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 09:37 - wt

Mam propozycję.
Przestaw swojego CX241 na fabryczny tryb sRGB. Usuń wszelkie profile z systemu operacyjnego, czy oprogramowania graficznego. Jest szansa, że z dużą precyzją Twój nowy monitor odda tryb sRGB, znacznie dokładniej niż stary. Wyreguluj Brightess na 80cd/m2 (ew. trochę więcej lub mniej, w razie potrzeby). Reszty nie ruszaj. Niczego nie kalibruj, nie wgrywaj profili, nie przestawiaj. Zresetuj ustawienia sterownika karty grafiki, jeśli coś w nich grzebałeś lub robiłeś kalibrację programową. Powinno być dużo lepiej.
Jeśli się uda, uzyskasz bliski wzorcowi obraz w sRGB. Myślę, że Tobie to wystarczy. Dodatkowe ulepszenia (własnoręczne kalibracje, profile z labu) wprowadzą więcej szkód niż korzyści.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 09:57 - wt

Panie Pawle, nie musi Pan się znać na kalibracji, to oczywiste. Nigdzie nie napisałem, że musi się Pan doktoryzować z kalibracji. Napisałem, że musi Pan umieć posługiwać się skalibrowanym sprzętem oraz profilami. To bardzo ważne szczególnie w systemie z monitorem szerokogamutowym i jeszcze pod Windows. Niedoskonałości i sposób działania oprogramowania zmuszają do przyswojenia przynajmniej podstawowej wiedzy jak to działa, aby się nie pogubić. Nawet na Macach, gdzie problemów jest mniej, i tak trzeba się trochę orientować w "technologii".

Pańskie stwierdzenia:
- Ma (...) być intuicyjne
- nie zachwycam się tym co widzę przez chwilę w programie graficznym
- mój klient ani zdecydowana większość ludzi tego nie zobaczy
- ma wyglądać tak jak ja to widzę na monitorze

Są błędne całkowicie lub w dużej części. Świadczą o prawidłowości tezy postawionej na samym początku. Ma Pan rozwalony cały system pracy, błędne założenia, błędne działania. Na starym monitorze pracuje się Panu łatwiej, bo wielu rzeczy nie widać. AdobeRGB nie służy zachwycaniu się. Jeśli jest takie wrażenie, co wcześniej Pan napisał, jest to NIEPRAWIDŁOWO! Również wbrew temu co się Panu wydaje, klienci mogą widzieć nieprzewidywalność jaką ma Pan w warsztacie. Dlatego właśnie na Pana stronie www, jak wcześniej pisałem, Pani Młoda na pierwszym zdjęciu ma zieloną rękę a trawa wygląda jak kamizelka odblaskowa. Oczywiście jest możliwe, że to efekt celowy, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne.

Zasada pracy w systemie z zarządzaniem barwą jest z grubsza następująca:
- Monitor jest skalibrowany = wiarygodny.
- W oprogramowaniu jest prawidłowo zapięty profil monitora = wiarygodne zachowanie aplikacji. Szczególnie istotne przy szerokim gamucie.
- W oprogramowaniu prawidłowo ustawione warunki softproofingu = wiarygodna symulacja jak materiał wyjdzie na papierze, w Internecie, na drukarce.

Reasumując: System w działaniu opiera się o jednoczesne wykorzystanie trzech rodzajów profili.

1. Profil syntetycznej przestrzeni roboczej.
2. Pana profil urządzenia wyświetlającego.
3. Profil urządzenia wyjściowego.

Niektóre monitory (EIZO w ColorNavigatorze, NEC w Multiprofilerze), mają wspomnianą przez Pana możliwość spftproofingu od razu na monitorze, jednak to jest funkcjonalność kłopotliwa w użytkowaniu i może się sprawdzać w systemach produkcyjnych z branży drukarskiej. W fotografii więcej z tym upierdliwości niż korzyści. Proszę pamiętać, że wówczas monitor zmienia wyświetlanie, o czym "nie wie" oprogramowanie graficzne i cały system przestaje być spójny. Aby z tego korzystać potrzebne jest duże doświadczenie w posługiwaniu się systemem CM, bo bardzo łatwo popełnić błąd. Tym bardziej, że chciałby Pan aby to było łatwe w korzystaniu. Dużo prościej zrobić softproofing w oprogramowaniu. Wówczas, jak pisałem wcześniej, jest to jedno kliknięcie w PS, LR, NX itp.

NIE WOLNO ustawiać monitora na wzór tego "co wychodzi" z labu a to właśnie próbuje Pan robić w EIZO CN Elements i wydaje się Panu receptą na sukces w NEC Multiprofiler. To powszechny błąd, prowadzący do destabilizacji CMS i kompletnej nieprzewidywalności toru obróbki materiału.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
1979
Posty: 30
Rejestracja: 02 listopada 2015, 23:36 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 10:15 - wt

Bardzo sie ciesze ze odwiedzil Pan moja dtrone, mimo ze jej nie podalem. Mam nadzieje ze rozwialo to Pana watpliwosci iz nie jestem handlowcem Neca :)

Jestem technicznym ignorantem i wychpdze z zalozenia ze przeczytanie insttukcji powinno wystarczyc.

Bardzo chetnie skorzystam z platnej pomovy w ogarnieciu tego. Jezeli moze Pan mi w tym pomoc w Warszawie to chetnie skorzystam. Dane kontaktowe sa na mojej stronie. Pozdrawiam :) Przepraszam za literowki pisze z telefonu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 10:22 - wt

Czyli jesteś amatorem, jak ja. Dla takich łosiów jak my pomaga tylko rada, jaką zamieściłem w poprzednim poście (całkowite, absolutne, 100%, zresetowanie ustawień do wartości domyślnych/fabrycznych). Przeczytanie instrukcji obsługi oczywiście obowiązkowe. Kilka razy, w razie potrzeby.
Jeśli chcesz być profesjonalistą, to powinieneś zacząć od nauki, żebyś wiedział, co Tom01 będzie "czarował". ;)
Największy problem, to umieć przyznać przed samym sobą, że się jest łosiem. Potem już idzie z górki. ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 10:32 - wt

Przyznam, że Pana post miał tak stronniczy wydźwięk, że zobaczyłem jaki ma Pan email, podał Pan go jawnie, a on prosto zaprowadził mnie na Pana stronę. Wzmianka o rażących błędach przygotowania materiału opublikowanego w Internecie daje sporo informacji na temat Pana warsztatu i sposobu pracy. Internet jest zawalony zdjęciami, gdzie kolor jest radioaktywny a trawa w kolorze kamizelki odblaskowej to norma. Pytanie dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta: Na ekranie autora wyglądało dobrze! To jest też odpowiedź dlaczego warto mieć dobrej jakości monitor, pomimo, że 99% ludzi ogląda to na wszelakim badziewiu.

Nie ma czegoś takiego jak instrukcja do zawodowych rozwiązań. Nawet polskie prawo, nomen omen bardzo pro-konsumenckie, ich nie przewiduje, nie mówiąc o sensie ich istnienia. Jeśli nawet jakaś jest, to z reguły obejmuje wyłącznie kwestie typu jak podłączyć kable, zalecenia bezpieczeństwa, typu nie polewać kawą, a już szczytem zaawansowania jest opis menu. W ogólności, nie ma instrukcji jak korzystać z profesjonalnych narzędzi. Użytkownik zakupujący takież rozwiązania musi sam wiedzieć do czego one są i jak się z nich korzysta. Jak kielnia. Nie ma z nią instrukcji jak murować ściany, prawda? Kielnia jest tylko narzędziem do jakiejś niszy w branży budowlanej. Jak będzie wykorzystywana, zależy od jej użytkownika.

Nie jestem przekonany, czy jestem właściwą osobą do udzielenia Panu pomocy, oraz czy jej Pan rzeczywiście potrzebuje. Mam wrażenie, że jest Pan na etapie negacji a nie potrzeb. Ja z kolei zajmuję się właśnie rozwiązywaniem problemów technicznych w sytuacji konkretnych potrzeb użytkowników. Nie widzę się w roli przekonywania, że potrzebny Panu zawodowy monitor graficzny a zapewne właśnie tak Pan w tej chwili sądzi.

Na początek radzę to co napisał max. Proszę ustawić monitor w trybie sRGB, zmniejszyć jaskrawość (ważne!) tak aby biel monitora nie "świeciła" i po prostu dać oczom czas na adaptację. Ustawienie jasności monitora było wielokrotnie opisywane na forum, może opierać się o metodę "na kartkę". Z systemu proszę wywalić profile z którymi Pan eksperymentował. Odinstalować oprogramowanie do kalibracji poprzedniego monitora. Odinstalować CN Elements. To zabawka, nieprzydatna w Pana pracy. Monitor w trybie emulacji sRGB pokrywa idealnie 100% przestrzeń sRGB. W systemie warto wówczas podłożyć profil sRGB. Jest w każdym systemie operacyjnym. Wywalenie całkiem profilu monitora nie jest wskazane. Proszę również wdrożyć u siebie poprawne metody pracy z softproofingiem i po prostu pracować. Tego bezwzględnie musi się Pan nauczyć, to element warsztatu fotografa cyfrowego. W razie pytań co i jak, forum na pewno pomoże, również ja.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mmluty
Posty: 23
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 21:02 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 13:48 - wt

1979 pisze:Bardzo sie ciesze ze odwiedzil Pan moja dtrone, mimo ze jej nie podalem. Mam nadzieje ze rozwialo to Pana watpliwosci iz nie jestem handlowcem Neca :)

Jestem technicznym ignorantem i wychpdze z zalozenia ze przeczytanie insttukcji powinno wystarczyc.

Bardzo chetnie skorzystam z platnej pomovy w ogarnieciu tego. Jezeli moze Pan mi w tym pomoc w Warszawie to chetnie skorzystam. Dane kontaktowe sa na mojej stronie. Pozdrawiam :) Przepraszam za literowki pisze z telefonu.
Przeczytałem ten wątek i pomyślałem, że rady jednego z profesjonalnych fotografów mogą być dla Pana interesującym uzupełnieniem tej dyskusji, dlatego pozwalam sobie dołączyć poniżej link:
http://tomaszpluszczyk.pl/monitor-fotog ... bki-zdjec/
1979
Posty: 30
Rejestracja: 02 listopada 2015, 23:36 - pn

Re: EIZO ColorEdge CX241

03 listopada 2015, 15:29 - wt

Bardzo dziękuje ze pomoc :) Postaram się ogarnąć temat, mam nadziej że wtedy docenię CX-a :)
MarcinC
Posty: 6
Rejestracja: 10 stycznia 2012, 10:08 - wt

Re: EIZO ColorEdge CX241

05 lutego 2016, 14:52 - pt

Mam kilka pytań do użytkowników monitora EIZO CX241 odnośnie ostrości obrazu.

1) Czy w związku z brakiem funkcji Outline Enchancer w CX241 występuje problem nieostrego obrazu?
W poprzednim modelu CX240 była w menu OSD monitora funkcja Outline Enchancer, która służyła do wyostrzania.
W modelu CX241 nie ma tej funkcji.
Jak oceniacie ostrość względem poprzedniego modelu i np. monitorów NEC?

2) W jaki sposób reguluje się ostrość obrazu w CX241 (ostrość pikseli)?

Ostrość czcionek można chyba do pewnego stopnia regulować w Windowsie, ale co z pozostałymi elementami interfejsu i obrazami?

Ps.
Sprawdziłem instrukcje obsługi aktualnych modeli EIZO, i w tych wymienionych poniżej też nie ma funkcji Outline Enchancer (czy też innej do wyostrzenia):

Seria FlexScan:
EIZO EV2316W / EV2336W
EIZO EV2416W / EV2436W
EIZO EV2450 / EV2455 (prawdopodobnie brak)
EIZO EV2736W (prawdopodobnie brak)

Seria ColorEdge:
EIZO CS240
EIZO CS270
EIZO CX241
EIZO CX271
EIZO CG247
EIZO CG277

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu