EIZO Foris FS2331

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16349
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

21 marca 2012, 15:34 - śr

hektor pisze:a mógłbym zobaczyć jakieś zdjęcie podglądowe bo możliwe ze coś takiego by mi nie przeszkadzało?
Obrazek
hektor pisze:i czy ten monitor SX2462W wyświetlałby kolory sRGB prawidłowo czy tak samo jak model S2433W miałby problemy
Prawidłowo. Lepiej niż monitor sRGB.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
hektor
Posty: 8
Rejestracja: 19 marca 2012, 22:05 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

21 marca 2012, 15:45 - śr

zdjęcie jest zrobione pod delikatnym kątem czy jeśli bym patrzył na niego na wprost kolor czarny będzie taki na całej powierzchni?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16349
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

21 marca 2012, 16:08 - śr

hektor pisze:zdjęcie jest zrobione pod delikatnym kątem czy jeśli bym patrzył na niego na wprost kolor czarny będzie taki na całej powierzchni?
Zdjęcie zrobione tak aby pokazać co rzeczywiście widzi użytkownik. Na środku jest ok, ale w narożnikach srebrzenie. Ekran nie jest jednorodny tylko w plamy. Dotyczy to wszystkich IPS-ów. Potrzeba dobrego światła żeby nie było widać tych defektów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: EIZO Foris FS2331

21 marca 2012, 18:47 - śr

Na YT jest pełno przykładów, pierwsze trzy z brzegu...
http://www.youtube.com/watch?v=PUCprmxndaE
http://www.youtube.com/watch?v=RMwL_iHRUbg
http://www.youtube.com/watch?v=8waCoySd3Ys (między 2:40 a 2:50)

Inna rzecz że ja naprawdę nie wyobrażam sobie pracować w takiej ciemnicy.
Moim skromnym zdaniem przyzwoite oświetlenie okolic monitora to podstawa żeby robić cokolwiek dłużej bez strachu o oczy - co z tego że na PVA nie widać plam skoro i tak w całkiem czarnym pokoju będzie oślepiał nawet przy tych mitycznych 80cd/m2? Też lubiłem kiedyś tak siedzieć a potem dziwiłem się że mi się rozmywają jasne cyfry na ciemnym tle - np. wyświetlacze diodowe na tramwajach albo w reklamach. Teraz zawsze mam przyzwoicie oświeltony stół i ścianę za monitorem i jest OK.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16349
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

21 marca 2012, 18:58 - śr

No właśnie cały pic w tym, żeby monitor nie gryzł w oczy a przy tym czerń była czarna a nie świecąca.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

21 marca 2012, 19:03 - śr

Fotografia jest zrobiona pod b. ostrym kątem i przejaskrawia efekt o jakieś 500%. Srebrzenie na 24" jest ledwo widoczne, na 30" jest nieporównywalnie słabsze w stosunku do prezentowanego na zdjęciu. W moim wypadku przy 30-tce wystarczy mała listwa LED i efekt praktycznie przestaje być widoczny. Przy całkowitym mroku widać go nieco lepiej, ale praca w całkowitym mroku to tak czy owak masochizm.

Tak czy owak polecam wybrać się na wizję lokalną. Z doświadczenia powiem tyle, że kiedy klienci którzy przychodzą zobaczyć mityczne srebrzenie IPS-ów zwykle nie mogą zauważyć o co wogóle chodzi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16349
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

21 marca 2012, 19:14 - śr

Dodam tylko, że ludzie chodzą oglądać do sklepu, gdzie jest zupełnie inne światło niż w domu. Jest dużo jaśniej, przez co efekt jest dużo mniej widoczny. Poza tym dochodzi adaptacja wzorku do swojego kameralnego oświetlenia w domu. Na zdjęciu starałem się pokazać jak to wygląda praktycznie. Zmiana kąta była konieczna bo aparat "widzi" inaczej. Rzeczywiście siedząc przed monitorem efekt jest widoczny dokładnie tak. Osobiście jeśli pracuję na IPS, muszę zmieniać tło na szare z czarnego jak lubię, bo te narożniki są nie do zniesienia.

Oczywiście efekt rośnie wykładniczo z przekątną. Na 24" widać to dużo mniej niż na 27".

PS. Nie mam żadnego interesu żeby wytykać wady tego typu monitorów bo żyję z ich sprzedaży. Wydaje mi się jednak, że najważniejsze jest rzetelne doinformowanie i to głównie o wadach, bo to one mogą być problemem po odbiorze. Zalety pokażą się same.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

21 marca 2012, 20:13 - śr

Aparat - jak na moje oko - eksponuje ten efekt przesadnie.

Mz. po prostu pewne są osoby "uczulone" na to zjawisko - na podobnej zasadzie, jak na skrzenie się i marmurkowatość matowych matryc, na świecące czerwienią krawędzie czcionek przy szerokim gamucie i inne tego typu śmiesznostki. Spotkałem raz klienta, który nosił cylindryczne okulary i na jednych wyświetlaczach widział jakieś aberracje chromatyczne, a na innych dlaczegoś nie - jak mawiają Amerykanie - YMMV.

Monitory pokazywałem w ramach eksperymentu w wyjątkowo ciemnym pomieszczeniu, zaprzyjaźniony salon znajduje się w przyziemiu i można tam bez problemu osiągnąć całkowity mrok.

Monitorów nie sprzedaję, a matryce IPS polecam bo zawodowo używam ich na codzień, używałem ich równolegle z PVA i do pracy zdecydowanie wolę IPS - przy czym zaznaczam, że na nich nie gram, nie oglądam filmów, wyłącznie pracuję. A tło pulpitu i tak mam ustawowo szare, czarne jest wykluczone.
alex18
Posty: 55
Rejestracja: 17 stycznia 2012, 21:31 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

21 marca 2012, 21:27 - śr

Mielimy temat dalej, co to za funkcje posiada ten Foris?, czy to nie układ stabilizujący, bo jeżeli tak, to wszystko w porządku a jeżeli nie, to kłamstwo w żywe oczy!

źródło : http://www.eizo.pl/foris-fs2331

Optymalny poziom jasności

Dwie funkcje odpowiadają za stabilny poziom jasności, niezbędny do poprawnego wyświetlania kolorów. Pierwsza stabilizuje poziom jasności po włączeniu komputera lub po wyjściu ze stanu czuwania. Druga, Auto EcoView, wykorzystując czujnik optyczny umieszczony na przedniej ściance mierzy na bieżąco poziom oświetlenia zewnętrznego, a współpracująca z nim elektronika tak steruje jasnością monitora, by obraz nigdy nie był zbyt jasny lub zbyt ciemny.

Ps. Co zaś tyczy się czerni w IPS, to jeżeli ona ma taki poziom jak w moim teraźniejszym Benq, to nieciekawie to wygląda, nie miałem świadomości na ten temat, teraz jak patrzę na swój monitor, to widać wyraźnie świecenie czerni 0,42 nita ( dane z netu). Pewnie IPS nie mają aż tak słabej czerni jak mój :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16349
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

21 marca 2012, 22:06 - śr

To tylko czujnik jasności. Automat uprzyjemniający pracę jak zapada zmrok. Stabilizatora jako takiego nie ma. Poziom czerni jest wyraźnie lepszy niż we wszystkich marketowych monitorach jakie widziałem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
alex18
Posty: 55
Rejestracja: 17 stycznia 2012, 21:31 - wt

Re: EIZO Foris FS2331

21 marca 2012, 22:58 - śr

Opis mówi co innego:

1. Pierwsza stabilizuje poziom jasności po włączeniu komputera, niezbędny do poprawnego wyświetlania kolorów!!!
2. Druga, Auto EcoView, wykorzystując czujnik optyczny umieszczony na przedniej ściance mierzy na bieżąco poziom oświetlenia zewnętrznego!!!

Pan napisał o drugiej opcji i to się zgadza, a więc co to jest jako pierwsza opcja?

Ktoś się na pewno pomylił i szukam winnego :mrgreen:
hektor
Posty: 8
Rejestracja: 19 marca 2012, 22:05 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

22 marca 2012, 07:00 - czw

Powiem Wam że jak czytam to wszytko nie mam już pojęcia co wybrać czy czasem nie zdecydować się na tanie rozwiązanie w postaci iiyama ProLite XB2472HD a może jednak warto dopłacić do SX2262W a może jednak do SX2462W, masakra jakaś to jest.Szkoda ze tak mało jest testów, zdjęć itd
Monitora potrzebuje do domu żeby ładnie wyświetlał kolory nie męczył wzroku i żeby nie było z nim problemu
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16349
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

22 marca 2012, 09:15 - czw

alex18 pisze:Ktoś się na pewno pomylił i szukam winnego :mrgreen:
Zaraz będzie informacja z działu technicznego EIZO, co to tak naprawdę jest i jak działa.
hektor pisze:a może jednak warto dopłacić do SX2262W
I to jest słuszna koncepcja. Większość ludzi stawia sprzeczne warunki wymagania/budżet i wyjście jest często mniej lub bardziej udanym kompromisem. Jeśli w Pański przypadku chodzi przede wszystkim o komfort, ww monitor jest jednym z najlepszych istniejących rozwiązań. Ja bym na Pana miejscu tak właśnie zrobił. Ew dorzucił do CG241W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FS2331

22 marca 2012, 10:42 - czw

Tom01 pisze:
Filip pisze:Proszę zatem wyprowadzić mnie z błędu
Kontrast panelu to iloraz jasności bieli i czerni. Biel jest wspólna dla kontrastu ekranu i obrazu oczywiście pod warunkiem nie obcinania sterowania matrycą. Kontrast obrazu jest mniejszy niż kontrast panelu, bo wynika z ustawionego dowolnie punktu czerni. "Czerń" obrazu jest zatem wyższa niż czerń konstrukcyjna monitora i przez to kontrast niższy. Nie zmienia się kontrast samego panelu tylko to co na nim jest wyświetlane. W monitorach niskiej klasy domyślnie czerń jest ekranu i obrazu jest ta sama, ale w profesjonalnych czerń już fabrycznie jest podniesiona w celu wyjścia z obszaru najtrudniejszego sterowania i największych błędów.
No to chyba dowiedziałem się czegoś nowego. Z jednej strony chcemy aby czerń monitora była jak najlepsza. Stąd pewne narzekania na monitory typu IPS, bo srebrzy, bo palmy....
Z drugiej strony sami podwyższamy poziom czerni, aby te plamy i srebrzenie uczynić mniej widocznymi, aby wyprowadzić monitor z obszaru przy którym ponoć słabo sobie radzi.

W niskich (dla monitora, optymalnych dla nas) poziomach regulacji jasności (poniżej 110-120cd/m2 w serii PA) nie dość, że monitor obniża kontrast obcinając poziom bieli matrycą, to my jeszcze mamy ją dalej obniżyć podwyższając na dokładkę poziom czerni, aby zredukować wady panelu... :o
Toż to katastrofa.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16349
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

22 marca 2012, 10:51 - czw

Kontrast obrazu i kontrast konstrukcyjny panelu to co innego. Kontrast panelu jest niezmienny i decyduje o tym czy czerń świeci. Kontrast obrazu ustawiamy w czasie kalibracji aby widzieć poprawnie cały zakres dynamiki.

Warto przy tym wiedzieć jaka jest charakterystyka kątowa kontrastu, nie tylko bezwzględne wartości jasności na wprost. Plamy i świecące narożniki właśnie z niej się biorą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: EIZO Foris FS2331

22 marca 2012, 10:53 - czw

max pisze: W niskich (dla monitora, optymalnych dla nas) poziomach regulacji jasności (poniżej 110-120cd/m2 w serii PA) nie dość, że monitor obniża kontrast obcinając poziom bieli matrycą, to my jeszcze mamy ją dalej obniżyć podwyższając na dokładkę poziom czerni, aby zredukować wady panelu... :o
Toż to katastrofa.
Kontrast obniża się podnosząc poziom czerni, a nie obniżając biel.
W PA można zejść z jasnością dużo niżej zupełnie bezkarnie.
Wady IPS redukuje się odpowiednim oświetleniem pomieszczenia do pracy.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FS2331

22 marca 2012, 11:04 - czw

Filip pisze: Kontrast obniża się podnosząc poziom czerni, a nie obniżając biel.
W PA można zejść z jasnością dużo niżej zupełnie bezkarnie.
Te wykresy mówią, że nie
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html

No chyba, że subiektywne wrażenie jest jak najbardziej pozytywne.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16349
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

22 marca 2012, 11:06 - czw

max pisze:Te wykresy mówią, że nie
Oczywiście że nie. Poniżej pewnego progu jasności, PA tnie matrycą. Przy czym zapas sterowania jest tak duży, że tego kompletnie nie tylko nie widać, ale i nie wpływa na kalibrację. Z tego punktu widzenia P. Filip ma rację. Proszę pamiętać, że to monitory zawodowe. Kontrast wieleset:1 jest zbędny. Tak samo jak elektryczne szyby w koparce. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO Foris FS2331

22 marca 2012, 12:12 - czw

Tom01 pisze: Oczywiście że nie. Poniżej pewnego progu jasności, PA tnie matrycą. Przy czym zapas sterowania jest tak duży, że tego kompletnie nie tylko nie widać, ale i nie wpływa na kalibrację. Z tego punktu widzenia P. Filip ma rację. Proszę pamiętać, że to monitory zawodowe. Kontrast wieleset:1 jest zbędny. Tak samo jak elektryczne szyby w koparce. ;)
Wydaje mi się, że wysoki poziom kontrastu (konstrukcyjny monitora i obrazu na nim) jest potrzebny po to, aby właśnie czerń nie świeciła kiedy oglądamy zdjęcie posiadające b. ciemne fragmenty lub czarne paski po bokach.
W przypadku niskiego, sprawę może załatwić jedynie odpowiednie oświetlenie, np. takie jak podczas oglądania wydrukowanego zdjęcia obrabianego na monitorze obok, o czym z resztą wielokrotnie już wspominano.
Swoją drogą ciekawostki się dowiaduję :)
Wiem, że to monitory zawodowe. Problem polega na tym, że ja, jako niezawodowiec, z powodu ograniczonego wyboru odpowiednich modeli, próbuję uzasadnić wybór powyższego do celów uniwersalnych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16349
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO Foris FS2331

22 marca 2012, 12:31 - czw

max pisze:Wiem, że to monitory zawodowe. Problem polega na tym, że ja, jako niezawodowiec, z powodu ograniczonego wyboru odpowiednich modeli, próbuję uzasadnić wybór powyższego do celów uniwersalnych.
Dlatego piszę Panu o rzeczach ukierunkowujących na właściwy, moim zdaniem, wybór. Przy wybieraniu łatwo przegiąć, bo nie istnieje coś najlepszego w ujęciu ogólnym. Im sprzęt wyższej klasy tym staje się coraz bardziej wyspecjalizowany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68499
Liczba tematów: 4139
Liczba użytkowników: 3950
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: USRPL
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu