EIZO S2243W

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
IMFC
Posty: 9
Rejestracja: 21 grudnia 2009, 19:40 - pn

Re: Mam własną opinię.

31 grudnia 2009, 16:32 - czw

W końcu i ja kupiłem EIZO.
Ostatecznie wybór padł na S2243W [zastanawiałem się jeszcze nad SX2262W ale raz, że jeszcze go nie ma, a dwa cena, która ciągle jest tak naprawdę zagadką i ciężko ją w PL oszacować teoretycznie - w miarę precyzyjnie - zadecydowała o wyborze].
Pierwsze wrażenie bardzo poztywne. Podwyższona rozdzielczośc 22" to jest to czego szukałem i na pewno wielkość plamki nie jest za mała. Dla mnie mogłaby być jeszcze mniejsza.
Nie mam żadnego urządzenia do kalibracji [jeszcze], więc ustawiłem monitor na tyle na ile potrafiłem i mogłem.
Monitor podłączony jest do MacBooka Pro przez DVI.Regulacja wyglądała tak, jak wygląda regulacja standardowa w systemie MacOS, przy czym bardziej posiłkowałem się wyświetlonym w tle obrazem pt. "rzeźnik" niż systemowym małym jabłuszkiem.
Monitor mam ustawiony do temperatury: 5500 [głównie pod dtp] oraz z gammą 1,8 [natywna dla systemu MacOS].
Nie dotykałem ustawień monitora jeśli chodzi o suwaki RGB i mam:
R 99
G 95
B 86
Tutaj pytanie do Pana Tomasza, czy jest jakieś inne korzystniejsze ustawienie, które do EIZO podczas kalibracji wpisuje Pan niemal z automatu?
Czy powinienem coś zmieniać, czy zostawić, tak jak jest?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

EIZO S2243W

09 stycznia 2010, 13:37 - sob

EIZO FlexScan S2243W

Obrazek

Spotykane inne oznaczenia: EIZO S2243, S2243WE, S2243WE-GY, S2243WE-BK, S2243WH-GY, S2243WH-BK
Podobne w tym samym rozmiarze: NEC P221W, EIZO S2233W
Podobne w innych rozmiarach: EIZO SS2433W

Zastosowania: uniwersalne.
- ekran 22" (56 cm), PVA
- Producent wyświetlacza Samsung
- rozdzielczość naturalna - 1920x1200
- kontrast - 1200:1
- jasność - 350 cd/m²
- czas reakcji 12ms
- kąty widzenia - 178° w pionie i w poziomie
- 5-letnia gwarancja w systemie door-to-door
- kolor czarny lub szary
- orientacyjna cena w roku 2010: 2600 zł.

Zalety:
- liniowość obrazu
- kąty widzenia
- niski punkt czerni
- możliwości regulacyjne
- równomierność oświetlenia
- stabilizacja jasności
- wysoka powtarzalność

Wady:
- nie stwierdziłem

Opinia:
EIZO FlexScan S2243W ukazał się krótko po premierze S2233W jako jego odmiana z podwyższoną rozdzielczością. Podobnie jak S2233W jest to komfortowy monitor uniwersalny. Nadaje się do szerokiego spektrum zastosowań. Należy do nielicznej grupy, w której nie ma widocznych negatywnych wad uniwersalności. Regulacja jaskrawości jest najszersza jaką widziałem w monitorach LCD. Pozwala to na pracę w trudnych warunkach oświetleniowych, np wieczorami i nocą przy lampce bez wrażenia bieli rażącej w oczy. Nie jest przeznaczony do zastosowań związanych z grafiką, jednak wbudowana 10-bitowa tablica koloru i dobra linearyzacja sprawia, że jest często wybierany jako niskobudżetowy monitor fotograficzny lub pomocniczy na mniej odpowiedzialnych stanowiskach przy przygotowaniu do druku.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
moonkie
Posty: 4
Rejestracja: 23 lutego 2010, 18:58 - wt

Re: EIZO S2243W

23 lutego 2010, 19:23 - wt

Chciałbym się odnieść do tego stwierdzenia:
"
Wady:
- nie stwierdziłem
"
Niedawno zmieniłem moje stare Eizo S1921 na nowe S2243W i szczerze mówiąc jestem nieco rozczarowany.
To jest, co prawda, model bez tego cwanego systemu DUE, ale nierównomierność podświetlenia przerasta moje obawy.
Nie mam żadnego sprzętu pomiarowego, ale ja gołem nieuzbrojonem okiem widzę bez kłopotu, że po prawej stronie ekranu kolory wpadają w magentę.
Jak dla mnie to całkiem poważna wada.
Cudów nie oczekuję od monitora tej klasy, ale sądzę, że mógłby chociaż trzymać poziom modelu sprzed 5 bodajże lat.

Generalnie, nie wiem, czy efektem nierównomierności podświetlenia matrycy powinna być zmiana temperatury barwowej?
W serwisie Eizo powiedziano mi, że to normalne i nic nie da się z tym zrobić, poza wymianą na sporo droższy SX2262W.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

23 lutego 2010, 20:44 - wt

Nierównomierność podświetlenia to wbrew pozorom dość złożone zjawisko. Generalnie serwis ma rację, nie jest możliwy całkowicie idealny LCD, to przeczy zasadzie jego działania. Układy kompensacji sporo poprawiają, ale całkowicie wady nie wyeliminują. Nierówność na dodatek bardziej widać na większych monitorach, gdyż rozświetlenie większej powierzchni jest trudniejsze. Dodatkowo większy ekran to większa różnica kątów patrzenia między prostopadłą do ekranu a narożnikami. Wyłazi wówczas na domiar złego niedoskonała charakterystyka kątowa LCD, która też wynika z zasady działania i wzmacnia wadę przez charakterystyczne rozświetlone "X" na wyświetlaczach PVA. Czasem mogą być widoczne różne zabarwienia boków ekranu lub szczególnie dolnych narożników. Różne stąd, że kąt od oka dominującego do lewego narożnika będzie inny niż do prawego. Zdarza się, że lewy jest zielonkawy, prawy czerwonkawy przy jednym oku dominującym a odwrotnie przy drugim. Proponuję popatrzeć na "felerny" narożnik na wprost, pozwala to ocenić na ile zafarb wynika z kątów widzenia a na ile z niejednorodności temperatury na powierzchni ekranu. Oczywiście nawet jeśli jest to defekt "obserwacyjny" nie zniknie nagle po spojrzeniu na wprost narożnika. Zadzała mechanizm powidoku i uwarunkowania w mózgu, który "wie", że ten obszar jest czerwonkawy. Stuprocentowo pewnym sprawdzeniem przyczyny jest odwrócenie monitora do góry nogami. Jeśli czerwony narożnik zmieni położenie mamy do czynienia z nierównością monitora, jeśli pozostanie w tym samym miejscu z wrażeniem wzrokowym. W przypadku niejednorodności panelu najrozsądniej jest zbadać poziom dewiacji, powinien to zrobić serwis fabryczny.

Swoją drogą tego typu wady to "nic" w monitorze takiej klasy jak Pański, statystycznie są to bardzo równe monitory i na dodatek z regulacją pozwalającą na niemal całkowite wyeliminowanie problemu. Proszę sobie wyobrazić, że takie defekty w monitorach graficznych są widoczne kilka razy bardziej, a nasilenie wszystkich wymienionych zjawisk jest funkcją również jasności paneli i zwiększa się z upływem czasu, gdyż przez ostatnie kilka lat jasność LCD wzrosła prawie dwukrotnie.

Jak zatem z tym żyć? Czyżby LCD schodziło na psy? Otóż nie. Jeśli nierówność widać, mamy przede wszystkim do czynienia z nieprawidłowością w użytkowaniu. Z budowy monitora LCD wynika, że nie jest w stanie wyświetlić prawdziwej czerni. Czerni czyli zero światła. Najciemniejszy odcień jest pewnym niezerowym poziomem światła. My natomiast naturalnie kojarzymy czerń z zupełną oczywistością, czernią a nie jakimś świeceniem. Regulację trzeba zatem przeprowadzić pomagając sobie pewną własnością wzroku, konkretnie stałym kontrastem jaki możemy zaobserwować. Należy tak doprowadzić regulację jaskrawości monitora i oświetlenia miejsca pracy, aby czerń monitora była postrzegana jako czerń. Krótko mówiąc w pomieszczeniu powinno być dość jasno, a monitor ustawiony blisko minimum regulacji jaskrawości. Bardzo częstym błędem jest zbyt jaskrawa regulacja monitora, przez co biel aż razi w oczy. Wydaje się przez to bardziej atrakcyjny a kolory bardziej intensywne, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu, wieczorem albo w nocy. W takich warunkach wszelkie defekty podświetlenia będą maksymalnie widoczne bo rozjaśniona biel to równocześnie rozjaśniona fikcyjna, świecąca czerń. Przy poprawnym oświetleniu i regulacji czerń monitora rodziny EIZO Sxx3/4x jest czarna. Przy minimalnym poziomie jaskrawości i zastosowaniu pewnego prostego tricku oświetleniowego, biel monitora jest nadal właściwa, tzn nie żre w oczy, przypomina w intensywności papier, a czerń jest nadal smolista przy zachowaniu jednorodności poniżej progu percepcji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
moonkie
Posty: 4
Rejestracja: 23 lutego 2010, 18:58 - wt

Re: EIZO S2243W

25 lutego 2010, 15:24 - czw

Generalnie zarówno Pan, jak i serwis macie rację, ale w tym szczególnym przypadku nie do końca, co miałem okazję stwierdzić podczas wizyty w serwisie Alstora (jestem uprzywilejowany geograficznie).
Z porównywanych kilku egzemplarzy mój wypadł zdecydowanie najgorzej. Wybrałem inny, w którym efekt gradientu był najmniej uciążliwy.
Niemniej, nie da się ukryć, jest on widoczny na gładkich płaszczyznach w neutralnym kolorze ( np. podczas przeglądania MVA.pl :) ).

Przy okazji dowiedziałem się, że ten poziomy efekt przejścia tonalnego jest ceną za poszerzony gamut barwny w tym modelu. Starsze modele, również 24", o węższym gamucie, tego nie miały.

Poza tym wszystko gra i bucy jak trzeba - jeśli mógłbym wyrazić swoją opinię :)
nb. używam monitora do grafiki, ale tylko sporadycznie na potrzeby druku - to, jako punkt odniesienia.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

25 lutego 2010, 15:34 - czw

moonkie pisze:Generalnie zarówno Pan, jak i serwis macie rację, ale w tym szczególnym przypadku nie do końca, co miałem okazję stwierdzić podczas wizyty w serwisie Alstora (jestem uprzywilejowany geograficznie). Z porównywanych kilku egzemplarzy mój wypadł zdecydowanie najgorzej. Wybrałem inny, w którym efekt gradientu był najmniej uciążliwy.
Nalepka EIZO nie czyni cudów. Niestety, to jest jedna z najtańszych serii, walory trzeba skorelować z linią modelową i brutalnie ceną. W tym kontekście publikuję swoje opinie i jest to jednocześnie odpowiedź na Pana pierwszy post. Inaczej wszystkie monitory musiałbym uznać za wadliwe, bo absolutów nie ma. Inną sprawą jest, że Alstor daje możliwość sprawdzenia, czasem przebrania monitorów, a to wielka zaleta. Nieformalnym stanowiskiem przedstawicielstwa jest pogląd, że skoro ludzie płacą spore pieniądze za monitory to nie po to żeby podziwiać piksele czy nierówny ekran, nawet jeśli gwarancja ogólna EIZO tego nie obejmuje.
moonkie pisze:Przy okazji dowiedziałem się, że ten poziomy efekt przejścia tonalnego jest ceną za poszerzony gamut barwny w tym modelu. Starsze modele, również 24", o węższym gamucie, tego nie miały.
To prawda, ale główną "wadą" szerokiego gamutu, przy stałej ilości możliwych odcieni do wyświetlenia, jest gorsza płynność gradientów. Problem jednak nie ma wielkiego nasilenia i w przedmiotowych zastosowaniach tego monitora nie ma większych szans zauważenia. Tendencja producentów wyświetlaczy do poszerzania przestrzeni jest jednak faktem i trzeba się z tym pogodzić.

Jestem jednak prawie pewny, że w Pana przypadku efekt jest pochodną specyfiki charakterystyki gamma w funkcji kąta i prywatnych, dość wysokich wymagań jakościowych. To cecha bardziej lub mniej widoczna zależnie od konkretnych wykonań matryc PVA. Zjawisko jest dużo mniej obserwowalne na wersjach 24". Wydaje mi się że po prostu nie do końca wstrzelił się Pan z wyborem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
domero
Lokalizacja: Staszów
Posty: 11
Rejestracja: 08 stycznia 2011, 10:22 - sob

Re: EIZO S2243W

08 stycznia 2011, 10:23 - sob

Jak klasę wg normy ISO 13406-2 ma panel tego monitora?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

08 stycznia 2011, 10:52 - sob

domero pisze:Jak klasę wg normy ISO 13406-2 ma panel tego monitora?
Drugą z pewnymi odstępstwami na korzyść użytkownika.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nelia
Posty: 14
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 10:51 - wt

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 11:31 - wt

Witam,
zamierzam kupić ten monitor, który będzie używany głównie do grafiki, edytorów, trochę rzadziej do zdjęć. Zauważyłam jednak, że sklepy mają różne oznaczenia np: S2243WFS-GY lub S2243WFS-BK lub S2243WH (cz) lub S2243WWE-BK lub S2243WH-BK.
Czy mogłabym prosić o rozszyfrowanie tych czarodziejskich liter?
I jeszcze jedno pytanie, czy w tego rodzaju monitorach konieczna jest kalibracja, jeśli tak, to jakim programem (znalazłam w ofercie jednego ze sklepów monitor razem z kalibratorem EasyPix)?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 12:02 - wt

FS - podstawa FlexStand
H - podstawa HeightAdjustable
BK - czarny
GY - szary

Kalibracja jest konieczna zawsze jeśli monitor ma zbliżyć się do obiektywnego pokazywania tego co jest w pliku na dysku. Optymalne ustawienie monitorów tej rodziny możliwe jest za pomocą X-Rite ColorMunki Photo + basICColor Display 4 lub ArgyllCMS. Niedługo będzie też dostępne firmowe oprogramowanie EIZO poszerzające możliwości ustawień monitorów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nelia
Posty: 14
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 10:51 - wt

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 13:19 - wt

Dziękuję Panu za odpowiedź.
Czy sądzi Pan, że do podanego przeze mnie zastosowania ten monitor będzie odpowiedni, czy może wybrać inny?.
Wiem, że zawsze są lepsze, ale w obecnej chwili dysponuję 3tyś.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 13:24 - wt

Są to wysokiej jakości monitory amatorskie-uniwersalne. Nie wiem jaki jest konkretnie profil Pani pracy i warunki oświetleniowe. Ciężko zatem zawyrokować czy będą się dobrze sprawowały. Na pocieszenie powiem, że do ok 3 tys zł jest tylko jeden monitor mogący konkurować z ww EIZO, a mianowicie NEC PA231W. Przy czym to jest inna konstrukcja do innych celów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nelia
Posty: 14
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 10:51 - wt

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 13:40 - wt

Pracuje w pomieszczeniu ze światłem dziennym. Monitor stoi obok okna wychodzącego na zachód (tak więc słońce szczególnie latem jest po godz. 14:00) - można by rzec - raz patrze w monitor raz w okno ;)
Wieczorami również pracuję więc sztuczne oświetlenie wchodzi w grę (lampa górna i biurkowa bezpośrednio przy monitorze).
Programy jakich uzywam w pracy to corel, photoshop - projekty do drobnego druku na drukarkach, zdjęcia do labu, oczywiście edytory tekstowe i przeglądarki internetowe.
Czy wystarczy tyle informacji by mógł mi Pan coś w tym temacie doradzić?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 13:43 - wt

Jaki procent czasu to dzień a jaki wieczór?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nelia
Posty: 14
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 10:51 - wt

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 13:46 - wt

Można przyjąć że połowa czasu w ciągu dnia a połowa wieczorem
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 15:32 - wt

nelia pisze:Można przyjąć że połowa czasu w ciągu dnia a połowa wieczorem
Jeśli Pani oświetlenie sztuczne jest na tyle silne że w pracowni jest jasno jak w dzień, może się Pai pokusić o NEC PA231W. Jeśli nie i oświetlenie jest przytłumione lepiej EIZO S2233W/S2243W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nelia
Posty: 14
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 10:51 - wt

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 15:50 - wt

dziekuję za cenne uwagi i odpowiedz.
No to zadał mi Pan teraz zagwostkę. Przez kolejny tydzień znów będę się wagowała co wybrać... nie wiem jak to wytrzymają domownicy ;)
A prosze mi jeszcze powiedzieć, czy jest sens porównywać podane modele z nec-m MS2490w oraz czy do mojej pracy lepsza jest matryca IPS czy też PVA.

PS.
Jeśli piszę w nieodpowiednim wątku, to proszę o nakierowanie mnie gdzie przenieść post.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 16:40 - wt

2490WUXi2 to starsza wersja, zastąpiona obecnie przez świetny PA241W i ten drugi polecam. Pierwszy ma sporo wad.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nelia
Posty: 14
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 10:51 - wt

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 16:55 - wt

No tak, szkoda tylko, że PA241W kosztuje ponad 3tys., ale może jednak warto poczekać i doskładać :)
Wielkie dzieki za udzielone rady.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

18 stycznia 2011, 17:25 - wt

nelia pisze:No tak, szkoda tylko, że PA241W kosztuje ponad 3tys., ale może jednak warto poczekać i doskładać :)
Zna Pani powiedzenie, że lepsze jest wrogiem dobrego? ;)
Jeśli ma Pani ochotę proszę dokładniej opisać swoją pracę, może z przykładami. Będzie mi łatwiej doradzić na ile warto zarzynać portfel. Bo prawda jest taka, że czasami porządny amatorski monitor jest nawet na wyrost, a czasami dopiero sprzęty za 5 kawałków dają ledwo akceptowalny obraz.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68398
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu