Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
ummagumma
Posty: 27
Rejestracja: 09 grudnia 2018, 12:10 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

02 lutego 2022, 21:29 - śr

Cześć,

Czy model PA271Q można profesjonalnie skalibrować (LightSpace) i wgrać LUT do monitora? Wiem ze istnieje „jakiś” błąd, ale chciałbym się tylko upewnić czy nie wpływa on w jakiś sposób na kalibrację i przechowywanie 3D LUT.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

02 lutego 2022, 22:09 - śr

Można.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Robert N
Posty: 27
Rejestracja: 18 lutego 2012, 13:57 - sob

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

30 maja 2022, 13:50 - pn

Dzień dobry,

PA271Q służy mi już od paru lat, ale niestety ostatnio pomiędzy matrycę a ekran zewnętrzny wlazł mi jakiś mikroskopijny owad (ok. 0,5x1,5 mm). Czy jest jakiś sposób na jego usunięcie ?
Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Robert
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

30 maja 2022, 14:09 - pn

Pytanie czy jeszcze żyje? Jeśli tak, pogasić wszelkie światła, postawić latarkę z boku i czekać aż wylezie do światła. Jeśli nie żyje, to bez utraty gwarancji, tylko serwis.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Robert N
Posty: 27
Rejestracja: 18 lutego 2012, 13:57 - sob

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

30 maja 2022, 14:25 - pn

Niestety nie żyje. Sam go ukatrupiłem, bo myślałem, że chodzi na zewnątrz ekranu i docisnąłem go paluchem. Monitor z września 2018 więc raczej po gwarancji. Czy zdjęcie tego ekranu to jakaś większa operacja ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

30 maja 2022, 15:13 - pn

Rozebranie matrycy nie należy do banalnych czynności. Po rozebraniu monitora można spróbować wydmuchać go sprężonym powietrzem, ale jeśli został rozduszony i się przylepił, trzeba będzie otworzyć matrycę. Ekran to składanka z kilku warstw, zatrzaśnięta w metalowo-plastikową ramkę. Przy zachowaniu ostrożności i idealnej czystości może się udać. Proszę jednak pamiętać, że uszkodzenie będzie się równało złomowaniu monitora, bo nie kupi Pan nowego panelu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Robert N
Posty: 27
Rejestracja: 18 lutego 2012, 13:57 - sob

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

30 maja 2022, 15:50 - pn

W takim razie będę musiał z tym robakiem żyć.
Szkoda jednak, że nieszczelności są na tyle duże, że owad dał radę tam wejść.
Dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

30 maja 2022, 15:53 - pn

Żadna matryca nie jest zaklejona całkowicie. Chodzi o rozszerzalność cieplną. Powietrze musi gdzieś ujść. Panel LCD potrafi się nagrzać do ok 40 stC.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

30 maja 2022, 17:16 - pn

Robert N pisze:
30 maja 2022, 13:50 - pn
Dzień dobry,

PA271Q służy mi już od paru lat, ale niestety ostatnio pomiędzy matrycę a ekran zewnętrzny wlazł mi jakiś mikroskopijny owad (ok. 0,5x1,5 mm). Czy jest jakiś sposób na jego usunięcie ?
Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Robert
Zadzwonić/napisać i zapytać o koszt usługi, na gwarancji usuwają:
https://www.cssbeskidy.pl/pl/centrum-se ... projektory
herovego
Posty: 8
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:25 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

05 czerwca 2022, 15:04 - ndz

Witam,
Zastanawiam się mocno nad zakupem tego monitora, nawet pomimo tego, że nie pracuję często z kolorem, bo używam monitora do Excela, typowego przeglądania internetu, pograć w gry też lubię. Nie jestem w stanie po prostu zaakceptować tych wszystkich wad jakościowych monitorów typowo gamingowych. Chcę mieć świadomość tego, że patrzę na monitor, który poprawnie pokazuje obraz i cieszy oko. W tym monitorze urzeka mnie filtr OCF czyli brak srebrzenia i podobno brak lub minimalne wycieki podświetlenia. Rozmiar i rozdzielczość też są idealne. Patrząc na test Prad.de również input lag i czas reakcji są na zaskakująco dobrym poziomie. Wiele gamingowych monitorów na matrycy VA wypada tutaj słabiej. Przechodząc do rzeczy, chciałem zadać kilka pytań. Dość dziwnych i nietypowych, ale może ktoś z posiadaczy tego monitora będzie w stanie choć na część odpowiedzieć:

1. Chciałbym podłączyć ten monitor również do konsoli PS5. Konsola ta nie obsługuje rozdzielczości 1440p, tylko 4k i potem od razu 1080p. Jednakże wiele, jeśli nie większość obecnych monitorów, akceptuje sygnał wejściowy 4k i robią same przeskalowanie do 1440p. Czy jest może tutaj ktoś, kto ma PS5 i mógłby sprawdzić, jak monitor współpracuje z tą konsolą w tym aspekcie?

2. Czy któryś z posiadaczy mógłby sprawdzić, czy odświeżanie tego monitora da się "podkręcić" do np. 75 Hz, albo i nawet wyżej? Pytam, ponieważ przeglądając specyfikację tego monitora na stronie producenta w zakładce dotyczącej obsługiwanych częstotliwości synchronizacji, napisane jest "Częstotliwość pionowa [Hz] 23 - 86 ". Jestem ciekaw, czy coś do się tutaj podziałać, co byłoby korzystne w przypadku gier. Cała operacja jest dziecinnie prosta i szybka, można to zrobić za pomocą programu Custom Resolution Utility, zgodnie z tym krótkim poradnikiem:

https://www.hardwaretimes.com/how-to-sa ... r-to-75hz/

Ale również w panelu Nvidia poprzez utworzenie rozdzielczości niestandardowej. Jak monitor nie zaskoczy, to po prostu po chwili czarnego ekranu wróci do ustawień początkowych, także jest to bezpieczne.

3. Czy monitor ten widziany jest przez Windows jako zgodny z HDR i można odtwarzać na nim typowe treści (filmy, gry) w tym standardzie?

To chyba tyle :) . Bardzo dziękuję, jeśli komuś będzie się chciało poświęcić czas na próbę odpowiedzi na powyższe pytania.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4318
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

05 czerwca 2022, 15:12 - ndz

1) Nez problemu
2) Zapomnij
3) nie używam windy, ale nawet jak się nie da z automatu, to ręcznie można odpalić HDR (PQ, HLG). Przy czym jest to dość biedne HDR, niestety bez FALD/OLED i min. 1000cd/m2 wyświetlacz wizualnie to popierdółka nie HDR
herovego
Posty: 8
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:25 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

05 czerwca 2022, 21:10 - ndz

Dziękuję za odpowiedź. Najbardziej zależało mi na pytaniu w punkcie 1, więc cieszę się, że powinno tutaj być dobrze. Mam jeszcze 2 pytania.
1. Szukając jakiś informacji o tym monitorze w internecie (nie ma tego dużo), natknąłem się na takie jego porównanie z Eizo CG279X:

https://hardforum.com/threads/nec-pa271 ... f.1998579/

Czy faktycznie ten purpurowy zafarb pod kątem jest aż tak intensywny i mocno widoczny w ciemnym pomieszczeniu, jak na tych zdjęciach, czy to bardziej aparat był tak ustawiony do zdjęcia, że wyolbrzymił problem?

2. Zastanawia mnie też to słyszalne bzyczenie. Czy jest ono wyraźnie słyszalne siedząc w odległości 70 cm w cichym pokoju, tak że nie idzie się skupić na tym co się robi, czy to bardziej trzeba przyłożyć ucho do ekranu i nasłuchiwać? Szczerze mówiąc to ten aspekt mnie mocno martwi, jestem ślepy ale mam bardzo czuły słuch :)
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

06 czerwca 2022, 04:00 - pn

herovego pisze:
05 czerwca 2022, 21:10 - ndz
Dziękuję za odpowiedź. Najbardziej zależało mi na pytaniu w punkcie 1, więc cieszę się, że powinno tutaj być dobrze. Mam jeszcze 2 pytania.
1. Szukając jakiś informacji o tym monitorze w internecie (nie ma tego dużo), natknąłem się na takie jego porównanie z Eizo CG279X:

https://hardforum.com/threads/nec-pa271 ... f.1998579/

Czy faktycznie ten purpurowy zafarb pod kątem jest aż tak intensywny i mocno widoczny w ciemnym pomieszczeniu, jak na tych zdjęciach, czy to bardziej aparat był tak ustawiony do zdjęcia, że wyolbrzymił problem?

2. Zastanawia mnie też to słyszalne bzyczenie. Czy jest ono wyraźnie słyszalne siedząc w odległości 70 cm w cichym pokoju, tak że nie idzie się skupić na tym co się robi, czy to bardziej trzeba przyłożyć ucho do ekranu i nasłuchiwać? Szczerze mówiąc to ten aspekt mnie mocno martwi, jestem ślepy ale mam bardzo czuły słuch :)
Jeśli chodzi o fioletową poświatę związaną z czarnym, to powiem Ci że nie zwrcam uwagi nawet, nawet nie wiem czy to notuję - a pracuję na codzień z kolorem. Pamiętaj o tym, że to widać tylko w specyficznych warunkach.

A co do bzyczenia - przerobiłem 3 sztuki PA271Q i żaden nie bzyczał :)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

06 czerwca 2022, 11:30 - pn

Do gier, filmów, PS5, HDR, 60-120Hz, VRR itp. najlepiej kup sobie OLEDa 42" za 5tysi. W tych zastosowaniach zmiażdży każdy monitor za 10x wyższą kwotę.
Natomiast do zwykłej pracy weź DELLa serii U, 27" 2560x1440 lub 3840x2160. Będzie gorszy niż PA271Q ale do Excela czy internetu PA271Q jest bez sensu.

Chcesz mieć monitor do wszystkiego? Będziesz mieć do niczego.
herovego
Posty: 8
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:25 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

06 czerwca 2022, 12:02 - pn

Jakbym miał miejsce w pokoju na tv OLEDA i chciał grać na tak dużym ekranie, to już dawno bym tak zrobił. Już dość dawno temu stwierdziłem, że wolę zdecydowanie mniejsze monitory i siedzieć bliżej ekranu (ok. 70 cm). Miałem już okazję mieć monitor 32 cale 4k i był dla mnie zdecydowanie za duży. Szybko się męczyłem, nie ogarniałem ekranu. 27 cali to max dla mnie. W pracy używam 24 cale i tutaj jest może i nawet lepiej jak 27 cali, ale 24 cale to tylko FHD. 60 Hz mi wystarcza (a testowałem monitory 144 Hz) i to nawet do FPSów na pc, więc tutaj ten plus, że nie mam parcia na herce. Pokaż mi IPS z kontrastem 1300-1500, który nie ma ips glow (nie znoszę, nie chcę tego i już) i masakrycznego BLB, albo VA bez zakrzywienia, który nie smuży i nie ma plam (tzw. batman), do tego musi mieć głośniki (jakie by nie były, ale mają być) i nie więcej jak 27 cali. Budżet do 5-6 tys zł. Odpowiadam - nie ma czegoś takiego :), a przez ostatnie 2 tygodnie przeglądam ten rynek bardzo intensywnie. Tzn. jest, właśnie ten NEC.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

06 czerwca 2022, 13:05 - pn

42" trzeba odsunąć (lub samemu się odsunąć) na odległość 2x70cm=140cm, wówczas będzie miał taką samą wielkość kątową jak 21" z 70cm.

PS. Mam PA272W (poprzednika PA271Q) i do wymienionych zastosowań uważam, że jego potencjał będzie zmarnowany, a większości zalet jakich oczekujesz nie doświadczysz.
No ale jeśli koniecznie chcesz tego typu monitor, graficzny LCD z polaryzatorem OCF i zaawansowaną kalibracją fabryczną oraz korekcją równomierności, to nie ma obecnie lepszego w tej cenie.
Z tym, że uważam, iż za monitor 27" 2560x1440 nie warto teraz dawać więcej niż 1500zł, max 2000zł.

PS. Chyba jest IPS z kontrastem 1300-1500 i nie ma IPS glow, plam ani zakrzywienia. To jest iMac. Różnica w ostrości względem 2560x1440 jest powalająca.
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

06 czerwca 2022, 15:08 - pn

Można by było troszkę zaczekać bo ponoć w tym roku ma to się pojawić https://www.purepc.pl/philips-momentum- ... d-do-pracy i coś ćwierkane było że w IV kwartale tego roku ,on został już nawet zaprezentowany więc dobrze to brzmi :-) sam na niego czekam ale co z tym wyjdzie się zobaczy :)
https://www.bilibili.com/video/BV1g44y1G7q9
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

07 czerwca 2022, 16:06 - wt

herovego pisze:
05 czerwca 2022, 15:04 - ndz
1. Chciałbym podłączyć ten monitor również do konsoli PS5. Konsola ta nie obsługuje rozdzielczości 1440p, tylko 4k

Działa bez problemu. PS. Nie ma czegoś takiego jak 1440p. Nie należy używać takich terminów.
https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/41

herovego pisze:
05 czerwca 2022, 15:04 - ndz
2. Czy któryś z posiadaczy mógłby sprawdzić, czy odświeżanie tego monitora da się "podkręcić" do np. 75 Hz,

Nie da rady, a nawet jakby się dało, nie zmieni szybkości animacji.

herovego pisze:
05 czerwca 2022, 15:04 - ndz
3. Czy monitor ten widziany jest przez Windows jako zgodny z HDR i można odtwarzać na nim typowe treści (filmy, gry) w tym standardzie?

Nie. HDR na LCD to jedna wielka kupa. Radzę omijać. Na jasnych OLED-ach jakieś zaczątki zaczynają być, ale moim zdaniem to jest taki sam niewypał jak 3D. Coraz więcej jest materiałów HDR i szczerze mówiąc, na ekranie obsługującym ten standard, obraz jest dramatycznie nienaturalny, agresywny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
herovego
Posty: 8
Rejestracja: 05 czerwca 2022, 14:25 - ndz

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

08 czerwca 2022, 07:36 - śr

Co do HRD w tego typu monitorach i w ogóle czy warto, to już kwestia indywidualna, czy ktoś chce z tego korzystać. Moje pytanie dotyczyło tylko tego, czy monitor jest widziany przez Windows jako zgodny z HRD, gdyż dla porównania model o bliźniaczych możliwościach i zastosowaniach, tj. NEC PA311D, według recenzji prad.de, przez system jest rozpoznawany jako zgodny. Ciekawy byłem więc, czy w mniejszym modelu, z jakiegoś powodu, NEC przyblokował taką możliwość. Sam osobiście nie jestem łagodnie mówiąc zwolennikiem HDR, bo dla mnie jasność monitora (nawet podczas gier) wyżej niż 100 cd/m2 to już zaczyna być wypalarka (mam dość ciemny pokój). Bardziej chodzi mi tutaj o korzyść z szerszego gamutu kolorów, jakie daje włączenie HDR. Generalnie HDR w grach jest do kitu, ale zdarzały się takie tytuły (np. Doom Eternal), które na tym skorzystały, na oko po prostu lepiej wszystko wyglądało. Krótko mówiąc lepiej mieć, jak nie mieć, czasem robi robotę w celach rozrywkowych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Mam NEC PA271Q i nie zawaham się go użyć! Obserwacje, wrażenia, zachwyty i rozczarowania. Powieść.

08 czerwca 2022, 09:22 - śr

Nie, nie jest rozpoznawany jako HDR. Użytkowo - zupełnie nie warto. HDR to przeciwieństwo ergonomii.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot], voriax
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68321
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu